Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Миене на двигател -за или против

  1. #1
    аматьор guns's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Burgas
    Age
    43
    Posts
    33

    Default Миене на двигател -за или против

    Здравейте,

    Какво е вашето мнение за измиване на двигателя с водоструйка?159/1.9/jtdm
    Двама майстори ми казаха,че е възможно,но единият казва на запален двигател , а другият казва в никакъв случай.
    Мерси предварително за мненията.
    When you're talkin' to yourself
    And nobody's home
    You can fool yourself
    You came in this world alone, alone

  2. #2

    Default

    Проблема на миенето е в електрониката, ако не я мокриш няма проблем. Ако я увиеш добре с найлони и внимаваш няма проблем. При запален или горещ двигател и студена вода най много да спукаш нещо.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3

    Default

    Абе я си забърши тук-там и спи спокойно.
    Един път съм мил двигател, мнооого внимателно и пак бях на тръни докато не минах 10тина километра.
    Не съм фен на въпросната процедура.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4

    Default

    Джамбазите все едно увиват нещо с найлони ....

    Ако си решил, може да я измиеш, после я оставяш половин ден на слънце да изсъхне без да я палиш и няма да имаш никакви проблеми.
    Все пак избягвай да мокриш ремъците, акумулатора и разни открити букси.
    Мил съм два-три пъти и всичко е ок.

    Иначе ако няма някакво сериозно омасляване или не искаш да проследиш някакъв теч и аз не виждам причина да си миеш двигателя. Нали не сядаш на него? Какво ти дреме че е мръсен?

  5. #5

    Default

    Всички те знаем, че не разбираш много, многи от коли . Целта на найлоните е да не си губиш времето да чакаш половин ден да съхне. Ако въобще изсъхне за това време. Напълни си алтернатора с вода и го чакай после да изсъхне за половин ден. А на акумулатора какво ще му стане според теб като го намокриш? Нищо. Моят редовно го мия с алкален разтвор и изплаквам с водоструйката.
    Last edited by lordliness; 16-10-2018 at 05:15.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6

    Default

    Моят го мих преди месец, но не с водоструйка.

    Взимаш от пръскачките за лоза/овощна градина и пълниш с 2-3 литра обезмаслител.Махаш акумулатора, оставяш капака отгоре на двигателя, а ако го махнеш не пръскай отгоре на двигателя.

    Общо взето измих почти целия кош на двигателния отсек, исках да я видя чиста .

    Пръскаш където има най-много мръсотия.

    След като свърши обезмаслителя наливаш в пръскачка вода и изплакваш с нея.Гледаш да не пръскаш директно върху ремъци.Виж си дали имаш кора на ремъците.

    Аз не съм завивал двигателя с найлон, но и не съм пръскаш директно отгоре му, а само отстрани.При мен отгоре под пластмасовия капак мръсотия и наслоения прах нямаше, но чат пат с прахосмукачката изсмуквам някоя умряла буболечка мушнала се там на топло .

    Чистих и под пластмасовата лайсна под предния прозорец, там първо и свалих крепежните и с прахосмукачка, а след това с водоструйка но от 40 см. С водоструйката измих наслоения прах и песъчинки, че си бяха доста.Там си има дренажи за водата и първо с прахосмукачката ги чистиш след това с водоструйка.Там също може с обезмаслителя или неагресивен миещ препарат да пръснеш първо на ръка, а след това с водоструйката.Ако имаш миризми които не се махат от смяна на филтър купе и третиране с аерозолите за почистване на климатична система, от насъбралото се под лайсната е.Това го разбрах от едно момче с БМВ на автомивката- той директно си миеше с водоструйката изпод лайсната.

    Проблеми не съм имал никакви.

    В тубата има много клипчета за миене на двигател, последната мода е ,"карбоново" измиване - с въглероден двуокис, има клип как мият едно ново АМГ.
    Last edited by alfa racer GTA; 16-10-2018 at 07:38.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7
    аматьор guns's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Burgas
    Age
    43
    Posts
    33

    Default

    Проблемът тръгна от появила се грешка P0091(налягане на горивото).Появяваше се 2-3 в месеца, колата влизаше в авариен режим и трябваше да изключа от контакт и пак д включа за да върви нормално.Грешката оставаше да свети 1-2 дни и изчезваше до следващия път.През останалото време колата си вървеше без проблем.
    Майсторът ми каза ,че е сензор на помпата за високо налягане.Смени го и след около 2000 км започнах да усещам миризма на дизел в купето.Даже виждах изпарения под предния капак от време(явно капеше върху горещия мотор).
    Понеже живея в Германия и всеки ден пътувам по около 100км,докато намеря кой да я погледне навъртях още около 2000 км. и под капака вече има доста отлагания от дизела.Немският майстор ми каза ,че новият сензор не е бил добре натегнат и от там най-вероятно е изтървало.
    Каза да я измия на водоструйка ,да покарам 1 седмица и да видим дали пак ше има теч и миризма.
    Затова и питам дали не е рискована процедурата.
    Другото интересно е ,че немеца казва мий я на включен двигател , а моят бг майстор(при който ходя от 9 години) вика в никакъв случай на работещ мотор.
    When you're talkin' to yourself
    And nobody's home
    You can fool yourself
    You came in this world alone, alone

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Категорично против съм, моторът да се мие с водоструйка.

    Мия само с обезмаслител и четка и после с вода и четка. Ползвам от тези кривите четки, дето са за боядисване на чугунени радиатори.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    За търкане можеш да вземеш и "четка" за миене на бутилки - от тези дългите които накрая са рошави във всички посоки(360%) .

    Аз моята я мих без четка, но другата година ще я измия с четка.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by guns View Post
    Проблемът тръгна от появила се грешка P0091(налягане на горивото).Появяваше се 2-3 в месеца, колата влизаше в авариен режим и трябваше да изключа от контакт и пак д включа за да върви нормално.Грешката оставаше да свети 1-2 дни и изчезваше до следващия път.През останалото време колата си вървеше без проблем.
    Майсторът ми каза ,че е сензор на помпата за високо налягане.Смени го и след около 2000 км започнах да усещам миризма на дизел в купето.Даже виждах изпарения под предния капак от време(явно капеше върху горещия мотор).
    Понеже живея в Германия и всеки ден пътувам по около 100км,докато намеря кой да я погледне навъртях още около 2000 км. и под капака вече има доста отлагания от дизела.Немският майстор ми каза ,че новият сензор не е бил добре натегнат и от там най-вероятно е изтървало.
    Каза да я измия на водоструйка ,да покарам 1 седмица и да видим дали пак ше има теч и миризма.
    Затова и питам дали не е рискована процедурата.
    Другото интересно е ,че немеца казва мий я на включен двигател , а моят бг майстор(при който ходя от 9 години) вика в никакъв случай на работещ мотор.
    В твоя случай е наложително да го измиеш.Вземи обезмаслител в пулверизатор, напръскай и с течаща вода изплакни. Леко и внимателно.... Все пак трябва да си решиш проблема.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #11
    аматьор guns's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Burgas
    Age
    43
    Posts
    33

    Default

    Благодаря за отговорите и препоръките.
    Явно ще я мия ,но остава дилемата при работещ двигател или при изключен.
    When you're talkin' to yourself
    And nobody's home
    You can fool yourself
    You came in this world alone, alone

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Добре е, че някой немец не ти е казал, че трябва да се мие в движение


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Най-важното е да не създаваш големи температурни разлики.
    Аз лично ако ще правя тази процедура, бих го направил на загрял мотор (не е задължително да е на 90'), с топла вода. Това, защото мазните неща по-добре се отмиват с топла вода, като преди това с обезмаслител и внимателно с пласмасите и маркучите, някой разяждат въпросните.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не съм сигурен, че е по-добре да се мие на топъл мотор. От една страна е вярно, че така мазнотиите се размекват и по-лесно се отстраняват, но от друга - обезмаслителят по-бързо се изпарява и няма време да подейства ефективно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15

    Default

    При мен беше леко загрят.Да кажем температурата на водата/антифриза трябва да е била около 35 градуса.Това го зная защото съм за смяна на термостат(купил съм новия) и трудно загрява(зимата) и разстоянието от нас до мястото където я мия, последният път с Olivia drive показа при включване на програмата 35 градуса температура на антифриза и 11.6 волта на аумулатора.

    В неделя ми падна акумулатора и едвам запалих, добре че мой приятел живее наблизо, та свалихме акумулатора и му дадохме начален ритник със зарядно за 1 час та запали.


    Махта си изпя песента - от неделя 17'30 е на зарядно и от 12'2 волта(когато се прибрах) за около 7 часа качи до 14.7 волта, след което падна(го пусна зарядното) и започна да го тъпче отново от 12.6 волта и вчера сутринта беше на 12.8 волта плаващо или както се нарича зареждане, на което без замерване са писали че го тъпче с 0.200 вата.Та от неделя срещу понеделник през нощта между 0'00 и 1'00 часа до днес на обяд с плаващо зареждане го качи на 13.8 волта.


    Акумулатора е сдал багажа, защото други години с плаващо зареждане качва с 0'1 волта на 24 часа, а понякога при температури над +5 градуса и за повече часове.


    Този акумулатор каквото можа даде от себе си.За първи път "падна" октовмри 2016 година и от тогава до сега го крепих със зарядно от ЛИДЛ по 3 пъти годишно със заряд - октовмри- декември и февруари или март.


    Сега вече взе да пада за около 2 седмици време.Вярно, че не карам колата - за 2 седмици да съм минал 50-на км градско с около 12-сетина стартирания на двигателя, но помня какво можеше в началото този акумулатор.


    Изпуснах го защото и аз като почти всички останали смятах, че "зареждане не е необходимо" на акумулатор и ако се нуждае от зареждане, то "му е дошло времето за нов".


    Ако на 6 месеца му бях бил заряд, сега щяше сигурно да е в много добра кондиция.Само на 3 годинки и половина е горкичкият .


    След първият заряд при стартиране на двигателя нищо не премигваше по таблото и никакво "затишие пред заплаване на двигателя" нямаше - все едно колата не палеше.Акумулаторът все едно не го усещаше това стартиране на двигателя - музиката си свиреше без заглъхване, светлините си светеха без премигване ...


    Е-е-е-х-х-х-х...Хубави времена....




    =================================


    Утре ще ми дойде.Едно Мутлу 90аh SAE900A/EN850A начален ток...


    Ще го включа на начално зареждане с ЛИДЛ-ското зарядно за ден два.Зависи от напрежението което покаже, като го закача на зарядното преди да започна да го зареждам.
    Last edited by alfa racer GTA; 16-10-2018 at 16:39.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •