Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 111

Thread: Отново проблем с алфата - Антифриз?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default Отново проблем с алфата - Антифриз?

    Здравейте , от известно време насам друг проблем се появи ... като вкарам ключа и на таблото излиза надпис “fluid radiator” нещо си... викам си “я нямам антифриз” отварям капака и виждам че е намаляло .. доливам 100 грама и се пълни до средата (до там трябва да е ) .. пак вкарвам ключа и на уреда за градусите тръгват от 120/130 и падат на 0 и пак грешка само че с надпис че е прегряла ... тази сутрин например минах 40 км и не беше пипнала .. на връщаме от работа на 2-рия километър изгуби абсолютно всичкия антифриз .. течове нямаше около маркучите и радиатора .. кората беше суха също .. имам на един маркуч от “бялата сгняс” дето се появява от не стегната скоба , бях я стегнал преди 2/3 месеца и вече няма ядове .. та , сипах и пак антифриз .. веднъж ми беше направила така преди половин година , изгуби всичкия антифриз тогава пак бях сипал и чак до днес нямаше загуби ... също да попитам нормално ли е за 50 км колата да не загрява , много рядко стига 60/70 градуса и до там .. единствено лятото съм я виждал да достига 90 градуса .. но ако изляза на дълъг път твмпературата пада .. на какво се дължи това , освен че е повишен леко разхода , за друго трябва ли да се притеснявам и къде да търся проблема ?

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    За губенето на антифриз не знам, но за бавното загряване и за падането на температурата под работната най-вероятно е "виновен" термостатът.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Не е лошо да обърнеш внимание на твърдостта на маркучите когато мотора работи. Твърди ли са, по-добре не я карай. Я гарнитура някъде, я блок... Но ако са меки вече нещата отиват към щателна проверка.

    При мен от известно време започна да спада нивото, на месец по около 250-300мл.л доливам. Нито повече, нито по-малко. Нямам видими течове, всичко е сухо, маркучи меки... Леко съм в шах. Дали е малък пропуск от някой маркуч и съхне след това, но пък ще седи поне мазно...знам ли. Единствено до охладителя на кутията (автомата) не съм стигал и около помпата не съм гледал още. Та се надявам да е на някое от тези места... Въпроса е да го локализирам, ремонта или каквото и да било не ме плаши.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    То няма много варианти. Пукната глава или загуба на антифриз от теч. Огледай много внимателно всички маркучи, топлообменника или казанчето на парното. При първото палене има ли претрисания ? Маркучите по-трвърди ли са на пипане като е загляла ? В случай че е така, не е зле да извадиш подгревните свещи като е студена, ако са мокри не е добре. Възможно е да капе отнякъде само като я напънеш. Можеш също да я провериш в сервиз, където могат да надуят система и като почне да изстива веднага ще шурне отнякъде.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #5

    Default

    Проблема е, че колата я напъвам всеки ден ... интересното е че два пъти губи антифриза светкавично за под 5 км .. и то не всеки път като я карам , а през 3/4 месеца ... сега в колата има може би 90% антифриз и 10% вода (като съотношение) .. незнам , навсякъде е сухо .. сега извадих свещите бяха леко керемидени въпреки че не-работят (заради релето което се предаде) имам проблем с дюзите ... но при палене изпушва бяло и после при рязко подаване изкарва мернилка .. ама това не вярвам да влияе на охладитвлната система .. ако е спукана главата няма ли да “фурка” постоянно .. на Мерцедеса ми беше преебана гарнитурата на водната помпа и около водната помпа беше сухо но с “бялата сгняс” около нея от антифриза който се е изпарявал.. парно има , духа топло , нали ви казвам суха е отвсякъде ... ако е гарнитура на главата на главата няма ли да надува постоянно , по-точно да губи антифриз постоянно, особено на студен мотор? ... термостати чух от “пишман майстор” че не трябвало да се взима оригинален (италиански) защото той е настроен да отваря по-рано големия кръг заради високите температури в Италия , а тук в България се заменя вали с някакви ? Незнам.. не съм толко запознат .. но тя един вид върти само през горния маркуч антифриза (малкия кръг) по този начин не се ли изпарява през съда в който се налива от “удушника” ?
    П.с колата я напъвах от София до ИСПЕРИХ (около 400+ км) на места под 190/200 км/ч не съм падал .. като цяла средната под 130/140 не е падала и не беше бутнала дори и грам от антифриза ... маркучите съвсем леко се удървят .. те като цяло са оригиналните и е хубаво да ги сменя защото като ги стисна и пука на пясък (все едно самия маркуч е пластмасов” но външно не е нацепен , явно са стари вече .. но само на един имаше лек теч който като излезе антифриза веднага се превръща като на окис при алуминий ... а са попитам какъв е тоя топлообменник къде се намира може ли снимка ? Колата е 1.9 jtdm 150
    Last edited by Niki96; 26-10-2018 at 21:38.

  6. #6
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Надува, дюзите се преебали, пуши, подгревни свещи не работят, това звучи като пътят към Надин, колега.
    Трябва ти тест за изгорели газове в антифриза.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Classicalfamaniac View Post
    Надува, дюзите се преебали, пуши, подгревни свещи не работят, това звучи като пътят към Надин, колега.
    Трябва ти тест за изгорели газове в антифриза.
    Колега , дори без подгревните свещи колата при -10 си пали почти като мерца от четвърт оборот .. няма ядове .. дюзите в ниските явно не впръскват защото между 2000 и 3500 оборота работи перфектно без пушек .. при по ниски обороти има замисляне и леко пропушване .. нормално е да са затлачени или разпръсквачите да са заминали.. но не мисля че при всеки проблем на колата трябва са я хвърлям в Надин .. ще намеря време и финанси и леко по-леко ще я оправя .. но е малко.. как да кажа.. неуместно това изказване ...деигателя е със замервана компресия и е на 260к км .. тук нещата са перфектни.. геометрията е почистена , актуатора е проверен , ЕГР-а е затапен и изолиран софтуерно ... не мисля да хвърлям колата на вторични само защото има някакви проблеми по нея .. аз не правя така .. колата за да я хвърля на вторични трябва или аз да я ударя челно и да я покривя или някой да ме блъсне .. незнам дали ме разбираш
    П.с използвам форума за насоки и помощ и очаквам са ги получа ..
    п.с утре ще го проверя този топлообменник как са нещата около него .. надявам се да не падне много разглабяне за да стигна до него за да го огледам ..
    п.с бях малко шокиран когато разбрах че да сменя въздушен филтър ми трябва крик .. ама не е болка за умиране .. колата харчи 7/8 на 100 смесено .. върви страшно много и според мен си заслужава да се прави .. последно рейка правех преди 1 месец защото старата протече и не можело да се рециклира ..
    Last edited by Niki96; 26-10-2018 at 23:17.

  8. #8

    Default

    Топлообменника се намира под термостата . Дълга метална тръба, около една педя, челно в нея са входа и изхода на газовете, а радиално вдоха и изхода на антифриза.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Не е лошо да обърнеш внимание на твърдостта на маркучите когато мотора работи. Твърди ли са, по-добре не я карай. Я гарнитура някъде, я блок... Но ако са меки вече нещата отиват към щателна проверка.

    При мен от известно време започна да спада нивото, на месец по около 250-300мл.л доливам. Нито повече, нито по-малко. Нямам видими течове, всичко е сухо, маркучи меки... Леко съм в шах. Дали е малък пропуск от някой маркуч и съхне след това, но пък ще седи поне мазно...знам ли. Единствено до охладителя на кутията (автомата) не съм стигал и около помпата не съм гледал още. Та се надявам да е на някое от тези места... Въпроса е да го локализирам, ремонта или каквото и да било не ме плаши.
    В подобна ситуация беше брат ми с голф 2 GTI. Губеше антифриз, без да дърви маркучи и да прави петна по земята. След щателна приверка, майстора установи много лек теч от един от маркучите, леко пукнат и направо разпрашаваше течността като вдигне налягане. В този ред на мисли загрей я и гледай хубаво всички гумени съединения и маркучи.

    Изпратено от моят WAS-LX1 с помощта на Tapatalk
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Zlobich View Post
    В подобна ситуация беше брат ми с голф 2 GTI. Губеше антифриз, без да дърви маркучи и да прави петна по земята. След щателна приверка, майстора установи много лек теч от един от маркучите, леко пукнат и направо разпрашаваше течността като вдигне налягане. В този ред на мисли загрей я и гледай хубаво всички гумени съединения и маркучи.

    Изпратено от моят WAS-LX1 с помощта на Tapatalk
    И аз така мисля, че е нещо подобно,понеже нямам проблеми с палене, прекъсване, каквито и да било пушеци, вървеж и т.н. Все пак ще надуя и системата белкем цвръцне от проблемното място.
    Мерси
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #11
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Аз само да вметна какво знам за пушеците:
    Бял пушек без мирис - гори антифриз
    Бял пушек с синкав отенък и мирис - гори масло
    Черен пушек - недоизгаряне на горивната смес....
    п.п...без значение дизел или бензинов е мотора....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Аз само да вметна какво знам за пушеците:
    Бял пушек без мирис - гори антифриз
    Бял пушек с синкав отенък и мирис - гори масло
    Черен пушек - недоизгаряне на горивната смес....
    п.п...без значение дизел или бензинов е мотора....
    При мен белия люти леко , а веднага след като запали е леко сив , като пипна газта до 1100/1200 пропушва направи черно , преди беше по зле преди да затапя ЕГР-а
    П.с гледам колата профилактично , не пипа грам нито масло нито антифриз ама на всеки 4/5 месеца се случва магия и изчезва всичкия някъде , доста интересно ...
    Last edited by Niki96; 29-10-2018 at 08:23.

  13. #13

    Default

    Капачката ми е готова, остава тия дни да намеря време да се занимавам.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC_0087.jpg   DSC_0088.jpg   DSC_0089.jpg   DSC_0090.jpg   DSC_0091.jpg  

    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #14
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    При мен белия люти леко , а веднага след като запали е леко сив , като пипна газта до 1100/1200 пропушва направи черно , преди беше по зле преди да затапя ЕГР-а
    П.с гледам колата профилактично , не пипа грам нито масло нито антифриз ама на всеки 4/5 месеца се случва магия и изчезва всичкия някъде , доста интересно ...
    Наистина е магия....или се губи по малко, като не го забелязваш и проверяваш....но ако се губи целият за един ден, или едно пътуване...и ти не го забелязваш...е това си е магия....)

    ---------- Post added at 21:59 ---------- Previous post was at 21:56 ----------

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    Сега като споменахте радиаторчрта и глупости и се сещам че понякога има влага по прозореца отвътре (предимно като е по-студено) дали ще разглабям табло или да пробвам с друг филтър на купето?
    Ако кондеза е мазен...е от радиаторчето на парното, когато то изпуска се усеща и мирис на антифриз в купето, освен ако не прекаляваш с аеробионите и не може да го усетиш...

    ---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 21:59 ----------

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това е официална процедура за проверка по принцип.
    А и по-добре да се случи сега, отколкото на път.
    Официална процедура чрез надув се прави на самата глава, когато е свалена иначе казано снимка....
    М/у другото ми стана интересен експеримента....според мен антифриза може да избяга на три места:
    1. В горивната с/ма......издухана гарнитура или спукана глава...изпарява се през ауспуха...
    2.В маслената система....пак издухана гарнитура или спукана глава.......маслото на боза....
    3. Теч извън мотора...радиатори,водни съединения, водна помпа, казанче и т.н....установява се видимо.... не е нужно да надуваш един маркуч, за да разбереш, че се е сцепил...с всеки изминат ден, той става все по зле, и не му трябва особено налягане....
    Не казвам, че не е правилно, но и Лорда има право...ако избие някъде...скоба, съединени и т.н.. от повишеното налягане.....и смяташ, че си решил проблема.....може да се окаже и заблуда....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #15
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Undy виж маркучите от термостата към парното.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •