Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 111

Thread: Отново проблем с алфата - Антифриз?

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако твоето кристално кълбо или бобът показва, къде е пробивът, просто го кажи на човека, за да не се "занимаваме с глупости".

    Eдва ли има универсална методика за откриване на проблеми. Но съвкупността от няколко, обикновено дава резултат.
    Да надуваш системата с въздух е върхът на щуротията и напълно безмислено. Но както казах щом на едни им харесва да го правят, а на други да гледат сеир, всичко е наред. Хубавото е че като пукне нещо ще реши, че теча е там и ще е доволен от '' резултата''
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #32
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Това е официална процедура за проверка по принцип.
    А и по-добре да се случи сега, отколкото на път.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #33

    Default

    Официална проверка за теч или за здравина?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #34
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    При мен белия люти леко , а веднага след като запали е леко сив , като пипна газта до 1100/1200 пропушва направи черно , преди беше по зле преди да затапя ЕГР-а
    П.с гледам колата профилактично , не пипа грам нито масло нито антифриз ама на всеки 4/5 месеца се случва магия и изчезва всичкия някъде , доста интересно ...
    Наистина е магия....или се губи по малко, като не го забелязваш и проверяваш....но ако се губи целият за един ден, или едно пътуване...и ти не го забелязваш...е това си е магия....)

    ---------- Post added at 21:59 ---------- Previous post was at 21:56 ----------

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    Сега като споменахте радиаторчрта и глупости и се сещам че понякога има влага по прозореца отвътре (предимно като е по-студено) дали ще разглабям табло или да пробвам с друг филтър на купето?
    Ако кондеза е мазен...е от радиаторчето на парното, когато то изпуска се усеща и мирис на антифриз в купето, освен ако не прекаляваш с аеробионите и не може да го усетиш...

    ---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 21:59 ----------

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това е официална процедура за проверка по принцип.
    А и по-добре да се случи сега, отколкото на път.
    Официална процедура чрез надув се прави на самата глава, когато е свалена иначе казано снимка....
    М/у другото ми стана интересен експеримента....според мен антифриза може да избяга на три места:
    1. В горивната с/ма......издухана гарнитура или спукана глава...изпарява се през ауспуха...
    2.В маслената система....пак издухана гарнитура или спукана глава.......маслото на боза....
    3. Теч извън мотора...радиатори,водни съединения, водна помпа, казанче и т.н....установява се видимо.... не е нужно да надуваш един маркуч, за да разбереш, че се е сцепил...с всеки изминат ден, той става все по зле, и не му трябва особено налягане....
    Не казвам, че не е правилно, но и Лорда има право...ако избие някъде...скоба, съединени и т.н.. от повишеното налягане.....и смяташ, че си решил проблема.....може да се окаже и заблуда....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Наистина е магия....или се губи по малко, като не го забелязваш и проверяваш....но ако се губи целият за един ден, или едно пътуване...и ти не го забелязваш...е това си е магия....)

    ---------- Post added at 21:59 ---------- Previous post was at 21:56 ----------


    Ако кондеза е мазен...е от радиаторчето на парното, когато то изпуска се усеща и мирис на антифриз в купето, освен ако не прекаляваш с аеробионите и не може да го усетиш...

    ---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 21:59 ----------


    Официална процедура чрез надув се прави на самата глава, когато е свалена иначе казано снимка....
    М/у другото ми стана интересен експеримента....според мен антифриза може да избяга на три места:
    1. В горивната с/ма......издухана гарнитура или спукана глава...изпарява се през ауспуха...
    2.В маслената система....пак издухана гарнитура или спукана глава.......маслото на боза....
    3. Теч извън мотора...радиатори,водни съединения, водна помпа, казанче и т.н....установява се видимо.... не е нужно да надуваш един маркуч, за да разбереш, че се е сцепил...с всеки изминат ден, той става все по зле, и не му трябва особено налягане....
    Не казвам, че не е правилно, но и Лорда има право...ако избие някъде...скоба, съединени и т.н.. от повишеното налягане.....и смяташ, че си решил проблема.....може да се окаже и заблуда....
    Ти като вдигнеш капака какво виждаш. Същото като мен сигурно. Няколко маркуча, малко радиатора и разширителния съд. Другото е скрито. Не знам какво ще видят и чак с пяна ще пръскат . Начините за установяване на теч са прости и не изискват надуване и пръскане с пяна и други фантасмагории
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #36
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Няма да му давам зор, естествено.. До 1.5бара и това е.
    Виж сега почти всички знаем за проблемите на 2.4 мотора със спукани глави....не ти го пожелавам, но колкото по рано хванеш проблема, по лесно се отремонтира....ще те посъветвам това което си решил да тестваш, да го правиш на работещ мотор....пробвай, когато е студен и когато е загрял.......следи за работата на самият мотор при ниски обороти, ако няма външни течове....но има сътресения в оборотите в даден момент, или припушва....клоним към глава или минимум гарнитура......бръкни с пръст в казанчето за антифриза.....ако има наличие на масло или не е чисто, пак на там клоним....при теб загубите не са големи, за разлика от автора на темата.....гледам Финландия, северна страна....да не би да имаш подгрев на антифриза.....не знам...може и от там да е проблема, ако има такава екстра.....
    Тия неща ги споделям от личен опит, макар и с друг мотор, но принципа е еднакъв на работа.....за 500 метра издухах част от антифриза през ауспуха, а температурата на охладителната течност не подмина 90 градуса....ако искаш подробности ще ги споделя...
    Външните течове се откриват, колкото и не достъпни да са за окото...има приоми с хартия и т.н...

    ---------- Post added at 22:58 ---------- Previous post was at 22:50 ----------

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Ти като вдигнеш капака какво виждаш. Същото като мен сигурно. Няколко маркуча, малко радиатора и разширителния съд. Другото е скрито. Не знам какво ще видят и чак с пяна ще пръскат . Начините за установяване на теч са прости и не изискват надуване и пръскане с пяна и други фантасмагории
    )...аз много, много не виждам, защото съм на възраст...ама въпроса е къде да гледаш...')...това с пяната ги иронизирах преди теб )...както и да е....просто споделям моето виждане....може и да бъркам, но все пак ми проследи постовете в темата......скрито, скрито ....колко да е скрито за външният теч махаш това което ти прече на погледа и си ти....по скрито е това вътре в мотора и по опасно и трудоемко за ремонтиране...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  7. #37

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Виж сега почти всички знаем за проблемите на 2.4 мотора със спукани глави....не ти го пожелавам, но колкото по рано хванеш проблема, по лесно се отремонтира....ще те посъветвам това което си решил да тестваш, да го правиш на работещ мотор....пробвай, когато е студен и когато е загрял.......следи за работата на самият мотор при ниски обороти, ако няма външни течове....но има сътресения в оборотите в даден момент, или припушва....клоним към глава или минимум гарнитура......бръкни с пръст в казанчето за антифриза.....ако има наличие на масло или не е чисто, пак на там клоним....при теб загубите не са големи, за разлика от автора на темата.....гледам Финландия, северна страна....да не би да имаш подгрев на антифриза.....не знам...може и от там да е проблема, ако има такава екстра.....
    Тия неща ги споделям от личен опит, макар и с друг мотор, но принципа е еднакъв на работа.....за 500 метра издухах част от антифриза през ауспуха, а температурата на охладителната течност не подмина 90 градуса....ако искаш подробности ще ги споделя...
    Външните течове се откриват, колкото и не достъпни да са за окото...има приоми с хартия и т.н...

    ---------- Post added at 22:58 ---------- Previous post was at 22:50 ----------


    )...аз много, много не виждам, защото съм на възраст...ама въпроса е къде да гледаш...')...това с пяната ги иронизирах преди теб )...както и да е....просто споделям моето виждане....може и да бъркам, но все пак ми проследи постовете в темата......скрито, скрито ....колко да е скрито за външният теч махаш това което ти прече на погледа и си ти....по скрито е това вътре в мотора и по опасно и трудоемко за ремонтиране...
    Ако не беше ги светнал за цилиндъра щеше да го напълни от воле после не ми се мисли. От моят опит с този мотор на тази кола, ако е спукан блока почва да прегрява по баирите, като начало.
    Last edited by lordliness; 30-10-2018 at 01:21.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #38
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Ако не беше ги светнал за цилиндъра щеше да го напълни от воле после не ми се мисли. От моят опит с този мотор на тази кола, ако е спукан блока почва да прегрява по баирите, като начало.
    Чакай сега...блока....не се ли бъркаш нещо, говорим за главата и гарнитурата на главата...при блока нещата са много по фрапантни........твоят мотор не е ли 8 винтила, или бъркам.....тук говорим за 16 винтила.....старото жтд е много по дуракоустойчиво....особено 2.4 мотора.....
    Та аз все пак да кажа, как продухах гарнитура за 500м. без да прегрея колата....температурата постояно си показваше 90 градуса......от единият сфетофар до другият, колата започна да прекъсва в ниските....като спрях на червено, отзад як дим все едно съм сложил воена димка в ауспуха.....давам газ над 2000 оборота, колата не пуши и не прекъсва....така се добрах до там, за където бях тръгнал, като се стараех да я държа на 2000 оборота.....след като спрях видях, че съм изгубил бая охладителна течност...разбрах, че горя антифриз....свърших си работата за там, където бях тръгнал, и си викам, ще я прибера колата....отивам до близкият магазин, взимам една туба с минерална вода...наливам в казанчето....и тръгвам да паля....а стартера направи само чак...добре, че не завъртя мотора....бях напълнил 3-4 цилиндър догоре с вода.....и се усетих, каква глупост щях да направя, май тогава щеше да иде блока, да скъсам някоя биела, колянов вал, или бог знае какво....та викнах приятел, дръпна ласото и в сервиз....та както споменах, като свалиха главата 3 и 4 цилиндър до горе с вода.....добре, че съм ги напълнил до горе и стартера не е успял да завърти коляновият вал, иначе мама мия.....разминах се с нова гарнитура......затова и препоръчах да правят експеримента на работещ мотор, защото при мен и без надуване, щеше да стане беля.....нито съм механик, нито разбирам, кой знае колко нещата....просто старило, патило....но все пак трябва и да се разсъждава в даден момент.....защото, някой грешки при опити струват скъпо....

    ---------- Post added 30.10.18 г. at 00:00 ---------- Previous post was 29.10.18 г. at 23:52 ----------

    п.п...случаят е с 155...здрава легенда, да не си помислите, че при 159 е същото...)....но все пак принципа на работа на четиритактовият мотор е един....независимо, дизел или бензин...
    Last edited by Бобби; 30-10-2018 at 02:04.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  9. #39

    Default

    Главата разбира се моята кола сега си е 166 и нищо не е пукакала.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #40

    Default

    Писах по-горе ма май е нужно да повторя.
    Мотора работи чук, не притриса, не прекъсва, не пуши, не прегрява, не клати обороти, не дърви маркучите.
    Антифриза е на сълза, нивото на маслото не мърда грам, всичко работи перфектно. Не ми се потят джамовете, мокетите са сухи. Няма следи от антифриз на земята, което подсказва, че само в движение го губи, явно при напън.
    Ще взема да си поръчам един уред за мерене на газове в антифриза най-накрая..
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #41
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Undy виж маркучите от термостата към парното.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by Classicalfamaniac View Post
    Undy виж маркучите от термостата към парното.
    Всички маркучи около термостата, около казанчето и двата на радиаторчето са сухи и прашни, няма петна.....поне на пръв поглед и пипане.

    ПС. Другата седмица ще имам и тестер за газовете. Тъкмо да не остават въпросителни.
    Last edited by undy; 30-10-2018 at 14:41.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  13. #43
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Писах по-горе ма май е нужно да повторя.
    Мотора работи чук, не притриса, не прекъсва, не пуши, не прегрява, не клати обороти, не дърви маркучите.
    Антифриза е на сълза, нивото на маслото не мърда грам, всичко работи перфектно. Не ми се потят джамовете, мокетите са сухи. Няма следи от антифриз на земята, което подсказва, че само в движение го губи, явно при напън.
    Ще взема да си поръчам един уред за мерене на газове в антифриза най-накрая..
    М.....да....ако все още не си открил външен теч, макар и тая вечер да съм пиян, ще се опитам да разсъждавам..)
    Казваш губи 200-300 милилитра на седмица антифриз....какъв е пробега за тези дни ?....къси, дълги разстояния и натоварване на мотора...?
    Ако предположим, че антифриза се губи в горивната система....то при минимални количества, не би трябвало да има сътресения в работата на мотора, защото една от съставките му е глицерин, а в нея има алкохол....тоез подлежи на изгаряне .....ако количеството е по голямо се нарушава горивният процес, получават се детонации и от там прекъсване и неравномерна работа на мотора, а по нататък бау.....тоез, може да си в самото начало на тоя шибан процес, но само предполагам.....сега като се сетя, преди аз да издухам гарнитура на главата колата вървеше като луда, все едно е нова, а беше над 300 хил. км....затова така тъпо разсъждавам....нека химиците да се изкажат за глицерина и антифриза....до тук ми стигат познанията!.....просто искам да ти помогна с мнение, защото уважавам хората от севера.....имам предвид северна България, не Финладия, защото майка ми е от тоя край...а и ти също май, доколкото знам)
    п.п...хубаво е някой, който е минал по тоя път със спукана глава на 2.4 да изкаже мнение......кое как и защо.....защото до сега инфо за това никакво.....къде се пукат...например при баварците се пукат и кривят глави м/у 5 и 6 цилиндър, заради по слабо охлаждане, и прегряване....а при нас, какъв е проблема.....?...чувал съм за някакво микро, макро кипене и тем подобни предположения,......но нищо конкретно......
    Добре е, че следиш постоянно колата си, и си забелязал проблема в зародиш......което може да ти спести доста неща......не искам да е това, което предполагам.....надявам се, че ще ни информираш до къде си я докарал.....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  14. #44

    Default

    Етилен гликол, това е прост поливалентен алкохол. В случая двувалентен, може и да гори сигурно, не съм палил . Подобно е положението и с пропилен гликола, той може да стане и от глицерин, но не е глицерин. Един познат скоро имаше пробив във гарнитурата и по нищо не личеше освен загубата на течност. Смени гарнитура и всичко е 6.
    Last edited by lordliness; 31-10-2018 at 22:33.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Казваш губи 200-300 милилитра на седмица антифриз....какъв е пробега за тези дни ?....къси, дълги разстояния и натоварване на мотора...?
    За месец, не за седмица. Последните месеци минавам около 1000км,около 300 градско, другите извън или смесено. Не издевателствам върху мотора, карам си като чичка с ограниченията. От време на време полудявам, но е рядко и то само когато мотора е загрял и да си направя кеф или пък при регенерация и малко да му помогна.
    Снощи надух с помпата на 1бар системата и маркучите се надървиха достатъчно, но понеже трябваше да държа с пръст затворен отвора на одушника на казанчето и не ми беше удобно да огледам обстойно и то само отгоре. Та днес ще правя някаква тапичка, за да мога да обикалям колата спокойно. Така или иначе ще е хубаво да съм и под нея, та ще търся подемник някъде или ще се въргалям както винаги...
    Другата седмица ще имам тестер за газове и ще споделя.
    Разбира се ще пиша докъде я докарвам, малко само времето ме спъва, имам куп други задължения.

    Правилно помниш, от северозападналата част съм
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •