Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Грешно отмерване на двигателната температура

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    София
    Posts
    22

    Default Грешно отмерване на двигателната температура

    Здравейте, колеги. Пиша ви, понеже вече съм в безисходица и вие сте ми последния изход. Проблема е следния на АР 156 1.6тс :смених си термостата(вернет), обаче си счупих стария датчик, чрез пренатягане и сега почват проблемите. Вече трети датчик слагам и все ми показава 130градуса, като си започна от нула постепенно(за 2-3мин) а парното и климатика си работят и термостата си отваря. Закачих я на диагностика, всичко се оказа наред и термостатът работи и датчика отмерва правилно. Та ми казаха, че най-вероятно е в измервателния уред(стрелката).Извадих буксата пробвах пак се същото, пробвах със смяна на уредите с други пак същото. Накрая пробвах с махане на акумулатора, но освен че просто компютърът започна да отчита наново... НИЩО. Вече нямам идеи от какво може да е . Моля ви помогнете.

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Проблема е в самия датчик, има доста писано по темата във форума. Най-общо казано, датчика е двоен, тоест два датчика в един корпус. Това което виждаш на уреда и това, което вижда компютъра са две различни неща. Не знам какви датчици си слагал, аз пробвах с един, не се сещам за марката, и той показваше точно 20 градуса над реалната температура. Сега съм си със стария от термостата и той показа точната температура (различна от 90 градуса)
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Датчика е! Имам един Вернет от Евро07, който показва същите неща.
    Не си спомням, Румен, като сменя моя, каква марка сложи!
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    София
    Posts
    22

    Default

    Добре, но те провериха на диагностиката и чрез техния компютър датчика отмерваше правилно?! И другото Румен вече втори ден не ми дига, дано да успея да се свържа с него, че и никога не съм ходил досега при него да не каже ела след две седмици а то това е нещо малко и 100% бързо се оправя, но вече не знам.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Прочети пак, какво ти написа колегата firedragon.
    На компютърна диагностика се вижда само показанието на датчика, който служи на ECU - то. Не и на този, който служи на стрелката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    София
    Posts
    22

    Default

    Аха, добрем. Еми ще видя да успея да се свържа с Румен, че друг май няма да ми свърши работа, а и да не говорим че ще ми вземат парите ей така. Благодаря, ви много колеги!

  7. #7
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    То не е термоядрен синтез, единствено трябва да сложиш подходящия датчик. Ако някой колега има наблюдения над читава марка може да те насочи какво да търсиш. Румен също ще свърши работа, но със сигурност няма да стане от днес за утре.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  8. #8
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Ами то по-добре с термоядрен синтез да се занимава човек вече. Как е възможно на такава елементарна част да не може човек да разчита че е правилната. Ами каква е гаранцията, че грешката няма да се окаже на другия датчик и да прегрее двигателя от нищо.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    София
    Posts
    22

    Default

    Именно, колега може ли три датчика да дават еднакви, че дори и с 5-6градуса разлика. Страшно е нелепо, а датчиците са купувани от различни места, смятай.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Ами каква е гаранцията, че грешката няма да се окаже на другия датчик и да прегрее двигателя от нищо.
    Няма гаранция но е по-малко вероятно, защото датчикът за ECU - то е свързан двупроводно към него а този за стрелката се замасява през корпуса на термостата, което не винаги е надеждно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Доста си поиграх да разбера защо тъпия уред не показва коректно и какъв точно е проблема с датчиците. Оказва се,че уреда е най-обикновен уинстънов мост, с установено състояние на 90 градуса. Самият датчик е термосъпротивление. Когато съпротивлението на датчика и на уреда са едни и същи уреда показва 90 градуса. Тъй като, както колегата ecotronic спомена, датчика за уреда се замасява през корпуса на термостата( за разлика от този за ЕКУ, който си има собствена маса) ако масата не е от най-добрите, а и вътрешното съпротивление на датчика е по-високо по някаква причина, се получават тези отклонения. На теория ако се смени съпротивлението на уреда с такова каквото датчика отчита, когато термостата е напълно отворен, уреда ще показва 90 градуса. На практика не се знае дали в останалата част на скалата нещата няма да станат по-зле. Моя уред показва съвсем малко над стрелката за 80 градуса, в този случай ЕКУ отчита 82 градуса, което е температурата на начално отваряне на термостата. Лошото е,че преди това скалата не е много линейна и като показва 50 ЕКУ отчита над 60.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    София
    Posts
    22

    Default

    Здравейте, колеги. Оправихме проблема с Румен. Сложи датчик марка ФАЕ за 35лв и всичко заспа. Много ви благодаря наистина. Отзивчиво и бързо отговорихте и ми помогнахте максимално. За съжаление има доста ментета и ме посъветва да не купувам от по-малките вериги магазини, затова го пиша ако и друг има нужда да се отправя към него или просто да купува от по-големите вериги за авточасти.

  13. #13
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Нищо не разбрах за малките и големите,можеше просто да кажеш от къде е купен твоят датчик!?
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default

    Quote Originally Posted by me1sun View Post
    Именно, колега може ли три датчика да дават еднакви, че дори и с 5-6градуса разлика. Страшно е нелепо, а датчиците са купувани от различни места, смятай.
    То няма значение от къде са купувани,нали не очакваш да ги правят с едно качество за техко и с друго са Ауто+ примерно
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  15. #15

    Default

    За тва:
    Дебитомер само бош
    Термостат само бер

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •