Results 1 to 14 of 14

Thread: 1.9 jtd 16v и запушване на ЕГР-А

  1. #1
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default 1.9 jtd 16v и запушване на ЕГР-А

    Здравейте, моя егр е запушен и изключен софтуерно откакто съм я взел. Въпроса ми е защо е затапен с паланка с 4 дупки??

  2. #2

    Default

    Откъде знаете че ЕГР-а е изключен софтуерно или просто така са ви казали?

    Сигурно, за да не клати оборотите.

    Някои при плътна планка поради конкретния софтуер(не е направен както трябва) клатят обороти, а и отделно може би софтуера за ЕГР-а не е бил пипан и дупките са да не отчита грешка компа.



    През тях минава някакво налягане/газове и така ЕГР-а не отчита грешка.

    Та конкретно за твоят случай- най-вероятно ЕГР-а не е бил изключен софтуерно, поради което са оставили планка с дупки.Ако е бил изключен софтуерно планката би трябвало да е плътна без дупки, освен ако софтуера им е такъв, че с плътна планка клати оборотите, поради недобре написан софт.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Така ми беше казано, но се наложи да го сваля, защото забелязах, че диша от гарнитурата. Проблема се оказа, че два от болтовете са ги пренатегнали и са им скъсали резбите.

  4. #4
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    До колкото знам планките с дупки се слагат да "лъжат" ЕГРа за налягането и да стои постоянно затворен. Така се "избягва" софтуерното изключване. До колко това е удачно, не съм толкова запознат

    ---------- Post added at 10:07 ---------- Previous post was at 10:03 ----------

    Quote Originally Posted by ivaka89 View Post
    Така ми беше казано, но се наложи да го сваля, защото забелязах, че диша от гарнитурата. Проблема се оказа, че два от болтовете са ги пренатегнали и са им скъсали резбите.
    а проблема с резбите реши ли го? на кои два болта е развалена резбата?
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  5. #5
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Не съм го решил. Проблема е на двата болта които са в посока ГНП-то. Двата от към кутията имат резба.

  6. #6
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by ivaka89 View Post
    Не съм го решил. Проблема е на двата болта които са в посока ГНП-то. Двата от към кутията имат резба.
    Имах същия проблем,ЕГР ми беше чисто нов, затаперн само от едната страна, софтуерно изключен но с три напълно "изядени" резби. Двете резби които са към шофьорската страна имат място зад тях да се сложат гайки и с по-дълги болтове да се захване както трябва. Но от пасажерската страна става само със сваляне на колектора, нови по-широки резби и по-широки болтове. Поне при мен никой не се нави да прави резби на място.
    Според мен първо реши проблема с резбите, после я закарай в някой от форумните сервиз да проверят дали и как е изключен ЕГРа и да те го затапят с цели планки.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  7. #7

    Default

    Една от моите шпилки на ЕГРа превърташе. Направих нова шпилка, сложих осигурител за резби, от по-силния и я завих на усет, оставих я два часа така. След това си сложих гайка отгоре и така нататък с останалите планка и държача на маркучите... Единствения проблем е, че шпилката не се сваля повече и ако искаш да свалиш ЕГРа, трябва да се откачи казанчето за антифриза за да се извади ЕГРа от шпилката, на казана са две гайки , не е нищо особено,маркучите са дълги за да се измести и да може да се работи.
    Преди време си смених ЕГРа с друг и шпилката си държи перфектно, няма мърда не, просто трябва да се стяга внимателно на усет. При мен точно от вътрешната страна беше проблемния болт.
    Моя ЕГР дори си беше на мястото, когато сменях шпилката.
    Правете шпилки, мажете с лепило(течен метал) или осигурител и не се занимавай те с правене на нови резби и отвори. Ако толкова се налага след това да се свали, навиват се две гайки една в друга, за контра, и се отвива... все пак е лепило, не е запоено.
    Last edited by undy; 28-11-2018 at 18:18.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #8
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Само един болт ми изтърва, защото не съобразих дължината на болтовете. Беше по- къса и след като затегнах малко повече, прецаках резбата.
    Замених болтовете с по- дълги за да компенсирам пластината и 2-те гарнитури.
    Притегнах 3-те болта, а четвъртият - напълних дупката с металпластик завих една гайка до край на болта и го притегнах в гнездото до колкото може. На другият ден притегнах малко гайката и няма проблеми. Ако се сваля по някаква причина, предполагам, че като натегна гайката ще издърпа болта от гнездото.
    Общо взето почти като : undy
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Само един болт ми изтърва, защото не съобразих дължината на болтовете. Беше по- къса и след като затегнах малко повече, прецаках резбата.
    Замених болтовете с по- дълги за да компенсирам пластината и 2-те гарнитури.
    Притегнах 3-те болта, а четвъртият - напълних дупката с металпластик завих една гайка до край на болта и го притегнах в гнездото до колкото може. На другият ден притегнах малко гайката и няма проблеми. Ако се сваля по някаква причина, предполагам, че като натегна гайката ще издърпа болта от гнездото.
    Общо взето почти като : undy
    Мхм..
    Сваляш казанчето и няма да се налага пак да го лепиш.. Целия ЕГР излиза назад
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  10. #10
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Мхм..
    Сваляш казанчето и няма да се налага пак да го лепиш.. Целия ЕГР излиза назад
    Аз, че имам висока степен на техническа инвалидност е така. Но това което и двамата обяснявате някак си май не ми е ясно... Правилно ли разбирам, че на мястото на повредената резба навивате и залепяте шпилки и ЕГР-а се "нахлузва" на тях и се захваща с гайки към шпилките? А не както е в оригинално състояние - с болтове към колектора.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  11. #11

    Default

    А бре ти сега за едното "нахлузване" ли си

    На мен ми е интересно този "течен метал " до каква температура издържа?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12

    Default

    Дали е болт или шпилка с гайка, няма никакво значение.. Върши едно и също нещо.
    Има хубави, естествено по-скъпи, лепила които държат на високи градуси. Аз ползвах осигурител на Вюрт-зелен, високояк. При мен с три болта не изпускаше, но мразя нещо да не е като хората.
    Ако направя снимка как е в момента, няма и да разбереш къде съм барал

    ---------- Post added at 07:55 ---------- Previous post was at 07:52 ----------

    Quote Originally Posted by marin_mv View Post
    Аз, че имам висока степен на техническа инвалидност е така. Но това което и двамата обяснявате някак си май не ми е ясно... Правилно ли разбирам, че на мястото на повредената резба навивате и залепяте шпилки и ЕГР-а се "нахлузва" на тях и се захваща с гайки към шпилките? А не както е в оригинално състояние - с болтове към колектора.
    Правилно си разбрал, шпилките се навиват също в колектора
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Дали е болт или шпилка с гайка, няма никакво значение.. Върши едно и също нещо.
    Има хубави, естествено по-скъпи, лепила които държат на високи градуси. Аз ползвах осигурител на Вюрт-зелен, високояк. При мен с три болта не изпускаше, но мразя нещо да не е като хората.
    Ако направя снимка как е в момента, няма и да разбереш къде съм барал

    ---------- Post added at 07:55 ---------- Previous post was at 07:52 ----------


    Правилно си разбрал, шпилките се навиват също в колектора
    И да добавя, след слагане на шпилките се слагат медни гайки. Смених всички болтове с шпилки и медни гайки. Това с тези болтове е доста тъпо решение. На такива места трябва да си слагат фабрично шпилки.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    На мен ми е интересно този "течен метал " до каква температура издържа?
    Най-различни има.
    Повечето варират между 90 и 120 градуса.
    Аз на изпарителя си я правих тая същата процедура със преебана резба и навиване на шпилка и бях на зор , не можах да намеря високотемпературен течен метал и наклепах с един дето пишеше че е до 90 или до 100 градуса, с идеята че може и да не издържи... Е държи вече половин година и е станало доста здраво.

    Ей това мисля че е най-държеливото на температура - 260 градуса
    https://www.masterhaus.bg/bg/product...a-57gr-jb-weld

    Със запояване също ще държи 200+

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •