Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Разход на масло над 1 л на 1000 км Алфа 147

  1. #1

    Default Разход на масло над 1 л на 1000 км Алфа 147

    От май месец съм собственик на Алфа 147 105 к.с. Като цяло колата ми се вижда слаба за тия коне. Преди това имах Голг 4 тди 90 коня, и ми се струваше къде-къде по мощна. Сега всеки ще каже: ама това е дизел а онова бензин, да ама 15 коня от горе. Поне трябва да са на равно.
    С това вече се примирих, ама не щеш ли на последък установявам разход на масло от над литър за 1000 км. Имах възможност в рамките на 2 дена да установя факта точно 1 към 1. Наложи ми се да ходя до Силистра и обратно на другия ден, а до там са около 500 км и обратно още толкова. Като тръгнах сипах масло до средата ма мин и макс, като се върнах почти не можах да възстановя разликата с 1 литър! Вярно че почти постоянно съм се движил м/у 3к и 4к оборота, ама тя ало не е в тия обороти няма мощност, а нормална скорост в извън градски условия, поне за мен, е около 120-130 км/ч, иначе си взимам един кадет и си пердаша с 80.
    Изчетох много мнения във форума по отношение на разхода на масло, че и даже някой го смятат за нормално 1/1000 км. Това са пълни глупости разбира се.
    Днес реших да проверя най сетне за този сепаратор на капака на клапаните, да ли аджеба не е заровено там кучето, макар че вече почти бях уговорил майстор за ремонт на сегменти. Като отворих въпросния капак, първото нещо което ми привлече окото е гарнитурата която липсваше в района на извода към сепаратора от главата. Естествено пълна промивка на капак с кореселин и водоструйка и нова гарнитура.
    Дали е възможно да речем не целия ама поне 80% от завишения разход на масло да се дължи именно на този проблем. Аз естествено почвам наблюдения с по екстремно каране, но бих искал да знам, толкова ли е важна ролята на тоя сепаратор че на практика без него се е стигнало до такъв висок разход на масло. Казвам без него защото той без гарнитура не е участвал в умасляването на пространството под капака?
    Малко се разпрострях на дълго но дано сте ме разбрали какво съм искал да кажа.

  2. #2
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Има още да четеш, за магията и странностите на италианските красавици.

    Никога не сравнявай турбо дизел и атмосферен бензин. Но това е друга тема, че пак ще налази оня с комплексите.
    По въпроса с колата, аз карам такава. За 105 коня, ако е читав двигателя, колата върви много добре.

    Разхода на масло, при агресивно каране ще го имаш, особено ако си сипал някой ментак. С какво масло я караш? Както си тръгнал, скоро ще имаш дупка, в някое бутало. Намери сервизната книжката на колата, има линк във форума. Прочети я, там си пише за спортно каране, се сипва 10W60 масло. Много колеги алфисти ще ти препоръчат за ежедневно каране, 5W50 масло. Там също пише, че колата има разход на масло. Сега 1 л на 1000 км, е множко. Сепаратора е първи за почистване. Има добавки на Про-тек и Бардал, за прочистване на маслената система. Сложи една от тях, имат огремен ефект. Купуваш кола на 200-300к километра, няма да е като нова. Колата пуши ли от ауспуха? Има ли черни лепкави налепи по края на ауспуха?

    ---------- Post added at 19:29 ---------- Previous post was at 19:21 ----------

    Нормална скорост за извън града, е 90 км. 120-130 по 'магистралата'.

    Сепаратора или както му викат маслоуловител или капко-уловител (зависи от майстора чувал съм и други названия), има съвсем друга функция. Тя е да кондензира маслените пари и да се връща маслото обратно към валовете и в картера. Като малка част от тия пари, отиват към всмукателния колектор за изгаряне. Има един клапан и маркуч. Ако този клапан е дал фира, също ще имаш разход на масло.

  3. #3

    Default

    Разход като този -> ремонт

  4. #4
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Не го мятай в дълбото. Нека пробва, по-евтините варианти. Може да се подобри положението.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Разход като този -> ремонт
    Ще покарам около седмица да видя дали съвсем малко ще намалее разхода, дали изобщо нарушената гарнитура е имала пръст в тоя разход. Естествено че ако се задържи подобен разход ремонта е не избежен.
    А иначе колата е производство декември 2007, беше по километраж на 125к, едва ли е на толкова но не и на 200-300к.
    По принцип не съм автоталибан по пътищата за да се нуждая от по специални добавки и масла за по агресивно каране. Мисля че производителя което е препоръчал е достатъчно да се спазва, а неговите препоръки са 10w/40 ACEA A-3. Такива като 10w/60, 05w/38, които изобщо не са чували в някои магазини, аз лично нямам намерение да експериментирам. Аз съм си взел кола за всекидневна употреба за да ходя на работа и когато ми се наложи да карам по екстремно да не се чудя да ли маслото не е издухано и да ми се свива душата при всяко натискане на педала.
    Затова и питам, ще стане ли колата нормална дори и след основен ремонт или пак ще трябва да правя компромиси да не навлизам в зоната на над 3к оборота?

  6. #6

    Default

    Колега, този проблем го имах преди няколко месеца, почти сигурно решението му се казва смяна на сегменти и гумички на клапаните. Ако сам си го правиш този ремонт няма да ти стрива кой знае колко много.

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    С риск да се повторя, моята 156 не гори грам масло. Сменям го на 10 000 км и колкото съм налял толкова и източвам.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by themechanic9180 View Post
    Затова и питам, ще стане ли колата нормална дори и след основен ремонт или пак ще трябва да правя компромиси да не навлизам в зоната на над 3к оборота?
    Зависи от майсторът и частите, които ще вземеш

  9. #9

    Default

    TS при определени ситуации може да е особено лаком за масло, 147 120hp ми е стигала до над 1.2л на 1000 при каране 80/90. Разбира се, наясно бях и с десетките причини за това.

    А иначе при спортно каране TS пак си е лаком за масло - при положение, че стигаш до 4К оборота не е зле да минеш на 10w60. Че не го чували по повечето магазини - ми те не са чували повечето и за марки, различни от германските и повечето "техници" смятат Golf-а за чудо на техниката, ама това не е фактор.

    Пък и да сравняваш турбо дизел (при това Golf TDI) с атомсферен бензин (при това италиански)... не пробвай. Да беше си вземал бензинов Golf. Избор в България бол..

    Ако очакваш разхода на каквото и да е в алфа да е като това на голфа...

    И потвърждавам, че 156 TS 1.8 не ми пипа масло. Комшия с 147 105hp също ми е казвал, че не горяло и не пипа. Скоро сменя термостат, видяхме се на по кафе. Та зависи от състояние, от маслото, от карането. И от това какво си имал преди това. Очевидно.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Ali.Sali View Post
    А иначе при спортно каране TS пак си е лаком за масло - при положение, че стигаш до 4К оборота не е зле да минеш на 10w60.
    Че то 4000 оборота са му средните на ТС, няма кво да им стигаш, аз постоянно го карам там
    И изобщо не гори масло, поне първите 8000км. После е за смяна и почва да си пийва.

  11. #11

    Default

    Като цяло забелязвам, че 1.6 TS е по-склонен към горене на масло, отколкото 1.8. Поне от наблюдения от това, което съм имал и от алфистите около мен (няколко комшии със 156 седан и SW, двама със 147 и един със 145 боксер ако не се лъжа) и чутото/прочетеното до момента.
    Last edited by Ali.Sali; 14-11-2018 at 17:16.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Че то 4000 оборота са му средните на ТС, няма кво да им стигаш, аз постоянно го карам там
    И изобщо не гори масло, поне първите 8000км. После е за смяна и почва да си пийва.
    Ъъъъ по какъв начин кореспондира горното с долното?:



    http://clubalfaromeo.com/forum/showp...postcount=6676


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13

    Default

    Близнаци съм, две самоличности в един човек
    А и обичам да тормозя жтд-трактористите.

    Всъщност много зависи от пътищата и ситуацията.

    Когато карам по разни разбити и/или натоварени пътища, места където има камери, или когато просто ми се спи, изморен съм и не ми се правят глупости поддържам 80-90 до 100 км/ч на 5та предавка и тогава спарка е учудващо икономичен. Под 3000 оборота идва това и тогава е някаква фаза на газоразпределението (ти ги знаеш повече) когато е муден и икономичен мотора.... И до 7 на 100 съм го свалял с такова каране.

    Но когато бързам, когато карам по познати пътища с минимален трафик или когато просто ми се кара, за да го чувстваш добре, трябва да го държиш над 3000, около 3.5-4000 оборота. Тогава става лош и си хапе каишката. Но разхода става неприятен. Магистрално 130-150 идва към 12/100 газ по моите наблюдения. Извънградско с чести изпреварвания на 3та също водят до подобни числа.

    Това показва всъщност колко широк работен диапазон има тоя мотор и имаш огромен избор как и по какъв начин може да го кара човек.
    Last edited by dhtj; 14-11-2018 at 17:47.

  14. #14

    Default

    Подкрепям. TS-а в добро състояние може да гори и по-малко, може и повече.
    Мисля че производителя което е препоръчал е достатъчно да се спазва, а неговите препоръки са 10w/40 ACEA A-3. Такива като 10w/60, 05w/38, които изобщо не са чували в някои магазини, аз лично нямам намерение да експериментирам.
    Относно това писане на автора на темата - само да добавя, че същите тези препоръки в книжката са ясни - 10w40 при нормално и 10w60 при спортно каране. И пак повтарям, че в повечето магазини не са чували, че имало и различно от голф, ама това са други теми на разговор. Подобни магазини се чудя изобщо какви магазини и що за идиоти работят там. Предимно знаят какво се сипва на голфа - смисъл, каквото му сипеш.

    Мисля, че 10w60 ще ти дойде добре. На 147-цата преди да я продам и сложих точно такова на Motul и разхода на масло падна драстично - смисъл вече е половин литър а, не цял на 1000 Ама тя си имаше и други проблеми. Виж , при добър мотор може почти да елиминира горенето.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  15. #15

    Default

    По принцип за разход на масло на какъвто и да е автомобил, при каквото и да е екстремно каране, в 21 век, не трябва да се помисля за повече от 1 литър за 10 к, да не говорим че на някои малса, като селения 20к маслото се сменя на 20000. Ми то до 20000 ти ще го смениш 20 пъти ако доливаш по един литър на 1000 км.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •