Results 1 to 14 of 14

Thread: Проблем 159 1.9jtdm 150 ниски обороти с включено турбо

  1. #1

    Default Проблем 159 1.9jtdm 150 ниски обороти с включено турбо

    Здравейте, колеги. Имам следния казус. На три пъти вече забелязвам следния проблем. Карам колата известно време, оставям я за час - два, тръгвам пак градско и на някой светофар или задръстване забелязвам, че в покой държи малко по-високи обороти. Под 1000, но не колкото е нормално. Също така се вижда и чува, че турбото работи - стрелката е на първото деление. Изкарва и светъл пушек. Гася я и всичко се оправя. Имам съмнение за ДПФа, но на диагностика нищо не показва. Колата е със запушен ЕГР и махнати вихрови клапи.

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    ДПФ-а се регенерира, а като я изгасиш прекъсваш регенерацията. Това, което правиш не е добре за ДПФ-а. Ако можеш в такива моменти карай я докато не завърши регенерацията, и я карай в малко по високи обороти, за да се прочисти по-добре. Оптималния вариант е това да се случва извън града. При всички положения обаче не я гаси, освен ако не се налага.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3

    Default

    А за да се обедиш сам, че прави регенерация виж моментния разход, трябва да е доста по-висок от нормалния. Другото по което можеш да познаеш регенерацията е по перките на радиатора, ако работят(и не си вкл. климатика) значи регенерира. Самата работа на мотора е една малко "по-тежка". Не я гаси поне, ако не можеш да я караш, но е по-добре да я понатиснеш и да и помогнеш да изчисти хубаво филтъра.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4

    Default

    Здравейте отново. Днес ми се случи гореописаната случка пак. Това, което забелязах е, че става след като си пусна парното - странно. Лошото е, че беше тъмно и не видях какво излиза отзад. Не я угасих, а я покарах на 2500-3500 оборота известно време и се нормализира. Също забелязах, че стрелката на турбото се държи странно - Спада много рязко като отпусна педала. Същото го видях и в клипове на регенерация. Дано да не ми се случва пак скоро. Кажете най-удачния изход от ситуацията - чистене, нов или махане на ДПФа.

  5. #5
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by gellev View Post
    Здравейте отново. Днес ми се случи гореописаната случка пак. Това, което забелязах е, че става след като си пусна парното - странно. Лошото е, че беше тъмно и не видях какво излиза отзад. Не я угасих, а я покарах на 2500-3500 оборота известно време и се нормализира. Също забелязах, че стрелката на турбото се държи странно - Спада много рязко като отпусна педала. Същото го видях и в клипове на регенерация. Дано да не ми се случва пак скоро. Кажете най-удачния изход от ситуацията - чистене, нов или махане на ДПФа.
    Чистене на DPF с машина, т.с. сваляне на филтъра + почистването е 300лв + разходите за монтаж и демонтаж които варират от конкретния сервиз. Ако не е запушен сериозно, а няколко пъти си прекъсвал регенерация може с третиране със специализирани добавки и по-сериозно "изпъване" на колата на дълъг път и повече обороти да се оправи. Смяната с нов е между 600 и 2000лв в зависимост от марката. Честно казано при еднакви показатели на различните марки, не знам каква е разликата, може би продължителност на живота на филтъра. Премахването .... с оглед постояните промени в закона, вероятноста след година да трябва да си слагаш пак филтър за да минеш ГТП, да платиш цената на филтъра + парите за възстановяване на софтуера които на-вероятно ще са колкото да ти махнат филтъра.... към днешна дата ми се струва най-безмислена опция.....
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  6. #6

    Default

    Щом не е забило грешка на таблото, значи още има надежда в него. Просто не е добре често да се прекъсват регенерациите. Можеш превантивно да сложиш добавка за почистване на ДПФ и да караш, без да изпадаш в размисли за момента... Това ти е най-евтиния вариант, ако пък ти се дават пари колегата е споменал вариантите.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7

    Default

    Здравейте. Днес имах същата ситуация. Преди малко над две седмици беше последната регенерация. За този период я карам всеки ден градско и събота и неделя малко извънградско. Не е ли прекалено често да се включва регенерацията? Имали ли сте подобна ситуация?

  8. #8

    Default

    Моите наблюдения върху моя ДПФ и неговите регенерации е, че ако карам градско и извънградско на 300-400км регенерира, ако само извън града карам над 500-600км и тогава регенерира. Има случаи и когато на 200км пуска регенерация, но това са единични случаи, когато хептем карам колата студена и ми се налага да гася и паля по 20 пъти на ден. Но това е рядкост. ДПФа ми е сменен с нов, както и температурния датчик, преди вече 40к,изчаквам си регенерациите да завършат всеки път и тогава спирам или гася.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    257

    Default

    Набърже да използвам темата, ако на магистрала е показвала разход 5 и нещо 6 и рязко го вдигне на 7-7.8, като скоростта е по круиз, т.е. постоянна, равна магистрала, означава ли че съм минал регенерация?
    Къде в МЕС гледате тия проценти запушване?

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Travel_Mate View Post
    Къде в МЕС гледате тия проценти запушване?
    ECU > parameters > particulate filter clogging.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Travel_Mate View Post
    Набърже да използвам темата, ако на магистрала е показвала разход 5 и нещо 6 и рязко го вдигне на 7-7.8, като скоростта е по круиз, т.е. постоянна, равна магистрала, означава ли че съм минал регенерация?
    Къде в МЕС гледате тия проценти запушване?
    Не означава, че си минал, а по-скоро си в процес при същите условия при мене е 9,5-10 моментен.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #12

    Default

    А някой тествал ли е добавка в горивото за почистване на дпф? Препоръчаха ми на Liqui moly. Има ли ефект за почистването? Има ли странични ефекти?

  13. #13
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Travel_Mate View Post
    Набърже да използвам темата, ако на магистрала е показвала разход 5 и нещо 6 и рязко го вдигне на 7-7.8, като скоростта е по круиз, т.е. постоянна, равна магистрала, означава ли че съм минал регенерация?
    Не.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  14. #14
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Quote Originally Posted by gellev View Post
    А някой тествал ли е добавка в горивото за почистване на дпф? Препоръчаха ми на Liqui moly. Има ли ефект за почистването? Има ли странични ефекти?
    Само веднъж го сипвах тоя пикоч - никакъв ефект, пари на вятъра, абсолютно никаква разлика .. Колата си се разцепваше от регенерации. Апропо от понеделник вече съм без филтър и на втората, не знам как съм успял да го изтърпя 5 месеца това говно.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •