Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Две хидравлични поми за една седмица, след смяна на двигател

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default Две хидравлични поми за една седмица, след смяна на двигател

    Здравейте, колеги. Имам проблем който почна много да ме дразни.
    Колата е 147 jtd 115кс. Смених двигателя за втори път. Мотора работи добре. Взех го оборудван. Прехвърлих си само ремъци, ролки, водна помпа и други дреболии.
    Хидравличната помпа си беше на мотора, направо с маркуча към казанчето.
    Всичко нормално, но след 4-5 дни, точно пристигам на работа (в друг град), и хидравликата почна да стържи зверски. Всъщност беше станала халтава още по пътя, но не го отразих. Волана беше олекнал.
    Та пристигам, спирам музиката и чух, че стърже. Отварям капака, от клапана на казанчето избило зверски и всичко леш. Течове нямаше. Гася. И направи вада от пасаженската страна. Някъде от помпата. Ама такова мазало, че не можеш да разбереш. Все едно е гръмнал балон с масло.
    Както и да е. Смених помпата със старата. Направо с маркуча до казанчето. Сипахме хидравлично масло, въртим на ляво-на дясно да обезвъздуши и гас. Това се случи събота. Неделя и понеделник я карах из града, всичко перфектно. Вчера гледам нивото на маслото, не е мръднало. Днес отивам на работа, музиката съм я спрял и всичко нормално. И в мига в който спрях, въртя волана на място и стърже зверски. Волана олекна. Отварям капака от клапана на капачката хвърляло пак. Поне тоя път на време и няма теч. Гася и след 20 мин помпата протече. И направи вадичка.
    Гледах драмите с цедката в казанчето. Свалих го. Викам преди да барам, да взема да го надуя с уста, от входа охлаждане-казанче (където се пада цедката). Надувам, минава въздух, ама малко все едно надувам балон. Леко тегаво. Викам си, сигурно е така. Чак запушено не е било. Тая цедка, толкова завряна, че нищо не се вижда. Човърках с един пръст, набарах я, разбутах я и чак тогава се сетих да светна вътре. И видях, че не е на мястото си, ама нормално, нали човърках. Може и аз да съм я разместил. Наместих я под палеца дето я придържа и се чудя кво да мисля вече.
    Сетих се, да пробвам пак да надуя под нея. Тоя път беше без съпротивление. Все едно духам през куха тъбичка. Викам супер, това ще е. Само и помпата да е жива, ама едва ли се е помляла толкова бързо. Сложих казанчето обратно. Напълни с масло. Паля и почвам да въртя да обезъздуша. Стърже грозно и много силно. Ама въртя. Уж въздух има вътре. А и маркуча за снабдяване - казанче-помпа беше празен, надникнах преди това. Другия си имаше масло вътре.
    Обаче още като я запалих и пак кипна казанчето, бързо му затворих капачката и върна през клапана.
    Вътря, тя стърже. На моменти ставаше тежък волана, и след това олекваше.
    Слизам долу и гледам че от пистовия ремък пак тече по магарето.
    В общи линии това е.
    Ще съм благодарен ако кажете къде да търся проблема, преди да е хвърлило и трета помпа.

  2. #2

    Default

    Рейката.

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by Read View Post
    Рейката.
    Какво за нея, колега

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by 52outs View Post
    Какво за нея, колега
    Вероятно разпределителният блок с клапаните е дал фира.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Вероятно разпределителният блок с клапаните е дал фира.
    Мерси. Това къде да го търся. Тоя блок.

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Там където влиза кормилният прът в рейката и където са навити тънките тръбички.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Демек, да сменям рейката направо с маркуча за високо. И една помпа, че тая тече дори когато не е запалена вече и да се моля.

    А пистовия ремък и ролките? Възможно ли е от там да идва проблема

  8. #8
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Ако ти е здрав и отпушен маркуча не го сменяй,само рейката.Въпреки,че на мен ми продадоха рейката заедно с маркуча,явно ги е домързяло да го свалят.Така и така я сваляш обърни внимание на накрайниците и маншоните.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by radiboy View Post
    Ако ти е здрав и отпушен маркуча не го сменяй,само рейката.Въпреки,че на мен ми продадоха рейката заедно с маркуча,явно ги е домързяло да го свалят.Така и така я сваляш обърни внимание на накрайниците и маншоните.
    Никва идея си нямам, здрав ли е, отпушен ли е.
    Ремъка ме притеснява. Да не сменя цялата хидравлика, а драмата да е от него/шайбата

  10. #10

    Default

    Ако беше от ролка или ремък, или ще да изхвърля ремъка или щеше да има яко свирене 2-3-5 секунди докато се скъса ремъка.

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by Read View Post
    Ако беше от ролка или ремък, или ще да изхвърля ремъка или щеше да има яко свирене 2-3-5 секунди докато се скъса ремъка.
    Мерси, колега. Да, има логика

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Другото което разбрах. В системата има клапан. Казват или в маркуча за високо налягане или самата цедка. При мен къде е?
    До колкото разбрах, трябва да е в маркуча. На 159 е в цедката.
    Допускам, че може и той да се е прецакал или да прави проблем.
    До колкото успях да чуя, докато умираха и двете помпи, не издаваха някакви страшни звуци. Просто си протичаха. На втората като застанах до нея на запален мотор с прав волан, се чуваше съвсем леко свирене.
    Мисълта ми е, че може да избиват от налягане, без да заклинват самите помпи. И това говори за цедка/клапан/дефект в системата.
    Тъй като цедката я наместих. Мисля да тествам и клапана.
    За това питам къде е. Идеята ми е, като я разкача да наведа маркуча за високо, доло в канала на ниска точка, както си е закачен за рейката. Би трябвало да изтекат 10-20 грама масло. Съдържанието в маркуча. А клапана да спира останалото. Да обаче захвата му към рейката е в горната част на рейката. Което означава, че и да е прецакан, пак толкова ще изтече. Както си е изгасена, ако и завъртя волана, би трябвало в рейката да се получи налягане. И да върне масло през маркуча на високото, ако клапана пропуска към помпата. А ако е здрав и не пропуска, би трябвало нищо да не изтече.

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Направих теста на маркуча високо налягане. Затапих входния маркуч на казанчето с болт, а високото налягане го изведох ниско, и му сложих една сълфетка отпред. Въртя волана, не пусна нито капка, този за високо налягане.
    Като махнах болта, изкочи масло от затапения (дето връща маслото в казанчето). Бешр се събрало малко налягане в него.

    Търсих информация, но никъде не видях да има клапан в този за високо налягане. И не съм сигурен дали има.
    Тея филми може да са също и от това, че се е подпушил. Мисля сега да го сваля за да го разгледам. Да видя на къде пропуска. Че не можах да го намеря втора ръка.
    Ако е запушен, ще се опитам да го почистя. Слагам го, слагам помпата и се моля проблема да е решен, че ми се разказа играта.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато не е навит воланът, пътят на течността е:

    казанче > вход на помпата > изход на помпата (маркуча за високо налягане) > входа на рейката > изхода на рейката > входния маркуч на казанчето > казанче. При това налягането е относително ниско.

    Като затапиш входящия маркуч на казанчето, налягането в него се увеличава и има вероятност, той да пукне, щото не е разчетен за високо налягане.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    84

    Default

    Сравних и трите помпи. Новата и двете стари. Никаква разлика не усещам във въртенето им, звуци и луфтове. Като еднакви са

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •