Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: 2.0 JTDM - Мнение

  1. #1
    започва да се пристрастява alfamicin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    94

    Default 2.0 JTDM - Мнение

    Здравейте,колеги.
    Мисля да взема 159-ка и се замислям дали да е 2.0,понеже искам да е по-нова.
    Доста теми изчетох,но не намерих почти никаква информация за този двигател.
    Ще ми полезна всякаква информация относно надеждността,подръжката икономичността на този мотор.
    Чудя се дали да избера новия мотор или да заложа на сигурно (1.9JTD)?
    ALFA 159 SW 2.4 jtdm Q-Tronic 2010
    ALFA 156 SW 1.9 16V jtd 2005 - EX
    ALFA 156 2.0 TS 1999 - EX
    ALFA 155 1.8 TS 1993 - EX

  2. #2
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    1.9JTD / 1.9JTDm ?
    Всичките имат почти едни и същи слаби места, който с покупката могат да се фиксират и да няма проблеми.
    Както всяка по- нова кола обслужването е по- скъпичко.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #3
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    За да не пускам друга тема, ще използвам на колегата неговата. Аз се интересувам от 2.4 двигателя. Ако може да ми се каже колко струва обслужването, маслото и какво слагате, разход и четох, че имат проблем с пукане на главата, вярно ли е? Всяка информация ще ми е полезна. Благодаря!
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  4. #4

    Default

    Обслужването не е скъпо в сравнение с немските - 350-500лв смяна на ремъци+ролки+труд в зависимост от марката на комплекта.Има колеги и за 290лева са си ги сменили.Има комплекти от по 199 лева.Ролките мисля бяха отделно от тези 200 лева.

    Масло от около 85 до 160 лева в зависимост от марката.Има и за 180 и 250 лева при желание .Филтри общо около 100-на лева горе долу най-евтините=20 лева купе/30 купе с активен въглен, маслен около 20-30 лева, горивен от 35 до 160лв, въздушен двигател 30-на лева.Ако го смяната я правиш при автотехник има вероятност цената да е по-малка, тъй като доста от тях ползват отстъпки или просто не се начислява ДДС и оттам пада цената.

    Подгревни свещи 140-160 лева 5 броя Беру или БОШ.

    Добре е да се смени течността на хидравликата на волана = 20 лева литъра + труд.

    Накладки АТЕ 65 обикновенни, 95 керамични.Дискове АТЕ предни 120-130 лева броя, задни 80-90 лева .

    Масло когато я купих беше селения diezel WR 5w40 леко припушваше при запалване и гасене което го отдавам на това че вероятно предният собственик не го беше сменял сигурно 12 000-15 000км , след това БАрдал XTC 5w40 от 3000 км съм с Равенол VST 5w40 и смятам с него да остана засега.С Бардала и Равенола не припушва и никога не съм видял да излиза черен пушек отзад дори и при форсиране.Бардала беше около 105-107 лева за 7 литра, скоро не съм го гледал колко струва, равенолът го купих края на март и го сложих средата на април и ми струваше точно 121'60 лева с доставката от Германия.Сега Равенола ще дойде около 148 лева с доставката от Германия вдигнаха цените отпреди месец и половина.

    Има оплаквания за пукнати глави, но не са толкова често.В чуждоезични форуми пишат, че това се случва от прегряване на двигателя, като се изтъкват 3 основни причини:

    -некачествено масло за стила на шофиране или ненавременната му смяна

    -недобра пропорция на охлаждаща течност антифриз/вода, което водело до "микрокипене" или "атомно кипене", като основно се изтъква да не се слага повече от 60% концентрат в сместа антифриз/вода, тъй като именно повечето антифриз водел до това микрокипене и оттам недобро охлаждане.

    -при запушен/полузапушен ДПФ филтър се получавало нещо като "обратна тяга" към двигателя което водело до повишена температура на главата и пукане на главата в областта на 5-ти цилиндър, което пък го обясняват че точно там се получавало най-високата температура и налягане на газовете.

    Не се ангажирам с истинността на горните твърдения, просто казвам какво съм прочел в Алфаоунъра и други форумни сайтове на марката Алфа ромео.

    Разхода зависи както от града в който се шофира, така и от пропорцията градско/извънградско.На последно място има значение маслото.

    Извънградско от 5.8 до 8.1 литра/100 - 5.8 по хубави планински пътища или скоростен път, по магистрала около 5.8-6'0 литра на сто със 120км/ч, със 140км/ч отиваш на 6.8-6.9 до 7.1 литра, със 155-160 кмч към 7.8-8.1 до 8.3.

    Това зависи и от гумите и напомпеноста им както и от маслото.Високите стойности стойности са при натоварен трафик, но не прекалено, защото при тежък трафик искаш или не шофираш с между 80-120кмч и щеш не щеш се движиш със скоростта на колоната която може да е 1.5км, а може и 3-4км...и щеш или не с тази скорост разхода пада.Най-икономичното шофиране е с 60кмч на 4-та предавка, със 80-85кмч на 5-та предавка и със 120кмч на 6-та предавка.По-високата скорост от тази увеличава консумацията на гориво.
    Last edited by alfa racer GTA; 28-10-2018 at 14:01.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    Благодаря ти много, колега! Много добър отговор ми даде. Виждам, че си със същата със чип? Както ти е мнението за чипа и заслужава ли си да се сложи?
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  6. #6

    Default

    Има смисъл, ако е направено както трябва.

    Удоволствието се усеща при шофиране по планински пътища при изкачване, тогава се усеща мощността и в обороти се чувстваш сигурен да я натиснеш при изпреварване и ти носи удоволствие.

    По магистрала също.

    Търсих стокова, ама не намерих и купих тази преди 3'5 години.Ремапа(чипването) й е правено заедно с премахваме на вихрови клапи, ЕГР и ДПФ.

    Лично на мен ми харесва чипната и не съжалявам, макар че търсех стокова която да е 100% непроменена.

    При всички положения ще съжалявам когато я продавам, а за жената да не говоря, защото свикна на разход 5.8 максимум 6.1 на сто при дълги преходи от по 400км и нагоре в едната посока и си представям при бензинка какво мрънкане ще е...


    Обърни внимание, че в момента всички 200 Коньови 159-ки плащат между 330 и 850 лева годишен данък.За София е 330-340 лева.За повечето други градове около 450, но има и 550 и 650 лева.

    Застраховката тази година ми е 217 лева, но я платих един месец предварително, след като брокерката ме предупреди, че застраховките скачат до месец...
    За другата година след "фалита" (обирджийството) на Бойко Борисовите аверчета от СИК на Олимпик, застраховката на 159-ка ще е между 280 и 360 лева(дори за 380 лева се чува), за да се събират пари за Гаранционния фонд, който с "горницата" да изплаща обезщетения на пострадали от катастрофи на които причинител е застрахован в Олимпик водач на МПС...Казвам с "горницата", защото е увеличен размера който всеки застраховател е длъжен да внася за всяка застраховка "гражданска отговорност" в Гаранционния фонд.

    Отгоре на това най-вероятно данъкът на 200 Коньовите 159-ки няма да падне на 14-сетата година от регистрацията им, защото подготвят нови промени в Закона за местните данъци и такси.


    Отделно да знаеш, че с базов акумулатор трудно ще изкараш повече от 2-3 години на 2.4 -ка, едно защото 2.4 ките си имат повече екстри, но и заради дизеловия и по -голям двигател.
    Между 160 и 220 лева е нов акумулатор за тази кола с около 80-90 амперчаса капацитет и стартов ток от 780 ампера нагоре.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7
    започва да се пристрастява a.parushev's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    79

    Default

    ГО на 170 коня 2-ка ми излезе 335 лв. Плащах преди седмица. Най-евтиното, което ми предложиха беше 298, но понеже бях с пакет каско - платих по-скъпата. Иначе за тоя мотор имаше дружества, които искаха и 360 лв.
    Alfa Romeo 159sw 2.0JTDm - Окт'10

  8. #8
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    Един тъп въпрос. Колата лесна ли е за крадене? С автокаско ли сте вие?
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  9. #9
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Това за краденето според мен -няма място за притеснение. Аз каско съм сключил само за Брерата, щото едрогабаритните части при нея са меко казано трудни за намиране тук в БГ .. дори в момента трябва да правя предна броня следствие на изпаднал необезопасен товар от камион движещ се пред мен и мисля да си поръчам направо нова, но само от Италия намерих доставка на същата на цена под 550 еврака ...
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  10. #10
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Колеги, дайте моля повече инфо за този двигател 2.0jtdm че и аз се чудя кой двигател да избера.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  11. #11
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Търси с 1.9.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #12
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Е,само толкова ли ще кажете по темата.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  13. #13

    Default

    То е повече от достатъчно.

  14. #14
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Вземи просто по-запазената кола. Не се обвързвай да търсиш конкретен двигател. Само да не е 2.4.
    Наблюдавай конкретно студения старт - и при двата.
    За 2.0 прочети за уплътението на маслената помпа.
    Вземеш ли такава, сменяш го и си свиркаш.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  15. #15

    Default

    Вземи по-запазената.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •