Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 161

Thread: Скоростна кутия M32 в Alfa 159

  1. #91
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Sofiq
    Posts
    29

    Default

    Здравейте пичове. И аз имам проблем с кутията от някакво естество.
    Значи, купих колата преди седмица 159 1.9 JTDm 150 коня (с чип и хибридна тубринба, но не е качвана на дино още) и забелязах, че като позагрее влизат много трудно скоростите. Ама със зор 1, 2, 3 ... Прочетох тук, че им слагат малко масло по спецификация.
    Колата е карана 4г тук и човека е сменил лагери преди 40-50 хиляди км. Значи, ще да има масло на толкова km ...

    Звъннах където предният собственик я е карал, но имаха много работа. Отидох при препоръчан от приятел сервиз (za Alfa Romeo)и смених маслото, както и някои други неща пооправихме (някои станаха по-зле с някаква стоп машинка, но ще се видя утре пак с мастъра).

    Взех колата днес с новото масло и на прибиране от работа пак по-трудно започна да превключва, но за кратко. Казах му, да налее повече масло, налял е 2.5.

    Разчетох се за тези масла и взех тубите, дадени ми след смяната. Tutela transmission Technyx 75W-85. Кода му е 1474. И е жълто, останалото ново в 1 от тубите.
    А това, което трябва да е червено, както каза мастъра (гледах видео https://www.youtube.com/watch?v=Wm2s_7pfmW8), е с код 1492 за високи температури.
    Всъщност 1492 е Matrix, a 1474 e Technyx.

    Кое масло ми трябва приятели? Technyx, Matrix ... жълто, червено ... 2.5л или 2.9л? Нещо друго бихте ли препоръчали? Хадо да сипна ли?
    Last edited by Pess; 05-07-2019 at 03:48.
    159 - 1.9 JTDm 16V

  2. #92
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Преди и BRAVO-то си го карах с Tutela Transmission MATRYX 75W-85, сега и 159-та е със същото. То по принцип и такова е препоръчано в книжката де. Маслото е червено, ако това е от значение и е синтетично за разлика от TECHNYX 75W-85, което си е нещо средно между полусинтетика и минерално...
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  3. #93
    Нечлен с член Neokill's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Burgas
    Posts
    1,091

    Default

    Тая Tutela Matrix грам не ми хареса как се държеше, като загрее някакси тегаво включваше . Като сменях съединител, сложих Fuchs TITAN SINTOFLUID 75W-80 и сега всичко е ОК. Без добавки и други меродии в супата.
    Писах си със сервиз в Германия за рециклаж на скоростни кутии, "най-популярни" са M20/32 (по една случайност приятел им е доставчик на масла) и те ми препоръчаха Fuchs-а, или Red Line MT-90 75W-90 - тъй като в България си е жега лятото.
    В последствие намерих това: https://stillrunningstrong.com/car-m...rbox-bearings/
    Симптомите за разбити лагери са същите, които ми казаха немците, моят майстор и това което е описано в сайта от линка.
    '08 Alfa Romeo 159SW ti 1.9 JTDm *'98 Alfa Romeo 145 1.6 T.S *
    Ex -'98 Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Ex - '93 Alfa Romeo 33 1,7 I.E, Ex - '90 Alfa Romeo 33 1,5 I.E

  4. #94
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Sofiq
    Posts
    29

    Default

    Благодаря колеги!
    От линка който Неокилл даде, чета симптомите. Няма такива неща при мен. Не вие, не се опитва да изкара 6-та, не тропа, не лопа. Не съм забелязал и лоста да се мести, а често си го държа с ръка. Бих усетил.
    Но тази сутрин, на идеване към работа отново по-трудно превключва, но не, както преди. С 2.1л масло. Много по-добре е, но не знам, при по-сериозно задръстване, как ще загрее или дали няма да е същото си.
    Мастъра, каза сега, че червеното е по-смотано, а жълтото, което ми е сложил е по-висок клас. Абе не знам. Не искам да се заяждам и да си създавам проблеми излишни. Ще налея до 2.8, както пише в линка и ще покарам да видя. Ако продължава да ме дразни, направо ще си купя от този Тутела Матрикс или Фуш Титан. Ако пак продължава, ще си помисля за този ъпгрейд, който пише. Ама преди това ще питам предният собственик, дали не е ъпгрейдната вече. Че манияк беше човека. Колата е бомба.
    Диагностика й е правена. Нищо не спомена за ск. кутия да е казал компа. И да ... колата има доста добро ускорение. Вчера изядох един с някакво ново BMW - 3, вечерта. И аз го смятам това, че е с по-сериозен въртящ момент и другите компоненти ще се износват по-бързо. Като Съединител, скорости и дрън-дрън.

    Имам и проблеми със стоп моторчето. Сега върнахме старото и всички проблеми изчезнаха. Обаче на диагностика дава, че си е гръмнало. Обаче не ми изключва системите сега, а с новото моторче не отразяваше Cruize controla изобщо. Изключваше го, като се опитах, да го пусна. СПря ми ASR/VDC, hill асистента с новото моторче. И волан с ключ ми показа. Сега със старото нямам проблем.
    Баси случая. Ама Алфата е жестока!!! АХахаха

    ПП. А добавчица някаква да ми препоръчате за горивната система?
    Last edited by Pess; 05-07-2019 at 15:10.
    159 - 1.9 JTDm 16V

  5. #95
    Нечлен с член Neokill's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Burgas
    Posts
    1,091

    Default

    При мен взе около 2,6 -2,7л. Трябва да проверя, колко е останало от 3тото шише. Ъпгрейда на кутията е нов заден капак и лагери (тия дето се клатят на клипа) от 55 на 62мм. Комплекта с всички лагери е около 480$ ~ 830лв, става бИтон
    А съединител кога е сменял последно?
    При мен започна да боксува от време на време на 6-та, после започна да ми изклюва круз контрола (няколко пъти) пак като карах на 6-та при изкачване на наклон( с ~2000 оборота). Първо 1-ва влизаше тегаво, след това и 2ра взе да се усеща все едно пристъргва. И това със сменено ново масло Tutela Matrix. Не само това, ами и забелязах с Tutela-та, като загрее, все едно в лепило се движи лоста, тегаво изключва от скорост, без значение коя предавка - сякаш дъвка разтягаш.
    След сняма на съединителя и с другото масло, всичко е перфектно.
    Last edited by Neokill; 05-07-2019 at 16:40.
    '08 Alfa Romeo 159SW ti 1.9 JTDm *'98 Alfa Romeo 145 1.6 T.S *
    Ex -'98 Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Ex - '93 Alfa Romeo 33 1,7 I.E, Ex - '90 Alfa Romeo 33 1,5 I.E

  6. #96
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Sofiq
    Posts
    29

    Default

    "Не само това, ами и забелязах с Tutela-та, като загрее, все едно в лепило се движи лоста, тегаво изключва от скорост, без значение коя предавка - сякаш дъвка разтягаш." - Ей така е и при мен. Но не чувам да вие никой лагер, на никоя предавка.

    Е пича точно това каза, че се притеснява за маховик. Не е сменял по съединител и маховик. Само там не е ново (ново, ново ... скоростите са преди 40к+, ангренаж преди 20-тина ... ). Естествено, не е сменил всичко и тогава да я продава колата.
    Минало е време. Та за това смених маслото. Между другото строто червено масло, като сипя в съд по-голямо количество, става много тъмно червено. Та било си е за смяна май. Като гледам по видеото, с маслата на -40 градуса, цвета на Тутелата е много по-бистра на видеото..
    https://www.youtube.com/watch?v=Wm2s_7pfmW8&vl=fi

    Има и някакво с +100 градуса, ама е безсмислено видео. Закача някакъв болт с резбата опряна в ротор, закача 2 кг отгоре, да притискат болта и налива масло. След няколко минути болта е изяден. Безпредметно видео. Няма, какво да очакваш при такъв тест освен този резултат.
    Last edited by Pess; 05-07-2019 at 17:05.
    159 - 1.9 JTDm 16V

  7. #97
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Аз не съм нервак и не превключвам много бързо. Скоро смених маслото с Tutela и нямам подобни впечатления. Колата си включва нормално.
    Лоста си се движи нормално ...
    Това с излизането от скорост е по- скоро синхронизато (мисля). Те са месингови и ако някой е заминал, трябва да има златисти частици в маслото.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #98
    Нечлен с член Neokill's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Burgas
    Posts
    1,091

    Default

    При мен беше от маслото. Преди да сложа Тутелата всичко си беше наред, но незнаех кога е сменяно маслото за последно, така че с това на двигателя смених и на ск. кутия. Изтече чисто и бистро масло. Разликата усетих оше след смяната, след като ми се наложи да попътувам доста и веднага ми направи впечатление това "лепнене" при смяна на скоростите. Още повече, че карам служебни Опели с Fxx (вкл и F32) кутии и знам как трябва да се държат. За повече информация, сложих ТУтела-та и карах с нея 7-8хил км преди да започне да боксува съединителя и да я разкарам.

    Когато сменях Тутелата с Фукс, всичко си беше наред с Тутелата, без стружки и тн,. чисто и бистро.
    '08 Alfa Romeo 159SW ti 1.9 JTDm *'98 Alfa Romeo 145 1.6 T.S *
    Ex -'98 Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Ex - '93 Alfa Romeo 33 1,7 I.E, Ex - '90 Alfa Romeo 33 1,5 I.E

  9. #99
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Да не са ти пробутали ментак ...
    Все е скоростна кутия ..
    Аз също мислих да слагам Фукс но механика, който работи в цех за ремонт на трансмисии ми препоръча да си сложа, това което дават по каталог.
    Настояваше да е Тутелата. Карам си с него .. сменят си се предавките. Може с Фукс да се сменят по- добре .. не знам.
    Ходи повече на фитнес няма да намираш разлика
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #100
    Нечлен с член Neokill's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Burgas
    Posts
    1,091

    Default

    Абе не беше ментак, ама знаеш ли. От сигурно място си вземам маслата. За мен тия неща в книжките са препоръчани (в повечето случаи) от счетоводният отдел, не от инженерният. Как за една и съща кутия (двигател), различните марки дават различни препоръки? Фиат си дават Тутела и Селения, Опел си дават GM.
    Не е до фитнеса, power има колкото искаш Просто ми направи впечатление и то не добро. И аз не сменям скоростите рязко и бързо, с 2 пръста работя
    '08 Alfa Romeo 159SW ti 1.9 JTDm *'98 Alfa Romeo 145 1.6 T.S *
    Ex -'98 Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Ex - '93 Alfa Romeo 33 1,7 I.E, Ex - '90 Alfa Romeo 33 1,5 I.E

  11. #101
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Днес карах колата на колегата @Pess. На загрял мотор и при градско шофиране скоростите влизат съвсем нормално, не изключват, съединителят работи коректно, няма вибрации.....
    Та при това положение или кутията загрява при по-сериозно натоварване и синхронизатори или нещо друго започва да работи некоректно или........

    166 - цата ми правеше подобни магарии заради клеясали жила. Не съм чувал за подобни драми при 159, но все пак следва да се обърне внимание и на тях.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #102
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Хубаво че имаш поглед над процеса за избор на масла. Не разбирам, защо това да е толкова лошо, а другото невероятно и вълшебно масло.
    Всички alfa излизат от завода с това масло, вероятно много от който нямат проблеми с кутията не са го сменяли.
    Не знам за сигурното място и тн. НО само при теб има лепнене
    Не забравяй, че и твоята кола е била с такова масло, когато си я купил
    Аз си карам с Тутела .. нищо не ми лепне, скоростите си влизат нормално и толкова.

    Кутията си е проблемна, маслото е добро. Старата ми без сменяне на масло със заводско тутела си върви и в момента при приятеля на който я продадох. Честно казано и превключва по- бързо. На много места се споменава, че М32 превключва по- бавно от италианските кутии на по- стари модели.

    Quote Originally Posted by Neokill View Post
    Абе не беше ментак, ама знаеш ли. От сигурно място си вземам маслата. За мен тия неща в книжките са препоръчани (в повечето случаи) от счетоводният отдел, не от инженерният. Как за една и съща кутия (двигател), различните марки дават различни препоръки? Фиат си дават Тутела и Селения, Опел си дават GM.
    Не е до фитнеса, power има колкото искаш Просто ми направи впечатление и то не добро. И аз не сменям скоростите рязко и бързо, с 2 пръста работя
    Last edited by flipz; 07-07-2019 at 10:55.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #103
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Задвижването на съединителите на тези коли не е ли хидравлично?
    BMW 318ti '96

  14. #104

    Default

    Задвижването на съединителя е хидравлично,жилата за които пише колегата отговарят за превключването.
    166 3.0 V6 226ксЕХ:c[HR]155 1.7TS 115кс.EX за жалост.

  15. #105
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Т.е. задвижването за смяна на самите скорости не е с лостов механизъм? Извинявам се за 'оф-топик-а'!
    BMW 318ti '96

Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •