Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 162

Thread: Скоростна кутия M32 в Alfa 159

  1. #31
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Автомата не е за всеки.

    1во разхода е нагоре с 1-1.5л, което на тази и без това лакома тежка кола си е голям минус
    2ро подходящ за големи градове с тежък трафик
    3то неподходящ за региони в които снегопочистването не е на ниво, компромис ако е 4х4, но и там е толкова ниска че почти "мисията невъзможна"
    4то не навсякъде разбират от ремонт на автоматик, малко странно ми е да нося кутия на 200-300км за ремонт и да стоя 2 седмици без кола примерно
    5то неподходящ за "рацери" които приемат всеки светофар за старт лента

    Има си и предимства, но мисля че повече са недостатъците
    Сега ако си някой чичак дето си е взел красива каляска и не го вълнува разхода и вървежа - става...
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  2. #32
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    6то-сваля от динамиката на колата и то доста



    7мо-доста по-неадекватно превключване на предавки от ръчното такова при динамично каране с чести изпреварвания.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  3. #33
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    6то-сваля от динамиката на колата и то доста



    7мо-доста по-неадекватно превключване на предавки от ръчното такова при динамично каране с чести изпреварвания.
    Щракам на спорт и гаааззз
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #34
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Това, че сменяш лагери на кутия не означава, че трябва да сменяш и съединител +маховик.
    Аз не ги смених, монтаж демонтаж беше 150 лв защо да сменям всичко останало, като не му е дошло времето ?
    Ако не си тотален каруцар, кутията се прави, просто при първи симптоми трябва да влезеш в 'правилен сервиз'.
    По някое време ще им дойде времето, но смяната на масла на автоматика и проблем при него, може би е по- скъпо.
    За хората като мен:
    Автоматик бих взел ако си купувам чисто нова кола и шофирам много градско.
    За моите 12к (20% градско и 80% магистрала)на година не си заслужава.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Автомата не е за всеки.

    1во разхода е нагоре с 1-1.5л, което на тази и без това лакома тежка кола си е голям минус
    2ро подходящ за големи градове с тежък трафик
    3то неподходящ за региони в които снегопочистването не е на ниво, компромис ако е 4х4, но и там е толкова ниска че почти "мисията невъзможна"
    4то не навсякъде разбират от ремонт на автоматик, малко странно ми е да нося кутия на 200-300км за ремонт и да стоя 2 седмици без кола примерно
    5то неподходящ за "рацери" които приемат всеки светофар за старт лента

    Има си и предимства, но мисля че повече са недостатъците...
    Има си предимства, има си недостатъци, но пазарът си казва своята дума - oт актуалните модели в момента, не можеш да си купиш хубава кола с ръчни скорости. Всичко е автомати вече, защото това търсят и купуват хората. Ръчки има евентуално в някоя базова опция за постни служебки, където се търси да е възможно най-евтино.

    Иначе не разбрах какво имаш предвид за снега и автоматите. От моя опит (невключващ 159) мога да кажа че колите с автомат всъщност са по-проходими, защото по-трудно боксуват и приплъзването на хидротрансформатора имитира понижаваща предавка.

    За разхода, не знам, старите хидротрансформаторни автоматици наистина вдигат разхода, когато не са lock-нати.
    Новите (зф 8хп) всъщност свалят разхода, както и кутиите с два съединителя (дсг/с-троник, пдк и т.н.). Също и подобряват ускорението и динамиката. Доказано е, че и най-добрия шофьор не може да сменя по-бързо дори и от един 20 годишен селеспийд.

    Да добавя и нещо интересно, което ми го сподели един собственик на 159 автомат, подобно съм чел и в алфаоунъра. Kазват, че при 159 с автомат почти не се наблюдава тоя torque steer и това боксуване само на едното колело при повече газ, както е при моделите с ръчни скорости. Диференциала бил различен и затова.

  6. #36
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Точно загубите при торкконвертора и оттам мудна смяна на предавки и загуба на кпд,ме карат да карам ръчка.Иначе трансмисиите с двоен съединител и кутиите със 7 и повече предавки вече си заслужават,фен съм им.Лошото е,че са все на марки на които не съм фен.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  7. #37

    Default

    Джулия QV e първата алфа на която ми направи впечатление, че автоматика дава по-малък разход от ръчната и дори ускорява по-бързо.Мисля някъде видях 3.7 или 3.8 докато ръчната я дават с една десета отгоре- 3.8/3.9сек до 0-100.Не че е съществено, дори е без значение, но е показателно за развитието на автоматиците.

    Има и нещо друго при автоматиците- не зная защо, но винаги по-бавно ускоряват, а отделно и максималната им скорост е по-ниска.

    За 159-ката една и съща кола с еднакъв двигател например 2.4 jtdm автоматика е до 224 или 227, а ръчката е до 231кмч.Разбира се и това не е от толкова голямо значение, но все пак е факт.

    Не съм наясно при QV джулия автоматика каква максимална скорост постига, но по клиповете не съм виждал повече от 229/301 кмч.

    За нова кола от 2015 година насам според мен автоматиците са постигнали това което трябва като ниво.

    Просто при ръчната има малко повече радост.

    С оглед на бъдещето радвайте се на последните модели с ръчни скорости - давам и най-много 10 до 15 години производство на ръчни скоростни кутии.След това и да не искате ще сте автоматична...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #38
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    За снега и автоматите :
    Имах предвид че ако снегопочистването е на ниво, няма проблем да бръмчиш с автомат. Обаче ако е както в повечето малки градове, т.е. никакво, значи че ще береш ядове при всяко тръгване, при 4х4 е една идея по-добре, но пък и там 159 е ниска. Просто го няма ония момент с лашкането ако се наложи да излезеш от коловоз примерно.
    Карал съм няколко автоматика зимно време, точно затова много не съм им голям фен.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  9. #39
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    С оглед на бъдещето радвайте се на последните модели с ръчни скорости - давам и най-много 10 до 15 години производство на ръчни скоростни кутии.След това и да не искате ще сте автоматична...
    С навлизането на електричките и автоматичните ще останат в историята.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #40
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Ще си караме нашите, докато не ги забранят
    След като по телевизията реставрират 60 годишни автомобили ... ще изкараме до пенсия с текущите
    Аз предпочитам кола която левитира, че тези пътища с увеличението на винетката ми се струва, че се скапаха.
    С това електрифициране на УПРАВЛЕНИЕ и скорости, при мълния или проблем с инсталацията не знам какво може да се случи в движение.
    * за колите с двоен съединител = нищожна икономия от гориво, обслужването на екстрата и ремонт в дългосрочен план .. много пъти по- скъпи.
    За автомобилите на ток ще мине доста време, за да се наложат. Войни се водят заради петрол, който се използва предимно за горива.
    Дали ще има достатъчно литии и какви ще станат цените в един момент .. Доста неизвестни.
    Не разбирам, защо не погледнаха по- сериозно на автомобилите с LPG като алтернатива.
    Last edited by flipz; 10-02-2019 at 21:22.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Е то, ако ще рисуваме страшни сценарии, трансмисията ни е най-малкият проблем.
    По-добре да започнем със системата Brake-by-wire.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Виж, с Приуса притеснението ми е почти 0%, ама ако беше Алфа, то щеше да ми е едно дискомфиртно такова.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Споко. Самолети летят с такива системи.

    Виж за Алфи, наистина си е притеснително

    Чат пат в движение ми се вдига аларма "vehicle protection unavailable + символа за ключалката на волана". Питам се, кога ли ще ми се заключи воланът в движение ?
    Last edited by ecotronic; 10-02-2019 at 22:17.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Еба,това ще бъде гадно.Няма ли някаква защита?
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  15. #45
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Има ли такива случай, това възможно ли е по принцип ?

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Споко. Самолети летят с такива системи.

    Виж за Алфи, наистина си е притеснително

    Чат пат в движение ми се вдига аларма "vehicle protection unavailable + символа за ключалката на волана". Питам се, кога ли ще ми се заключи воланът в движение ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •