Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: 147 - 1.9jtd харч на масло !

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default 147 - 1.9jtd харч на масло !

    Здравейте, колеги, имам сериозен проблем с маслото на автомобила! Имам колата от 2 месеца и преди 2 седмици дойде време да сменя маслото на колата. Купих селения 10 на 40 с всички филтри, майстора ги смени и уж всичко точно. И сега след 2 седмици като дам на контакт, чертичките за маслото са паднали с 2 единици, проверявам от щеката и маслото не е на макс, не съм минал и хиляда километра! Обаче, колата пуши от време на време синьо, когато си поиска, при отпускане, рязко подаване на газ пропушва за 2-3 секунди и спира! Въпросът ми е , може ли да се провери, ако има нещо друго, преди да се отваря двигателя . Има ли маслен сепаратор ? Иначе колата си пали от четвърт и си върви много добре, няма никакво тресене и прочие! Благодаря ви предварително!
    П.С. За около 1000 километра, около литър масло, мисля че е намаляло

  2. #2
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Свали си турбо пътищата и огледай за насъбрано масло в интеркулера, това би те насочило към проблем с турбината евентуално. А как определи колко масло липсва? От min до max на щеката делението отговаря на 1 литър, цялата щека ли си пресушил?
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Свали си турбо пътищата и огледай за насъбрано масло в интеркулера, това би те насочило към проблем с турбината евентуално. А как определи колко масло липсва? От min до max на щеката делението отговаря на 1 литър, цялата щека ли си пресушил?
    Днес го проверих маслото, на минимума е , а и на таблото ми показа , че е паднало с още едно деление 3 от 6!

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Днес бях при майстора, прегледа турбината и каза, че всичко е наред ( в много добро състояние е). Явно нещата отиват към основен ремонт на двигателя. Струва ли си да се прави, или да я продавам за части колата?!
    Възможно ли е да е от некачествено масло, защото макстора ми каза да пробвам с друго масло?
    Last edited by sunman; 03-01-2019 at 10:48.

  5. #5
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Свали си турбо пътищата и огледай за насъбрано масло в интеркулера, това би те насочило към проблем с турбината евентуално. А как определи колко масло липсва? От min до max на щеката делението отговаря на 1 литър, цялата щека ли си пресушил?
    Ей не се научихте,че на всички 147 има по малко масло в турбопътищата и интеркулера !
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  6. #6
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Ей не се научихте,че на всички 147 има по малко масло в турбопътищата и интеркулера !
    Както и във всички останали турбо дизели... само че ако турбината блъска масло с литри, от там трябва да текне стабилно. Точно това го накарах да провери, но след като турбото му е наред, отива на вариант мотор. С тоя висок разход не вярвам проблемът да се реши с преминаване към друго масло, макар че колегата би могъл да пробва за свое спокойствие.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  7. #7
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Колеги, какво да очаквам като цифра за подобен тип ремонт, най-лошата сума каква ще да бъде?

  8. #8
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Когато си купувах маслото за моето JTD, ми казаха, че различните масла имат различни добавки и от това може да почне да гори масло. Гледам, че си със Селения, защо не пробваш някакво друго. Аз съм с Енеос и съм много доволен. Сега тука ще изям малко хейт, ама мисля, че селенията е доста прехвалена и има много по-добри масла.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by kirekchiev View Post
    Когато си купувах маслото за моето JTD, ми казаха, че различните масла имат различни добавки и от това може да почне да гори масло. Гледам, че си със Селения, защо не пробваш някакво друго. Аз съм с Енеос и съм много доволен. Сега тука ще изям малко хейт, ама мисля, че селенията е доста прехвалена и има много по-добри масла.
    Майстора ми каза да пробвам да сменя маслото с някое по реномирано като марка (да речем Мобил). Имал сходна ситуация с някакво БМВ, харчело масло, сменили го с по хубаво и по-скъпо и се оправила колата.

  10. #10
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by sunman View Post
    Здравейте, колеги, имам сериозен проблем с маслото на автомобила! Имам колата от 2 месеца и преди 2 седмици дойде време да сменя маслото на колата. Купих селения 10 на 40 с всички филтри, майстора ги смени и уж всичко точно. И сега след 2 седмици като дам на контакт, чертичките за маслото са паднали с 2 единици, проверявам от щеката и маслото не е на макс, не съм минал и хиляда километра! Обаче, колата пуши от време на време синьо, когато си поиска, при отпускане, рязко подаване на газ пропушва за 2-3 секунди и спира! Въпросът ми е , може ли да се провери, ако има нещо друго, преди да се отваря двигателя . Има ли маслен сепаратор ? Иначе колата си пали от четвърт и си върви много добре, няма никакво тресене и прочие! Благодаря ви предварително!
    П.С. За около 1000 километра, около литър масло, мисля че е намаляло
    Маслото за теб е SELENIA WR 5W-40
    А гледам си сипал масло 10W-40 защо се пита в гатанката ?
    Не хваля SELENIA но се придържам от препоръката на производителя! И затова масло двигател,масло скоростна кутия,охладителна течност,масло хидравлика на волана само продукти на PETRONAS....и за чудо проблеми нямам
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Маслото за теб е SELENIA WR 5W-40
    А гледам си сипал масло 10W-40 защо се пита в гатанката ?
    Не хваля SELENIA но се придържам от препоръката на производителя! И затова масло двигател,масло скоростна кутия,охладителна течност,масло хидравлика на волана само продукти на PETRONAS....и за чудо проблеми нямам
    Добре, колега, защо тогава на борд компютъра ми пише, че маслото за автомобила ми е Selenia 10w40?
    А и това нали е по-тънко масло, като гледам сега как го гори, не ми се мисли с това масло как ще се случи, но мога да пробвам !

  12. #12
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by sunman View Post
    Добре, колега, защо тогава на борд компютъра ми пише, че маслото за автомобила ми е Selenia 10w40?
    А и това нали е по-тънко масло, като гледам сега как го гори, не ми се мисли с това масло как ще се случи, но мога да пробвам !
    Гледам в книжката на колата какво пише ! Иначе по борд компютър и гумите ги дават да са min 2.2bar и max 2.5bar ама за какъв размер и цола не се споменава .Затова гледам книжката
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  13. #13
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Quote Originally Posted by sunman View Post
    Добре, колега, защо тогава на борд компютъра ми пише, че маслото за автомобила ми е Selenia 10w40?
    А и това нали е по-тънко масло, като гледам сега как го гори, не ми се мисли с това масло как ще се случи, но мога да пробвам !
    5W-40 е маслото за всички JTD-та. 10W-40 е по-гъсто единствено на студен старт, в работен режим и двете масла са еднакво тънки/течни, така че тия глупости за по-високия разход с 5-цата са неоправдани митове. Аз пак ти казвам, за да ти гори по литър на 1000 км само заради самото масло, то значи си случил на нереално менте. Не пречи да смениш марката за проба, но проблемът вероятно ще си остане.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  14. #14
    Младши алфист
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Гоце Делчев
    Age
    29
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    5W-40 е маслото за всички JTD-та. 10W-40 е по-гъсто единствено на студен старт, в работен режим и двете масла са еднакво тънки/течни, така че тия глупости за по-високия разход с 5-цата са неоправдани митове. Аз пак ти казвам, за да ти гори по литър на 1000 км само заради самото масло, то значи си случил на нереално менте. Не пречи да смениш марката за проба, но проблемът вероятно ще си остане.
    Когато го взимах автомобила, собственика ми каза, че маслотое сменено преди 5000км и до сега е изгоряло 300-400 грама, което беше пълна лъжа, но ми показа фактури за всичко сменено по колата !
    Като я взех, за 2 месеца и навъртях още 6к и колата пак си пушеше, явно не е сложил от хубавата добавка
    Сега ще я откарам при майстор алфист в Благоевград и той ще каже финалната присъда и дали ще се отваря мотора да се прави или нов мотор или за части !
    Ще пробвам и с по-хубавото масло.
    П.С. - селенията я взех от макскар, не знам колко са читави като фирма ?!

  15. #15
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    5W-40 е маслото за всички JTD-та. 10W-40 е по-гъсто единствено на студен старт, в работен режим и двете масла са еднакво тънки/течни, така че тия глупости за по-високия разход с 5-цата са неоправдани митове. Аз пак ти казвам, за да ти гори по литър на 1000 км само заради самото масло, то значи си случил на нереално менте. Не пречи да смениш марката за проба, но проблемът вероятно ще си остане.
    Това съвсем не е вярно, на jtd може да се сложи и 5 40 и 10 40, зависи от държавата на експлоатация. На моята на стикера под капака пише 10 40, което смятам за нашите ширини е крайно неподходящо.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •