Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: alfa romeo 159 2.4 20v - Изчезна целия ток

  1. #1

    Default alfa romeo 159 2.4 20v - Изчезна целия ток

    Колеги дори не знам как да напиша сбито какъв проблем имам с моята алфа 159 2.4 20в , ще се опитам.

    Паля колата преди 1 час , спирам я до една аптека (20 мин каране е до въпросната аптека) , връщам се в колата , вкарвам ключа , всичко си светва , натискам старт бутона и все едно спира тока , всичко изгасва , буквално всичко , няма никакъв ток. нито заключването работи.

    Махам едната клема на акумулатора - слагам я обратно след 5 мин , тока се връща , всичко работи пак , тръгвам да паля пали от раз , изключвам колата , пробвам да запаля пак , в момента който на натискам старт бутона , и пак целия ток изчезва , нищо не работи , вкарвам , изкарвам ключа нищо.

    Та повторих пак упражнението с клемата , и проработи 2 пъти , като при един от пътите ми светна чека на двигателя
    Грешката беше - P0601 CONTROL UNIT FAULTY - ecu memory check sum error.

    Изчистих грешката , пак пробвам да паля и изгасям , този път 4- 5 пъти нямах проблем , докато на 6-тия пак изгасна тотално и вече махането на клемата не помага.

    Нямам представа какво може да е , как в един момент пали от ряз и в следващия при натискане на старт , все едно си дръпнал щепсела.

    Някой има ли идеи какво може да е ?

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Вероятно:

    1 - прекъсващ мост между клетки в акумулатора.
    2 - лоша ел. връзка между скоростната кутия и шаси.
    3 - лоша ел. връзка откъм плюсовата клема.

    Мери напрежението на клемите на акумулатора, в момент в който всичко умре. Ако е под 8 V директно сменяй акумулатора. Ако и около 12 V, продължи с точки 2 и 3.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Вероятно:

    1 - прекъсващ мост между клетки в акумулатора.
    2 - лоша ел. връзка между скоростната кутия и шаси.
    3 - лоша ел. връзка откъм плюсовата клема.

    Мери напрежението на клемите на акумулатора, в момент в който всичко умре. Ако е под 8 V директно сменяй акумулатора. Ако и около 12 V, продължи с точки 2 и 3.
    Това няма да спре тока в цялата кола.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това няма да спре тока в цялата кола.
    Принципно си прав, но в случая кабелът от минусовата клема на акумулатора е свързан към шаси в същата точка, както този от шаси до мотора (скоростната кутия), което означава, че ако тази връзка е нефелна, нищо няма да се захранва.
    Last edited by ecotronic; 30-12-2018 at 23:05.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Благодаря ти много за бързия отговор , още утре сутринта ще ги видя тези точки , как мога да разбера дали е номер 2 ) , как се проверя ел връзката там ?

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Принципно си прав, но в случая кабелът от минусовата клема на акумулатора е свързан към шаси в същата точка, както този от шаси до мотора (скоростната кутия), което означава, че ако тази връзка е нефелна, нищо няма да се захранва.
    Откачане на клемата на акумулатора няма да подобри или възстанови връзката. Нещо друго е.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Откачане на клемата на акумулатора няма да подобри или възстанови връзката. Нещо друго е.
    Очевидно не знаеш, че при 159 за бързо откачане на акумулатора (с пръсти) е направена минусовата клема.
    От нея до предполагаемата лоша връзка има 30 см дебел кабел, който няма как да не се размести при откачането и така вероятно да осъществи макар и временно контакт.

    ---------- Post added at 23:26 ---------- Previous post was at 23:23 ----------

    Quote Originally Posted by Suteniorat View Post
    Благодаря ти много за бързия отговор , още утре сутринта ще ги видя тези точки , как мога да разбера дали е номер 2 ) , как се проверя ел връзката там ?
    Проследи, къде е свързан към шаси кабела на клемата, която си откачал и почисти и притегни тази връзка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8

    Default

    Много слаб акумулатор.

    Зареди го добре със свястно зарядно до поне 15.5 волта, ерго поне 2.55 на клетка.

    Ако до няколко седмици е отново така единственото спасение е нов акумулатор.


    Препоръката ми за тази кола е Mutlu Silver 90 амперчаса, 850 ампера начален/стартов ток.Този акумулатор е 100% с размерите на оригиналния акумулатор, пасва на 100% на мястото, тежи най-много от всички останали конкуренти - 22 килограма и в покой дори при студове под нулата когато 159-ката нощува навън държи 12.9-13'00 волта заряд.

    Преди да сложиш новият акумулатор(ако купуваш нов) го зареди с пулсово/умно автоматично зарядно за една нощ.

    Като слагаш новият акумулатор, или зареденият стар акумулатор, "набиваш" леко надолу както плюсовата, така и минусовата клема с подходящ инструмент и тогава стягаш-за минусовата ясно, за плюсовата внимавай да не прекалиш със затягането.

    ================================================== =============

    Има само една друга марка акумулатор който има по-силен стартов ток =870ампера, но му отстъпва по тегло(19.7кг) и размер(на височина е 175мм) и е 88 амперчаса, а от същата марка който пасва 100% по размер на оригиналния е 100 амперчаса и 880ампера начален ток и 21.7кг, но го няма в България.
    Last edited by alfa racer GTA; 30-12-2018 at 23:57.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Очевидно не знаеш, че при 159 за бързо откачане на акумулатора (с пръсти) е направена минусовата клема.
    От нея до предполагаемата лоша връзка има 30 см дебел кабел, който няма как да не се размести при откачането и така вероятно да осъществи макар и временно контакт.

    ---------- Post added at 23:26 ---------- Previous post was at 23:23 ----------



    Проследи, къде е свързан към шаси кабела на клемата, която си откачал и почисти и притегни тази връзка.
    Знам как е, но вече номерът с откачане на кабела не минава. Очевидно го е скъсал или е нещо друго
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Много слаб акумулатор.

    ....
    Ако е от слаб акумулатор, няма как да има ситуация при която да пали от раз.

    Прекъсваща връзка е. Остава да се изясни, дали е вътре в акумулатора или външно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Кабелите, болтовете, всичко там е солидно. Само веднъж съм виждал да не пали от лоша връзка между двигател и шаси.
    Но може да огледаш клемите на акумулатора. Видждал съм отчупени клеми. Стоят си но има пукнатини около тях.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12

    Default

    Ако е от слаб акумулатор, няма как да има ситуация при която да пали от раз.
    Имаш бензинова, а не дизелова 159-ка.

    За мен е 101% акумулатор, защото това вече ми се е случвало.

    Акумулаторът му пада до 11.7-11.5 волта, дори до 11.3 волта.
    Под определени волтова при опит за стартиране на двигателя всичко гасне.Да не я мъчи, защото може да прецака нещо- я стартер я нещо друго.

    Принципно след като го е "изпуснал" да падне до това положение, според мен ще купува нов.Може да го "закрепи" със зарядно за 1-2 години, но на втората зима от "закрепването" ще започне да му пада на 10 до 30 дни, а може и за 1 седмица.

    Ако може да се отваря да види и дали електролита не е спаднал под горната част на плочите.Тогава трябва да долее, но започне ли да "долива" дейонизирана/дестилирана вода, това допълнително ще убие акумулатора, защото в Бг няма откъде да си купиш дори свястна дейонизирана вода.

    Общо взето "свърши" ли ти акумулатора купуваш нов.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Под определени волтова при опит за стартиране на двигателя всичко гасне.
    И при тази ситуация, като само откачиш и закачиш клемата, без да го зареждаш, пали ли от раз?

    Бензиновата няма, как да запали.

    За дизела ти ми кажи
    Last edited by ecotronic; 31-12-2018 at 00:36.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14

    Default

    Изчакваш.И пали.Това е същественото.

    Много буквално приемаш написаното.Той малко или много се е панирал и се е суетил около колата, а сигурно е я е и "омислил" ...

    Пали след престой, стартирането "лапва" определен стартов и като заряд ток от акумулатора, но двигателя вече работи, това е дизел и няма нужда от свещи след запалване, а алтернатора компенсира.

    Гаси след 20 минути градско, но токът не е възстановен.Качва се дава на контакт, отново консумация-свещи ит.н., волтовете падат, но таблото си работи, когато натовари с големия консуматор всичко гасне/изключва.

    Много зависи какви консуматори е ползвал от тях до аптеката и след това при качването в колата и изобщо всеки един път преди да стартира двигателя и след това.

    ================================================== ==

    Да зареди акумулатора, пък да пише - зареждането е стотинки, почти без пари.Зарежда се за една нощ.
    Ако не стане със зареждане или нов акумулатор = ти си прав.

    ================================================== ====

    Старият акумулатор още "го държа", ама той дори на сравнително топло- затворена тераса(10-15 градуса положителна температура, колкото и пъти да го зареждам до 15.5 волта до 4 часа е паднал на 12.3 волта.Вече не държи заряд и волтаж, дори да съм го заредил сутринта, до вечерта е паднал.А като го включа на зарядното преди да му дам да зарежда, зарядното показва 40% зареденост, което за мен означава, че му е останал 40% от първоначалния капацитет...

    За сравнение новият акумулатор качен на колата като го включа докато е в покой колата без включен двигател само на зарядно без зареждане показва 100% зареденост и 12.9-13 волта.
    Last edited by alfa racer GTA; 31-12-2018 at 00:52.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ще приема, че след откачането на клемата и закачането и след няколко минути, грохналият акумулатор успява някак да "събере душа" и да запали, ама колкото и не-буквално да се опитвам да приемам казаното, не мога да си обясня написаното от колегата:

    Quote Originally Posted by Suteniorat View Post
    .....пак пробвам да паля и изгасям , този път 4- 5 пъти нямах проблем , докато на 6-тия пак изгасна тотално......
    Аз не съм казал, че изключвам акумулатора, като вероятна причина. Само че казвам, че ако причината е в него, то най-вероятно иде реч за прекъсващ мост между клетки а не за понижен заряд/капацитет, което прави упражнението със зареждането безсмислено.
    Last edited by ecotronic; 31-12-2018 at 00:59.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •