Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53

Thread: Мнение за бензинова Алфа 159

  1. #1

    Smile Мнение за бензинова Алфа 159

    Здравейте Алфисти,

    Нов съм във форума но почитател на марката от доста време, но поради стечение на обстоятелствата до сега не съм имал своя Алфа. Та започнах издирване на втори автомобил в семейството и след доста гледане ми допадна Алфа 159 с бензинов двигател, дизелите ги изключвам от търсенето тъй като не съм им фен /имал съм и дизелови автомобили знам за разхода че е по на далавера но нямам желание за дизел/.

    Та в процеса ми на търсене и след гледане в полезрението ми влезнаха няколко 159ки /тъй като съм нов във форума не знам разрешено ли е да се постват линкове с обяви/.
    1. Забелязвам че има за продажба няколко газ/бензин модели и ми стана супер интересно и странно какви са тези машини, понеже онзи агент от бри4ка-та каза че тези коли не можели на газ, та може ли малко разяснения относно газовите уредби на тези автомобили, струват ли си, здрави ли са имат ли проблеми и случайно това да е газ течна фаза и има ли кой да ги обслужва в България?
    2. Забелязвам също че има 1.8 и 1.9 двигатели, може ли малко разяснения каква е разликата на тези автомобили?
    3. Кой двигател бихте ми препоръчали като най - безпроблемен, тъй като колата ще я използвам за всекидневна употреба при годишен пробег около 35 000 км, в съотношение градско извънградско 30 - 70 процента?

    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2. #2

    Default

    Остави го оня палячо от Бричка, той е шоумен, а не енциклопедия.

    1.8 е обикновен опелски мотор с ангренажен ремък (екотек 3то поколение май се води) с традиционно впръскване на горивото в колектора. Може да му се сложи стандартен газов инжекцион от 600 до 1200 лева в зависимост от марката...
    Евтин и здрав, но с малка мощност за тази голяма кола, поне за мен. Собствениците казват че ги устройва.

    1.9жтс е скопена версия на 2.2жтс , според мен малкия не си заслужава. Има същите минуси като големия, но няма мощност.

    2.2жс - директно впръскване и верига. Опелски е само блока, останалото е Алфа.
    Газовите са около 1600 лева с монтаж и 5 год гаранция (STAG, Romano), като горят постоянно 10-20% бензин. Това е единия минус.
    Другия минус казват, че е веригата, но според мен не е така. Защото ремък е хубаво да се сменя периодично, за да не се скъса, а веригата може си караш и да я смениш когато ти светне чека че е разтегната. Не къса, поне не изведнъж. Не старее като гумата (ремъка). И с хубаво мазане веригата кара повече от един ремък.
    Дюзите са чувстителни към качеството на бензина, хубаво е добавка от време на време. Всички мотори с директно впръскване трупат нагар по клапаните и портовете на главата.

  3. #3

    Default

    Този модел не става за служебен автомобил-баничарка.

    Единствено 1.8 MPI двигателя може и да става и има такива служебни.Отделен въпрос е обаче дали не е по-практично друга марка и модел автомобил да се използва за служебен.Иначе точно 1.8 MPI e двигателя за газифициране.На останалите двигатели ще играете ролята на опитното мишле.

    Тоя от Бри4ка го остави.Всички бензинови двигатели освен горния са директно впръскване на горивото - което ще рече "течна фаза".Този модел -"159" е спрян от производство още преди 6-7 години, как мислите дали някой ще си прави труда да разработва газова уредба за спрян от производство модел от който са произведени и продадени общо около 240 000 броя от които сигурно вече между 5% и 10% са дали фира?

    Линкове си пускайте към обяви за продажба на автомобили, няма никакъв проблем, ама темата за покупка е друга.

    Най-безпроблемен е 1.8MPI, който е й най-опростеният от бензиновите модели двигатели.Точно тези обаче като базов двигател на този модел са и с най-малко екстри, дори има такива с дръжки за прозорците съм виждал по обяви.

    1.9, 2.2, 3.2 са JTS двигатели с директно впръскване на горивото и са с верига.
    1.75 е турбобензинов с директно впръскване.

    Това са бензиновите двигатели.

    Във форума има собственици на бензинови двигатели четете какво са писали.

    Но ако наистина се навиете да купувате 159-ка, то най-важното е собственика от който ще я купите.Ако е някой който за най-малкото "тъни" и прави сметки, това не е вашият продавач, не е и вашата 159-ка.

    Предвид на пробега да знаете че и окачването не е евтино - не можете да очаквате разходи като за опел или фиат.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Тоя от Бри4ка го остави.Всички бензинови двигатели освен горния са директно впръскване на горивото - което ще рече "течна фаза".Този модел -"159" е спрян от производство още преди 6-7 години, как мислите дали някой ще си прави труда да разработва газова уредба за спрян от производство модел от който са произведени и продадени общо около 240 000 броя от които сигурно вече между 5% и 10% са дали фира?

    Няма какво толкова да се разработва.
    Първо, че моторите са с бош мотроник, както всички немски кошници - тфси и т.н.
    И второ, че газовите инцекциони за директно впръскване са 99% идентични със "стандартните" газови инжекциони - същите дюзи, същите изпарители, същите бутилки и т.н. Разликата е само във възможностите на компютъра, който на 5 газови впръсквания пуска и едно бензиново, да охлажда бензиновите дюзи. Нищо сложно.

    За течна фаза не става дума. Почти никой не ползва такива уредби. Твърде скъпо и често горят помпи.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by Italdesign View Post
    3. Кой двигател бихте ми препоръчали като най - безпроблемен, тъй като колата ще я използвам за всекидневна употреба при годишен пробег около 35 000 км, в съотношение градско извънградско 30 - 70 процента?

    Благодаря предварително на отзовалите се!
    1,8 MPI


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Много благодаря за отзивчивостта и разясненията!

    Малко и аз да си кажа, не търся автомобил за служебен, просто правя малко повече километри напоследък, около 50 60 км ми е градското през седмицата в София останалото го правя събота неделя и някой други пътувания. Като цяло съм човек който си поддържа автомобилите и следователно си ги пазя не съм пилот да летя по магистралата. Сегашния ми автомобил е с малък бензинов мотор и 1.8 ще ми е доволно смятам от към пъргавина, за мен е важно да е по здравия мотор което изглежда че везната се накланя доста към 1.8.

    Малко като оф топик ще дойде по темата, но така се получава, снощи споделих с един приятел че се заглеждам по алфите и то в частност 159 и след малко ми звънна да ми каже че негов колега ще си продава неговата 159 обаче дизел и по точно 2.4 двигател и аз естествено до там казах че не се интересувам. Обаче сутринта се замислих ако е запазен автомобила защо ли да не го погледна макар че не е това което търся. Според вас това добър двигател ли е и примерно кой би бил по добрия вариант от 1.8 MPI и 2.4.

    Иначе като цяло автомобилите който ги гледам са предимно от авто къщите но не търся на всяка цена нов внос, не бързам като цяло в края на месеца ще излизам за по обстойни разглеждания на пазара за момента главно гледам обяви онлайн и сондирам мнения чета и се подготвям за бъдеща покупка.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Italdesign View Post
    Малко като оф топик ще дойде по темата, но така се получава, снощи споделих с един приятел че се заглеждам по алфите и то в частност 159 и след малко ми звънна да ми каже че негов колега ще си продава неговата 159 обаче дизел и по точно 2.4 двигател и аз естествено до там казах че не се интересувам. Обаче сутринта се замислих ако е запазен автомобила защо ли да не го погледна макар че не е това което търся. Според вас това добър двигател ли е и примерно кой би бил по добрия вариант от 1.8 MPI и 2.4.
    Ами с 2.4 жтд-то ще даваш двойно повече пари за гориво (или дори повече от двойно) .
    Данъците и застраховките са ясни, мисля че и там ще даваш двойно повече пари на година.
    Потенциалнте проблеми също са мноооого повече (дпф, вихрови клапи, егр, тубо, дюзи, мап сензори, внт и т.н...)
    и не са по 50 лева, гаранция

    Естествено 200-240 коня са много повече от 140.
    Сам си прецени кое ти е по-важно - разхода или динамиката.

    С такъв голям годишен пробег аз не бих карал дизлел, който гори 20лв на 100км, като мога да карам на газ за 10лв на 100км

    Но пък от друга страна, днес на светофара видях 2.4 Q4 как тръгна от място... Подскочи като младо зайче. Ако бях с 1.8 щеше да ми стане тъпо, че не може да се движи така.
    И на магистралата 2.4ки са ме изпреварвали с 200+ км/ч... Ама кефа струва пари.
    Last edited by dhtj; 10-01-2019 at 12:04.

  8. #8
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by Italdesign View Post

    Според вас това добър двигател ли е и примерно кой би бил по добрия вариант от 1.8 MPI и 2.4.
    Двете нямат нищо общо, че да ти кажат кое е по-добре. Проучи, покарай двете и сам избери, имат си плюсовете и минусите.
    При такъв пробег на година според мен, по-добре 1.8, същия, дори по-малък разход на гориво в пари при сегашните цени дори само на бензин, да не говорим на газ, по-евтино обслужване,данък,застраховка,части и т.н.
    Кефа цена няма са казали хората.
    Писано е много по тези теми.

    П.П. Колегата горе ме е изпреварил, но сме на едно мнение.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Само с разхода на 2.4 не съм съгласен. Извънградско гори 6л ако го галиш, при нормално каране 7л, при побой 8-10л. Както и да го погледнеш не са 20+ лева на 100км. Като махнеш 1500лв от схемата за газово, с тия пари ще движиш повече от половин година "фри". Ако случиш на добър екземпляр, според мен 2.4 си струва най-малкото заради душевния гъдел който ще усещаш като го нариташ. Относно парите, вярно е че се посдържа по-скъпо, но пък то кой слуша разума
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10

    Default

    1. Ако ще е 2.4 провери - може да са премахнати вихровите клапи, ДПФ и ЕГР(харудерно и софтуерно или само софтуерно/хардуерно).

    Преценката дали 2.4 си е твоя.Разходите би трябвало да са повече - поне данък МПС със сигурност ще е повече, да кажем 100 -на лева по новите "тарифи", застраховката Гражданска отговорност ще има разлика някъде между 30 до 60 лева не повече.

    Разходът на гориво при мен извънградско разходът ми лятото е 5.8 до 6 литра на сто, зимата при температури 0 и под нула градуса е 6- 6.3 литра на сто. Ако натискам много по извънградски пътища(което вече не правя, защото на жената й става лошо от завоите при по -скоростно шофиране по планините), но не и магистрала максимум 6.5 литра.
    На магистрала със 135/140кмч отивам на 6.9 литра на сто.Откакто отново "активизираха" камерите се старая да шофирам в рамките на ограниченията за скорост и скорост от 160/180 вдигам само при изпреварване и то за кратко - 10-15 секунди колкото да изпреваря.Скорости от 190 кмч много рядко вече и по изключение само при изпреварване.

    Не съм шофирал 1.8MPI и не мога да кажа какво е усещането, за 2.4 дизел мога да кажа, че е приятно, на моята вече и свикнах и дори леко започна да ми омръзва...Ама не виждам какво друго да взема за тия пари.БМВ и АУДИ не бих купил от чисто практични съображения - и КАСКО да имаш все ще ги мислиш и ще си под напрежения дали няма да ги откраднат или да откраднат някоя тяхна част - било фар, било друго.Отделно проблемите които имат и поддръжката им.Мерцедес трябва поне още с 20 години да одъртея за да "стане" за подходящ за мен...И отделно и той има проблем с кражбите - най-крадена кола за 2017 година в България, а за 2016 е ауди.

    Имаш повод за размисъл - в момента бензинът А95 е по-евтин в България от обикновения дизел.

    ============================================


    По мое мнение - иди и виж, 2.4 дизела няма да те ухапе, освен финансово ако я купуваш ...

    Поне ще си видял и една 2.4 дизел и ще можеш да сравняваш, а ако имаш късмет може и да се повозиш или да ти дадат да "опиташ" как е да шофираш 2.4 дизел...

    Поддържката си е по-скъпа, като изключим данъците, останалото има някъде около 40% по -скъпа поддържка за масло, филтри, ремъци и ролки комплект ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Само с разхода на 2.4 не съм съгласен.
    Нямам нито една от.двете, но каквото съм гледал по форума и файсбук за среден разход е близък на двата, дизела е с една идея по-нисък но при 20+ст. по-скъп дизел се изравняват нещата. Обаче това са тънки, безсмислени сметки, които при покупка на алфа не трябва да се правят. При наличието на газ обаче вече сметките не са тънки, дори и такава за 1500лв.
    Пак ударихме темата за разхода, където е обсъждана много и прав-крив за мен няма, всичко си спада до предпочитания и изисквания. Нека покара и двете, пък той ще си прецени. Аз лично търсих среден вариант между двете и си взех 1.9.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    1500 лв за газово на 1,8 са силно преувеличени.
    Напомням, че не говорим за газифициране на JTS.
    Освен това повечето екземпляри, нов внос или регистрирани, вече са газифицирани.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,273

    Default

    В една кола разходът е най-малкият проблем, особено ако се кара до 20к км на година.
    Ако караш много и искаш бензинова 159 - 1.8 е най-евтиният за поддържане и здрав бензинов мотор. Тия ЖТС-и ако ти е скучен животът може да се забъркаш, особено ако е лелеспийд и с газ
    Last edited by Gogata; 10-01-2019 at 13:54.
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  14. #14
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    663

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    1500 лв за газово на 1,8 са силно преувеличени.
    Напомням, че не говорим за газифициране на JTS.
    Освен това повечето екземпляри, нов внос или регистрирани, вече са газифицирани.
    То хубаво, че идва газифицирана, но да и сложат газчица сигурно доста е покарана...
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by svetlastf View Post
    То хубаво, че идва газифицирана, но да и сложат газчица сигурно доста е покарана...
    Това не е болка за умиране. Най-много една глава да направиш. С икономисаните средства, златна ще я направиш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •