Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53

Thread: Мнение за бензинова Алфа 159

  1. #46

    Default

    Много благодаря за изчерпателните мнения, страшно много ми помагате, все повече се убеждавам ще колата ще е 159 1.8 mpi. Все пак ще го видя и дизела, макар че въпреки доста добрите динамични характеристики ме разубеждава възможността от скъпоструващи ремонти, който мога да си ги спестя с малко по бавно ускорение. Все пак не искам да се заричам защото един тест драйв може да промени полюсите. Най ме притеснява момента в дизела че може да е някой закрепен да го покарам и след 1000 км да започне драмата, а в миналото така съм се наигравал с дизел че още ги гледам с голяма доза скептицизъм, макар и не италиански.
    Та в този ред на мисли какво бихте ме посъветвали да гледам когато правя оглед, за по купето ми е ясно да огледам за ръжди да тествам до колкото е възможно окачването, ако е от автокъща малко е съмнително дали ще може да се направи тест драйв но в автокъщата все може да се чуе нещо по окачването и кормилната уредба. Много ще ми помогнете ако ми споделите какво да гледам по самият двигател за някакви определени звуци да се заслушам ли? Общо взето кой са най важните елементи в огледа на 159 с който да избегна някоя закърпена гробница?

  2. #47
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Моторът трябва да работи тихо и равномерно. Не трябва да има тропане, тракане, дрънчене, виене, свирене. Трябва да пали за не повече от 3 секунди, независимо от околната температура. Само в първата минута след студен старт може да има леко колебание в оборотите на празен ход. След това те трябва да са напълно стабилни.

    Абе - като швейцарски часовник

    Ауспухът трябва да е с ръждиво-сив цвят и без никакви черни мазни отлагания.
    Една диагностика за да се види състоянието на периферията му (дебитомер, вариатори, ламбда сонди, термостат.....) и наличие на евентуални грешки, е силно пожелателна.

    Не се връзвай на номера, че не могат да правят тест драйв. Коректните търговци имат легален начин за това.
    Last edited by ecotronic; 13-01-2019 at 23:17.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #48
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ако ще гледаш дизела, обърни внимание на следните неща :

    Мотора трябва да работи равномерно, без притрисания и колебания в оборотите, подобни такива са възможни единствено в първите 1-2 секунди.
    Състояние на съединителя, не трябва да има шумове при натискане/отпускане на педала, особенно силно се усещат ако задържиш на полусъединител. Ако има тестдрайв, обърни внимание дали усещаш приплъзване (примерно 4та скорост на ~70-80км/ч и натиснеш до долу газта).
    Не трябва да има пушеци при нормално шофиране, допустимо е единствено черен пушек при рязко ритане на газта. Ако има сив дим, вероятно проблем в горивна система. Ако има синкав дим, пак не е на добре.
    Не трябва да има виене от турбото, особено ясно се усеща при дърпане на крака от газта (момента на разтоварване). При повечето 1.9ки се чува турбото, нещо като фабричен дефект. При 2.4 категорично не трябва да се чува виене.
    Разширирелното казанче не трябва да има мазни черни отлагания отвътре.
    Обърни внимание на маркучите, стандартата проверка за надуване, не трябва да са твърди като камък при достигане на 90гр.
    Обърни внимание на кормилната уредба, на празен ход при въртене не трябва да усещаш вибрации или ръмжене, често когато маслото е червено се усещат такива неща и проблема се решава със смяна на маслото с подходящото зелено.
    Преглед за ръжди и ходова част, стандартно за всяка кола.
    Преглед на всички системи и екстри, пак стандартно.
    Често срещан израз при джамбазите е "климатика да не включва защото е под едиколко си градуса, имал защити, било климатроник и сам решавал кога да се включи и т.н.", такова животно няма, включва винаги когато му кажеш размразяване на прозорците, бягай далеко от такива продавачи щото това ще е най-малкия проблем в колата.

    Евентуално закачане за диагностика и преглед в сервиз винаги са предпоставка за намиране на по-читав екземпляр.
    Last edited by mirchozo; 14-01-2019 at 09:09.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #49

    Default

    Аз ако купувам 2.4ка, бих се възползвал от тази услуга: https://www.olx.bg/ad/test-za-izgore...5-ID6IaOB.html

  5. #50
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    @mirchozo, относно климатика при 159 не знам как е, обаче при 156 компресора не работи под 3 градуса.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  6. #51
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by kirekchiev View Post
    @mirchozo, относно климатика при 159 не знам как е, обаче при 156 компресора не работи под 3 градуса.
    При 159 това ограничение е при -1 гр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #52
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Чувал съм го да се включва когато се изпоти предния прозорец, не съм обръщал внимание в момента на включване колко градуса е навън, но едва ли са били положителни температурите, макар че моята излиза сутрин от гаража и чак след 5мин добивам реална представа за външната температура. Ще тествам тия дни и ще дам по-конкретен отговор.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #53
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Чувал съм го да се включва когато се изпоти предния прозорец, не съм обръщал внимание в момента на включване колко градуса е навън, но едва ли са били положителни температурите, макар че моята излиза сутрин от гаража и чак след 5мин добивам реална представа за външната температура. Ще тествам тия дни и ще дам по-конкретен отговор.
    Температурната граница е описана в потребителския ферман и поради това се препоръчва при околна температура < -1 гр. да се изключи рециркулацията понеже на компресора вече не може да се разчита за изсушаването на джамовете.

    На стр. 68:

    With the outside temperature
    below -1°C the
    climate control compressor
    is unable to work. It is
    therefore inadvisable to use the
    inside air recirculation function
    with low outside temperature
    as windows may mist over
    quickly.
    Last edited by ecotronic; 16-01-2019 at 11:36.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •