Results 1 to 15 of 33

Thread: Проблем с разход на 1.9

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default Проблем с разход на 1.9

    Здравейте, имам следния проблем. Колата е 147 1.9 jtd 120кс. Колата извън града харчи 5-6 като я настъпвам, но в града и с леко каране е над 9-10. Забелязах, че когато е на свободна без да натискам педала за газта моментния разход по компютъра почва да играе. Ту 5/100, ту 10. Егр вала беше затапен с пластина, но я махнах понеже мислех, че там е проблема защото чека всетеше заради него. Изчистих грешката, но проблема още е на лице. Колата нормално загрява. Въздучшния фултър го смених преди 3-4 месеца като тогава видях, че по кутията има дупки и ги оправих. Маслото го смених с тотал 5в40. Зареждам само от лукойл. Дебитомера е почистен (доста черно падна от него) и колата започна по добре да върви. Четох, че други колеги за си решили проблема след почистване на датчик на горивото под налягане (ако не се лъжа) и до колкото разбрах той се намира под горивния филтър. Та моята идея е да пробвам да почиства map сензора (ако можете да ми кажете къде се намира все още съм нов с автомобилите) и да пробвам да почистя сензора за горивото и вероятно да сменя горивния филтър. Знам че съм написал много и е объркващо, но реших да попитам тук преди да ида на диагностика.

  2. #2

    Default

    Това с показвания моментен разход на борд компютъра не е проблем - просто смята горивото, което се изразходва за поддържане на празен ход спрямо моментната скорост, колкото по-бавно се движиш - толкова по-висок разход ще ти показва (примерно намалявайки за светофар).



  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Обикновенно си седи на 2/100 и не мърда. От 2-3 месеца има този проблем. Ще бъда благодарен ако можеш да ми поясниш къде се намира map сензора и сензора за гориво под налягане да ги почистя (и без това нямам друга работа тези дни).

  4. #4

    Default

    2/100 показва като върнеш газта и инерцията на колата върти мотора, ако си на неутрална си смята. За другото не съм запознат, трябва да има инфо из форума.



  5. #5

    Default

    Преди да напишеш, че имаш проблем с разхода на гориво, вземи сипи поне един пълен до горе резервоар и засечи изминатите километри като след изразходване на 80-90% от горивото отново досипеш до горе.

    Така само предполагаш по това което компа изписва като разход и се шашкаш.

    Отделно че зимата градско си е нормално да има по-голям разход на гориво, като той варира според външните температури - по ниски температури= по-голям разход.

    На мен например при горе долу еднакво каране в града в един момент и аз си помислих, че моята "много гори", но все пак миналата "зима" на практика нямаше зима, та сравнението ми не е много коректно като сравняван период.


    Последно сипах догоре преди около 40 дни като минах извънградско 300 км и достигнах до извода, че само си внушавам.Разходът беше повече от нормален за пътуване при температури в повечето време между -1 до - 4 градуса под нулата.Даде ми 6.3 на сто, като едно поне 80 км съм шофирал на 3/4-та по сняг на изкачване и спускане по завои с малка скорост 30-60 кмч.

    В градско зимата ми лапа повече.Тази зима де. Миналата с положителните температури едва усетих по разхода, че е зима.Малко отклонение в сравнение с лятото.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Засичал съм и по това колко съм сипал. Дълго (до София) 5 по комп 5,2-5.5 реален. Учудих се че измерва с такава близост. За разхода по инерция преди никога не се е променяло от 2 а сега го прави. Мап-а почистих (не беше много мръсен) забелязах че един кабел който се свързва към горивния филтър и той следи разхода беше една идея по къс и вероятно губеше контак. Горивния филтър не съм го сменял, но предполагам че това няма да повлиае на разхода. Последното ми засичане вчера бе за 80км и около 6,5-7 литра заминаха и то извънградско с нормално каране.
    Днеска ще видя колко ще покаже и най-вероятно ще ида на диагностика.
    Last edited by Светлин; 29-01-2019 at 19:16.

  7. #7
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Твоята до колкото помня беше 1.9 8 клапана 115к.с. При този двигател няма как да видиш корекциите на дюзите през диагностика.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    1.9 8 клапана, но е 120 и се вижда на диагностика. Ще сложа добавката в резервоара и ще видя какво ще стане.

  9. #9
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Твоята до колкото помня беше 1.9 8 клапана 115к.с. При този двигател няма как да видиш корекциите на дюзите през диагностика.
    Ясно... нищо сега съм с пълна версия на МЕС. Накрая ще се окаже че наистина няма как да харчи под 10л/100 при средно 20км/ден разпределени м/у три студени старта.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Вижда се при диагностика корекцията на дюзите.

  11. #11
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Светлин View Post
    Вижда се при диагностика корекцията на дюзите.
    Явно има разлики между двете модификации на мотора... Темата е твоя, надявам се нямаш против и смятам че можем да си бъдем полезни. Не е лошо, да напишеш колата си в подписа и град. Така колегите ще се ориентират по-добре, когато дават съвети.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Колата е 147 1.9 jtdm 120. Въпроса ми сега е сложна ли е смяната на дюза? Освен нов пръстен (o-ring) друго трябва ли? И от къде мога да намеря нов пръстен (o-ring)?
    Last edited by Светлин; 06-03-2019 at 17:56.
    147 jtdm 120😍

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •