Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Проблем с разход на 1.9

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default Проблем с разход на 1.9

    Здравейте, имам следния проблем. Колата е 147 1.9 jtd 120кс. Колата извън града харчи 5-6 като я настъпвам, но в града и с леко каране е над 9-10. Забелязах, че когато е на свободна без да натискам педала за газта моментния разход по компютъра почва да играе. Ту 5/100, ту 10. Егр вала беше затапен с пластина, но я махнах понеже мислех, че там е проблема защото чека всетеше заради него. Изчистих грешката, но проблема още е на лице. Колата нормално загрява. Въздучшния фултър го смених преди 3-4 месеца като тогава видях, че по кутията има дупки и ги оправих. Маслото го смених с тотал 5в40. Зареждам само от лукойл. Дебитомера е почистен (доста черно падна от него) и колата започна по добре да върви. Четох, че други колеги за си решили проблема след почистване на датчик на горивото под налягане (ако не се лъжа) и до колкото разбрах той се намира под горивния филтър. Та моята идея е да пробвам да почиства map сензора (ако можете да ми кажете къде се намира все още съм нов с автомобилите) и да пробвам да почистя сензора за горивото и вероятно да сменя горивния филтър. Знам че съм написал много и е объркващо, но реших да попитам тук преди да ида на диагностика.

  2. #2

    Default

    Това с показвания моментен разход на борд компютъра не е проблем - просто смята горивото, което се изразходва за поддържане на празен ход спрямо моментната скорост, колкото по-бавно се движиш - толкова по-висок разход ще ти показва (примерно намалявайки за светофар).



  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Обикновенно си седи на 2/100 и не мърда. От 2-3 месеца има този проблем. Ще бъда благодарен ако можеш да ми поясниш къде се намира map сензора и сензора за гориво под налягане да ги почистя (и без това нямам друга работа тези дни).

  4. #4

    Default

    2/100 показва като върнеш газта и инерцията на колата върти мотора, ако си на неутрална си смята. За другото не съм запознат, трябва да има инфо из форума.



  5. #5

    Default

    Преди да напишеш, че имаш проблем с разхода на гориво, вземи сипи поне един пълен до горе резервоар и засечи изминатите километри като след изразходване на 80-90% от горивото отново досипеш до горе.

    Така само предполагаш по това което компа изписва като разход и се шашкаш.

    Отделно че зимата градско си е нормално да има по-голям разход на гориво, като той варира според външните температури - по ниски температури= по-голям разход.

    На мен например при горе долу еднакво каране в града в един момент и аз си помислих, че моята "много гори", но все пак миналата "зима" на практика нямаше зима, та сравнението ми не е много коректно като сравняван период.


    Последно сипах догоре преди около 40 дни като минах извънградско 300 км и достигнах до извода, че само си внушавам.Разходът беше повече от нормален за пътуване при температури в повечето време между -1 до - 4 градуса под нулата.Даде ми 6.3 на сто, като едно поне 80 км съм шофирал на 3/4-та по сняг на изкачване и спускане по завои с малка скорост 30-60 кмч.

    В градско зимата ми лапа повече.Тази зима де. Миналата с положителните температури едва усетих по разхода, че е зима.Малко отклонение в сравнение с лятото.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    Засичал съм и по това колко съм сипал. Дълго (до София) 5 по комп 5,2-5.5 реален. Учудих се че измерва с такава близост. За разхода по инерция преди никога не се е променяло от 2 а сега го прави. Мап-а почистих (не беше много мръсен) забелязах че един кабел който се свързва към горивния филтър и той следи разхода беше една идея по къс и вероятно губеше контак. Горивния филтър не съм го сменял, но предполагам че това няма да повлиае на разхода. Последното ми засичане вчера бе за 80км и около 6,5-7 литра заминаха и то извънградско с нормално каране.
    Днеска ще видя колко ще покаже и най-вероятно ще ида на диагностика.
    Last edited by Светлин; 29-01-2019 at 20:16.

  7. #7
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Браво бре твоя таралясник харчи по малко от колкото е по документацията на колата
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    И аз се учудих като я взех. Колко съм се мъчил извънградско повече от 6/100 не квото ще да е, в софия 10 като се караше на прекъсвач. Та проблема мисля че е решен. Днеска градско ми се видя добре 5.9, но за 20км. А извъндеадско беше 4.7 за 30км като си я карах като преди. Мап-а почистих (не беше мн мръсен) и колата поема доста по добре. Пс объркал съм 5,2-5.5 по комп в горния пост.

  9. #9
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Светлин View Post
    И аз се учудих като я взех. Колко съм се мъчил извънградско повече от 6/100 не квото ще да е, в софия 10 като се караше на прекъсвач. Та проблема мисля че е решен. Днеска градско ми се видя добре 5.9, но за 20км. А извъндеадско беше 4.7 за 30км като си я карах като преди. Мап-а почистих (не беше мн мръсен) и колата поема доста по добре. Пс объркал съм 5,2-5.5 по комп в горния пост.
    Не вярвай на борд компютъра, колега. Моята кола показва 6.5 градско в София за последните 1000 км. (почти само в центра), реално харчи 10-11/100.
    Винаги зареждам за 50 лв. и след 200 км. пак, но резервоара не се пълни постепенно до горе, което щеше да се случи ако компа показваше вярно.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  10. #10
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Не вярвай на борд компютъра, колега. Моята кола показва 6.5 градско в София за последните 1000 км. (почти само в центра), реално харчи 10-11/100.
    Винаги зареждам за 50 лв. и след 200 км. пак, но резервоара не се пълни постепенно до горе, което щеше да се случи ако компа показваше вярно.
    Колега не трябва винаги да се обобщава на базата не един неправилно работещ автомобил. Бордовият компютър лъже с до 1,5 - 2 а разход 11/100 градско би трябвало да те наведе на мисълта за проблем с колата. Аз лично никога не съм минавал повече от 8,5/100 в София
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  11. #11
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Колега не трябва винаги да се обобщава на базата не един неправилно работещ автомобил. Бордовият компютър лъже с до 1,5 - 2 а разход 11/100 градско би трябвало да те наведе на мисълта за проблем с колата. Аз лично никога не съм минавал повече от 8,5/100 в София
    Съгласен съм... можеш ли да дадеш някакви насоки за откриване на проблема?
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  12. #12
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    по-скоро хубава диагностика при човек с познания. Иначе можем да си изпишем дълъг списък включващ течове, лош горивен процес, недостиг на въздух, износване и тн. Димът зад колата и състоянието на ауспуха също могат да покажат къде е проблема
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    Ловеч
    Posts
    39

    Default

    При мен проблема за сега се реши с почистване на дебитомер и мап сензор, но не съм изминал много километри, че да съм 100% сигурен. И аз мисля че 11 е много за градско като в гория пост бях писал, че я дадох на един приятел да я кара из софия и беше каране до прекъсвач и разхода бе 10.
    Last edited by Светлин; 31-01-2019 at 14:26.

  14. #14
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    по-скоро хубава диагностика при човек с познания. Иначе можем да си изпишем дълъг списък включващ течове, лош горивен процес, недостиг на въздух, износване и тн. Димът зад колата и състоянието на ауспуха също могат да покажат къде е проблема
    Това звучи добре, ауспуха е като нов, димът е много слаб и безцветен - не се вижда, като я настъпя от раз правя черен облак... Изглежда има надежда, аз си мислех че икономията при този двигател е мит.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  15. #15
    фи фи перото coca-cola's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Кърджали
    Age
    46
    Posts
    236

    Default

    Tи само на 2-ра ли караш 11 / 100 баси тва 5-так с 300 коня ДА ама 1.9 JTDm с тоя разход е 11лв на 100км ОК.Ако си прав и я караш тъй то имаш сериозен проблем или с акъла ма най вече с колата.Без диагностика с писаници няма да ти се реши проблема а ти определено го имаш.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •