Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Няма връзка с компютъра

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Exclamation Няма връзка с компютъра

    Здравейте колеги.
    Отдавна не съм писал, но днес се случи сериозна случка. Надявам се някой да има виждане по въпроса или да се е сблъсквал с такъв проблем. Накратко :
    Сутринта се качвам в колата подавам контакт и двете лампи за подгрева и на двигателя започнаха да мигат както цъка релето на мигачите. Помислих че е слаб акумулатора изключих от контакт изчаках и подадох пак -същото, всички други светлини светнаха и угаснаха след чека тези продължиха да мигат. Рискувах и натиснах стартер колата се опита да запали и угасна. Изключих отново и подадох контакт , този път всичко светна нормално, но след чека останаха да светят постоянно имобилайзера, подгрева и VDC. Освен тях светеха и акумулатор масло и двигател. Опитах да дам стартер но нямаше никой. Взех от един познат диагностика и я включихме , но тя каза че няма връзка с компа на колата. Влезна в ABS и от там изчисти грешката за VDC но след 2 сек тя отново светна. Обадих се на един познат и той каза да разменя две релета в отсека под чистачките на капака са, означени като № 5 и № 10. Ефекта беше нулев трите лампи продължават да светят. Посъветва ме да му я завлека утре в сервиза и каза че има три варианта единия да е прекъснал кабел, другия да е изгорял бушон или реле и третия да е дал фира компа.
    Очаквам насоки къде може да е проблема, по така описаните симптоми. Колата е от подписа

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Според мен ти е сгънал акумулаторът.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    ecotronic има фарове има други захранвания, но светещото ключе (имобилайзер) не гасне, както и подгрев свещи и VDC.
    А защо диагностиката не иска да се свърже с компа, нали не се влияе от захранването. Ще проверя утре и акумолатора, но последно вчера палеше без да се напъва или да заглъхва. Извинявай ако питам тъпи неща ама се опитвам да разбера какво се случва.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Цъкането на релето за подгрева за мен означава, че подгревът се включва но напрежението кляка, релето изключва, напрежението се вдига, релето отново включва и т.н.

    От писаното разбрах, че изобщо не си успял да запалиш.

    Ако е така, моят съвет е, преди да правиш, каквото и да било, да пробваш с друг акумулатор или да заредиш твоя.

    При прекалено ниско напрежение, не очаквай компютърът да има адекватно поведение, в т.ч. да отговаря на диагностичния диалог.
    Last edited by ecotronic; 06-02-2019 at 18:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Имах подобен проблем. При мен не искаше да гасне индикация имобилайзер. Оказа се, че по някаква причина се е извадила буксата от кутията, която е от дясно под волана. Нямаше палене. Не съм я закачал на диагностика и за това не мога да кажа имала ли е връзка с компа или не. Просто натиснах буксата, щракна и колата и запали. Моята е бензинка, на дизела предполагам, че имобилайзера е на същото място.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  6. #6

    Default

    Проблема едва ли е в имобилайзера или изтощен акумулатора. Случвало ми се е да паля с изтощен акумулатор и нищо такова не се случва, просто не може да завърти добре за да запали и никакви лампи не светят необичайно. При проблем с имобилайзера си свети само той и нищо друго. Колкото до връзката на компютъра с диагностиката и при мен не се получава всеки път, ако не си се свързвал с тази диагностика и този лаптоп преди, вероятно проблема е в тях за да не може да се вържеш към компютъра
    Last edited by lordliness; 06-02-2019 at 20:28.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Значи и аз съм палил със слаб акумулатор, но тогава се чуваха цъканията на релета и цялото табло примигваше докато съм на стартер.
    Сега проблема е че трите лампи мигаха без никакви звуци и то само на контакт. След опита да запаля при подаване на контакт всичко по таблото светна нормално, но като мина чека останаха да светят и трите системи - ключ, подгрев и VDC. при завъртане на ключа за стартер абсолютно никаква реакция за опит да завърти стартера камо ли да пали. Предполагам, че нещо наистина или е изгоряло или е прекъснало. Диагностиката я мъчихме неколкократно да се свърже , но единствено в режим автоматично търсене откри ABS и оттам опитахме да изтрием грешка за VDC, но веднага след опита тя се появи отново (лампата изгасна на таблото и 2сек, след това отново светна).
    Оф утре ще видя с какво ще я завлека пред сервиза и да почнат да търсят какво се е случило. Но още като обяснявах на майстора , това което споделям и тук той предположи, че щом светят и трите системи е прекъсната връзката с компютъра.
    Имам допълнително малко черно ключе като флашка - слага се в един прорез под волана ( при буксата за диагностика е прореза) и с негова помощ се изключва имобилайзера еднократно. Преди като го тествах при поставяне и натискане се чуваше един кратък пиукащ звук. Сега реших да пробвам но абсолютно никакъв ефект нямаше и с него.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  8. #8

    Default

    При мен не въртеше когато имобилайзера даваше грешка, след почистване на буксите му с контактен спрей се оправи, иначе от десет опита на контакт палеше само веднъж, почисти ги става за минути и опитай пак да запалиш. Спред мен причината да не може да се свържеш с колата е настройките на лаптопа. Когато купих моята диагностика ми струваше доста усилия докато настроя всичко за да се свърже, а с абс се свързваше от раз
    Last edited by lordliness; 06-02-2019 at 21:31.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Значи и аз съм палил със слаб акумулатор, но тогава се чуваха цъканията на релета и цялото табло примигваше докато съм на стартер.
    Сега проблема е че трите лампи мигаха без никакви звуци и то само на контакт. След опита да запаля при подаване на контакт всичко по таблото светна нормално, но като мина чека останаха да светят и трите системи - ключ, подгрев и VDC. при завъртане на ключа за стартер абсолютно никаква реакция за опит да завърти стартера камо ли да пали. Предполагам, че нещо наистина или е изгоряло или е прекъснало. Диагностиката я мъчихме неколкократно да се свърже , но единствено в режим автоматично търсене откри ABS и оттам опитахме да изтрием грешка за VDC, но веднага след опита тя се появи отново (лампата изгасна на таблото и 2сек, след това отново светна).
    Оф утре ще видя с какво ще я завлека пред сервиза и да почнат да търсят какво се е случило. Но още като обяснявах на майстора , това което споделям и тук той предположи, че щом светят и трите системи е прекъсната връзката с компютъра.
    Имам допълнително малко черно ключе като флашка - слага се в един прорез под волана ( при буксата за диагностика е прореза) и с негова помощ се изключва имобилайзера еднократно. Преди като го тествах при поставяне и натискане се чуваше един кратък пиукащ звук. Сега реших да пробвам но абсолютно никакъв ефект нямаше и с него.
    Намери по схемата предпазителя на ЕКУ-то и го смени.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Колеги, колата е в сервиза и чакам да кажат какво са открили.Обещаха до довечера да ми се обадят, но не тая големи надежди. Може би понеделник ще се обадят. Ако и тогава не се обадят ще ида да видя дали нещо са правили или гледали поне.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Търговище
    Age
    43
    Posts
    132

    Default

    Погледни тази тема:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=97998
    Симптомите са подобни и ако не беше колегата ecotronic предполагам колата щеше да си стои още като паметник.

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Колеги, днес се чух с майстора - каза че е свалил компа и всичко по него било добре. Имало всички напрежения, утре щял да го сложи и да види какво се случва. Изказа предположение , че може да е прекъснат някой кабел към компа. Споделих за насоките от темата на Volkan и че се е оказало кабелче което не подава 12v към компа, а той отговори че сигурно ще е нещо такова и при мен, но утре ще каже.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Колеги, днес се чух с майстора - каза че е свалил компа и всичко по него било добре. Имало всички напрежения, утре щял да го сложи и да види какво се случва. Изказа предположение , че може да е прекъснат някой кабел към компа. Споделих за насоките от темата на Volkan и че се е оказало кабелче което не подава 12v към компа, а той отговори че сигурно ще е нещо такова и при мен, но утре ще каже.
    В случая с колегата Volkan се оказа липса на нормално захранване за компютъра заради липса на управление от страна на компютъра към съответното реле.

    Ако твоят майстор не говори "наизуст", че захранвенето на компютъра е ОК, излиза, че не е сходен проблем.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Компютър сдава багажа наистина страшно рядко, но на мен ми се случи на 166 140 к.с.
    Както си работеше колата на ПХ изведнъж загасна, и няма палене.
    Успях да вляза в него и имаше около 20 грешки, които не подлежаха на триене. Беше записал петте дюзи по отделно, имобилайзер, и още една дузина.
    Сменях релета, мерих напрежения, чистих маси, какво ли не въртях, не, и не.
    Накрая реших да го сменя за проба и колата веднага запали.
    Карах я сума ти време после без помен от проблема.
    VDC ти свети, защото си говори по CAN с двигателния компютър, а той в момента явно не е на линия за отговор.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Колеги днес се видях с майстора. Каза, че има прекъснат кабел в снопа от компа към купето. Губело се на едно от крачетата на компа +12v. Днес бил подал директно на компа +12v и всички лампи изгаснали , но колата не поискала да запали. Пуснал диагностика, но отново не се е свързала с компа. Утре щял специално да отиде и да прегледа снопа който е дефектирал според него. Преди да си тръгна спомена , че може да има още нещо освен кабела. За компа отново потвърди , че всичко е наред и няма дефект в него. Очаквам развитие по проблема.
    Last edited by danchev63; 15-02-2019 at 19:11.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •