Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Парно alfa 159

  1. #1

    Default Парно alfa 159

    Здравейте, имам алфа 159 1.9 jtdm, имам проблем с парното. Колата като загрее и е вграда всичко е нормално, духа си топло, но интересното е като изляза извън града и карам с над 100 км.ч. почва да духа студено и то стабилно, пък съм го нагласил примерно на 26 градуса. Обаче като го усиля на "HI" почва да духа топло и направо пари. От какво може да е това нещо, някой идея да има ? И друго от днес спря да работи парното ми като цяло не иска да духа, атоматично ми се включва цъка, че се включва климатроника ама не духа, възможно ли е да е от някой бушон или е изгорял винтилатора, ако е бушон примерно къде мога да го търся в купето или отпред в двигателя ?

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Провери означения предпазител (40 амперов) в таблото до акумулатора.


    Ако е здрав, вероятно проблемът е в регулатора на вентилатора (таралежката).


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    По въпроса с недухането - със сигурност ти е заминало релето, което е под корите в краката или т.н. "таралеж". Често срещан проблем.
    По първия въпрос - играе ли стрелката на температурата, при извънградско каране - т.е. пада ли под 90 градуса? Вероятно заминал термостат.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  4. #4
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    При заминал термостат, колата и ще загрява трудно в градски условия. Щом врътне на "горещо" и тръгва да духа топло, няма как да е термостата. По-скоро дефектирал датчик, защото в този режим климатроника не следи температурните показания. Една диагностика на климатроника в реално време (градско и извънградско) ще подскаже виновника.

    Относно вентилатора, както казаха колегите - таралеж. Намира се долу в ляво в пасажерските крака. Самия таралеж е разглобяем и може да се отремонтира. Често се оказва слаба връзка между буксата и пиновете, получава се нагар и прегаряне на платката. Моя го отремонтирах чрез запояване на кабели директно на платката, стана почти оригинално и 2г нямам проблем. Добре е да погледнеш и филтъра за купето в какво състояние е.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    При заминал термостат, колата и ще загрява трудно в градски условия. Щом врътне на "горещо" и тръгва да духа топло, няма как да е термостата. По-скоро дефектирал датчик, защото в този режим климатроника не следи температурните показания. Една диагностика на климатроника в реално време (градско и извънградско) ще подскаже виновника.

    Относно вентилатора, както казаха колегите - таралеж. Намира се долу в ляво в пасажерските крака. Самия таралеж е разглобяем и може да се отремонтира. Често се оказва слаба връзка между буксата и пиновете, получава се нагар и прегаряне на платката. Моя го отремонтирах чрез запояване на кабели директно на платката, стана почти оригинално и 2г нямам проблем. Добре е да погледнеш и филтъра за купето в какво състояние е.
    Проверих въпросният предпазител, здрав е. А какво представлява този таралеж да знам какво да търся ?

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by bride_petar View Post
    Проверих въпросният предпазител, здрав е. А какво представлява този таралеж да знам какво да търся ?
    http://clubalfaromeo.com/forum/showp...93&postcount=8


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Слагаш една дългокрака мацка на дясната седалка, разкрачва се и там където и опира левия крак в пода най-навътре, нагоре и наляво се намира таралежчето.

    Сега по-сериозно, държи се на 2 винта, пласмасова кутийка на пръв поглед с 2 букси (едната с 2 дебели кабела), като я извадиш разбираш че не е само кутийка, захванато за кожуха на парното. Маха се страничния панел между централната конзола и мокета, също и панела под жабката. Пада се малко зад централната конзола, но се бърка откъм краката на пасажера. То няма с какво друго да го сбъркаш там.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8

    Default

    И аз го имам същия проблем с парното на дълъг път - примерно първия час си работи нормално, след това започва да духа студено и си остава така. Ако го врътна на HI започва да духа топло. Закарах я на сервиз, но нищо не откриха. И все още не съм установил проблема. И на мен ми се струва, че ще е от някой от датчиците за температура в купето.
    Знам, че при някои коли климатроника си опция за самодиагностика, при натискане на комбинация от няколко бутона, тук дали я няма и тази опция?
    Fiat Stilo 1.6 16V 103 hp
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200 hp

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by NuclearT View Post
    И аз го имам същия проблем с парното на дълъг път - примерно първия час си работи нормално, след това започва да духа студено и си остава така. Ако го врътна на HI започва да духа топло. Закарах я на сервиз, но нищо не откриха. И все още не съм установил проблема. И на мен ми се струва, че ще е от някой от датчиците за температура в купето.
    Знам, че при някои коли климатроника си опция за самодиагностика, при натискане на комбинация от няколко бутона, тук дали я няма и тази опция?
    Трябва да се направи диагностика на системата в момент в който се проявява проблемът. Така ще се съпоставят показанията на сензорите, ще се съпоставят с действителността и ако наистина е проблем със сензор, това ще си проличи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    52

    Default

    Здравейте,
    Ако мога да ползвам темата на колегата имам две питания, понеже много бавно започва да ми духа топло:
    -Зимата за колко км приблизително загрява до 90гр градско. (Моята за 10км със задръстванията едвам вдига 60-70гр при около 0гр. външна)
    -Зимата как е правилно да се кара - с пуснат или спрян климатроник
    Благодаря за отговорите
    Белисимата 156 1.8ТС 1999г.

  11. #11

    Default

    Винаги с пуснат.

    В упътването пише че трябва да работи поне веднъж в месеца за поне едно 20-30 минути.

    Ако си без печка парно тръгва като отлепи над 50 градуса.

    Принципно аз го държа на пълен автоматик(full auto).

    Когато я купих го изключвах, сега не.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    Колеги, а дали е възможно да имате като мен пакетът, който включва сензор за дъжд, сензор за замърсен въздух навън и сензор за изпотяване на стъклата и последният да включва климатроника като започнат леко да се запотяват джамовете?Принципно има доста осезаема разлика между температурата на въздуха при нагласени на 21 градуса парно и клима. Според мен от там ви идва драмата и не е нищо счупено,но може и да бъркам.
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  13. #13
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    Колеги, а дали е възможно да имате като мен пакетът, който включва сензор за дъжд, сензор за замърсен въздух навън и сензор за изпотяване на стъклата и последният да включва климатроника като започнат леко да се запотяват джамовете?Принципно има доста осезаема разлика между температурата на въздуха при нагласени на 21 градуса парно и клима. Според мен от там ви идва драмата и не е нищо счупено,но може и да бъркам.
    Моята има същите сензори и съм забелязал, че когато започнат да се изпотяват прозорците, се включва автоматично компресора за климатика.
    Аз по принцип не е държа на ауто на топло, защото ми се струва малко неадекватно смяната на позициите на духане.
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  14. #14

    Default

    Имам ги тези сензори.

    В началото аз "управлявах" посоките/местата в които да духа, но ми се е случвало при ръчно задаване на посоките/местата от които да духа много слабо на отопление/охлаждане или в началото да духне да охлади/стопли и да намали, като след време не духа като в началото.

    Така веднъж и зададох от ръчно на full auto и като духна щеше да ме "отнесе"-останах много доволен от автоматичното и досега вече около 2.5-3 години все така си я карам и ми харесва и то доста.

    ======================================

    Лятото духва студено веднага.

    Зимата ако искаш да ти духа топло веднага, трябва да видиш дали имаш заводска печка и от settings/настройки да я включиш.Трябва мисля диск за настройките - той активира тези които са недостъпни без диск и са оцветени в блед цвят и са неактивни -с врътката мисля ги прескача или просто не ги показва на екрана.

    Другата възможност е климатроника да не го пускаш- така от две перки и двете не духат отпред и температурата се вдига при студено време с едно 25%/35% по-бързо. То парното започва да си духа топло и без включен климатроник.

    Климатроника зимата го държа пуснат по 2 причини:

    1. за да няма конденз по прозорците.

    2. ако не работи редовно се получават проблеми по компресора - има гумени или други уплътнения на оста на компресора или другаде които изсъхват или нещо подобно и започва да изтича фреон и ... следва ново зареждане или по-лошото = нов компресор ...

    Та държането постоянно включен на климатроника е по-малкото зло.

    Това се случва не само при 159-ките, а при БМВ и други коли.

    Отделно като го изключа зимата изобщо го забравям - първата зима не бях го включвал около 40-50 дни.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15
    започва да се зарибява Murderer's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Varna
    Posts
    147

    Default

    [QUOTE=mirchozo;1562198]При заминал термостат, колата и ще загрява трудно в градски условия. Щом врътне на "горещо" и тръгва да духа топло, няма как да е термостата. По-скоро дефектирал датчик, защото в този режим климатроника не следи температурните показания. Една диагностика на климатроника в реално време (градско и извънградско) ще подскаже виновника.

    +1 Точно така..,при мен парното си беше налице и ковеше на 90..,но проблема беше в датчика,смених го барабар с перката и реостата(2ра хенд)-за около 2 часа вчера следобед сега вс.е ток ))
    THERE IS NO EASY WAY OUT.SLY IS AWESOME GUY-
    http://www.youtube.com/watch?v=MwPb7...eature=related

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •