Page 8 of 23 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 106 to 120 of 341

Thread: dhtj, ecotronic и компания срещу Jtdm

  1. #106
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Ето, сам стигна до извода, че единствения плюс на дизела при леките автомобили е икономията.

    Всичко друго - нютони, обороти, средна мощност и т.н. е ала-бала.
    Защото ако имаше някакво друго предимство, щяха да го осъзнаят хората с евтиното гориво. Но явно не са видели нищо и са решили да си карат на бензин.
    Ами така де. По-евтино за алтернативен перформънс. Кой бяга от това?
    И чисто логично питам защо за едно и също ускорение и цялостно предвижване трябва да избера 1.9 жтс вместо жтд при 40% по-голям разход? Няма логика, нали? Е, освен ако не си фен на оборотната стълбичка, там да си катериш.
    За това да си обсъждаме земните коли, които някога бихме си купили, а не Ф1, МБ Актрос, Джулия КуВе или ЕсКю 7, примерно.
    Last edited by BO; 14-02-2019 at 00:43.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  2. #107
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    За всекидневни градски и извънградски пътувания, винаги бих избрал jtd, заради голямата тяга при ниски обороти и икономията на гориво. Също ми харесва, че извънграда е безшумен при изпреварване и когато возя други пътници се изпреварва леко без драма... когато съм с атмосферен бензин и трябва да изпреварвам камион... в момента който мина 4-5хил оборота всички в купето са вече на нокти...
    Когато излизам да карам за удоволствие...разбира се, че ще взема атмосферен бензин. Обожавам директния респонс и плавното разгръщане на мощноста!
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  3. #108
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Няма шанс да избера атмосферка, ако имам избор.
    Директен респонс получаваш и от новите бензинови мотори.
    Дай атмосферка с по-плавно разгръщане на мощността от това например, щом ти харесва:

    Хайде няма нужда да чакам миксера да се развърта, за да започне да се случва нещо, някога във времето.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #109
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Съжалявам, че първо писах в горната тема, до тази не бях стигнал. Няма да се повтарям и тук. А и като видях TFSI двигателя да се дава за положителн пример и .... нямам думи. То вярно всеки си има предпочитанията и приема всяка информация както дявола чете евангилито, ама малко здрав разум трябва да се вкарва от време на време. То не са само ръчки и обороти, то са работни температури, износване на части и т.н. Дизела се убива по чисто политически причини! Бензина не е чак толкова по-чист, нито по-добър. Нито електричките са чак толкова по-чисти. Пазара достига един пик на търсене, потребителя се измаря да плаща за едни и същи неща все по-скъпо - дум, като не иска доброволно да си купи ново, ще го принудим....
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  5. #110
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Няма шанс да избера атмосферка, ако имам избор.
    Директен респонс получаваш и от новите бензинови мотори.
    Дай атмосферка с по-плавно разгръщане на мощността от това например, щом ти харесва:

    Хайде няма нужда да чакам миксера да се развърта, за да започне да се случва нещо, някога във времето.
    Аз съм сигурен, че на тази диаграма въртящият момент е умишлено подтиснат за определен интервал от обороти (2500 - 4500) с цел да бъде постоянен за по-широк диапазон. Това, разбира се, трудно може да се постигне при атмосферен мотор, но и скопяването води до съзнателното лишаване от иначе наличен ресурс.
    Last edited by ecotronic; 14-02-2019 at 11:57.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #111

    Default

    Quote Originally Posted by marin_mv View Post
    Няма да се повтарям и тук. А и като видях TFSI двигателя да се дава за положителн пример и .... нямам думи.
    Защо, какво имаш да кажеш по тая тема?
    Чувал си нещо че гори масло ли?
    Само че проблема не е конструктивен или инженерен, двигателя реално няма проблем. Проблема е в long-life програмата на обслужване и по-конкретно смяната на маслото през 30 000км.

    Коли, на които е сменяно маслото през 10 000км нямат такъв проблем.

    А тфси мотора го споменах просто щото има интересни инженерни решения в дизайна му.

  7. #112
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Защо, какво имаш да кажеш по тая тема?
    Чувал си нещо че гори масло ли?
    Само че проблема не е конструктивен или инженерен, двигателя реално няма проблем. Проблема е в long-life програмата на обслужване и по-конкретно смяната на маслото през 30 000км.

    Коли, на които е сменяно маслото през 10 000км нямат такъв проблем.

    А тфси мотора го споменах просто щото има интересни инженерни решения в дизайна му.
    Не просто съм чувал имам опит И доста съм чел Проблема не е в обслужването е си е чисто конструктивен и инжинерен, и то най вече във второ поколение TFSI, решава се с доста скъп ремонт - около 7000лв. И няма бройки при които не се налага - рано или късно се прави.Отделно температурите които развива водят до прекомерно износване точно заради интересните инжинерни решения. Виж mobile.de и си задай въпроса, защо А4 TFSI 2008-2009 с повече екстри от 159 Ti същата година, е по-евтино от "чупливата раздрънкана " Алфа и то в Германия, където си харесват произведенията Например - веднага мога да ти докарам А4 TFSI, 2009 на реални 120 000км, със сервизна история, кожен салон, панорамен покрив, автоматик, два чифта оригинални алуминиеви джанти с добри летни и зимни гуми - цена тук 5500 Евро. Е, собтвеника каза, че напоследък му гори по литър масло на 1000км, ама ти като му сменяш маслото на 10 000км, няма да е така
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  8. #113
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Значи спокойно можеш да му доливаш 1кило на всеки 1000км, тогава може изобщо да не го сменяш
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  9. #114
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Значи спокойно можеш да му доливаш 1кило на всеки 1000км, тогава може изобщо да не го сменяш
    Е да, но даже като сложиш газова, с такъв разход на масло, икономията излита през ауспуха и пак упираме до дизела..... Може маслата на Др. Мермерски да решат проблема
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  10. #115
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Изчетох темата...
    Сравнява се бензин/дизел ама реално опитната постановка е различна.
    Сравнява се в повечето случаи турбо дизел (и разновидностите му) с атмосферен бензин.

    JTD несъм имал, само съм се возил и неможе да кажа нищо за вървеж разход поддръжка и тн. Ако искам да се возя евтино ще сложа газ на някоя малолитражка, ако искам вървеж ще избера турбо бензин, дизела е някъде в средата маи..

    Може и тотално да бъркам ама така си мисля аз.

    (тук голяма част от пишещите които защитават дизела, просто не са карали силна турбо бензинова кола)
    Last edited by mimouzunov; 14-02-2019 at 12:26.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #116

    Default

    В рамките на концерна Фиат, което важи и за марката им Алфа Ромео, избора в средата на миналото десетилетие беше малолитражни турбо дизели и малолитражни атмосферни бензини, с две-три изключения. На вторичния пазар, всеки може да види съотношението дизел-бензин при 159 например. Това за мен е доста показателно. При почти еднакви характеристики на хартия, дизела е по-икономичен и динамичен от малките jts-и и онова другото опелско, на което не знам абревиатурата. На тежкото купе му трябва въртящ момент, иначе е тотална мъка, даже и за непретенциозно каране, независимо как му правят предавателните числа в кутията. За туинспарк няма смисъл да се отваря темата изобщо, "диапазона" там през голямата му част е напълно неизползваем, под 3000 оборота можеш да го караш само с равна газ на равен път, на 4000 му е максималния въртящ момент, който е колкото на съвременен мотоциклет круизър, нагоре не е хубаво да стои дълго време, защото дългия ход на буталото не се харесва много с високите обороти и на 6500 оборота е максималната мощност, където ако го задържиш по-дълго време си е сигурна смърт. Същата тази максимална мощност при jtd 1.9 е на 4000 оборота, при доста по-ниски нива на шум и доста по-малка вероятност да започнат да хвърчат парчета метал и масло зад колата. Имам 60к километра на спарк и 20к на нафта и няма сила която да ме накара да се върна на малолитражен атмосферен бензин, а пък на двойна горивна система (LPG) да не говорим. Вече ако трябваше да взимам нова кола, бих избрал турбо бензиновия вариант. Мощността е доста нагоре а разликата в разхода на гориво не е драматична. Но при конкретно коментирания тук модел (159), трябва да се мразя с голяма страст, за да избера наличните бензинови агрегати. Може би освен 1.7 турбо, но не съм шофирал такова нещо за да го съпоставя с 1.9jtd например.

  12. #117
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Колега Doomguy - ами не ми хареса това което написа, защото говорейки за 159ки с това слагаш край на темата
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  13. #118

    Default

    На колегата ми TFSI-я е на 60к(купи я нова 2015) и вече е за ремонт, установили са си го в сервиза при смяна на маслото. Той каза, че такъв дарак не е карал никога. Негови думи.
    Връща я и ще си взима Волво втора ръка.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #119
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Общо взето това е обобщението :
    Бензин/газ атмосферка - евтино и не върви (каквито и доработки да направиш, никога няма да тръгне истински)
    Турбо дизел - приличен разход и вървеж (с малко доработки и инвестиции, може да стане доста приятно за шофиране)
    Турбо бензин - голям разход и приличен вървеж (с доста доработки и инвестиции, може да се постигнат много добри резултати). Тук за гафициране могат да говорят само Андрешковците, дето гледат да минат все тънко.

    Общо взето за сиромашка държава като нашата, дизела се оказва най-логичния избор. Всеки модел си има своите силни и слаби страни, така че трябва да се внимава с избора.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  15. #120

    Default

    Quote Originally Posted by marin_mv View Post
    Например - веднага мога да ти докарам А4 TFSI, 2009 на реални 120 000км, със сервизна история, кожен салон, панорамен покрив, автоматик, два чифта оригинални алуминиеви джанти с добри летни и зимни гуми - цена тук 5500 Евро.
    А-а-а-а... много го подценяваш !??

    Докарай му за тези пари Ламборджини, Ферари или Ауди w12 и имате сделка.Може и ttrs ама за 5000-6000лева и то ще я купи само ако е с газова.

    Ако Ламбото, ферито или w12 -ката е с газова за твоя сметка със сигурност имате сделка...

    Quote Originally Posted by undy View Post
    На колегата ми TFSI-я е на 60к(купи я нова 2015) и вече е за ремонт, установили са си го в сервиза при смяна на маслото. Той каза, че такъв дарак не е карал никога. Негови думи.
    Връща я и ще си взима Волво втора ръка.
    От юни миналата година API(в САЩ)имат отговор на този проблем с нов стандарт за маслата, но на практика в края на миналата година се появиха първите такива масла, което означава 100% тотал щета на Ауди бензин директно впръскване двигателя, защото до тогава са ги пълнили с неподходящото масло.
    Отговарящите и сертифицирани по новият стандарт масла изрично е написано от производителя, че са с "нула отлагания и депозити свързани с маслото в горивни камери, по сегменти, бутала, клапани".

    Да не говорим че е смешно, ако не жалко някой който денонощно постоянно опява какви балами са другите да карат на дизел или да дават пари за оригинални части, при положение че той си ги ремонтира в местното ТКЗС на 10% от цената, или навсякъде обяснява че само балъците дават по 100-120 лв за масло, а играчите като него "дават"само по "38 лева за 5 литра" да ни обяснява как щял да сипва масло пълна синтетика за 30 лева литъра, за да не прави основен ремонт на двигателя...
    Last edited by alfa racer GTA; 14-02-2019 at 13:17.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 8 of 23 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •