Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Доказателство за EURO стандарт

  1. #1
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default Доказателство за EURO стандарт

    Здравейте,
    тъй като в талона на колата по неизвестни причини не пише евростандарта (поле V.9 е попълнено със звездички) от данъчното ми са ми начислили данък все едно съм без еврокатегория и изискват да се свържа с официалния представител (т.е. Аутоиталия, нали така? ) Откъдето да издадат удостоверение, с което в КАТ да ми преиздадат талона с нанесения евростандарт и оттам обратно в данъчното за да ми коригират сумата Някой правил ли го е това упражнение? Предплолагам в КАТ ще отнеме доста време...
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    За съжаление не си само ти така. При мен е същата работа, като разправията в КАТ и данъчното е около 2 дни, за аутоиталия ме е страх дори да си помисля колко ще е. При мен разликата е 14 лв на година и като го сметна май не си заслужава загубата на толкова много време.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3

    Default

    Моята по талон е ЕВРО 3, данъкът от 111,74 лв. спадна до 88,52 лв., т.е. плащам с 20% по-малко. ��
    Hennessey Venom GT, 2009 - ex, тоталка,
    Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport 2011 - ex, за скрап,
    Pagani Huayra 2014 - ex, за части,
    Alfa Romeo 156 1.9JTD, 150 коня.

  4. #4
    Младши алфист imbecile's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    София
    Posts
    20

    Default

    Вече два репортажа имаше по телевизията за въпросния проблем и в крайна сметка МВР/КАТ не са виновни за нищо (не думай...) и собствениците на автомобили са оставени да се оправят сами, но! имат опции, разбираш ли....
    1. Да си плащат по-високия данък (!);
    2. Да си вземат удостоверение от официалния вносител на марката и с него:
    2а) да пробват (!) в общината дали ще го приемат като достатъчно доказателство и ще добавят съответната евро категория към данните на автомобила, съответно ще преизчислят данъка;
    До колко това е възможно изглежда зависи изцяло от общината и чиновника, така че резултатите вероятно ще варират.
    2б) да си сменят талона в КАТ с проложено въпросното удостоверение.
    Уж ставало срещу 20лв. (по информация от МВР в репортажа), но след това не е ясно как ще се задейства процеса по преизчисляването на данъка, т.е. може и да е догодина.

    Та, осовното питане е някой минавал ли е по този път и някое от разклоненията му да сподели с повече детайли как е минало?
    2010 Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm 154kW, затапен EGR, премахнати "пеперуди"

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by imbecile View Post
    Вече два репортажа имаше по телевизията за въпросния проблем и в крайна сметка МВР/КАТ не са виновни за нищо (не думай...) и собствениците на автомобили са оставени да се оправят сами, но! имат опции, разбираш ли....
    1. Да си плащат по-високия данък (!);
    2. Да си вземат удостоверение от официалния вносител на марката и с него:
    2а) да пробват (!) в общината дали ще го приемат като достатъчно доказателство и ще добавят съответната евро категория към данните на автомобила, съответно ще преизчислят данъка;
    До колко това е възможно изглежда зависи изцяло от общината и чиновника, така че резултатите вероятно ще варират.
    2б) да си сменят талона в КАТ с проложено въпросното удостоверение.
    Уж ставало срещу 20лв. (по информация от МВР в репортажа), но след това не е ясно как ще се задейства процеса по преизчисляването на данъка, т.е. може и да е догодина.

    Та, осовното питане е някой минавал ли е по този път и някое от разклоненията му да сподели с повече детайли как е минало?
    Вероятно до датата на издаване ще е калкулиран без евро категория, и след издаването на новия талон - със. Както когато регистрираш кола, дължиш пропорционален данък за оставащите дни от годината.
    За коли, произведени на територията на ЕС, би било напълно достатъчно да вземат датата на производство и да го сметнат за всички, но защо да е просто като може да е сложно?



  6. #6
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    На мен в община "Средец" ми казаха да изпълня вариант "2б" и като получа новия талон щели да ми върнат разликата. Но още не съм тръгнал да го изпълнявам. Преди 2-3 седмици звънях на "Ауто Италия", окъдето уж щяха да ми се обаждат, за да ми кажат какво трябва да направя и колко ще струва издаването на удостоверението, но досега не са ме потърсили.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Тия в КАТ в кой век мишкуват? Що правят хората на маймуни?
    Има си бази данни от които, ако искат и кътните зъби на колата ще научат.

    Като не могат, да не ядат повече от данъците ни и да оставят, някой друг да върши това.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    На мен в община "Средец" ми казаха да изпълня вариант "2б" и като получа новия талон щели да ми върнат разликата. Но още не съм тръгнал да го изпълнявам. Преди 2-3 седмици звънях на "Ауто Италия", окъдето уж щяха да ми се обаждат, за да ми кажат какво трябва да направя и колко ще струва издаването на удостоверението, но досега не са ме потърсили.
    60 лв е удостоверението.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  9. #9
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Упражнението не е задължително.Алфата е Евро 3, отразено е в талона и платих 6-7 лв по-висок данък, фиата е 95-а и на него платихме пак толкова отгоре.Зетя за опела плати към 50 и няколко лева по-малко ма неговата е евро 5 или 6, 2014 е.Така че правете си сметката заслужава ли си за по стари еврота.

    https://bg.wikipedia.org/wiki/Европе...згорели_газове
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #10
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    При мен разликата е 11 лв. Няма да се занимавам.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  11. #11

    Default

    При мен си пише Евро 4 и падна с 130лв. Направо чудо невярвано. Чак неудобно ми стана
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 06
    Alfa Romeo 33 1.5 90hp 85
    Ex: Alfa Romeo 156 1.8TS

  12. #12
    Младши алфист imbecile's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    София
    Posts
    20

    Default

    Понеже се счупихте да отговаряте "по темата" (а съм сигурен, че има хора минали по тоя път, ама на...важно е да се хвалим на офтопик колко ни е нисък данъка), да взема да напиша каква точно е процедурата.

    Забележка: става дума за Ауто-Италия София, КАТ София и ПАМДТ Панчарево, при други условия резултатите може да варират!

    1. Издаване на служебна бележка за ЕВРО категория:
    . Звъните на Ауто-Италия в сервиза (0879009369) след 9:30 за справка по VIN дали го имат в "системата", обяснението беше, че за по-старите коли има вероятност да трябва да пуснат запитване към Алфа Ромео и ще се забави. При мен всичко беше ОК, а почти съм убеден че "системата" е ePER...
    . Отивате на място на Христофор Колумб 43 при приемчика на сервиза и ви издават бележката, в която буквално пише, че този модел автомобил с този VIN и този номер двигател покрива тази ЕВРО категория (сверете си внимателно VIN-a и номера на двигателя!). Плащате на каса 60лв. и сте готови.
    2. Смяна на рег. талон в КАТ.
    . С голям и малък талон, служебната бележка и полицата за гражданска отговорност отивате на опашката пред КАТ София, започнали са да ги редят по Лъчезар Станчев надолу към Г.М. Димитров, преди входа за получаване на СУМПС и смяна на собственост. В 7:30 започват да пускат автомобилите през бариерата навътре към каналите.
    . Разпределят ви пред регистратура къде да паркирате автомобила и с документите влизате вътре да си получите билет с пореден номер.
    . Като ви дойде редът давате документите на съответното гише, плащате 23лв. такса на касата (пазете квитанцията!) и отивате при бялата будка срещу регистратурата да ви кажат на кой канал да се наредите (дръжте под ръка пожарогасител, аптечка и т.н., че има вероятност да ги проверят на канала!)
    . "Съвестните" работници на канала (именно заради които сте в цялата тая схема!) се припотяват няколко пъти докато ви сверят VIN и номер двигател и ви изпращат по живо по здраво.
    . Паркирате след канала и отивате да си отвисите в чакалнята за получаване на новите талони (вдясно от каналите като излезете от халето). Там ви викат по име и срещу квитанцията за платена такса си получавате заветните нови талони (хвърлете едно око все пак дали я има вече ЕВРО катеорията).
    3. Подаване на данъчна декларация в ПАМДТ по местоживеене.
    . Отивате в общината с талоните и копие на големия. И да, прочетохте правилно - при първа регистрация на авомобила в милата ни рОдина всичко става автоматично и само си плащате на каса в общината като му дойде времето. Сега обаче, за разнообразие си попълвате декларацията. Отварям скоба - това вероятно се дължи на факта, че веднага след смяната на талона отидох в общината. Има вероятност всичко да стане по каналния ред и данните да се обновят в базата на общината, но.....на който му се чака, да тества.
    . Като ви заведат декларацията отивате на касата и си плащате новия по-нисък данък, като разликата вече сте я похарчили в Ауто-Италия и КАТ...да живее малоумната ни държавна администрация!
    2010 Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm 154kW, затапен EGR, премахнати "пеперуди"

  13. #13
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Само ще ти кажа, че ако не сменяш номера, колата не минава канал. Можеш да отидеш до КАТ и с метро, за да не се чудиш къде да паркираш.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  14. #14
    Младши алфист imbecile's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    София
    Posts
    20

    Default

    Да разбирам, че си минал процедурата - смяна на талон с вписване на липсваща евро категория - без канал в КАТ София и говориш от опит, така ли? Защото аз пиша от опит и проверих на място всички възможни "разклонения" и опции и описаното в поста ми по-горе е официалната процедура в КАТ София към дата 20.3.2019г.
    Last edited by imbecile; 21-03-2019 at 09:55.
    2010 Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm 154kW, затапен EGR, премахнати "пеперуди"

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Минал съм смяна на талон за вписване на газова без колата да минава канал. Само с талона и документите на газовата.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •