Results 1 to 15 of 41

Thread: 166 3.0 Внезапно гасне на празен ход и в движение

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default 166 3.0 Внезапно гасне на празен ход и в движение

    Осъзнавам, че едва ли ще се справя с подобен проблем предвид липсата ми на познания по електрическата част. Все пак исках да споделя проблема с надежда, че някой от вас може да се е справял с подобен и може да даде насоки.

    Още преди да обслужа колата ми се случи 4-5 пъти да ми угасне внезапно. От моя страна бях сменил алтернаторът с рециклиран от специализиран сервиз за алтернатори. За друго релевантно нещо не се сещам. След смяната на ангренажа това започва да се случва по 5-10 пъти на час шофиране. Не се трае, а и е опасно.

    Детайли:
    Колата има много стабилен празен ход.
    Колата върви много добре и има много мощност.
    При палене студена често първият път запалва и гасне веднага.
    След това пали веднага при втори опит и дълго време не гасне.
    След като загрее добре започва кошмарът. Гасне както на празен ход, така и под натоварване без никакво предизвестие.
    Когато изгасне светват доста лампи на таблото, като стрелката за температурата се качва то 130 градуса, и после пада. Лампата Check engine и тази за круиз контрола винаги светват.
    Ако колата е в движение си продължава да работи след секунда прекъсване и не се налага да паля.
    Ако е на празен ход, се налага да запаля ръчно, но няма проблем с паленето.

    Засега съм почистил, ресетнал и след това заменил дросела с моторчето на празен ход със старо такова. Няма промяна. Подозирам лоша маса или студена спойка някъде. Прилагам видео, което показва проблема (само на празен ход обаче)

    https://youtu.be/URcrBSXWpLE
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Колко често гасне неочаквано при загрял мотор?
    Имах същия проблем и така и не успях да го реша.
    Стигнах до заключението, че причината е вътре в самия компютър. Калпава връзка или друго, което го кара да забива епизодично.
    При мен за 7 г и около 50К пробег ми се е случвало 5 - 10 пъти, без значение в какъв режим се намира моторът.

    Съмнявам се проблемът да се дължи на нещо по периферията на компютъра (изпълнителен механизъм или сензор).
    Почисти бавно и методично всички негови връзки в т. ч. релета, бушони и връзки към шаси, които имат отношение към захранването му и ако това не даде положителен резултат, мисли за подмяната му.
    Last edited by ecotronic; 16-02-2019 at 11:50.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Благодаря за мнението. Преди подмяната на ангренажа го правеше доста рядко. 5 пъти за 800км след като потегля. След това го прави по 5 пъти на 5км приблизително.

    Ще я заведа за почистване на релета, бушони и връзки към шаси, както си предложил и ще долкадвам. Ако се окаже ЕКУ предполагам, че няма да е супер голяма драма намирането на такъв. Все още се намират 3.0 по моргите и се надявам да не е сериозна цифрата.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  4. #4
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Мда, много странно. Екуто къде стои - зад всмукателния колектор или е вътре в жабката? Чел ли си какви грешки записва? Като загасне отиди при дросела и чуй дали не прави нещо такова:
    https://www.youtube.com/watch?v=wJKvkEXjr2k
    Известен признак за заминаващо си еку при арезетата (според теми в алфаоунъра)
    Все пак може и да е някой проблемен кабел или изолация. Аз бих прочел грешките на първо време...
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  5. #5
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Ако го прави това нещо, то ще е само докато мига чек енджин лампата, което става за доста кратко и трудно ще го хвана. Ще проверя все пак.

    Иначе да си призная не знам къде ми е ЕКУ-то. Колата е с Евро 3 версията и 4-те ламбда сонди. Аз мислех, че е под жабката, но не съм сигурен и ще проверя.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато моята гаснеше в движение, ако я оставех на скорост и по инерция, палеше след няколко секунди (3 - 4).
    В такава ситуация, ако изключа/включа контакт палеше веднага.
    Когато възникваше въпросната ситуация светваше червената дюза. За други светещи индикации, не съм сигурен.
    Правил съм диагностика непосредствено след това и нямаше никакви записани грешки.

    Заради този проблем свикнах никога да не предприемам рискови изпреварвания при които трябва да разчитам само на тягата на мотора.
    Last edited by ecotronic; 16-02-2019 at 15:16.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Ами при мен ако е в движение за 1, макс 2 секунди има прекъсване само. Почти не се усеща. Сега не записва никакви грешки, но преди време е имало следните две и то не при подобно гаснене:
    PO560 System voltage malfunction
    P1153 Insufficient switching

    Зачистих ги през приложението Torque и спряха да се появяват. По спомен бях вкарал колата в обороти, когато светнаха.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •