Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42

Thread: Съвет за ремонт или продажба

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Хора,
    Пиша, за да Ви информирам за стечение на обстоятелствата след месеци битка по сервизите - оказа се, че колата или в БГ, или в Италия още, е пипана от много добри майстори, та е нямала никаква компресия на втори цилиндър, буталото там е с 4мм по-късо, а главата е пукната. Сега издирвам втора употреба глава, а наскоро сменявах и демпферен маховик, защото не искаха да й мерят компресия, че заради маховика моторът получавал вибрации. Знаете ли къде мога да намеря на прилична цена и дали може от друг модел да съвпадне, тъй като 1.9 JTDm 150 се слага и в други марки все пак.
    А с какво маховика и вибрациите пречат на меренето на компресия, аз знам, че тя се мери при изгасен двигател?

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    И да намериш читава глава, с късото бутало, какво ще правиш? Може да е имало някакъв "кръжок" по биелата. По-добре се ориентирай към търсене на читав мотор.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Извинявам се ако разводнявам темата! Чисто информативно - при тази ситуация с буталото няма ли сериозна загуба на мощност, черни пушилки заради липсата на компресия и лошото изгаряне, увеличен разход на гориво?
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  4. #34
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Привет,
    Аз съм я оставил на жената при баща й, той се занимава с ДВГ с години и то само с по-тежки ремонти, работи и в морга (нямат обаче разглобена алфа там), така че поне за ремонта няма да се плаща, че иначе трябва трета работа да си търся, а жената така или иначе е готова вече да ме изгони заради тази кола В мегапартс видях, че имат подобни глави, но не знам дали може да им се има доверие за частите, че едно и също нещо им е на две доста различни цени.
    За компресията - така казаха едни диагностици при него, не искаха да мерят, преди да сменим демпфера. Аз също не знам защо. Днес ще говоря с него да видим с това бутало какво ще се прави и дали накрая няма да търсим направо цял читав мотор, защото сега нито е за продажба, нито за хвърляне, нито за каране колата.
    В ниските имах загуба на мощност, моторът си тропаше като при работа на 3 цилиндъра, но заблуждаваше и покрай демпфера за звуците(а може би той е заминал заради тези вибрации...), след 1600-1700 оборота колата оправяше донякъде вървежа. Пушилки имах сутрин при всяко палене бели, после променяше на черни, разходът ми се качи с времето от 6 на 7-8л поне по компютър. На пръв поглед преди 3 месеца като я гледа едно момче на компютър, каза, че дюзите били проблемните, защото на този легендарен втори цилиндър даваше отклонение 5, а на трети цилиндър пък -3. Та ако съм пропуснал назад, и дюзи правих също... Ако проходи колата, може и доста години да изкара след това, ама пуст късмет.
    Last edited by mollovmd; 08-05-2019 at 12:27.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  5. #35

    Default

    Tука ще намериш всичко, може и цял двигател, както те посъветваха вече.

    Click image for larger version. 

Name:	Untitled.jpg 
Views:	52 
Size:	43.8 KB 
ID:	170085

    https://www.mobile.bg/index_koli.html

  6. #36
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Кофти история общо взето, за съжаление не е единичен случай. Нито марката, нито модела са виновни ... Но си на път да инвестираш пари и време в колата, които ще обезмислят продажбата и за дълъг период от време. Лично аз не бих се хвърлил сляпо на опцията друг двигател без да му се направи основен ремонт. Ако не е рециклиран и с гаранция или в момента не се намира в кола която се движи и може да се тества. Но това са си мои възгледи Чисто информативно, мой познат на скоро купи необорудван 1,9 JTDM, 150к.с. за 147ца, който по сервизна книжка беше на реални 80 000км за 1050лв....
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  7. #37

    Default

    Има коли със смачкани ламарини, строшени кутии или със заминал съединител/маховик, които се разпродават на части, но мотора е още в коша и може да се запали и чуе. Аз бих взел такъв мотор. Разни "реновирани" с основен ремонт, гаранция и т.н. са скъпа опция, която повече важи на северозапад от Белград.

    Но не съм запознат как стои въпроса с педалите от кат, регистрацията и номера на мотора.
    Да не излезе само, че е по-лесно да се прехвърли цялата карантия в твоя блок...

  8. #38
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Аз бих обърнал много сериозно внимание на казуса с "късото бутало", защото това може много да говори, както за миналото, така и бъдещето на този мотор.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #39
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Ако буталото седи по-ниско от другите,казус няма,крива биела.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  10. #40
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Има много възможни сценарии, кой от кой по-страшни
    Освен кривата биела, ето само един от многото:
    Помлян биелен лагер - елипса на леглото на лагера - пилене на биелата и райбероване на нов отвор...........


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #41
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    След 4 месеца борба , най-сетне колата вече е в движение. Главата й беше сменена с втора употреба от автоморга във Варна (Даниел Попов), който продава само Алфа части - излезе много точен и въпреки че свали една глава, видя, че не е окей и след това изпрати друга. Сега разбрах за първи път, че 1.9JTDm не е толкова шумен двигател, колкото твърдят някои хора Старата глава беше "майсторена" от някое вещо лице преди това и заради това беше създала тези проблеми. Заварявана беше вече веднъж и явно след готината руска добавка за дюзи тотално си замина. Това е снимка на старата глава и състоянието й: https://photos.app.goo.gl/bRCHP5PqjjppQDy67
    Сменихме демпферния маховик с втора употреба от megaparts, който излезе перфектен и сега и съединителят омекна тотално, като нов работи. Носачите, които скърцаха(шарнирите), майсторът ги разпроби и им сложи гресьорки - перфектно решение, за да не се налага да ги сменявате само заради това, че гумичките са поизгорели и скърцат, без да има реален проблем. Скоростната кутия се оказа, че също беше правена по някакъв странен начин и имаше една разхлопана ламаринка, заради която 5 и 6 скорост са влизали трудно. Сега се затегна и е чудно. Остана ми само предни амортисьори да й сменявам, че единият леко е омаслил. Финалът приключи на 800лв., като труд реално не е плащан, тъй като я прави бащата на годеницата ми.
    Извод: Явно все още автокъщите правят номерата с добавки в маслото, с които да скриват дефекти. Аз лично развих вече сериозен уплах в купуването на коли.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  12. #42
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Абсолютно евтино. Можеше далеч повече да боли. Обаче това, което разбрах също, търсейки частите, е, че 1.9 не е толкова здрав двигател, колкото са ми споделяли навсякъде. Опитът показа, че масово главите на този двигател бяха пукнати, което доста ме озадачи и не го очаквах. Това допълнително утежни търсенето и вся сериозен уплах у мен, докато се провери и получената глава, която я взех през пратка от Еконт.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •