Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: 159 1.9 150к.с. загуба на мощност

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default 159 1.9 150к.с. загуба на мощност

    Здравейте, колеги!

    Алфата от както я имам има спад в мощността, който не мога да диагностицирам от къде е. От няколко дни е още по-зле работата. Колата реагира много бавно на подаването на газ. Имам проблем с турбото, че пренадува, но не смятам, че проблема е там. Почистил съм ЕГР клапана, който е с ограничителни пластини и МАП сензора. Няма разлика и след двете интервенции. Единствената грешка в компютъра е за липса на фреон 😁

    Дайте предложения. Имам MES на разположение.
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  2. #2
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Ти сам си отговорил. Проблема, че пренадува е от управлението на геометрията. Най-вероятно вече е сдала тотално багажа. Пренадуването може да е от криви лопатки на геометрията (минало парче от вихрова клапа) или твърде много сажди. Сваляш и караш в сервиз. Купи си нови гарнитури, защото със старите ще имаш течове на масло или изпускане на изгорели газове в моторния кош. Не мажи със силикон. Приготви си между 500 и 800 лв, ако сам си свалиш турбото и качиш.

  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Задължително поне оглед на турбината и лопатките и. Това с почистения егр не означава че работи коректно. Ограничителни пластини какво ще рече, затапен напълно или пластини с дупки ? Щото ако е пластини с дупки е малко като секса с презерватив, ако ме разбираш. Можеш също да откачиш буксата на дебитомера, щом имаш мес после ще си занулиш грешките кито ще ти набие. Също можеш да огледаш малко живите данни, желани и налични налягания на въздух, гориво, корекции и т.н. Дпф там ли е ?
    Ако нямаш хабер какво правиш, по-добре се ориентирай към сервиз. Пиши от къде си за да те насочим към някой дето "чува петела" за да я прегледа.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Благодаря за бързите отговори!

    По колата ЕГР и ДПФ са налични, като ЕГР е с пластините с дупки в тях, а не напълно затапен.
    Човека, от който купих колата ми говореше, че вихровите клапи ги е махнал като я е взел при него, ама не разчитам на това, защото и маховика със съединител уж беше сменял миналата година, а като застудя и почна да почуква маховика сутринта в студеното... С пластмасов интейк е колата и не се виждат ръчки отгоре, не знам как да проверя дали са там или не.

    Преди ми светна чек лампата за ДПФ, заради високо обратно налягане, но не бях карал на някакво дълго разстояние от доста време и реших, че е дошъл момента да излезна, за да тръгне регенерацията. Един ден тръгнах на едно извънградско пътешествие, за да се отпуши и като се включи регенерацията, колата си върна силата. Ефекта изтрая може би седмица. Преди и след това не се е случвало по време на регенерация да се оправи, а наскоро ми се случи като запалих колата и тръгнах да върви както би трябвало и след няколко минути пак старата песен на нов глас.

    Като писах поста бях на работа(на отиване... никаква я нямаше... по принцип си нямаше сила, но никога не е "отказвала" да ускорява, а към работа беше все едно в авариен режим - натискаш педала и не усещаш да се случва нещо). На път за вкъщи пак ми светна чека (P2002, което е за високо обратно налягане ако не се лъжа). От последната регенерация, не мога да ви кажа точни километри в момента, но със сигурност не са повече от 200. Та до сега 3 пъти станаха тия чекове с P2002. Страхувам се да пусна сервизна регенерация, защото майстора от SprintAuto, който ми обслужваше колата в БГ ми разказа за случай, при който се е запалила една кола при такава регенерация и ми каза, че той не се наема да прави такива неща повече

    За това къде съм - в Дания съм, а тук не се ремонтира, а се сменя. А ако тръгна на проба-грешка с части от сорта на турбо, дпф, егр и т.н. ще ми свършат много бързо спестяванията, имайки предвид цените на части и цените на час, които взимат майсторите. Целта ми е да мога да локализирам проблема и да отида на сервиз тогава, за което се надявам да ми помогнете

    Та, има един гараж в града, където предлагат "тунинг" интервенции като премахване на ДПФ, ЕГР, клапи и т.н. Пратил съм им запитване, ще видим какво ще ми отговорят за премахване на ДПФ и ЕГР(и за това искам съвети). Корекциите на дюзите са ми нещо от сорта на ~2, <1, <1, ~2 при празен ход. При 2000 оборота са под 1 всички. Като си бях в БГ лятото колата се обслужи от СпринтАуто в Бургас(от фб групата ми препоръчаха този сервиз). Човека каза, че двигателя работи съвсем нормално и ми препоръча да премахна ЕГР, ДПФ, за да нямам проблеми(и той усети, че има липса на мощност). Аз му отказах, защото не бях особено сигурен как стоят нещата с емисиите в Дания, но след като разпитах тук се оказва, че може и да ги премахна без да ме санкционират.

    Димене не съм забелязал и по задната броня няма сажди. Вибрации няма(качвам се няколко пъти в други дизелови коли и ми прави впечатление колко много вибрират). Единственото пушене е бял пушек след като се изключат подгревните свещи(като поработи няколко минути колата), докато загрее колата, след това се изчиства. При студен старт изпушва съвсем леко и изчиства веднага, но това е видимо само ако седиш зад колата, докато някой я пали, предполагам е нормално.
    Ще опитам да изключа дебитомера, но мисля, че преди бях пробвал и нямаше разлика. Пускал съм си го на живи данни и реагираше адекватно(според мен) при подаване/ отпускане на газта. Сменил съм всички скоби на тръбите около него, че бяха оригиналните и имаше такива, които бяха само за красота там.


    Прикачвам снимка на отчастък от живи данни, на които давам пълна газ и отпускам, за да видите как реагира турбото. Прикачвам и лог файла, ако искате да го разгледате целия.

    Още веднъж благодаря за отговорите! Хубав и успешен ден!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails boost.jpg  
    Attached Files Attached Files
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  5. #5
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    По-рано спомена за турбото, но е малко нелогично един път да върви, един път не, ако проблема е механичен. По-скоро клапана който го управлява или запекла геометрия, но тогава ще има черни пушеци при настъпване.
    Спомена също че има вероятност да има проблем с дпф, пробвай да махнеш меката връзка преди дпф, ако е запушен ще усетиш веднага разликата.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #6
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Трябва си сервиз.
    Извади някой еврак и да я оправят.
    Сменяш ли редовно масло, консумативи ?
    Има много неизвестни при теб
    турбо, клапи, дпф, колектора колко е затлачен и маф.
    Егр с пластина с дупки не е проблем Караш най- малкото с хубаво гориво.

    Няма как да видиш металната шина, движеща клапите защото е в колектора (вътре). Вижда се само моторчето, което движи шинатата.

    Колега, като ти е скъпо там .. защо не взе някоя евтина стара надеждна колица за работа ...
    Успех все пак, дано е дпф .
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Здравейте, колеги!

    Утре ще махнат дпф и егр на колата. Цената е доста солена, ама не искам да я чупя... От както е в мен колата се обслужва безкомпромисно. На 8000 сменям маслото, преди карах с бардал, а сега е с валволин, тъй като бардал няма тук.

    Ще пиша какви са резултатите като я взема
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  8. #8
    започва да се пристрастява dancho76's Avatar
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    79

    Default

    Свали маркуча на турбото преди колекторите и погледни въртре с фенерче Може да се изненадаш какво чудо има там .......

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by dancho76 View Post
    Свали маркуча на турбото преди колекторите и погледни въртре с фенерче Може да се изненадаш какво чудо има там .......
    Махах ЕГР преди и това, което видях не изглеждаше зле. Ще погледна като имам свободно време. Казаха ми, че утре ще е готова, пък дано е добре...
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  10. #10
    започва да се пристрастява dancho76's Avatar
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    79

    Default

    През EGR няма да видиш какво има вътре в колектора . Най добре се вижда през отвора на мъркуча . При мен се оказа че почти нямаше дупка да минава въздуха , Да не казвам какво излезе от колекторите като ги свалихме .

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Честит нов облик на форума, колеги!

    Вчера взех колата ииии разликата е от земята до небето. Та... Клапите ги е нямало, ама не са били спрени софтуерно, ДПФ-а беше станал на пепел и се ронеше(не знам дали е така по принцип), не беше блокиран нацяло, но беше със силно намалена пропускливост. ЕГР-а са го докарали до затворено положение и после са го спрели софтуерно, за да не мърда(ще си поръчам метални пластини да го блокирам нацяло).
    Имайки предвид, че клапите са махнати(свалян е колектора), не знам дали положението в колектора ще е толкова плашещо, но ще махна тръбата да проверя все пак.
    Майстора каза, че датчика за температура на антифриза ми е за смяна, та ще го сменя и него.

    Едно нещо обаче си остава - лаг в ниските обороти... Като развърти турбото, колата си реагира добре, но преди налягането има доста голяма разлика. Предполагам, че е заради премахнатите вихрови клапи и липсата на чип след това. Ако някой го интересува, махане на ДПФ и ЕГР ми струваше 3500 датски крони или около 920 лева. Това е само заради факта, че ДПФ е на лесно място, иначе цената е 5000 крони (около 1250 лева)...

    Примам предложения за оправяне на "лагването"

    П.С. ще пробвам да помогна малко на геометрията на турбото с пяна за фурни на мистър пропър малко по-напред във времето, че сега ми е доста напрегнат графика, а при първа възможност за прибиране до БГ ще го пратя за рециклаж (приемам съвети за това къде да се случи рециклажа на турбината)

    Поздрави!
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  12. #12

    Default

    Турбос Хют.

    Оторизиран сервиз за турбота на камиони ДАФ и ремонтират още много други.Дават и гаранция, но не помня 1 или 2 години беше.Имат страница виж там.

    В покрайнините на София им е седалището и http://www.avtomarket.bg/udetails.php?id=3122

    https://turboshop.th-group.eu/bg

    Успех.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Лага в ниските се дължи именно на липсата на клапите. С едно леко чипче нещата ще си дойдат на място. А това че не са спрени софтуерно не оказва влияние.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Лага в ниските се дължи именно на липсата на клапите. С едно леко чипче нещата ще си дойдат на място. А това че не са спрени софтуерно не оказва влияние.
    Това изобщо не е вярно за клапите. С клапи и без клапи, изобщо не ми се промени колата.
    Можете и в alfaowner да прочетете доста мнения, че няма такова мистично нещо, заради клапите.
    Нищо софтуерно не ми е барано, умишлено ..
    mirchozo : пробвал ли си да караш изобщо без клапи или като ги махна и веднага ремап ?
    Едно завихряне, чрез промяна на посоката на въздушният поток не може да ти спъне колата/ сега просто си има достатъчно въздух без метални пластини да го въпрепядстват.
    Може по скоро разликата ти да е заради новият софт .. кой знае какво е писано.
    Last edited by flipz; 13-03-2019 at 15:00.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Аз карах около седмица без клапите и после ремапнахме. Имах усещането че е една идея по-мудна в ниските спрямо преди това.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •