Results 1 to 14 of 14

Thread: тунинг проект 1.9jtd 8v 105hp 2007

  1. #1

    Default тунинг проект 1.9jtd 8v 105hp 2007

    Здравейте колеги и поздрави към всички вас ! Казвам се Петьо, на 26 години и съм нов във форума.
    Карам Фиат Добло 1.9jtd 8 клапана 105 коня 2007ма година. (Наблюденията ми са че хората с алфите са по-по тунинговането от фиатаджиите и затова исках да пиша и тук) . Имам колата от 40 000км и ме радва, ползва се за работа в града. От около година насам започнах да се интересувам от коли, стана новото ми хоби. Започвам да изпитвам желание обаче да преплета събирането на информация от интеренет с нейното прилагане на практика и се надявах да можете да ме насочите и да ми помогнете. Колата е на 290 000км (не се знае колко са реални)с рециклирана турбина и сменен съединител преди 20к км. след което й бе направен ремап. Харесваше ми как върви и все още ме радва, но както с всичко - свикнах. Няма я вече тръпката и исках да се поинтересувам за следващ stage.
    1) първият ми и основен въпрос е разбира се - този двигател сток на колко коня успява да издържи ? Чел съм, че 1.9жтд носи до около 300 коня, но това е 16 клапановият, а това добло е с 8. Автомонтьор ми каза, че имат разлика в буталата и други, затова не е сигурен до колко още може да се засилва и тези 135-140 коня на които е в момента дали не са границата преди да има риск да се огъне някоя биела или да замине бутало.
    2) скоростната кутия е 5 степенна, знае ли се тя дали и до колко издържа ?
    3) колата е мудна до 2000 оборота и после с шут влиза в бууст и тогава се усеща, че е с турбо(ясно е че трябват обороти за газове и да се развърти). От кои мотори става по-голяма турбина и има ли начин да бъде с променлива геометрия ? Примерно 2.4жтд или евентуално някое ТДИ ?

    разбира се имам още питания, но не искам да става прекалено дълго. Ако може да започнем по тези въпроси, а после ще питам за дюзи, спирачки, съединител и т.н.
    На въпросът - защо това квадратно добло, а не някоя алфа - това е автомобил в който стоя по цял ден около 100-115км на ден и дори да имам друга кола, ще я карам много по-малко.
    Целта е да я докараме до 200 коня на мотора. Бюджет около 4000лв - части и труд. (турбо и евентуална скоростна ще са 2ра ръка, съединител мога да намеря с отстъпка, парите за труд са на 1/2 защото ще я правим в сервиза на един приятел заедно)
    Благодаря ви предварително, моля ви за всяко едно мнение или информация, която можете да споделите. Моля ви да ме поправяте някъде ако греша за каквото и да е. Ентусиазиран съм и съм тук с интерес!

  2. #2

    Default

    Петьо, не е толкова просто колкото си мислиш.
    Има си един праг мощност, с която купето успява да се справи, и веднъж прескочиш ли го тоя праг вече става опасно и неприятно. Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н....

    Неслучайно бързите и мощните коли са ниски и широки. Доблото не е нито едното от двете неща.

    Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти, хубави гуми 225-235 широки, яки спирачки , дебели стаб.щанги, твърди пружини и добри, изправни амортисьори.
    Тея неща да кажем че с няколко хил.лева са постижими. Но аеродинамика няма как да постигнеш. Онзи ден минавах по новата АМ Струма със 160 и на моменти духаше жесток вятър, който залюляваше колата ми, която си е ниска 156ца. Ако бях с баничарка щях да се обърна сигурно.

    И другото, което няма как да направиш е окачването. Виж една алфа - 156, 159, 166, колко носача и щанги има? И отпред и отзад. Тея чаркове не са сложени само да хлопат и да струват пари. Те са сложени за стабилност и добро управление.

    Накратко казано:
    Ремапчето ти стига, не се занимавай с повече глупости.
    Last edited by dhtj; 20-03-2019 at 23:51.

  3. #3
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Петьо, не е толкова просто колкото си мислиш.
    Има си един праг мощност, с която купето успява да се справи, и веднъж прескочиш ли го тоя праг вече става опасно и неприятно. Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н....

    Неслучайно бързите и мощните коли са ниски и широки. Доблото не е нито едното от двете неща.

    Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти, хубави гуми 225-235 широки, яки спирачки , дебели стаб.щанги, твърди пружини и добри, изправни амортисьори.
    Тея неща да кажем че с няколко хил.лева са постижими. Но аеродинамика няма как да постигнеш. Онзи ден минавах по новата АМ Струма със 160 и на моменти духаше жесток вятър, който залюляваше колата ми, която си е ниска 156ца. Ако бях с баничарка щях да се обърна сигурно.

    И другото, което няма как да направиш е окачването. Виж една алфа - 156, 159, 166, колко носача и щанги има? И отпред и отзад. Тея чаркове не са сложени само да хлопат и да струват пари. Те са сложени за стабилност и добро управление.

    Накратко казано:
    Ремапчето ти стига, не се занимавай с повече глупости.
    Някои от тези писания са несериозни.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Някои от тези писания са несериозни.
    Ами цитирай ги конкретно тези несериозните писания и отговори със сериозни.

  5. #5
    Alfa Life, Alfa Love
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Sofia
    Posts
    133

    Default

    Аз не мисля, че той иска да кара с 180+ на магистрала, ами просто да ускоравя бързо примерно до 80-100 км. и да ги наказва по светофарите градско/междуградско и да си начеша крастата и да направи нещо нестандартно или поне това разбирам аз като причина. Понякога хората не споделят същите идеи, но това не значи, че трябва да обезкуражаваме човека.
    Fiat Bravo II 1.4 16v

  6. #6
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Ами цитирай ги конкретно тези несериозните писания и отговори със сериозни.
    "Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н.... "

    Завоя може да изпуснеш и с кола с 55 коня (колкото е гуфнята от подписа), "да тръгваш трудно" незнам как да го коментирам, за задухването и овладяването и с 55 коня да си е същото след като се засилиш веднъж.

    "Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти"
    и с 14-ки може да си върви отлично

    И други такива има, но не е там идеята да пиша и тн.

    Алф от подписа е почти с удвоена мощност в момента и честно казано варианта да се пребиеш си е все същия какъвто е бил и преди да я човъркам.


    Ако с гуфнята (примерно) без да я пипам мога да развия максимална скорост от 200км/ч (теоретично) и удрям прекъсвач, ако я тунинговам и стане 100 коня (примерно) пак ще вдигам същата скорост (200).
    Разликата само ще е времето за което вдигам тая скорост!
    Дали ще има разлика в спирането ако трябва да спра от 200км/ч без да съм тунинговал или ако съм!?!? Разликата ще е че тия 200км ще ги набирам в единия случаи 3-4 километра в другия 1-2.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    "Почват да се изпускат завои, да тръгваш трудно, да не можеш да спреш, да задуха вятър и да не можеш да овладееш колата и т.н.... "

    Завоя може да изпуснеш и с кола с 55 коня (колкото е гуфнята от подписа), "да тръгваш трудно" незнам как да го коментирам, за задухването и овладяването и с 55 коня да си е същото след като се засилиш веднъж.

    "Кола 200+ коня трябва да е поне със 17ки джанти"
    и с 14-ки може да си върви отлично
    Дали ще има разлика в спирането ако трябва да спра от 200км/ч без да съм тунинговал или ако съм!?!? Разликата ще е че тия 200км ще ги набирам в единия случаи 3-4 километра в другия 1-2.
    Aми грешно мислиш, какво друго да ти кажа...
    Естествено че може да караш яка кола с малки гуми и с малки спирачки. Можеш, но не е правилно.
    Аз му казвам на човека как се тунингова кола правилно, за да е приятна за каране и да се държи адекватно при пътните ситуации.
    156 ГТА или 159 2.4жтд, коли заводски по 200 коня, с 15ки виждал ли си ги? Няма как да ги видиш. 17ки е най-малкото възможно което пасва. А виждал ли си какви са им спирачките?

    Просто по-мощната кола те предразполага да я натискаш повече. И трябва да имаш съответните спирачки и окачване, които да се справят с това натискане.

  8. #8
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Aми грешно мислиш, какво друго да ти кажа...
    Естествено че може да караш яка кола с малки гуми и с малки спирачки. Можеш, но не е правилно.
    Аз му казвам на човека как се тунингова кола правилно, за да е приятна за каране и да се държи адекватно при пътните ситуации.
    156 ГТА или 159 2.4жтд, коли заводски по 200 коня, с 15ки виждал ли си ги? Няма как да ги видиш. 17ки е най-малкото възможно което пасва. А виждал ли си какви са им спирачките?

    Просто по-мощната кола те предразполага да я натискаш повече. И трябва да имаш съответните спирачки и окачване, които да се справят с това натискане.
    Ти колко тунинговани коли си направил, че да казваш на някои кое е правилно и кое не!?!? Само на тоя въпрос искам да ми отговориш.
    И силните коли не са 156гта и 159 нещо си, просто тенденцията в годините е да се качва цолажа на возилата. Погледни от близкото минало какви са джантите/гумите на вървежните колици.
    Личи че четеш там нещо си някъде, но без да си си изцапал ръцете и да си направил нещо реално за да видиш кое как защо и тн се прави недеи да наливаш акъл за неща които само предполагаш какви са в деиствителност.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  9. #9

    Default

    Колеги, с цел да уточня каква ми е идеята за да избегнем търкания - наистина нямам намерения да карам с 200 по магистралата. Най-малкото излизам на нея 1 път в годината...миналта беше 2 пъти, защото имаше сватба. Аз шофирам само в града. Ускорението е това, което влачи повечето хора, чувството да бъдеш залепен за седалките, а дъха на колегата до теб да спре, но едновременно с това да се кефите и да се усмихвате та даже и смеете. Не съм точно "наказател", но всички сме имали онази ситуация, в която пускаме мигач за да се престроим и колата в съседната лента дава газ за да не ни пусне ( "че къв е тоя с тая баница, че ще минава пред мен ? яяяя назад" ). Имали сте ситуации, в които подобно избиване на комплекси на колегата до вас е могло да ви направи беля - искате да избегнете дупка, аварирал автомобил, спрял автобус на спирка, който виждате в последния момент понеже сте погледнали за миг в огледалото...това са реални неща от "живота на пътя" и всички ги знаем. Разбира се няма да си кривя душата, че би било приятно да изпревариш някой джигит с е36 320 с някакво добло и да му панде цигарата от устата =D.
    Да, искам да направя нещо различно, нещо, което не се вижда всеки ден. Разбира се няма да се чудим как да я правим 4х4, да слагаме турбини от камьон или да й слагаме въздушно окачване, но защо да не бъде нещо различно .
    Много съм далеч от мисълта, че бих направил автомобил с тази "мощност" и да си остана на стокови спирачки или на 15ки джанти (с такива съм сега).
    Обърнах се към вас като хора с опит и със сигурност повече опит от мен, защото имам нужда от насоки и акъл. Ако можете да ми кажете какво да гледам, за какво да внимавам и някаква рецепта за малко над 200 понита, ще съм наистина признателен, но в никакъв случай не съм искал темата ми да ражда спор и препирни.
    За сега от колега ми бе предложено да взема 2ра ръка маховик и феродов диск от 2.4, турбина от 2.4 175кс, по-голям кулер (не се знае точно какъв се още), гнп от 2.4 и след всичко това мап. Тази рецепта би трябвало да докара баничарката на малко над 200. Моля ви да дадете мнения и съвети. Малко след това се допитам за спирачки от кой модел(предполагам от някоя алфа с голям мотор примерно 180кс за да е с големи спирачни дискове), но сега питам за коньовете. Благодарности за всяко мнение, колеги !

  10. #10

    Default

    Колеги, в крайна сметка някой ще дадели съвети и инфо от къде да се почне и как да стане тази работа ? Споделете моля ви мнение и опит, може и на лични.

  11. #11
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Аз съм със същия двигател, само че 115 коня. Разпитвал съм всякакви хора за силов тунинг, като има основните неща, които винаги ми казват са:
    1. Смяна на софтуер - дори само с това, колата се променя доста.
    2. По-голяма турбина, която обаче ще се нуждае от по-големи дюзи, по-голям кулер, от други турбо пътища и от генерация.

    До тук ако си търсиш сам частите отиваш на около 1500лв груби сметки, което не е много, НО при засилване на тея коли обикновено съединителя или маховика или и двете умират доколкото съм чел. За скоростите не мога да кажа нищо, но всеки случай съм чувал, че са здрави.

    https://www.alfaowner.com/Forum/tuni...-upgrades.html
    Тук може да видиш проект на кола с този мотор.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  12. #12
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Ей не се спряхте


    голямата риба го е казал:
    Целта на раздела е в сбита информация да се представи, кой какви подобрения е направил по автомобила си, свързани с performance.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  13. #13
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,584

    Default

    Темата е с техническа насоченост - още един "отворко" да я осе*е" - и отива в заслужена почивка!!!
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  14. #14
    започва да се пристрастява TheTorpedo's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София/жк Младост
    Posts
    86

    Default

    Хааайде и този го дръпна тъмната страна на силата..
    200 коня от тоя мотор трудничко ще излязат. Трябва да смениш цялата периферия по мотора, а не знам дали си струва като цяло. Биелите и буталата със сигурност ще издържат, но ти трябва турбо, като вариантите са ти ГТ2256, ГТ2260 или по-скъпото, но по-здраво и хубаво ГТБ2056 (може и 2060). Трябва ти задължително челен кулер, който на Доблото не знам дали ще пасне под бронята, дюзи и помпа за високо налягане. След всичко това ще ти трябва и подсилен съединител, защото стоковия ще издъхне още при настройването и горе долу това е... Ааа да, ще трябва да поотпушиш и генерацията и да я направиш на поне 63мм, спортния филтър ти е задължителен също, за да не счупиш турбото и.. то стана половин кола

    ПП: За кутията не се притеснявай, ще държи ако я караш с пуснати системи, но издевателстваш ли над нея със спрени системи живота и е няколко месеца.

    ПП1: Замисли се и поразпитай каква е опцията да насадиш вътре 1.9 16v. Като пари ще ти е може би дори по-изгодно, а само със софт ще докараш исканите коне..
    Last edited by TheTorpedo; 16-04-2019 at 12:54.
    Alfa Romeo Brera 2.4JTD 260 whp

    Alfa Romeo 147 Q2 1.9 JTDm 16V 273whp - EX

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •