Здравейте колеги и поздрави към всички вас ! Казвам се Петьо, на 26 години и съм нов във форума.
Карам Фиат Добло 1.9jtd 8 клапана 105 коня 2007ма година. (Наблюденията ми са че хората с алфите са по-по тунинговането от фиатаджиите и затова исках да пиша и тук) . Имам колата от 40 000км и ме радва, ползва се за работа в града. От около година насам започнах да се интересувам от коли, стана новото ми хоби. Започвам да изпитвам желание обаче да преплета събирането на информация от интеренет с нейното прилагане на практика и се надявах да можете да ме насочите и да ми помогнете. Колата е на 290 000км (не се знае колко са реални)с рециклирана турбина и сменен съединител преди 20к км. след което й бе направен ремап. Харесваше ми как върви и все още ме радва, но както с всичко - свикнах. Няма я вече тръпката и исках да се поинтересувам за следващ stage.
1) първият ми и основен въпрос е разбира се - този двигател сток на колко коня успява да издържи ? Чел съм, че 1.9жтд носи до около 300 коня, но това е 16 клапановият, а това добло е с 8. Автомонтьор ми каза, че имат разлика в буталата и други, затова не е сигурен до колко още може да се засилва и тези 135-140 коня на които е в момента дали не са границата преди да има риск да се огъне някоя биела или да замине бутало.
2) скоростната кутия е 5 степенна, знае ли се тя дали и до колко издържа ?
3) колата е мудна до 2000 оборота и после с шут влиза в бууст и тогава се усеща, че е с турбо(ясно е че трябват обороти за газове и да се развърти). От кои мотори става по-голяма турбина и има ли начин да бъде с променлива геометрия ? Примерно 2.4жтд или евентуално някое ТДИ ?

разбира се имам още питания, но не искам да става прекалено дълго. Ако може да започнем по тези въпроси, а после ще питам за дюзи, спирачки, съединител и т.н.
На въпросът - защо това квадратно добло, а не някоя алфа - това е автомобил в който стоя по цял ден около 100-115км на ден и дори да имам друга кола, ще я карам много по-малко.
Целта е да я докараме до 200 коня на мотора. Бюджет около 4000лв - части и труд. (турбо и евентуална скоростна ще са 2ра ръка, съединител мога да намеря с отстъпка, парите за труд са на 1/2 защото ще я правим в сервиза на един приятел заедно)
Благодаря ви предварително, моля ви за всяко едно мнение или информация, която можете да споделите. Моля ви да ме поправяте някъде ако греша за каквото и да е. Ентусиазиран съм и съм тук с интерес!