Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 125

Thread: алфа 159 избор светлини

  1. #61
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Изглежда не стана ясно, че стопът е адаптивен. Това ще рече, че при нормално спиране или при натискане на спирачката, когато колата не се движи, светва слабо и не мига. Следващите степени (бавно мигане със слаба светлина, бързо мигане със слаба светлина и бързо мигане със силна светлина) работят само при по-екстремно спиране.
    За вас не знам, но аз винаги предпочитам този пред мен да сигнализира по някакъв начин подобна ситуация. Неслучайно на по-новите коли аварийните мигачи се пускат автоматично.

    В крайна сметка, освен цигани, като мен, над този проблем мислят и инженерите от Mercedes.

    "Flashing brake lights can contribute effectively to preventing these kinds of accidents. Studies carried out by Mercedes engineers show that drivers’ braking reaction time can be shortened by up to 0.2 seconds on average if a flashing red warning light is substituted for a conventional brake light in emergency braking situations. As a result, the braking distance can be reduced by 4.4 metres at a speed of 80 km/h, and by as much as 5.5 metres at 100 km/h. "

    https://media.daimler.com/marsMediaS...ml?oid=9905287
    Last edited by ecotronic; 29-01-2020 at 09:46.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #62
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Доста си импулсивен за човек на 35.
    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Кофти ден?
    Нито едно от двете.
    Това 'нещо' вечерно време заслепява ужасно. Особенно ако чакаш след него на задръстване.
    Все едно да имате 2 задни фара за мъгла и да мигат ... (когато няма мъгла)
    Който ще го блъска, това няма да го спре.
    Карайте след него в някой проход вечер и ще мислите по друг начин.
    Наподобява интелектите, който карат с вкл. предни фарове за мъгла, когато няма такава.

    Както написа "ecotronic" при аварийна ситуация. Т.е. реално ще се случи почти никога. И не е проблем.
    Понеже "мислят" очакваният ефект може да не бъде като предвиденият.
    Направи ги да се активират само в "emergency braking situations" и всичко ще бъде наред.
    Тези който съм виждал, нямаха нищо адаптивно ..
    Last edited by flipz; 29-01-2020 at 10:04.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #63
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Нито едно от двете.
    Това 'нещо' вечерно време заслепява ужасно. Особенно ако чакаш след него на задръстване.
    Все едно да имате 2 задни фара за мъгла и да мигат ... (когато няма мъгла)
    Който ще го блъска, това няма да го спре.
    Карайте след него в някой проход вечер и ще мислите по друг начин.
    Наподобява идиотите, който карат с вкл. предни фарове за мъгла, когато няма такава.

    Както написа при аварийна ситуация. Т.е. реално ще се случи почти никога. И не е проблем.
    Понеже "мислят" очакваният ефект може да не бъде като предвиденият.
    Направи ги да се активират само в "emergency braking situations" и всичко ще бъде наред.
    Тези който съм виждал, нямаха нищо адаптивно ..
    Чети по-внимателно, какво се пише и ако все още не го разбираш, попитай учтиво и ще ти бъде обяснено.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #64

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Нито едно от двете.
    Това 'нещо' вечерно време заслепява ужасно.
    Карайте след него в някой проход вечер и ще мислите по друг начин.
    В тази връзка регулира ли си фаровете? Че нещо се оплакваше че ти присветкват...



  5. #65
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    В тази връзка регулира ли си фаровете? Че нещо се оплакваше че ти присветкват...
    Не съм се оплаквал, направи ми впечатление след като смених крушките с нови.

    Фаровете ми са проверени в СБА и светят където трябва.
    Просто светят силно и когато се спускам и светя срещу шофьорите идващи от долу или има лек завой с надолнище и светлината е срещу тях.
    Дори в тази ситуация не винаги някой пресветва. Ако съм в дясната лента на магистралата, никога. Ако съм в лявата тогава се е случвало.
    Виждайки, че светят 4 фара съ що могат да решават, че съм на дълги и пресвяткат. И с това съм се заблуждавал и аз.

    Никой не е вкл. аварийни или др. светлини карайки зад него или след като го изпреваря да присветне и тн. (когато не съм на дълги)
    И на мен понякога ми се струва, че някой е на дълги когато идва отгоре.
    Last edited by flipz; 29-01-2020 at 11:51.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #66
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    .... май имам някъде снимки, та утре ще ги постна, ако ги изнамеря.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #67
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Имаш едно подобно устройство в мене.Така и не го използвах на старата кола а на тази вече не ми се занимава с екстри.Ако намериш някой мераклия във Варна оправете се аз ще му го дам.Не виждам много смисъл от тези ефекти ако не се спазва дистанция и не се съсредоточат върху пътната обстановка вместо да джиткат из фейса.Отделно туй с бягащата светлина за някои ще е неразбираемо посланието, по скоро ще го приемат като гъзария и ще осъзнаят за кво иде реч чак в багажника ти.По смислено би било до едно нормално отрицателно ускорение да свети нормално от там нататък да увеличава яркоста с нарастване на ускорението и накрая да мига с честота различна и по висока от тази на аварийните.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  8. #68
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Тая джаджа, дето е при теб изисква някакво макар и минимално преправяне на ел. инсталацията на колата. Но пък пуска и аварийните мигачи. Това по-горе е свързано само с преправяне на третия стоп. Така винаги можеш да вземеш друг стоп за 20 лв. и да махнеш този. Начинът по който сигнализира за режима на спиране се променя софтуерно и това отнема 5 минути. Така че може лесно да се направи по всеки вкус.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #69
    започва да се пристрастява goge_to's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    36

    Default

    Аз се вкл., като черна станция. След многократни експерименти хало + led + ксенон. На коли и камиони, вкл. 159. Та директно по темата; ако колата Ви заводски не е с ксенон, не си правете глупави експерименти! Особено с led на късите на 159!!! Заменете просто оригиналният Philips (ако колата е с тях) с Osram Night Breaker! Вярно, скъпички са за халоген (30 bgn бройката), но получавате ненадминато качество за такъв тип авто крушка! Ако фаровете Ви се нуждаят от рег'лаж; газ към най-близкият МОЛ. Избирате си етаж и място на паркинга срещу стена, където можете да дръпнете колата на 5 м от стената. Вдигате фаровете мах нагоре с врътката от купето (ако работи). Необходими са Ви рулетка, 65 - 70 см права летвичка, маркер или тебешир (няма чак хайдушката да мъцаме по стените), 8мм камък от (гедоре) и 6мм шестогран - с него въртите камъка. Ползваме идеално гладките и прави под и стени на МОЛ-паркинга. Измерваме с рулетката 5 м от стената, мерено от центъра на късите светлини - помощник няма да е излишен, но и сам човек се справя. С летвата мерим и отбелязваме разстоянието от пода до центъра на късите (центъра на крушката разбира се). Измереното разстояние се нанася с -5 см, където трябва да "закараме" проекцията на стената, точно там, м/у хоризонталата с чупката нагоре и в дясно, която проектира светлинният лъч на стената. После с камъчето 8-чка и "втъкнатия" в него отзад шестогран регулирате фара нагоре или надолу, докато съвпадне с отметката на стената. На 159-ката е елементарно - врътките са метални и елементарно достъпни. Тези за рег'лажа по вертикалата са в цетъра, отзад и отгоре на тялото на фара. Повтаряте операцията и с другия фар. Това е. Проверено и работи идеално! За Ваше успокоение +/- 1 см не е въобще болка за умиране. Двата фара трябва да са регулирани еднакво, т.е. чупките на лъчите им да се припокриват: не е вярно, че десният трябва да е по-повдигнат!!! Всичко останоло са дървено-философски разсъждения и много ако, което винаги "мирише"!

  10. #70
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Полезно описание.

    Единствено не съм съгласен с твърдението че халогенна крушка, ако ще и златна да е, че е по-добра от качествен ксенон (не-фабричен).

    А и ако то беше вярно, нямаше в доста държави да е забранен афтър-маркет ксенон без нивомат.

    Възнамерявям на дългите да сложа посочените от колегата крушки.
    Last edited by ecotronic; 06-02-2020 at 21:27.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #71
    започва да се пристрастява goge_to's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    36

    Default

    Качественият халоген, добре регулиран на мокро няма стигане! "Фатката" е в спектралният цвят на светлината - просто при халогена тя е жълтеникава и в много по-малка степен се "адсорбира" от повърхността! А и "заводските надстройки" обикновено се връщат на минус за собственика. Аз поне съм стигнал до този извод в многото изминали, съзнателни години. Актуализация на съществуващото статукво - да, но тотална подмяна... Това все пак не е политика.

  12. #72
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by goge_to View Post
    Качественият халоген, добре регулиран на мокро няма стигане! "Фатката" е в спектралният цвят на светлината - просто при халогена тя е жълтеникава и в много по-малка степен се "адсорбира" от повърхността! А и "заводските надстройки" обикновено се връщат на минус за собственика. Аз поне съм стигнал до този извод в многото изминали, съзнателни години. Актуализация на съществуващото статукво - да, но тотална подмяна... Това все пак не е политика.
    Имал съм халогенни, но изобщо не светеха както xenon.
    Сега съм със заводски bi-xenon и крушки с цвят 4300 ... каквито се влагат в завода.
    На мокро се вижда, както и на сухо. ('на неоригиналният ми xenon в миналото с крушки цвят: 5000 и 6000 си прав.')
    Сега вече има и LED на Hella - Matrix което е невероятно като изпълнение .. (само не знам каква космическа цена струва самата система)
    Мога да твърдя, че това са невероятни фарове AUDI A4 S4 RS4
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #73
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Полезно описание.

    Единствено не съм съгласен с твърдението че халогенна крушка, ако ще и златна да е, че е по-добра от качествен ксенон (не-фабричен).

    А и ако то беше вярно, нямаше в доста държави да е забранен афтър-маркет ксенон без нивомат.

    Възнамерявям на дългите да сложа посочените от колегата крушки.

    По спомен беше монтирал RayTech 55W. И аз съм с такъв но 35W и с NIGHT BREAKER LASER на дългите, и да ти кажа честно ксенона свети една идея по-силно.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  14. #74
    започва да се пристрастява goge_to's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    36

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Имал съм халогенни, но изобщо не светеха както xenon.
    Сега съм със заводски bi-xenon и крушки с цвят 4300 ... каквито се влагат в завода.
    На мокро се вижда, както и на сухо. ('на неоригиналният ми xenon в миналото с крушки цвят: 5000 и 6000 си прав.')
    Сега вече има и LED на Hella - Matrix което е невероятно като изпълнение .. (само не знам каква космическа цена струва самата система)
    Мога да твърдя, че това са невероятни фарове AUDI A4 S4 RS4
    Интересно ми е на 159 с какво затваряте фара, за да не влиза влага и същевременно как осигурявате вентилацията на led крушките. Щото съм я пробвал с тях - среден клас, въобще не ме кефят! Осветяват доста добре пред колата, но след 5-я метър много се разсейва макар, че проекцията на лъча е по-добре изразена! Та с какво заменяте пластмасовият капак?

  15. #75
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Много хора се мятат на ксенон с високи Келвини и това действително не е удачно при мокра настилка. Смея да твърдя, че 4300К са перфектни за мокро и за сухо. Освен това, не знам дали знаете, че колкото по-ниска е цветната температура на ксенона, толкова по-висок е интензитетът на излъчваната светлина при една и съща ел. мощност. Също така е важно, ксенонът да е променливотоков (AC). Освен че свети по-силно от постояннотоков (DC) при една и съща мощност, но и живота на крушките се удължава.

    LED - овете, ако ще и златни да са, просто на стават за нашите фарове. Защитата на фара от влага и мръсотия е най-малкият проблем.
    Last edited by ecotronic; 07-02-2020 at 10:15.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •