Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Радио и обхват

  1. #16

    Default

    Радиото на 159-карс има настройки за национален и регионален обхват на хващаните/показваните станции.

    При мен дали от предишния собственик, дали от завода, радиото беше настроено само на национален обсег и хващаше 2-3 радиостанции.

    Като то смених на регионален обхват започна да хваща всички радиостанции.
    Освен това има няколко "банда"(екрана) с настройки и за всеки екран можеш да запаметиш по 6(или 8 ) различни радиостанции и да сменяш според областта/обхвата на радиостанциите.

    Моят съвет е да пробвате да развъртите антената и да пръснете с контактен спрей вътре където антената контактува с основата. Връзката между тях не е добре измислена - от една страна контактува чрез самата резба, от друга страна отдолу под завинтвашата се част на антената има една метална/ламаринена пластинка която опира отдолу антената, след като последната се завинти.

    Дори резбата да дава добър контакт, с времето дали резбата дали пластинката отдолу клеясват и се набиват с прах и мръсотия и спират да дават добър контакт.

    Отделно може някой олигофрен да се опита да я краде и да я "разколачи" и да спре да дава контакт.
    Last edited by alfa racer GTA; 13-05-2021 at 13:31.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  2. #17
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Радиото на 159-карс има настройки за национален и регионален обхват на хващаните/показваните станции.

    При мен дали от предишния собственик, дали от завода, радиото беше настроено само на национален обсег и хващаше 2-3 радиостанции.

    Като то смених на регионален обхват започна да хваща всички радиостанции.
    Освен това има няколко "банда"(екрана) с настройки и за всеки екран можеш да запаметиш по 6(или различни радиостанции и да сменяш според областта/обхвата на радиостанциите.

    Моят съвет е да пробвате да развъртите антената и да пръснете с контактен спрей вътре където антената контактува с основата. Връзката между тях не е добре измислена - от една страна контактува чрез самата резба, от друга страна отдолу под завинтвашата се част на антената има една метална/ламаринена пластинка която опира отдолу антената, след като последната се завинти.

    Дори резбата да дава добър контакт, с времето дали резбата дали пластинката отдолу клеясват и се набиват с прах и мръсотия и спират да дават добър контакт.

    Отделно може някой олигофрен да се опита да я краде и да я "разколачи" и да спре да дава контакт.
    Имам желание, но трябва да свалям кората на тавана ... Не ми се рискува после да висне от някъде
    Не съм гледал какви са крипежите, но ми е малко нежелателна работа.
    Хвашам много станции като съм в града, извън също няколко .. но на моменти отслабва или накъсва.
    Като цяло антената работи, но не знам самото радио дали сигналът му не е слаб.
    Не знам и китайската антена, въпреки че подобри +40% сигналът .. дали е достатъчно качествена
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #18
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    За да се смени гумичката м/у капака и тялото на антената .. трябва ли да се развива над кората ?
    * предполагам, че трябва, но ако има начин ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #19
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Трябва, моята също е изгоряла и съм поръчал основа и гума и ще ги сменя като дойдат някога.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  5. #20
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Колега, от къде се сменя това? регионален и национален?

  6. #21

    Default

    Не помня вече, само помня че е от менюто - при мен на екрана на навигацията - там има настройки за радиото, тоест от там го избрах.
    Не мога да кажа точно откъде, защото минаха поне едно 4.5 години от тогава и вече не си спомням.

    Ама да знаете, че не е нормално да хваща само програмите на "Христо Ботев", "Хоризонт" и имаше още 1 или 2 национално предаващи станции.

    Отделно да знаете, че в една област/регион например радио n-joy или energy може да е на една честота, а в друг регион на обхват местната n-joy или energy може да е на друга честота.

    Тоест точно като съм написал горе е - не ми се е случвало честотите им в различните местни райони на излъчване да съвпадат.Поне по тези места по които пътувам със 159- ката.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #22
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Не помня вече, само помня че е от менюто - при мен на екрана на навигацията - там има настройки за радиото, тоест от там го избрах.
    Не мога да кажа точно откъде, защото минаха поне едно 4.5 години от тогава и вече не си спомням.

    Ама да знаете, че не е нормално да хваща само програмите на "Христо Ботев", "Хоризонт" и имаше още 1 или 2 национално предаващи станции.

    Отделно да знаете, че в една област/регион например радио n-joy или energy може да е на една честота, а в друг регион на обхват местната n-joy или energy може да е на друга честота.

    Тоест точно като съм написал горе е - не ми се е случвало честотите им в различните местни райони на излъчване да съвпадат.Поне по тези места по които пътувам със 159- ката.
    Мда, поиграх си, не знам как, но по тая схема хванах радио Фреш в Русе, което от 2г не ловя, от как има БТВ радио, някак като ми изпише FMA ихваща повече от Fm1, Fm2 и т.н.
    Мерси, идейно беше, заради тоя Фреш и антена смених, моята беше малко надъфкана, €17 от Германия и Габко

  8. #23
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Поне смених гумичката ... моята антена е обикновена, без платка.
    Счупих 3 щипки .. и не знам дали изобщо мога да намеря такива.
    Някой може ли да каже за белите щипки, който са плоски и влизат в правоъгълна бяла подложка ?
    - имат ли заместител .. т.е. съвместими с друг тип или от къде могат да се поръчат ?
    Click image for larger version. 

Name:	UBKQm[1].jpg 
Views:	30 
Size:	90.3 KB 
ID:	172128
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #24
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Кое точно свали, за да стигнеш до гайката на антената? От белите щипки съм виждал по магазините за части в Горубляне.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Кое точно свали, за да стигнеш до гайката на антената? От белите щипки съм виждал по магазините за части в Горубляне.
    Седан или комби ти е Алфата?
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #26
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Комби, в алфаоунъра се споменаваше сваляне на тавана и много се надяеам да не е така.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  12. #27
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Много е лесно ..
    Просто трябва да знаете как да премахнете щипките без да ги чупите.
    Аз докато си припомня и счупих 3 от 10тина

    Първо се сваля най- задната кора на тавана.
    Тя е дълга примерно 80см и широка да кажем 25см (закрепена е изцяло с щипки от белите и тънки) с здрава права отвертка леко се повдигат
    ако имаш щанга за вадене на щипки или с иглени клещи се изкарват лесно - ако не си нервак
    След като свалиш нея, разивават се по един болт на тавана да освободи страничните пластмасови капаци захванати за тавана.
    Развиват се по 1 шестограмен болт от всяка страна и се сваля куплунга за закачане на мрежичката ... (внимавай да не изпуснеш нещо, че отива под седалката )
    След това премахваш 4-5 от черните щипки, който държат самият таван.
    - освобождава се място, спокойно като навдигнеш да бръкнеш с ръка и да развиеш гайката.
    Гайката е може би на около 20см. като си вкараш ръката до китката ще я пипнеш.
    - има отвор на ламарината (~40mm) и от там можеш да виждаш, какво правиш вътре .. (понеже в гаража ми е сянка, ползвах начелник)
    С гедоре и малък удължител ~10см с камък 22 се развива с една ръка - лесно. Аз ползвах 1/4 тресчотка, че 1/2 идва доста голяма за мястото.
    Развиваш гайката и после по обратният ред сглобяваш.
    *права отвертка, гедоре или ако се мразиш ключ 22, иглени клещи и ако имаш щангичка ще е по- лесно, отвертка кръстата, шестограм 6мм

    Можеш да ползваш и този пост:
    https://www.alfaowner.com/threads/al...solved.383270/

    Тавана изобщо не се сваля .. провираш си ръката .. той не може да падне, дори да искаш.
    Last edited by flipz; 17-05-2021 at 23:02.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Комби, в алфаоунъра се споменаваше сваляне на тавана и много се надяеам да не е така.
    Колегата го описа що-годе как е, единствено се внимава след като откачиш задния край на тавана и си направиш място да бъркаш, докато работиш да не натиснеш (по невнимание или ако не си освободил достатъчно щипки) и да не прегънеш тавана, защото после ще личи. Бързо става, аз не счупих нито една щипка
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #29
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Колегата го описа що-годе как е, единствено се внимава след като откачиш задния край на тавана и си направиш място да бъркаш, докато работиш да не натиснеш (по невнимание или ако не си освободил достатъчно щипки) и да не прегънеш тавана, защото после ще личи. Бързо става, аз не счупих нито една щипка
    Точно така.
    Ти си внимавал повече и имаш повече опит с щипки Аз внимавах, но отдавна не съм разкачвал тези белите и съм изгубил тренинг. Но намерих аналог за тях и ще ги подменя. (а и един ечемик 3-4см под клепача .. гледах по живо да свърша това) = оправдания
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •