Results 1 to 15 of 15

Thread: Сваляне на колектор на 159 1.9 150

  1. #1

    Default Сваляне на колектор на 159 1.9 150

    Сваляне на колектор на 159 1.9 150 .. как по дяволите да стигна до този болт най малката тресчотка не влиза заради болта отзад ... става въпрос за този който е над ангренажния ремък ..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails C0F02817-A69C-42BD-AAB8-B4BF71F20ECA.jpg  

  2. #2
    Запален алфист Митко145's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Бургас-Gaming
    Age
    43
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    Сваляне на колектор на 159 1.9 150 .. как по дяволите да стигна до този болт най малката тресчотка не влиза заради болта отзад ... става въпрос за този който е над ангренажния ремък ..
    Трябва да махнеш помпата.
    145 1.4ТС 97г.EX,156sw2.4jtd 20V 2005 EX,
    159sw 2.2jts ti 07г. EX,147 1.9jtdm 8V 07г.EX
    159 1.9jtdm 05г.ex
    Giulietta 1750tbi.2012.

  3. #3
    започва да се пристрастява The Dark Knight's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    49

    Default

    Всички болтове се махат и без да сваляш помпата, но няма как да извадиш колектора ако не я махнеш.

  4. #4

    Default

    Добре ще сваля капака на ангренажа сега ... самата помпа може да се свали без да се сваля ролката й ? Мисълта ми е да не побегне с някой зъб .. че още не съм го отварил да разгледам ..

  5. #5
    Запален алфист Митко145's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Бургас-Gaming
    Age
    43
    Posts
    392

    Default

    Зъбното колело се фиксира с два болта.
    145 1.4ТС 97г.EX,156sw2.4jtd 20V 2005 EX,
    159sw 2.2jts ti 07г. EX,147 1.9jtdm 8V 07г.EX
    159 1.9jtdm 05г.ex
    Giulietta 1750tbi.2012.

  6. #6

    Default

    Ясно , значи само свалям болта на оста и свалям помпата без притеснения.. щом колелото си остава фиксирано

  7. #7

    Default

    Колеги маркучите за маслото отзад ги разкачих отвих болтчетата на тялото но не излиза .. а точно отзад е и последния болт .. как се изважда това нещо .. не ми дава да прикача снимка
    помпата я фиксирах и извадих ..
    Last edited by Niki96; 03-05-2019 at 20:54.

  8. #8

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	87A48BBF-C2AE-4E79-9793-16F414B735E0.jpg 
Views:	66 
Size:	21.2 KB 
ID:	170081Снимката е от интернет .. при мен това се държи на метална пластина .. двете малки болтчета отгоре ги свалих но само хлапче и не излиза .. някакви идеи как да го махна тъй като пластината на която е имаше едно болтче което го свалих а зад Самата пластина има болт на колектора .. при мен е пластмасов колектора не е метален може би има малка разлика с металните в начина на захващане

  9. #9
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Не се налага да се сваля този сепаратор. Остава си в коша.



    Ето ти го. Държи се на планка, а тя се държи с 3 болтчета за ДВГ, развиват се, и се издърпва назад.

    Давам ти и последният необходим жокер - една от трите шпилки на ГНП-то трябва да се развие и махне, за да се извади колектора!

    Успех от мен.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  10. #10

    Default

    Всичко точно до тук ... разкачих всичко .. Кабелите на свещите , кабела за датчика на термостата , .. разкачени ... но при отлепянето на колектора от цилиндрите се чу бълбукаш звук вътре в самия двигател ... бях откачил предварително рейката на антифриза (всъщност това беше първото нещо след като махнах капака на деигателя) дали е влезнал антифриз в цилиндрите? И как да откача кабела на под дросела? .. тия дни не съм отварял капака защото е страшен дъжд (а днес и градушка)... трябва ли да сваля самия дросел за да стигна до кабела отдолу защото незнайно защо всички кабели минават първо отгоре над колектора ?

  11. #11
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Нищо лично ама много не ти върви ремонта.
    Това със смяната на колектора го направих точно за 2 часа, вечерта преди Италфеста на Сливен.
    Ако поогледаш малко повече, и хванеш, че помислиш, няма да ти се налага да питаш по форуми, а ще се справиш съвсем сам.
    И естествено, че първи цилиндър е пълен с антифриз.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #12

    Default

    Колата е почти сглобена , ама не знам къде ми е затапваща та гарнитура за ЕГР-а и правоъгълната .. доста ми е напрегнато и отделям по 1 час след работа за това ми отне и 3 дена почти ... около клапата на дросела беше що годе добре но от вътре беше страшно, установих че колата ми няма вихрови клапи, седят си само ОСите вътре .. а сега да питам защо цилиндъра се напълни , при положение че откачих предишния ден маркучето от рейката над колектора , а чак на следващия избълбукали и то точно в момента в който го дръпнах да го “отлепя” от гарнитурата !?!?

  13. #13

    Default

    Отделно да си питам, тъй като колата няма вихрови клапи , редно ли е да се махнат и софтуерно защото мен ме съмнява това да е правено .. а откакто съм я взел , колата до 1400 оборота е пълен мъртвец, в сравнение с едно GT 1.9 което е със 140 коня мотора , беше някак доста по отзивчива на педала , все едно пипаш газта на пасат б3 1.8 .. странна работа .. п.с киснах колектора в разтвор , стана като нов , ама при опит да надена маркуча в щуцера над първи цилиндър той си счупи (явно италианеца е сметнал че трябва да е пластмасов) и утре съм почивка и ще го по България с медна тръбичка и силикон поне да знам че няма да се счупи повече , имаше окис от теч на антифриз около скобата и металната част на колектора , но загуба ма антифриз не съм имал никога или поне не фрапантни загуби през 2/3 месеца (9000/12000) Хил.км наливам по 200/300. Грама антифриз.. (няма зацапвания на други места , термостата също е нов .. та въпроса ми сега е , интервенция по вихровите клапи какво следва след като реално ги няма ? Само шпилките са си вътре и си се въртят напълно свободно.. трябва ли да се махнат и те ? И задължително ли е софтуерно премахване ако не е правено .. ЕГР- ми беше тотална .. бълваше черни облаци , батко Бобо го изолира и именно той го затапи д планка (без дупка като тези в ибей) и колата временно се оправи .. сега пак изпушва но само при превключване или ако я държа под 1800/2000 оборота под натоварване .. и другото което е , след като съм от качвал буксата на дросела трябва ли да в обучавам сега или просто паля и тръгвам ;’д

  14. #14

    Default

    Махаш и осите на клапите и затапваш дупките,а за дроселът не трябва да правиш никакво обучение палиш и си караш.(това не е дросел води се клапа меко гасене на двигателя)
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  15. #15

    Default

    Всичко точно .. да се похваля запали като Мерцедес от четвърт оборот .. изпуши много малко бяло при самото палене .. явно не е успял да се напълни хубаво първи цилиндър ... сега остана да пообългаря пластмасовия нахуйник който влиза в самия колектор ...счупи се ... някой нещо да предложи защото някъде ги гледах по сайтовете за по 15/16 лева ... което няма шанс да се случи .. отделно не ми се сваля колектора отново .. нямам време за такива неща отново ... а колкото до ефекта .. вътре уреда за налягането на турбото вече не заиграва .. преди ту качваше налягането до почти 1.6 ту пада на 1.1/1.2... сега държи плътно налягането ,поне аз усещам разлика .. направих може би малка глупост .. с един много силен обезмаслител (който разяжда пластмасови шишета от кока кола) го накиснах за 30 минути без да свалям мап сензора .. надявам се сензора да е меден а не китайска отливка която да съм наранил по някакъв начин ... за сега съм супер доволен от ефекта на едно чистене ... като си ходя до родния град ще имам достъп и до гараж и може би ще се снабдя с гарнитури за турбото и ще го сваля и него да го огледам и евентуално почистя ... защото имам разтвор (Уж специално за чистене на геометрии) .. да питам от някъде дали може да се намира актуатор нов .. и какви пари вървят за моята турбинка .. мисля че Garret 1749aa но не съм сигурен .. гледах на един приятел неговата алфа когато сваляше турбо за рециклиране и беше този модел , предполагам и при мен да е монтирана такава

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •