Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Съвет за покупка 156 1,9 JTD 16V, 159 1,9 JTD 16V, Accord 7

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default Съвет за покупка 156 1,9 JTD 16V, 159 1,9 JTD 16V, Accord 7

    Здравейте,
    По неволя се налага да сменя возилото. На кратко историята е -слизам от бензинова BMW E36. Карам я от почти 10г. Колата е прилично модефицирана за това време(над 300Нм на колелата) и е за каране, но за съжаление е и доста коварна ако не знаеш как да я' караш. Жената имаше наскоро малък инцидент с нея и общо взето вече я е страх да я' кара. Също ни трябва и малко по практична кола, за предпочитане на предно и да може да вози 2 възрасти и две деца.За съжаление никога не съм карал нито една. Обиколихме да ги разгелдаме по Автокъщите пък и "шефа" да одобри.

    Пускам темата тука защото 156цата ми е най на сърце. Размерът и' е точно какъвто аз харесвам, по лекичка е и като динамика предполагам ще е по добре. Също поведенито в завойте ще е по приятна предполагам. Лошото е, че вече остаряха малко, от към пасивна безопастност са зле, но пък не е по зле от БМВ-то. Май по трудно ще се намери запазен екземпляр. Набелязъл съм 1,9 защото е по лека отпред, не ми харесва недозавиването на коли с тежки предници ала Ауди.

    159-ката просто е по нова и мога по лесно да намеря подходяща кола, но пък е по тежка, харчи малко повече и от към динамика особено в завойте не знам как е с тези килца. Пасивната безопастност е на много добро ниво. 1,9 16v защото разхода на 2,4 ми идва в повече като за дизел.

    Акорда - харесва ми, доста добре е направен от към интериор, има много място за задните седалки- може да и бензин и дизел, въпреки, че бензиновите са доста скъпи и трудно се намират с високо ниво на оборудване.

    Ще се радвам ако някой който е карал 156ца и 159ка да сподели да пътното поведение и от към надежснот как са. Ако някой може да каже и нещо за Акорда спрямо Алфите, ще се радвам.

    По колата всичко си правя сам, имам условия, инструменти и почти всички ремонти си правя аз, та било то и основен ремонт на двигателя.
    Гледам имате сбирки в София, но не знам колко са посещявани. Ако някой може да ме повози ще се радвам. Опитах да неама и двете Алфи от фирми в София, обаче все заети бе, много ги карат тия Алфи.
    Last edited by maxpower; 15-05-2019 at 22:52.

  2. #2
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by maxpower View Post
    Здравейте,
    По неволя се налага да сменя возилото. На кратко историята е -слизам от бензинова BMW E36. Карам я от почти 10г. Колата е прилично модефицирана за това време(над 300Нм на колелата) и е за каране, но за съжаление е и доста коварна ако не знаеш как да я' караш. Жената имаше наскоро малък инцидент с нея и общо взето вече я е страх да я' кара. Също ни трябва и малко по практична кола, за предпочитане на предно и да може да вози 2 възрасти и две деца.За съжаление никога не съм карал нито една. Обиколихме да ги разгелдаме по Автокъщите пък и "шефа" да одобри.

    Пускам темата тука защото 156цата ми е най на сърце. Размерът и' е точно какъвто аз харесвам, по лекичка е и като динамика предполагам ще е по добре. Също поведенито в завойте ще е по приятна предполагам. Лошото е, че вече остаряха малко, от към пасивна безопастност са зле, но пък не е по зле от БМВ-то. Май по трудно ще се намери запазен екземпляр. Набелязъл съм 1,9 защото е по лека отпред, не ми харесва недозавиването на коли с тежки предници ала Ауди.

    159-ката просто е по нова и мога по лесно да намеря подходяща кола, но пък е по тежка, харчи малко повече и от към динамика особено в завойте не знам как е с тези килца. Пасивната безопастност е на много добро ниво. 1,9 16v защото разхода на 2,4 ми идва в повече като за дизел.

    Акорда - харесва ми, доста добре е направен от към интериор, има много място за задните седалки- може да и бензин и дизел, въпреки, че бензиновите са доста скъпи и трудно се намират с високо ниво на оборудване.

    Ще се радвам ако някой който е карал 156ца и 159ка да сподели да пътното поведение и от към надежснот как са. Ако някой може да каже и нещо за Акорда спрямо Алфите, ще се радвам.

    По колата всичко си правя сам, имам условия, инструменти и почти всички ремонти си правя аз, та било то и основен ремонт на двигателя.
    Гледам имате сбирки в София, но не знам колко са посещявани. Ако някой може да ме повози ще се радвам. Опитах да неама и двете Алфи от фирми в София, обаче все заети бе, много ги карат тия Алфи.
    Здравей, колега,

    В София колеги се срещат всеки четвъртък на бензиностанция Еко на бул. България след 20:00 ч. Не вярвам да ти откажат едно кръгче... този четвъртък вероятно няма да присъствам, иначе с удоволствие бих те повозил... ако до неделя не си събрал нужната информация, можеш да ми звъннеш и да се срещнем. 0889714424 Петър
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  3. #3
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Здравей и от мен колега по форуми (пишем и в другия,общ за нас, форум ) ! Аз също все още нямам кола от тази марка, но имам доста познати с такива и се возя на техните коли... При всички положения 159-ката е "по-" "по-" по почти всички параметри от 156-цата! 1.9jtd е отличен мотор,който също като М47D20 си има своите задължителни 'точки' за преглед,профилактика и модифициране (всъщност - идентични на тези при 'нашия' дизел ) , но 'базата' му е отлична и има доста писано за него из форума - може да се прочете! Според мен - търси хубава 159-ка! Като допълнение мога да кажа,че явно "Алфа Ромео" си имат своите специфични особености,но е една от малкото други марки,които също носят на 100% 'радостта от шофирането',но ти и сам скоро ще го разбереш това !
    Last edited by ildivvy; 16-05-2019 at 21:56.
    BMW 318ti '96

  4. #4
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Здравей колега! Имал съм и двете модификации на 156. Като преди фейса беше бензин, втората беше 1.9 140 коня. Конкретно за 1.9. Имала е замаскиран проблем с турбината и се наложи да отварям мотора. Но след направата му с качествени части над четири години и 65к никакви ядове. С колата като цяло не съм имал проблеми. Доставяла ми е удоволствие като и натиснеш педала и на шеста да започне да ускорява. Моята си беше с катализатора и без чип. Колегите с ремап могат да ти споделят как е при тях. Имай обаче едно на ум, в завой ако я настъпиш почти ти е сигурно недозавиването. Като недостатък мога да кажа, че окачването на 156-цата е слабо за нашите пътища. Продадох я и сега си търся 159. Карал съм 159, там е друга бира. Доста по-стабилно седи на пътя и в завой. И аз търся 1.9. Пожелавам ти успех и вземи това което ти доставя удоволствие.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  5. #5
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Ако си купиш запазена, наистина свежа 156 1.9 140 коня пълен фейс, ще страдаш най-малко, и то точно от две неща - тампони на горните носачи и тампони на предната стаб.щанга.

    При другите модели и/или двигатели списъкът със слабите места, набъбва значително.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  6. #6
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    Благодаря за бързите отговри колеги. Да питам също как вървят цените понеже маржа е доста голям. Къде е златната среда в момента?
    Също малко се изкушавам за 2,4 ако трябва да съм честен, като гледам там цените са средно с около 1-2к повече от 1,9ката? Карал съм бая вагове с 1,9-2.0тди (работех във Фолксваген), Жената имаше Авенсис 2,2 140кс. Като цяло имаха задовлителна динамика, но нищо кой знае какво. Нещо подобно ли да очаквам от 1,9ката предвид това, че е тежичка 159ката.
    Не можах да дойда на тази сбирка, ще се ориентирам към следващата, че съм командировка тия дни.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by ildivvy View Post
    При всички положения 159-ката е "по-" "по-" по почти всички параметри от 156-цата!

    Мии, не е баш така.
    Със сигурност 159ката е по-тиха, по-комфортна, по-стабилна при висока скорост, а може би и по-красива. Минусите и са, че е тежка, и има малко немско усещане, не е толкова директно свързана с пътя. Ръчната кутия на 1.9 дизела е опелски боклук - слаби лагери и неприятно превключване.

    Но 156-цата е по-лека, по-пъргава, по забавна за каране и по-приятна за градско и извънградско по завоите. На магистрала е кошмар, също и по лоши пътища. 156 няма дпф, няма вихрови клапи и всичките ск. кутии са здрави. Тоест = по-малко проблеми.

    Общо взето, зависи кой какво търси. Аз имам бензинова 156ца и за градско и селско е супер, в града можеш да я караш само на 1ва и 2ра ( на 2ра вдига 100км/ч) , но напоследък започнах да карам предимно на дълги разстояния и мисля да я сменя със 159ка, защото искам по-тиха и комфортна кола.

    Автора да ми пише ако иска да пробва бензинова 156-ца. През повечето дни от седмицата съм в София. На газ е по-икономична от дизела и има много хубав звук. За вървежа няма да казвам нищо, че ще скочат веднага ядосани дизелисти, но да кажем че върви добре.

  8. #8

    Default

    Една поправка колега,не всички кутии при 156 са здрави,питай някой с 2.4 20V,тоест опелска шитня и нон стоп приключения с вътрешни карета.
    166 3.0 V6 226ксЕХ:c[HR]155 1.7TS 115кс.EX за жалост.

  9. #9
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Ако взимаш 156, ти препоръчвам 2.4 10 винтила.......за 159 1.9......156-та е по пъргава само първите 400 метра...за комфорт не ми се говори, тези коли не са в тоя клас....159-та стой по добре на пътя в всяко едно отношение.....колкото е по нов модела е за препоръчване, остранени са някой недъзи, но пък се появяват и повече капризи.....свързвани с еко норми, електроника и т.н...
    п.п...говоря само за дизел, защото бензиновите двигатели при тези модели са жмел....мое мнение!
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Trenkata View Post
    Една поправка колега,не всички кутии при 156 са здрави,питай някой с 2.4 20V,тоест опелска шитня и нон стоп приключения с вътрешни карета.
    Прав си колега, това го бях забравил.

  11. #11
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Прав си колега, това го бях забравил.
    Аз пък си мисля, че сега го научи....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #12
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Вземи си Акорда.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #13
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Вземи си Акорда.
    Защо Акорда колега? Ще се радвам ако дадеш по подробно, че ми е интересно? Скъпи са, предполагам има защо.


    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    \....за 159 1.9.....
    Ще се раздвам да кажеш защо 1,9ката е за предпочитане?

    За 156цата до колкото се интересувах 16в също имат вихрови клапи, но това не е проблем, гледам има нови колектори по 350 лв с отстъпката. За 159ката ДПФ и ЕГР-а ще ги отстраня общо взето веднага, не мога да се разправям с ядовете от тия системи като я караме на къси разтояния, а на тези години вече със сигурност ще създават проблеми.
    Четох за м32 кутията, че са и слаби лагерите. Ще ги сменям ако трябва, все ще изкарат 100хил км.

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    512

    Default

    Ти май не четеш. Няма 156 с вихрови клапи.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  15. #15
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    За маслото е ясно, че ще е пълна синтетика. От масло и качествени части не пестя. За смяната сменям на година-година и 1/2 и около 10-12к не повече, независимо колко е лонг лайф.

    Ако трябва да съм честен разума казва Хондата(жената също), но пък винаги съм искал да имам Алфа. Лошото на Хондата е ,че е по скъпа, комбито е просто ужасно остава само седана, дизела си го бива, не съм го карал, но не бях чувал толкова меко работещ дизел. Интериора е хубав и консервативен, но не е като в Алфата. За седящите отзад е много по широко. На краш тестовете се представя добре. Вероятно ще е по лесна за продажба след време. Някой ако е карал Хондата ако може да каже как се държи на пътя?
    Last edited by maxpower; 17-05-2019 at 22:47.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •