Results 1 to 11 of 11

Thread: Съвет за смяна на глава/бутала

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default Съвет за смяна на глава/бутала

    Здравейте,
    закупих 159ка с проблем в двигателя. След разглобяване открихме причината. Глътнала си е всичките 4 вихрови клапи(пластмасовият колактор с металните клапи). Какви глави и бутала мога да взема от друго JTD. Гледам по каталозите, че буталата са еднакви с по старите версии 140кс и 150кс от 156 например. Главата е с по тънките клапани, но може ли да се монтира от по стара вечери CF3 двигател от 156/147?
    Също има ли някъде online каталог за части подобно на BMW RealOem?

  2. #2

    Default

    Номерата на частите можеш да видиш в ePer, например тук. Но ползвай адблокър, понеже е пълно с реклами.



  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Доколкото зная слагат бутала от 166 модела със175 коня двигателя.

    Остава да провериш дали това е така.И дали може да се сложи глава от 5-так двигател 175/185 коня на 166?
    Колата на колегата е 1.9, мисля.

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    Благодаря за отговорите, каталога ми свърши работа.
    Взех глава с 6мм клапани и кобилици + бутала от същия двигател. На първи преглед и мерене изглеждат идентични и бутала и глава, като изключим по големите изпускателни клапани и стержените на клапаните.

    Намират ли се някъде ел схеми на jtd двигателите или трябва да търся връзки достъп до литературата им. Интересувам се 4те кабела на моторчето на вихровите клапи какви са? 4 са гледам, на тези с Пиербург са с 4 пинова букса, на по новите Марли са 6 пинова, но пак са само 4 кабела. Искам да монтирам нов колектор Пиербург с моторчето, но първо трябва да знам дали става, че 330лв на вятъра не ми се дават. Искам да си остане с вихрови клапи двигателя.

  5. #5
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Колега имаше ли признаци, че си е глътнала клапите? Понеже се говори в пространството, че някой път влизат и не оставят поражения (дори и металните), което мен ме съмнява?

  6. #6
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    Палеше трудно, пушеше черно дори на празен ход. Щети винаги ще има. Дали ще са фатални се разбира с едно просто измерване на компресията през подгревните свещи. При мен ги е глътнала и 4те компресията беше 1-ви 10, 2ри 22, 3ти 16, 4ти 18 бара. Като загрее работи нормално, предполагам дюзите компеснират по слабите цилиндри с гориво. Аз колата я купих с тези проблеми , с ясното съзнание, че може би няма да са дюзите, а и съм по спокоен като си го отворя аз, направя и после да не го мисля повече. Честно казано, предполагам че за това и е продадена колата, защото са знаели, че мотора е за отваряне. Жалко защото италянеца добре се е грижил за колата, вътре мотора свети.
    Last edited by maxpower; 04-06-2019 at 20:54.

  7. #7
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Жалко за италианеца - добре за теб! Сега,като си я направиш,всичко ще е супер и ще остане само да и се радваш!
    BMW 318ti '96

  8. #8
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Махай клапите, не ти трябват. Остави старото моторче включено да си върти за да не набива грешки, затапи колектора и карай спокойно.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  9. #9
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Аз съм махнал клапите и всички детски болежки отдавна, но след като махнах клапите колата някакси стана по-плавна, няма го "удъра" при ускоряване. При вас така ли се случи след премахване на клапите? Чак започвам да се чудя дали да не си купя цял нов колектор и да си върна клапите

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default

    Аз не претендирам да съм голям разбирач, но хората са си го написали защо са тия вихрови клапи. Не са просто за екология, както някои мислят.
    https://onlineshop.ms-motorservice.c...93_e_52672.pdf
    Иначе имаме прогрес. Повече снимки след седмица.
    Турбото - повредена перка на турбината и според мен малко голям аксиален луфт имаше. Вече е отремонтирано и готово за качване.
    Главата е готова и буталата съм ги поизчистил вече. Чакаме сегмени.
    Биелните лагери ще останат оригиналните, че нещо тия купешките не ми харесват. Оригиналните гледам са с различни горна и долна черупка подобно на БМВ, където горната е "яката" още известна като "спутер". А по веригитие продават по две еднакви които не са "спутер" според каталозите на Глико и Колбеншмидт.
    Блока съм го изчистил челно, чакам само flex hone четката, която ще пристигне тия дни, за да довърша блока.
    Нов колектор пълнителен пиербург.
    Дюзите са проверени.
    Трябва да измеря колко стърчат буталата преди да вземем гарнитурата на главата. Оригиналната беше най дебелата- 1мм (две дупки).
    След седмица го почаме.
    Click image for larger version. 

Name:	20190610_190524.jpg 
Views:	64 
Size:	77.2 KB 
ID:	170208
    Last edited by maxpower; 10-06-2019 at 20:20.

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    14

    Default






Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •