Results 1 to 12 of 12

Thread: Проблем с охладителната система

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    May 2015
    Location
    Pleven
    Posts
    13

    Default Проблем с охладителната система

    Здравейте, колеги!
    Колата е 159 2.4 мотор.
    Нещо странно се случва, при запален двигател казанчето почти остава без течност, но колата не загрява, винаги е на 90 градуса.
    Като изгася колата и отворя капачката течноста се връща отново в казанчето, но ако не я отворя, казанчето си стои празно. Ходих в няколко сервиза и ми казаха, че твърдоста на маркучите била нормална, в единия ми смениха тармостата, защото преди това както си карах и за секунда стрелката на температурата ми заби 135 градуса и после пак падна на 90. В понеделник ще я вкарвам в друг сервиз за преглед за течове, защото на няколко дни доливам по 100г. и ми казаха,че може да имам въздух в системата и ще я обезвъздушат. Първота палене сутрин ми е малко странно с претрисане, пали от четвърт оборот, но като запали 5-10 секунди има едно леко претрисане. Някой има ли идея къде може да отива антифриза и после да се връща? Мислех си за гарнитура на главата и да вкарва компресия във водата и да разширява маркучите, но от няколко места ми казаха, че са нормално твърди.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm T.I.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Обърни внимание, дали излиза бял пушек от ауспуха. В капачката на разширителния съд има предпазен клапан, който отваря при около 1 bar и поради това, и да надува, никога няма да са твърди маркучите.
    Следва да се направи тест с реагент на изгорели газове в охладителната система.

    На термометъра на таблото изобщо не му вярвай. Реалната температура се гледа на диагностика.

    135 гр. отчетени на уреда, макар и за кратко време е нещо силно притеснително.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by iveliniliev View Post
    Здравейте, колеги!
    Колата е 159 2.4 мотор.
    Нещо странно се случва, при запален двигател казанчето почти остава без течност, но колата не загрява, винаги е на 90 градуса.
    Като изгася колата и отворя капачката течноста се връща отново в казанчето, но ако не я отворя, казанчето си стои празно. Ходих в няколко сервиза и ми казаха, че твърдоста на маркучите била нормална, в единия ми смениха тармостата, защото преди това както си карах и за секунда стрелката на температурата ми заби 135 градуса и после пак падна на 90. В понеделник ще я вкарвам в друг сервиз за преглед за течове, защото на няколко дни доливам по 100г. и ми казаха,че може да имам въздух в системата и ще я обезвъздушат. Първота палене сутрин ми е малко странно с претрисане, пали от четвърт оборот, но като запали 5-10 секунди има едно леко претрисане. Някой има ли идея къде може да отива антифриза и после да се връща? Мислех си за гарнитура на главата и да вкарва компресия във водата и да разширява маркучите, но от няколко места ми казаха, че са нормално твърди.
    А ако си напълниш казанчето когато двигателя е студен, след известно време каране нивото къде е!? Може просто да и трябва течност и нищо повече...

    (при мен преди време с пробит радиатор и липса на литри охладителна течност, температурата пак си заковаваше 90 градуса като в някои моменти за кратко дръпваше доста нагоре и се сваляше пак рязко)

    (водната помпа на това возило с пластмасова перка ли е!? )
    Last edited by mimouzunov; 14-06-2019 at 17:29.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  4. #4

    Default

    Винаги при топъл мотор и отваряне на капачката нивото се качва. Клапана на капачката (ако е читав) отваря на 1.4-1,5Bar(нова е на толкова). Просто досипи антифриз,като за начало,иначе нищо не може да се каже.....при теб явно и въздух има в системата. Така че досипи и обезвъздуши и кажи какво се случва....после ще мислим,защото така е малко относително.

    ПС Аз заради скапан клапан на капачката и губене на съвсем малко количество се вкарах в турски сериал,но поне замерих за газове в антифриза,проверих всички маркучи и снадки....че опасенията нали се сещаш за какво бяха

    Тука можеш да хвърлиш едно око,какво сме си приказвали и правили...

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...E8%F4%F0%E8%E7
    Last edited by undy; 14-06-2019 at 23:33.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Принципно точно "на дъното" на разширителна съд е максимума.Трябва да се вижда с просто око течността като разклатиш колата/казанчето.

    Най-лесно е да светнеш вътре с фенерче/телефон.
    Дано не я държиш на тоя "максимум", защото минимума е половин литър по-нагоре.



  6. #6

    Default

    Така да Но да не стане объркване, защото реално под дъно се подразбира долу, където е хванат маркуча, както се случва при колегата, който е пуснал темата.



  7. #7
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Принципно точно "на дъното" на разширителна съд е максимума.Трябва да се вижда с просто око течността като разклатиш колата/казанчето.

    Най-лесно е да светнеш вътре с фенерче/телефон.

    Това "дръпване" дори за момент не е на добре.Ако колата е скоро купена може да значи, че ти е продадена с проблем по двигателя.

    Ако я имаш отпреди година и повече и сега за първи път прави този проблем може да имаш теч на антифриз. Ако си я "дупил" много и то със скапано долнокачествено масло или старо масло може сам да си си направил проблем.

    2.4 е здрав двигател и си държи на натоварване, но не и с о ижедтвяваните у нас полусинтетики на бардал, мотул, тотал и други бюджетни масла.

    Най-евтинино, бързо и лесно е да направиш тест с лакмус реагент за антифриз в изгорелите газове както казва Екотроник.Струва 15-30лева в сервиз.

    Докато не разберете от какво вдига внезапно температура ви съветвам да не палите и карате, освен до сервиз в същото населено място.

    Ако само моментно е вдигнала 135 градуса, не е проблем, проблем може да е ако тази температура е задържала за няколко минути.

    Как разбрахте че е точно 135 градуса като скалата е 130 от които започват червения сектор?

    Работата е там, че 130-140 е максимума който може да покаже на таблото, а температурата може реално да е 150-170 градуса и нагоре в зависимост от антифриза който е налят.
    Преди пишеше за това как всички проблеми по 159 са вероятно от кофти акумулатор. До колкото помня, се решаваха с нов акумулатор мутлу и лидълско зарядно.
    По едно време изръси, че " боклуците, които въздушният филтър пропусне, отиват в масления филтър".
    А сега четем, че са всички проблеми по 2.4 са всъщност от "полусинтетики на бардал, мотул, тотал и други бюджетни масла".
    С какво масло трябва да се кара 2.4, за да не почне да надува в казанчето, и да не пускаме тема, купувам глава?
    Може би на НАСА?
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  8. #8
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by iveliniliev View Post
    Здравейте, колеги!
    Колата е 159 2.4 мотор.
    Нещо странно се случва, при запален двигател казанчето почти остава без течност, но колата не загрява, винаги е на 90 градуса.
    Като изгася колата и отворя капачката течноста се връща отново в казанчето, но ако не я отворя, казанчето си стои празно. Ходих в няколко сервиза и ми казаха, че твърдоста на маркучите била нормална, в единия ми смениха тармостата, защото преди това както си карах и за секунда стрелката на температурата ми заби 135 градуса и после пак падна на 90. В понеделник ще я вкарвам в друг сервиз за преглед за течове, защото на няколко дни доливам по 100г. и ми казаха,че може да имам въздух в системата и ще я обезвъздушат. Първота палене сутрин ми е малко странно с претрисане, пали от четвърт оборот, но като запали 5-10 секунди има едно леко претрисане. Някой има ли идея къде може да отива антифриза и после да се връща? Мислех си за гарнитура на главата и да вкарва компресия във водата и да разширява маркучите, но от няколко места ми казаха, че са нормално твърди.

    Здравей. Симптомите на твоята кола са ми до болка познати. При мен, малко след като купих колата открих, че губя антифриз. Няколко пъти ми се случи за покаже грешка "fluid radiator.....". Така започна ходенето по мъките. Първо отидох в едит от форумните сервизи, където ходех и преди това с 146-та. Увериха ме, че теч няма, маркучите са ОК и не надува. Проблема обаче продължи и на стотина километра доливах 150-200 грама антифриз. Отидох в друх от форумните сервизи, където я провериха с агент за изхорели газове. Отново ме убедиха, че проблем няма. Колата обаче, продължаваше да губи антифриз. Купувах капачки, за да проверя дали проблема не е от тях. За съжаление не беше. Така в постоянно следене и доливане на охладителна течност, маркучите почнаха видимо да надуват, колата започна все по-сериозно за пуши, на моменти беше като военна димка. Най-накрая, я закарах при Румен и се оказа, че главата е спукана. След ремонта на главата повече проблеми с нивото на антифриза не съм имал. Нормалното ниво на тази кола се оказа един пръст под мярката за мивимум.
    Моя съвет е намери си по сигурен сервиз и я закарай да я проверят. Виждам, че си от Плевен, ако беше от София бих ти препоръчал да я закараш на Румен.
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Преди пишеше за това как всички проблеми по 159 са вероятно от кофти акумулатор. До колкото помня, се решаваха с нов акумулатор мутлу и лидълско зарядно.
    По едно време изръси, че " боклуците, които въздушният филтър пропусне, отиват в масления филтър".
    А сега четем, че са всички проблеми по 2.4 са всъщност от "полусинтетики на бардал, мотул, тотал и други бюджетни масла".
    С какво масло трябва да се кара 2.4, за да не почне да надува в казанчето, и да не пускаме тема, купувам глава?
    Може би на НАСА?
    Ха, ха. Много точно си обобщил.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    May 2015
    Location
    Pleven
    Posts
    13

    Default

    Здравейте, колеги!
    Включвам се с малко ъпдейт...
    След сменен термостат и по неволя сменен радиатор, защото ми изби клапана на климатика и го спука, нещата се подобриха. Нивото на антифриза в казанчето не мърдаше, колата не загряваше, маркучите бяха нормално твърди, даже от Плевен пътувах до Бургас и обратно и нищо...
    Преди два дни пак тръгнах напът, но този път колата взе да загравя и най-после, след всичките сервизи, в които бях, и всеки ми казваше- "Карай нищо и няма на колата", се оказа, че главата ми е спукана само на 4 места
    Та въпреки големия ремонт, който ще правя някак си ми олекна
    На ниски обороти нямало признаци за тази повреда, а само когато е във високи обороти...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm T.I.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  11. #11
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Подкрепям мнението на колегата - при мен беше абсолютно същия случай с постоянното губене на антифриз, като накрая приключих с пукната глава, заварявана още отпреди това, което съответно водеше със себе си един куп други проблеми, като и аз също носех димна завеса зад себе си. Отиди да ти измерят компресия и се ориентирай, защото аз така поправях и дюзите предварително, като накрая просто премериха компресията и се видя, че на един от цилиндрите нямам никаква, а на друг пък беше също доста ниска, като на бензинова кола. Сутрин и аз палех с претрисане и с игра на мотора, неравномерно чукане и винаги бял пушек сутрин при палене, минаващ после в черен заради неизгорена нафта. Понякога не палеше от първия път сутрин, чак от втория или третия, но винаги с мъка.
    Quote Originally Posted by Ramsezsh View Post
    Здравей. Симптомите на твоята кола са ми до болка познати. При мен, малко след като купих колата открих, че губя антифриз. Няколко пъти ми се случи за покаже грешка "fluid radiator.....". Така започна ходенето по мъките. Първо отидох в едит от форумните сервизи, където ходех и преди това с 146-та. Увериха ме, че теч няма, маркучите са ОК и не надува. Проблема обаче продължи и на стотина километра доливах 150-200 грама антифриз. Отидох в друх от форумните сервизи, където я провериха с агент за изхорели газове. Отново ме убедиха, че проблем няма. Колата обаче, продължаваше да губи антифриз. Купувах капачки, за да проверя дали проблема не е от тях. За съжаление не беше. Така в постоянно следене и доливане на охладителна течност, маркучите почнаха видимо да надуват, колата започна все по-сериозно за пуши, на моменти беше като военна димка. Най-накрая, я закарах при Румен и се оказа, че главата е спукана. След ремонта на главата повече проблеми с нивото на антифриза не съм имал. Нормалното ниво на тази кола се оказа един пръст под мярката за мивимум.
    Моя съвет е намери си по сигурен сервиз и я закарай да я проверят. Виждам, че си от Плевен, ако беше от София бих ти препоръчал да я закараш на Румен.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  12. #12

    Default

    По принцип това че пали от раз, не е гаранция . Гаранция за спукана глава е загуба на охладителна течност без видима причина от спукани маркучи и то не по малко от 200 гр на 100-150 км км. Също така пушене ( бял пушек ) при палене на топъл мотор и особено на място. Трето, индикатора за температурата работи в големи амплитуди при загрял мотор ( 80 - 120 градуса ). Също така се получава завиране на течността в разширителния съд при поддържане на 2500 оборота около минута на място а в движение капачката изпуска пара която се вижда ясно при невисока скорост.Всичко това не съм го чел някъде а съм го изпитал лично. Колата е Алфа Ромео 156 2.4 20V. Главата беше спукана на 2 места. А колата палеше от раз и вървеше като бясна с изключение на по-горе споменатите проблеми. Вече се продават специални джаджи за мерене на газовете в охладителната система и да си кажа честно доста са верни.
    Last edited by borkoto; 08-05-2020 at 00:13.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •