Results 1 to 15 of 64

Thread: Тип гориво (премиум или нормално) - има ли значение и какво е то ?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default Тип гориво (премиум или нормално) - има ли значение и какво е то ?

    Привет, колеги,
    Наскоро попаднах на тема в пространството, че по спецификация моделите имали заложено какъв тип гориво точно трябва да им се сипва - дали премиум или обикновено. Моля, някой по-запознат да ни осведоми дали това е вярно и какво значение има за автомобила
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  2. #2

    Default

    Предимно за бензините се отнася това и то предимно за по-новите.

    Тези с повече коне и по-висока степен на сгъстяване имат нужда от бензин с по-добра детонационна устойчивост, съответно по-високо октаново число, за да работят правилно.

  3. #3
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Предимно за бензините се отнася това и то предимно за по-новите.

    Тези с повече коне и по-висока степен на сгъстяване имат нужда от бензин с по-добра детонационна устойчивост, съответно по-високо октаново число, за да работят правилно.
    Ще ми е интересно да споделиш повече конкретика.
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    Ще ми е интересно да споделиш повече конкретика.
    Да започнем от там, че при бензиновите двигатели, горивовъздушната смес първо се сгъстява в известно отношение и после се пали от свещ. (За разлика от дизела, където горивото се самозапалва от прекаленото сгъстяване).

    При бензина, за най-висока ефективност и най-висока мощност, двигателите се стремят да подадат искра възможно най-близко преди момента на самозапалване(детонация). Поради тази причина имаме детонационни датчици.

    Октановото число на бензина е индекс за детонационна устойчивост. Т.е. колкото е по-голямо числото (95<98<100), толкова по-късно може да бъде подадедна искрата, толкова повече може да бъде компресирана сместта и толкова по-ефективно може да е изгарянето, и с повече отделена енергия (kw или hp)...

    Различните двигатели през различните периоди са пригодени за различен тип бензин.
    Дефорсираните москвичи са предвидени за 76 октанов бензин , затова "вадят" едва 68 коня от 1.5 мотор. Имат степен на сгъстяване 7.2. Ако им сипеш 100 октана няма да се подобри нищо, няма как да се "сети" да подаде искра по-късно и да компресира повече горивната смес.

    Обаче по-новите мотори с висока степен на сгъстяване (над 10), турбо и/или директно впръскване са проектирани с множество режими на работа. Както казах вече имат детонационни датчици, имат променливо запалване, променливо газразпределение и т.н.. Оптималния им режим е с 98 или 100 октанов бензин, тогава развиват най-висока мощност и най-добро КПД (по-малко консумирано гориво за повече произведена мощност). Могат да работят и с 95 бензин, но в "компромисен" режим с по-ниска мощност.

    При "направи си сам" тунек изпълнения с пилени глави, по-тънки гарнитури, по-яки турбини също е задължително използването на високооктанов бензин.

    А най-голяма разликата се усеща при мотоциклетите. Ако искаш най-хубавия бензин, питаш мотористите какво сипват, няма как да сбъркаш.

    Aко питаш конкретно за твоята кола, сигурно вече си пробвал от всичко, но аз мисля че с 98 и нагоре ще се чувства по-добре отколкото с 95. За да усетиш реално разликата трябва да изгориш поне половин резервоар от "новото" гориво и да сипеш пак от него, тогава ще се адаптират идеално "мотроника" и ще изгориш остатъците от старо гориво.

  5. #5
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Колега ,а когато се появи детонация след подаването на искрата какво би била причината?
    Дали с по-високооктаново гориво би се решил проблема?

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не. Ако проблемът се решаваше само с високооктаново гориво, нямаше да има нужда от детонационни сензори и динамична промяна в предварението на запалването.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    На практика т.н. "премиум дизел" е стандартен дизел с добавка. Аз лично не сипвам такъв, а си слагам самостоятелно добавка.
    За бензина вече е друга работа - там има разлика в октановото число.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  8. #8
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Привет, колеги,
    Наскоро попаднах на тема в пространството, че по спецификация моделите имали заложено какъв тип гориво точно трябва да им се сипва - дали премиум или обикновено. Моля, някой по-запознат да ни осведоми дали това е вярно и какво значение има за автомобила
    Смятам, че питаш за дизелово гориво........последните осем години карам дизелови алфи.....та моята препоръка е да ползуваш премиум гориво или ако сипваш обикновено, от време на време да го третираш с нужните добавки, защото качеството на нашта нафта не е на висота, плюс това в нея слагат и био дизел, който допълнително влошава качеството, но просто е евроизискване....икономия, кой знае каква в разхода няма да има, може да я докараш до един литър разлика, но зависи как е настъпваш и в какви условия е караш .....НО, ще щадиш дюзите, еко карантиите(егр клапан, катализатор и дпф)....ако държиш на тях по късно ще дадът фира......мотора ще работи по добре и чисто, и ако всичко е наред по него няма да има пушеци, претрисания, липса на мощ и т.н...съвремените дизелови мотори, също имат сензори, датчици и т.н...който контролират горивната смес....подобни са на тези, за който се разрази спора по нагоре за бензиновите коли....но те успяват да регулират нещата в определени граници, като предпазват мотора, а не че правят чудеса, ако си сложил кофти гориво...то се отнася, както за бензина, така и за дизела....е това са мойте разбирания, познания......може и да греша за нещо, но коментирам от опит, а не от интернет сайтове, кой какво ми казал...когато имам проблем се съветвам с човека, който ми прави колата и разбирам дали съм в грешка или не......всичко друго е бля, бля....е видя в каво се превърна темата ти, кой повече знае и кой епо-по най....и в даден момент започват да говорят не верни неща.....та не приемай всичко в нета за чиста монета, има голяма заблуда за някой неща в него...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  9. #9
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Моето семейство има близо 200 000км за 12г. на различни jtd cf2/cf3/cf4 и нито един дефектирал компонент по горивна система. Нито един отказ от палене, дори на -20.
    Дизел само обикновен, от Ромпетрол, примерно. Който иска да дава пари за добавки и премиум дизел, и да се радва, че щади горивната система.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Дюнерджията пак да прочете заглавието на темата и ако все още не вдява, какво се разбира под "гориво" нека попита учтиво и ще му бъде обяснено.

    Това, че не разбира, какво говорят хората в нея, не означава, че трябва да сере в нея.
    Last edited by ecotronic; 05-07-2019 at 13:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Дюнерджията пак да прочете заглавието на темата и ако все още не вдява, какво се разбира под "гориво" нека попита учтиво и ще му бъде обяснено.

    Това, че не разбира, какво говорят хората в нея, не означава, че трябва да сере в нея.
    Еко всичко наред ли е при теб в тия жеги...?...вярно ли, че темата е за гориво...? и то какво гориво да сипва колегата, а не за корекция на горивна смес... зашото другите ти постове бяха свързани с датчици, сензори и т.н.....Благодаря, че имаш желание да ми обясниш с нещо наизустено без да си се сблъсквал с него...като детонационият сензор при 155....но няма нужда...сега започваш с вихрови клапи КПД и какво ли още не ....умееш да променяш сценария, но кагато ти зададат конкретен въпрос лавираш като бесно куче в лабиринт.......в тая тема ти се наака, ако още не си разбрал......продължавй с вихровите клапи и КПД- то и ще усетиш миризмата си...)
    Last edited by Бобби; 06-07-2019 at 23:00.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #12
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Еко всичко наред ли е при теб в тия жеги...?...вярно ли, че темата е за гориво...? и то какво гориво да сипва колегата, а не за корекция на горивна смес... зашото другите ти постове бяха свързани с датчици, сензори и т.н.....Благодаря, че имаш желание да ми обясниш с нещо найзустено без да си се сблъсквал с него...като детонационият сензор при 155....но няма нужда...сега започваш с вихрови клапи КПД и какво ли още не ....умееш да променяш сценария, но кагато ти зададт конкретен въпрос лавираш като бесно куче в лабиринт.......
    Корекцията която ще нанесе електрониката или каквото има там ще доведе до пряко усещане (или не) м-у различните видове гориво (си мисля аз). За това и корекцията е намесена в тая тема.
    При мен така и не съм забелязал някаква разлика м-у бензините. Едно време с Венци като се гонихме всеки беше наливал какво ли не и в резултат колите си вървяха всеки път еднакво...

    (разлика хващам само с мотора и то при висоока скорост)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #13
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Благодаря за отговорите ! Практиката говори най-ясно по въпроса, наистина. Аз от своя опит поне с моята Алфа съм забелязал, че разходът ми се качва винаги при сипване на премиум гориво, а колата не си променя поведението, пък след като прочетох това, реших да пусна темата и да питам дали някой е попадал на подобна информация. Попринцип наблюденията ми бяха допреди това, когато колата беше със заварявана глава, която създаваше проблеми, и още не съм имал особено много време за тестове след смяната, за да си извадя изводи.
    Това поражда и един друг въпрос - тъй като главата, която поставиха, е от 147 1.9 16V 150HP, то ми прави впечатление, че колата няма онази жестока тяга в първите обороти, но другото, което направиха, беше и свалянето на двете останали вихрови клапи, та чуденката ми остава в това къде би могъл да се корени отговорът.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Вихровите клапи допринасят за подобряване КПД - то на мотора, особено при ниските обороти. Поради това е нормално да се усеща разлика, когато са премахнати.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Привет, колеги,
    Наскоро попаднах на тема в пространството, че по спецификация моделите имали заложено какъв тип гориво точно трябва да им се сипва - дали премиум или обикновено. Моля, някой по-запознат да ни осведоми дали това е вярно и какво значение има за автомобила
    Според мен, на едновремешните каруци е имало значение какво наливаш защото са били "центровани" за определено гориво. На новите е все тая, те си гласят каквото е нужно!
    Ако налееш нещо скапано, няма оправия и имаш проблеми това е.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •