Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64

Thread: Тип гориво (премиум или нормално) - има ли значение и какво е то ?

  1. #31

    Default

    Всички пълни ел. инжекциони трябва да имат, си мисля аз.

    Реното ми беше 91 година и имаше детонационен датчик.

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Като говорим за горива е важно да споменем и адаптацията заради която човек може да остане с погрешно впечатление от дадено гориво непосредствено след зареждането му.

    Наскоро наблюдавах следното.
    Моторът беше работил около 90 минути на празен ход заради нуждата от климатик. Когато потеглих след това, беше пълен мъртвец. Очевидно ECU - то се беше адаптирало към устойчивите условия. След десетина километра пробег, всичко си дойде на мястото.
    Last edited by ecotronic; 04-07-2019 at 00:08.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Ей зададох два въпроса само и ще се изядете,Гоуеми сте !




    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Всички пълни ел. инжекциони трябва да имат, си мисля аз.

    Реното ми беше 91 година и имаше детонационен датчик.
    Е не е така ,имал съм Рено 1986 година,пълен ел. инжекцион без кнок сензор, имал съм и Рено 1987 с кнок сензор.И двете бяха 25-ци с мотор-J7T 2165 к.см.



    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Като говорим за горива е важно да споменем и адаптацията заради която човек може да остане с погрешно впечатление от дадено гориво непосредствено след зареждането му.
    Баш! И точно алгоритмите за адаптация си правят всичко без да има нужда от детонационен сензор,той служи само да пази мотора в случай ,че изкуствения интелект случайно се пообърка или ,ако попадне на кофти гориво.



    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    И аз искам да питам нещо... Сещам се за доста двигатели които нямат детонационен датчик, какво става при тях!?!
    М-у другото едно време на карбураторните возила имаше една врътка на делкото наречена октанкоректор, ма може и да бъркам...
    Моторетката се чуства най-добре със смес от 95+100 октанов...
    Ранните версии не са имали кнок сензор защото инжинерите са си мислели ,че машините не грешат.Скоро след това Чичко Бил развенчава този мит.
    Всъщност тогава не е имало адаптация,бачкали по хард програма,без възможност за динамични промени .Досущ като механичните инжекциони.А може би по него време не е имало и прости алгоритми да ловят детонациите или пък изчислителния капацитет на не особено мощните компютри които са се ползвали е бил недостатъчен.
    Last edited by 546; 04-07-2019 at 08:49.

  4. #34
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Защо казваш, че в 155 няма детонационен сензор?

    https://alfa-restoration.co.uk/shop/...oducts_id=1370

    Ако има, очевидно в това е причината за да не усещаш разлика.
    Хайде да ми покажеш къде при 155 8 винтила стой тая джиджавка, защото за 27 години обслужване на такъв мотор, нито я открих, нито ми е правила проблем......май напразно цяла нощ си ровил в нета....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  5. #35
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Баш! И точно алгоритмите за адаптация си правят всичко без да има нужда от детонационен сензор,той служи само да пази мотора в случай ,че изкуствения интелект случайно се пообърка или ,ако попадне на кофти гориво.
    Не съществува система за управление на някакъв процес, без обратна връзка. Дискутираната адаптация е само един алгоритъм, който също работи на базата на обратни връзки. Що се касае до детонациите, обратната връзка идва от детонационния сензор.

    Накратко - не можеш да постигнеш даден резултат, без да имаш наблюдение над него.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #36
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Всички пълни ел. инжекциони трябва да имат, си мисля аз.

    Реното ми беше 91 година и имаше детонационен датчик.
    Малко инжекциони си видял.
    Осем клапанов twin spark няма такъв датчик нито с ML4.1, нито с Motronic 1.7.
    И не рови в alfaowner. Порови под капака на колата.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  7. #37

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Малко инжекциони си видял.
    Осем клапанов twin spark няма такъв датчик нито с ML4.1, нито с Motronic 1.7.
    И не рови в alfaowner. Порови под капака на колата.
    Е, сигурно има и изключения.
    Аз не казвам че е факт, казвам как мисля, че би било правилно и оптимално.

  8. #38
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Малко инжекциони си видял.
    Осем клапанов twin spark няма такъв датчик нито с ML4.1, нито с Motronic 1.7.
    И не рови в alfaowner. Порови под капака на колата.
    ПОТВЪРЖДАВАМ! Двигателя на алф 155 верижен го знам като да не казвам какво, датчик детонационен НЯМА!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  9. #39
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Защо казваш, че в 155 няма детонационен сензор?

    https://alfa-restoration.co.uk/shop/...oducts_id=1370

    Ако има, очевидно в това е причината за да не усещаш разлика.
    Тука грешат доста подобаващо! И Тренди може да се обади, че поне има 2-3 блока и глави и е сменял повече от мен...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Тука грешат доста подобаващо! И Тренди може да се обади, че поне има 2-3 блока и глави и е сменял повече от мен...
    Не грешат. Просто тоя датчик е за 16в моторите, явно.

  11. #41
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Не грешат. Просто тоя датчик е за 16в моторите, явно.
    Годините които пишат в препратката от по-горе показват, че би трябвало и верижната да го има това нещо, но реално не е така.
    От любопитство ми е интересно какво коригира при мен... Но може да се окаже, че заради такива дребни неща, някои усеща разлика м-у горивата друг не толкова...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  12. #42
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не съществува система за управление на някакъв процес, без обратна връзка. Дискутираната адаптация е само един алгоритъм, който също работи на базата на обратни връзки. Що се касае до детонациите, обратната връзка идва от детонационния сензор.

    Накратко - не можеш да постигнеш даден резултат, без да имаш наблюдение над него.
    Всъщност обратната връзка е минималния разход на гориво за всеки един режим и показанията на сондите .

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Минималният разход на гориво е цел само за установени режими.
    Ясно е, че когато имаш нужда от голяма мощност, тази цел остава на заден план. В такъв момент ламбда контролът обикновено се игнорира.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Хайде да се спрете...започнахте да туниговате май....))....Еко да се върне на първа страница и да види какво пита автора на темата, да не търси модератори,а да види какви ги е надробил в опита си да защити, той си знае кой...и затъна с някой разсъждемия и копи пейс от интернет в блатото...) ...а не да ми говори, кой се лигави и какъв е цирка........?.....момчето пита какво дизелово гориво бихте му препоръчали.....но от там нататък, като изключа alfa racer GTA , който даде смислен отговор......всички други подеха темата за сензори, датчици,ламбди , октан коректори и т.н...продиктувани от поста на едно много цено момче за форума....както се нарича сам антидизелист....
    Много ми е чудно, защо тези момчета с бензиновите алфи, иначе казано газаджиите, защото много малко от тях карат на безин....не си пишат в техният раздел, а винаги искат да се изцапат със сажди...)
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #45
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Привет, колеги,
    Наскоро попаднах на тема в пространството, че по спецификация моделите имали заложено какъв тип гориво точно трябва да им се сипва - дали премиум или обикновено. Моля, някой по-запознат да ни осведоми дали това е вярно и какво значение има за автомобила
    Смятам, че питаш за дизелово гориво........последните осем години карам дизелови алфи.....та моята препоръка е да ползуваш премиум гориво или ако сипваш обикновено, от време на време да го третираш с нужните добавки, защото качеството на нашта нафта не е на висота, плюс това в нея слагат и био дизел, който допълнително влошава качеството, но просто е евроизискване....икономия, кой знае каква в разхода няма да има, може да я докараш до един литър разлика, но зависи как е настъпваш и в какви условия е караш .....НО, ще щадиш дюзите, еко карантиите(егр клапан, катализатор и дпф)....ако държиш на тях по късно ще дадът фира......мотора ще работи по добре и чисто, и ако всичко е наред по него няма да има пушеци, претрисания, липса на мощ и т.н...съвремените дизелови мотори, също имат сензори, датчици и т.н...който контролират горивната смес....подобни са на тези, за който се разрази спора по нагоре за бензиновите коли....но те успяват да регулират нещата в определени граници, като предпазват мотора, а не че правят чудеса, ако си сложил кофти гориво...то се отнася, както за бензина, така и за дизела....е това са мойте разбирания, познания......може и да греша за нещо, но коментирам от опит, а не от интернет сайтове, кой какво ми казал...когато имам проблем се съветвам с човека, който ми прави колата и разбирам дали съм в грешка или не......всичко друго е бля, бля....е видя в каво се превърна темата ти, кой повече знае и кой епо-по най....и в даден момент започват да говорят не верни неща.....та не приемай всичко в нета за чиста монета, има голяма заблуда за някой неща в него...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •