Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 64

Thread: Тип гориво (премиум или нормално) - има ли значение и какво е то ?

  1. #46
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Моето семейство има близо 200 000км за 12г. на различни jtd cf2/cf3/cf4 и нито един дефектирал компонент по горивна система. Нито един отказ от палене, дори на -20.
    Дизел само обикновен, от Ромпетрол, примерно. Който иска да дава пари за добавки и премиум дизел, и да се радва, че щади горивната система.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  2. #47
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Дюнерджията пак да прочете заглавието на темата и ако все още не вдява, какво се разбира под "гориво" нека попита учтиво и ще му бъде обяснено.

    Това, че не разбира, какво говорят хората в нея, не означава, че трябва да сере в нея.
    Last edited by ecotronic; 05-07-2019 at 13:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #48
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Благодаря за отговорите ! Практиката говори най-ясно по въпроса, наистина. Аз от своя опит поне с моята Алфа съм забелязал, че разходът ми се качва винаги при сипване на премиум гориво, а колата не си променя поведението, пък след като прочетох това, реших да пусна темата и да питам дали някой е попадал на подобна информация. Попринцип наблюденията ми бяха допреди това, когато колата беше със заварявана глава, която създаваше проблеми, и още не съм имал особено много време за тестове след смяната, за да си извадя изводи.
    Това поражда и един друг въпрос - тъй като главата, която поставиха, е от 147 1.9 16V 150HP, то ми прави впечатление, че колата няма онази жестока тяга в първите обороти, но другото, което направиха, беше и свалянето на двете останали вихрови клапи, та чуденката ми остава в това къде би могъл да се корени отговорът.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  4. #49
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Вихровите клапи допринасят за подобряване КПД - то на мотора, особено при ниските обороти. Поради това е нормално да се усеща разлика, когато са премахнати.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #50
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Привет, колеги,
    Наскоро попаднах на тема в пространството, че по спецификация моделите имали заложено какъв тип гориво точно трябва да им се сипва - дали премиум или обикновено. Моля, някой по-запознат да ни осведоми дали това е вярно и какво значение има за автомобила
    Според мен, на едновремешните каруци е имало значение какво наливаш защото са били "центровани" за определено гориво. На новите е все тая, те си гласят каквото е нужно!
    Ако налееш нещо скапано, няма оправия и имаш проблеми това е.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  6. #51
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Дюнерджията пак да прочете заглавието на темата и ако все още не вдява, какво се разбира под "гориво" нека попита учтиво и ще му бъде обяснено.

    Това, че не разбира, какво говорят хората в нея, не означава, че трябва да сере в нея.
    Еко всичко наред ли е при теб в тия жеги...?...вярно ли, че темата е за гориво...? и то какво гориво да сипва колегата, а не за корекция на горивна смес... зашото другите ти постове бяха свързани с датчици, сензори и т.н.....Благодаря, че имаш желание да ми обясниш с нещо наизустено без да си се сблъсквал с него...като детонационият сензор при 155....но няма нужда...сега започваш с вихрови клапи КПД и какво ли още не ....умееш да променяш сценария, но кагато ти зададат конкретен въпрос лавираш като бесно куче в лабиринт.......в тая тема ти се наака, ако още не си разбрал......продължавй с вихровите клапи и КПД- то и ще усетиш миризмата си...)
    Last edited by Бобби; 06-07-2019 at 23:00.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  7. #52
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Еко всичко наред ли е при теб в тия жеги...?...вярно ли, че темата е за гориво...? и то какво гориво да сипва колегата, а не за корекция на горивна смес... зашото другите ти постове бяха свързани с датчици, сензори и т.н.....Благодаря, че имаш желание да ми обясниш с нещо найзустено без да си се сблъсквал с него...като детонационият сензор при 155....но няма нужда...сега започваш с вихрови клапи КПД и какво ли още не ....умееш да променяш сценария, но кагато ти зададт конкретен въпрос лавираш като бесно куче в лабиринт.......
    Корекцията която ще нанесе електрониката или каквото има там ще доведе до пряко усещане (или не) м-у различните видове гориво (си мисля аз). За това и корекцията е намесена в тая тема.
    При мен така и не съм забелязал някаква разлика м-у бензините. Едно време с Венци като се гонихме всеки беше наливал какво ли не и в резултат колите си вървяха всеки път еднакво...

    (разлика хващам само с мотора и то при висоока скорост)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #53
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Има управление на двигатели и без 'обратна връзка'! Това е управление на принципа 'alfa-N' ! T.e. гледат се само оборотите на двигателя и ъгъла на завъртане на дроселовата клапа. Картите за управление са фиксирани! Много от мотоциклетните двигатели са така...имало е и автомобилни!
    BMW 318ti '96

  9. #54
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Корекцията която ще нанесе електрониката или каквото има там ще доведе до пряко усещане (или не) м-у различните видове гориво (си мисля аз). За това и корекцията е намесена в тая тема.
    При мен така и не съм забелязал някаква разлика м-у бензините. Едно време с Венци като се гонихме всеки беше наливал какво ли не и в резултат колите си вървяха всеки път еднакво...

    (разлика хващам само с мотора и то при висоока скорост)
    Мимо, аз обясних в постовете си в темата за корекциите и за различните видове гориво като прост потребител, не като механик, просто споделям мой разбирания и опит.... и пак ще повторя:.....корекциите позволяват по добро изгаряне на горивната смес, по бързо влизане на мотора в оптимален работен и топлинен режим, но това го правят в определени граници...ако горивото е боза, няма как мотора да пее....когато се бъгнат електроните корекции създават проблеми....например на 155-та като ми заби ламбда сондата дигна разхода с пет литра, знаеш как се лекува тоя проблем при тези мотори, откачаш буксата при спирачната помпа и разхода се нормализира, но при други мотори и електроно управление не се получава.... има и други неща като топлинен датчик и прочее, но не ми се изброяват сега....бензиновите мотори са доста по капризни към тези настройки от дизеловите, макар, че и дизела в последно време доста напредна в това отношение....за ръчната корекция, която се използува при старите мотори, предварение или закъснение спрямо октана на бензина ясно, връткаш делкото, при високите обороти има вакум регулатор и авансова плочка с центробежни сили....
    Та по темата...за мен има значение качеството на горивото за 33 години зад волана съм карал с какъв ли не бензин .....като почнем от оловните 78 октана, 86, след това се появи и 91 безоловен, 93,95, 96, 98, 100 октана, сигурно има и други рейсингови горива с който не съм запознат....карал съм и с авиобензин, който до колкото разбирам не се препоръчва за автомобили.........имаше една криза в БГ за горивата преди доста години.....даваха от общината бонове за 20, 30 литра на месец и километрични опашки по бензиностаците....малко хора в форума си я спомнят....та тогава с какви бълвочи съм карал не е истина....та специално за мен качеството на горивото е от значение....... за мен с добро гориво, колата върви по добре, разхода е по малък, ускорението по добро......държа си на това мнение...кой ме разбрал, разбрал, ако някой иска да ми вади факти от нета....просто да си спести труда....та така и заяждането ми с Еко....не веднъж съм казвал, че разбира момчето от жици, поне с такова впечатление съм останал в форума не го познавам, но да ме извинява да ми подсказва за кола, която съм е имал 27 години, какво има под капака и да ми прави копи пейс от нета с невярно съдържание....просто заеби....то заяждането си има и друга виртуална основа, ама няма да я коментирам....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  10. #55
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ildivvy View Post
    Има управление на двигатели и без 'обратна връзка'! Това е управление на принципа 'alfa-N' ! T.e. гледат се само оборотите на двигателя и ъгъла на завъртане на дроселовата клапа. Картите за управление са фиксирани! Много от мотоциклетните двигатели са така...имало е и автомобилни!
    Стига бе колега, моят приятел Еко образно казано пак няма да спи, а ще се рови в нета за да доказва поредното си твърдение.....)
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  11. #56
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Стига бе колега, моят приятел Еко образно казано пак няма да спи, а ще се рови в нета за да доказва поредното си твърдение.....)
    Що си мислиш, че доказвам нещо?

    Посочи, къде съм казал, че в 155 има детонационен сензор.

    Намирам, че го има, като резервна част, поствам линка и питам Мимо да каже, кое е вярното.

    Научи се да четеш, какво пишат хората а ако не разбираш написаното, питай, вместо да правиш нескопосани умозаключения.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #57
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Що си мислиш, че доказвам нещо?

    Посочи, къде съм казал, че в 155 има детонационен сензор.

    Намирам, че го има, като резервна част, поствам линка и питам Мимо да каже, кое е вярното.

    Научи се да четеш, какво пишат хората а ако не разбираш написаното, питай, вместо да правиш нескопосани умозаключения.
    Не си ти, когато си гладен......да ти пратя един дюнер за моя сметка...?...)).....какво значи хората, аз и ти спорим....ти постваш без да знаеш и след това хората.......върни се в началото на темата, пак чети и заповядай......ще излезе, че си много лигав......говори ми за вихрови клапи, за 155.....ще ми е интересно.....аз за неща с който не съм се сблъсквал не ги коментирам.....покажи ми едно мнение, където съм поствал нещо от нета без да съм наясно с нещата.....но не ми се нрави, както споменах, някой интернетпяк да ме храни необсновано....ами той има повече постове в нета за година, отколкото навъртяни километри .....сорри ако се припознае някой......Еко да продължим за вихровите клапи, КПД-то и т.н.....за детонационият датчик, че го има при 155... не си ти.....))....няма да издребняваме.....и какво да каже Мимо...?...той каквото има го каза....а бе дърт мъж си, а викаш ...господин модератор, или моля другарко.....Боби е терорист......нека и Мимо да каже....)).....няма никаква последователност от твоя страна в спора.....там където те питам не отговаряш, лавираш, а после нека Мимо каже, проследи мойте въпроси в спора и твойте.....смешно е......и както казваш хората....нека четат и да преценят....аз затова съм бил против относно тия дет ги викаш на помощ да трият постове.....накрая може да излезе Мимо да обере пешкира....а той просто се опита да смъкне тактично напрежението при спора ни.......не го замесваи....чичо гугал ти помага и без това...
    п.п...даже и в момента се изплъзваш мазно......това което цитира, не беше ли за управлението без обратна връзка
    Last edited by Бобби; 06-07-2019 at 22:45.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  13. #58
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Аз си добавям профилактично bardahl bdc 70ml/70l
    Премахнати вихрови клапи и затапен с пластини с дупки ЕГР.
    Мисля, че горивото има по- добро изгаряне. (като не сложа добавка на студен мотор, виждам как леко премърдат стрелката на оборотомера (+50-70об))
    Не знам дали има пряка връзка с горивото или добавката. След като загрее и съм на светофар, никога няма колебания 0
    Зареждам от година на Марешки .. нямам оплаквания.
    Веднъж заредих в Бургас кс.Лазур на една бензиностанция и колата ми даде доста сериозен разход за извънградско. Около 7,7л/100км
    Старата ми алфа на газ даваше 8,2 LPG за същият пробег.
    При смесен 6.5 100км извън/20 градско. Стандартният ми разход .. без горепосоченото изключение.
    Много се отклонихте от съществото на темата ... Не е правилно.
    Last edited by flipz; 06-07-2019 at 22:10.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  14. #59
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Що си мислиш, че доказвам нещо?

    Посочи, къде съм казал, че в 155 има детонационен сензор.

    Намирам, че го има, като резервна част, поствам линка и питам Мимо да каже, кое е вярното.

    Научи се да четеш, какво пишат хората а ако не разбираш написаното, питай, вместо да правиш нескопосани умозаключения.
    Детонационен датчик верижната 155-ца няма. Дали заради това или заради нещо друго, но аз разлика не хващам м-у горивата и маи ще се окаже че при някои возила разлика като цяло ще се хване трудно...

    (надявам се скоро да ходя пак на стенда и ще се види, миналия път замерката беше с мешаница 95 и 100 октанов в равна пропорция по 10 литра, а сега ще налея само един и ще се види)
    Last edited by mimouzunov; 06-07-2019 at 22:53.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #60
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Детонационен датчик верижната 155-ца няма. Дали заради това или заради нещо друго, но аз разлика не хващам м-у горивата и маи ще се окаже че при някои возила разлика като цяло ще се хване трудно...

    (надявам се скоро да ходя пак на стенда и ще се види, миналия път замерката беше с мешаница 95 и 100 октанов в равна пропорция по 10 литра, а сега ще налея само един и ще се види)
    С или без детонационен сензор, предваненията се реализират все на базата на зададени по карта стойности.
    Разликата е, че тези които имат сензор, могат да увеличават динамично предварението в случай на детонационно горене.
    В зависимост от това, какъв е корекционният алгоритъм, някои компютри увеличават предварението с дадена малка стъпка, примерно 1 гр. докато се нормализира горенето и после връщат стъпките докато се постигне картовата стойност.
    Други пък увеличават предварението с голяма стъпка, примерно с 10 гр. и после, ако за определен брой тактове няма детонации, намаляват с малки стъпки докато пак се достигне до картовата стойност.
    Last edited by ecotronic; 07-07-2019 at 00:01.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •