Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Алфа 147,1.6 бензин/газ.Изчезва маслото

  1. #1
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default Алфа 147,1.6 бензин/газ.Изчезва маслото

    Алфата е 147,1.6 бензин/газ.120к.с.2006г.Взех я на 113000км,сега е на 122000км.
    Газта е от доста висок клав.Колата си върви и няма никакви проблеми.
    Но на 2000-2500 до 3000 км пробег доливам литър масло.Защо?Няма теч никъде,антифриза е като сълза чист,не гори маслото(поне няма синкав дим
    като работи и аспуха не е мазен,черен).Ама от максимум на щеката до минимум за около 3000км си слиза.
    И като работи само на бензин пали още преди да съм дал контакт буквално,като мине на газ и върви на газ,следващо палене е с бая зор.Върти повечко преди да запали.Ако я обърна само на бензин се оправя и пак става часовник паленетл.Защо така?

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    За паленето причината най-вероятно е в богата смес на газ. Безнзиновият компютър се адаптира, като намаляма инжекторните времена, но тези времена се оказват малки за следващото палене на бензин.

    Възможно е и да е обратното. Т.е - бедна смес на газ и големи времена на бензин.

    Накратко - с настройка на газовата това би трябвало да се оправи.

    За разхода на масло, ако не иде реч за задръстен маслен сепаратор, то вероятно е от износването на мотора.
    С какво масло е този разход?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default

    Карам я с масло 5w40.Както си беше влязла от вън.Как износен мотор като върви доста добре.Е,с климатик на баир бая се задъхва де(1.6,120к.с.)
    А за газта,тя е със самоадаптации.Газаджията каза,че няма какво да бара.Показа ми"гледай вика идеално работи и се самоадаптира".
    Аз си мислех да не са някой от свещите,ама като работи само на бензин е повече от часовник.
    По-странно е къде чезне маслото.


    п.с. Ако има значение за умората на мотора разхода на гориво.Повече от идеален е.Градско е 8.5л до 9л на 100км
    извън градско е 8.9 при 140км в час и 6.5 до 7 при 100-110км
    Last edited by vesko_78; 28-08-2019 at 09:47.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by vesko_78 View Post
    Карам я с масло 5w40.Както си беше влязла от вън.Как износен мотор като върви доста добре.Е,с климатик на баир бая се задъхва де(1.6,120к.с.)
    А за газта,тя е със самоадаптации.Газаджията каза,че няма какво да бара.Показа ми"гледай вика идеално работи и се самоадаптира".
    Аз си мислех да не са някой от свещите,ама като работи само на бензин е повече от часовник.
    По-странно е къде чезне маслото.
    Газаджията прави ли диагностика на бензиновия компютър? Или в случай, че газовият компютър има OBD връзка с бензиновия да се видят стойностите на тримовете. Ако не е, няма как да направи подобно заключение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by vesko_78 View Post
    Карам я с масло 5w40.Както си беше влязла от вън.Как износен мотор като върви доста добре.
    Харчат си масло от фабриката. В книжката дават разход до литър на 1000 км. За 5 години при мен нито се е увеличил разхода, нито е намалял, и е идентичен с твоя, по литър на около 3000км, като ако се кара само градско не го пипа. Да се отваря мотора само заради това е нерентабилно, освен ако не плануваш да и навъртиш няколко стотин хиляди километра, че да си го избиеш от това че не доливаш масло, така че карай и си свиркай ако всичко друго е наред.



  6. #6
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Тоя проблем го имам и аз и други колеги.Бих ти препоръчал да пробваш Мотул 10w40 6100 плюс тая добавка сипана на топъл двигател - https://praktis.bg/avto-i-velo-svyat...ent-300-ml.При мене положението е ....да кажем поносимо.Ся няма да споря не съм капацитет в областа но това което ми обясниха е - след 2000 година има разлика в буталата, по олекотени са и сегментите са доста нежни така да се каже.Варианти ако не разполагаш със средства време и мерак са: ремонт на главата - шлайф, подмяна на водачи и гумички.Подмяна на буталата с такива от преди 2000 година съответно и сегментите, което води и до смяна на гарнитурата с клингеритова, естествено задължително хонинговане на блока, защото вероятно вече има елипса.Елипсата се мери в долната част на цилиндъра, не горе.Естествено ще е престъпление да не се сменят осномни и биелни лагери - общо взето 2500 - 3000пари.Засега клоня към ремонт на главата, струва ми се бесмилено по-големи разходи съизмерими с цената на "нова" кола.От друга страна, "новата" няма гаранция че и тя няма да гори масло.Въобще ни риба ни рак.С предната ми алфа 144 коньовата нямах тия проблеми макар километрите и да бяха повече.Ся, да не говорим къде наизуст къде чул не дочул, разбрал не доразбрал, ако има някой който е наясно с конструктивните особености на моторите преди и след 2000 година нека обясни.Доколкото си спомням имаше един съформик който беше споделил че има намерение да коригира леглото на буталото за масления сегмент с цел да монтира от старите сегменти, ама какво се случи така и не разбрах, което според мене си е рискована операция пред вид че си требе майстор и добър струг без биене и да спази необходимите допуски.Друг е въпроса че си трябва и приспособление за захват на буталото иначе челюстите на струга ще го деформират.Очевидно че със смяна на масла и добавки само отлагаме неибежното.Добре е някакво компетентно мнение какво може да се направи.Да не говорим има ли няма ли смисъл, да не говорим за пари а за това какво може да се направи.Вярвам че във форума има хора достатъчно добре запознати с материята, ще се радвам ако обяснят и споделят.Очевидно няма да им вземем хляба.След туй всеки си решава какво ще прави, ремонт ли голф ша купува и т.н.
    Last edited by dimitar_vd62; 28-08-2019 at 20:34.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #7
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default

    Щом е само това и го дават от завода разход на масло(въпреки че е малък мотора),ще си я карам така.Верно извън градско намалява повече.Другото и е на шест.Аз още като я вземах я усетих че е читава колица.
    А за газта нищо не е проверил газаджията,само я закачи и ми показа някакви данни ка супер работили автоадаптациите
    и няма смисъл да ми взема парите.И то по вървенето се усеща.Както е на бензин така на газ,не дава да я пипнеш.
    Само на баир особенно с климатик бая дава заден(омалява си).Ама ще я покарам още малко.Мисля да я сменя със 159 комбито(пак с газ),че много ми харесва,
    а тази идва тясна.
    Last edited by vesko_78; 29-08-2019 at 12:13.

  8. #8

    Default

    6 години карах 2.0 TwinSpark и повече от 500мл за 10 000км не ми се е налагало да доливам, с доста динамично шофиране при това. За кратко имах разход по литър на 1000км, но се оказа маслен сепаратор и след почистване разхода се нормализира пак. Не е лошо да започнеш от него и ти. А за вървенето не се успокоявай, има ли масло в цилиндрите ще върви повече, което не означава, че мотора е здрав.

  9. #9
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default

    Добре.Ама"....има ли масло в цилиндрите....".Ама кола която гори масло има синкав дим от зад,пуши си направо дим,а при мен няма нищо дори и на високи обороти.
    Виждсл съм кола която гори масло,бая къди от зад.

  10. #10

    Default

    Има си специално масло за "газаджии":https://www.ravenol.de/produkte/verw...sae-5w-40.html което е предвидено за спецификите на горене в двигателя на газ.

    Не казвам да е горната марка, а просто че повечето производители имат такова масло.

    Най-отдолу в таблицата можеш да видиш характеристиките му и да го сравниш с характеристиките на други масла на други производители от този вид.

    Масло на което производителят крие характеристиките не купувай - боклук е.Качествените масла и амсоил и редлайн си показват характеристиките на маслата.

    Малко като при
    жените е -имат ли яки цици и крак ги показват и използват като оръжие , за да "поразят" мъжа който искат да получат и да изтрепят конкуренцията...

    Които нямат слагат подплънки в сутиена и всякакви "добавки" белким се излъже някой бунак...

    - цената му е близка до рейсинговите масла и има защо.

    По-евтин вариант с друг вискозитет е този:
    https://www.ravenol.de/produkte/verw...eg-10w-40.html
    Което е полусинтетика.
    Last edited by alfa racer GTA; 29-08-2019 at 18:56.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by Doomguy View Post
    6 години карах 2.0 TwinSpark и повече от 500мл за 10 000км не ми се е налагало да доливам, с доста динамично шофиране при това. За кратко имах разход по литър на 1000км, но се оказа маслен сепаратор и след почистване разхода се нормализира пак. Не е лошо да започнеш от него и ти. А за вървенето не се успокоявай, има ли масло в цилиндрите ще върви повече, което не означава, че мотора е здрав.
    Да не би да е 97-а - 99-а,щото и на 144 коньовата беше така и при мен.

    Малко инфо от братята руснаци.
    https://vvm-auto.ru/publikatsii/1268...li-berut-maslo
    https://vvm-auto.ru/alfa-romeo/1279-...meo-twin-spark
    https://vvm-auto.ru/alfa-romeo/1210-alfa-romeo-motors
    https://vvm-auto.ru/alfa-romeo/427-a...-156-1997-2005
    https://vvm-auto.ru/alfa-romeo/605-a...hem-vy-dumaete

    От цялата работа стигам до заключението 156 v6,159ТВI, 166v6 face,GT са предпочитаните от мен модели за евентуална покупка.

    Относно темата - "Поршни установлены в цилиндрах со сравнительно большим зазором. Поэтому эти двигатели так легко набирают обороты и потребляют приличное количество масла. Запас масла 2-литрового агрегата – 4,4 литра. Если двигатель израсходует все масло, то дело закончится пробитым блоком, что для двигателя означает полный конец. Как правило, первыми изнашиваются вкладыши третьего и четвертого цилиндров, так как они расположены дальше от масляного насоса.
    Двигатель Twin Spark требует от своего владельца особенного подхода. Масло, в зависимости от условий эксплуатации, следует менять раз в 5-10 тыс. км или один раз в год. Наиболее подходящее Selenia Racing SAE 10W-60, но оно дорогое. В любом случае SAE 5W-30 и 0W-30 не подходят. Они совершенно не пригодны для смазки итальянского двигателя."
    Last edited by dimitar_vd62; 29-08-2019 at 21:03.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #12
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default

    Демек 5w40 не е за алфата,а 10w40.Тез братушки какво говорят?Ако гори маслото пробит блок.Дано съм превел неточно.

  13. #13
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Говорят че ако изразходи всичкото масло, биелите ще видят слънце.А не че гори масло защото блока е пробит.При 0w30 или 5w30 на мотора ще му е доста леко ама ще ще се износи по-бързо.Докато първата цифра не е от толкова голямо значение за нашите зимни условия, втората цифра указва при каква високи температури на експлоатация маслото си запазва вискозитета.После не са чудете защо раждат лятото.

    Между 5w40 и 10w40 разликата е в минималната температура , а у нас не става по студено от -5-10 градуса.https://motoexpert.bg/data/pages/big/1508832934.jpg
    https://motoexpert.bg/bg/pages/avtomobilni-masla-33
    Last edited by dimitar_vd62; 30-08-2019 at 12:10.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  14. #14
    започва да се пристрастява vesko_78's Avatar
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Default

    Да подновя малко темата.Днес като запалих ми изписа,че дистанцията до сервиза е 0км.Явно по компютър маслото е за смяна.Изписа и още нещо ама не го видях и се разцъках из менюто СЕРВИЗ.И има инфо за консумативите.И хоп...не щеш ли казва,че маслото за тази коля е 10W40.
    Защо италянеца е сложил 5W40 не знам.Може би за това го поизгарва.Та ще го сменя с 10W40 да видя как ще е.
    Как мислите?10W40 или 5W40?алфата е 147,2006г. 1.6 туин спарк 120к.с. с газ.на 124000км

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by vesko_78 View Post
    Може би за това го поизгарва.
    Мне... Каквито и масла да съм слагал, разликата е в първите 3хил. километра. След това си го пие със същите темпове. Просто свикни с мисълта и следи маслото редовно



Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •