Здравейте, колеги!

Пускам темата евентуално да улесня някой, който евентуално е тръгнал по моя път и да му спестя доста разправии. Първо оплакванията - при навиването на волана на едно място, понякога се чува издрънчаване, по осезаемо от шофьорската страна, но по-рядко и от пасажерската. В по-редки случаи се чува и припукване от рейката. За първи път проблемът беше диагностициран в един от форумните сервизи с диагноза рейка за рециклаж, ако не е съвсем заминала вече. Междувременно смених маслото с правилното, защото беше с червеното - леко подбрение, но само леко. За по-сигурно минах и на второ мнение в сервиза, в който по принцип я поддържам и там мнението беше аналогично, но тъй като сме познати, ме пратиха директно в сервиза, в който те пращат рейките за рециклаж.
И тук започна интересната част - човекът в сервиза за рейките каза, че тя е ОК, още повече, че хидравличното масло не мърда грам. Каза, че проблемът е най-вероятно някъде по ходовата част. Съответно се започнаха големите проби по ходовата част, като междувременно смених 2-та кормилни накрайника, тъй като маншоните на шарнирите им бяха тръгнали. След смяната имаше още малко подобрение, но проблемът остана. Съответно това беше и моментът, в който сервизите вече бяха блокирали. След като и аз се включих активно във взирането и мисленето - видях, че болтовете, които закрепят рейката към шасито са леко разхлабени. Натегнахме ги и всичко заспа! Идилията продължи точно 2 месеца и проблемът се върна с пълна сила. Накaрах ги да ги затегнат отново, при което вече ме мислеха за ненормален, че твърдя, че се развиват сами. Идилия отново ... за месец! В този момент ме осени идеята, че колата едва ли е с оригиналната си рейка за толкова километри и сигурно е изяла поне една смяна (още повече, че не тече отникъде). При по-подробна инспекция си личеше, че рейката е по-"свежа" от останалата част на коша. Отворих eper да видя каква е процедурата с болтовете при смяна и дали няма втулки както при някои опели, оказа се, че съм уцелил 10-ката:

Click image for larger version. 

Name:	ar159.jpg 
Views:	61 
Size:	20.8 KB 
ID:	170475

При подмяна или сваляне на рейката, задължително се сменят и болтовете! Ако обърнете внимание на силата на притягане - дадени са едни +180 градуса, т.е. болтът се донатяга и съответно е направен да се деформира. Два броя болтове и 6 месеца чакане Ауто Италия да ги довлекат от завода, защото нямаше налични. Вече всичко е ОК, рейката се справя чудесно дори с 19" джанти на TI-ката.

Ако някой е успял да ми дочете романа до края и му се случи същата случка - номерът на болтовете е 811900062, нужни са ви 2 бр.

П.П. С този пост не твърдя, че това е решението на проблемите с рейките, те са достатъчно и разнообразни. Това е решението на този специфичен проблем.