Results 1 to 6 of 6

Thread: Странно чукане и пукане от рейката - с решение!

  1. #1

    Default Странно чукане и пукане от рейката - с решение!

    Здравейте, колеги!

    Пускам темата евентуално да улесня някой, който евентуално е тръгнал по моя път и да му спестя доста разправии. Първо оплакванията - при навиването на волана на едно място, понякога се чува издрънчаване, по осезаемо от шофьорската страна, но по-рядко и от пасажерската. В по-редки случаи се чува и припукване от рейката. За първи път проблемът беше диагностициран в един от форумните сервизи с диагноза рейка за рециклаж, ако не е съвсем заминала вече. Междувременно смених маслото с правилното, защото беше с червеното - леко подбрение, но само леко. За по-сигурно минах и на второ мнение в сервиза, в който по принцип я поддържам и там мнението беше аналогично, но тъй като сме познати, ме пратиха директно в сервиза, в който те пращат рейките за рециклаж.
    И тук започна интересната част - човекът в сервиза за рейките каза, че тя е ОК, още повече, че хидравличното масло не мърда грам. Каза, че проблемът е най-вероятно някъде по ходовата част. Съответно се започнаха големите проби по ходовата част, като междувременно смених 2-та кормилни накрайника, тъй като маншоните на шарнирите им бяха тръгнали. След смяната имаше още малко подобрение, но проблемът остана. Съответно това беше и моментът, в който сервизите вече бяха блокирали. След като и аз се включих активно във взирането и мисленето - видях, че болтовете, които закрепят рейката към шасито са леко разхлабени. Натегнахме ги и всичко заспа! Идилията продължи точно 2 месеца и проблемът се върна с пълна сила. Накaрах ги да ги затегнат отново, при което вече ме мислеха за ненормален, че твърдя, че се развиват сами. Идилия отново ... за месец! В този момент ме осени идеята, че колата едва ли е с оригиналната си рейка за толкова километри и сигурно е изяла поне една смяна (още повече, че не тече отникъде). При по-подробна инспекция си личеше, че рейката е по-"свежа" от останалата част на коша. Отворих eper да видя каква е процедурата с болтовете при смяна и дали няма втулки както при някои опели, оказа се, че съм уцелил 10-ката:

    Click image for larger version. 

Name:	ar159.jpg 
Views:	61 
Size:	20.8 KB 
ID:	170475

    При подмяна или сваляне на рейката, задължително се сменят и болтовете! Ако обърнете внимание на силата на притягане - дадени са едни +180 градуса, т.е. болтът се донатяга и съответно е направен да се деформира. Два броя болтове и 6 месеца чакане Ауто Италия да ги довлекат от завода, защото нямаше налични. Вече всичко е ОК, рейката се справя чудесно дори с 19" джанти на TI-ката.

    Ако някой е успял да ми дочете романа до края и му се случи същата случка - номерът на болтовете е 811900062, нужни са ви 2 бр.

    П.П. С този пост не твърдя, че това е решението на проблемите с рейките, те са достатъчно и разнообразни. Това е решението на този специфичен проблем.
    Alfa Romeo 159 Ti SW Nero Carbonio

  2. #2

    Default

    Хубаво е, че си го описал детайлно, а не да го метнеш като инфо някъде из темите и там да си остане. Това за болтове и затягането е полезно,не всеки път човек е бдителен и се задълбочава за подробности, които явно са от значение.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #3

    Default

    Имал си късмет, но най-вече си проявил разум, логика и съобразителност.

    Не мен все нещо ми тракаше отпред.Водих я моята на преглед на окачването, сменихме преден горен десен носач+лява напречна щанга + тампон на преден долен десен носач...

    И донякъде тропането си остана ...Или поне така ми се струваше...

    Онзи ден бях на Голям Беглик.Докато колата беше паркирана пред вилата/бунгалото казва си, "Чакай да й бия един заряд на акумулатора" - слагам зарядното както си вързан акумулатора и го пускам.Мина време отивам да видя какво се случва - не щеш ли казанчето на хидравличното масло ми се стори с прах около капачката, а по мое желание преди около 2 години 2.5 години смениха както хидравличната течност със зелена, така и само то казанче - за 72-78 лева няма смисъл да се стискам, предпочитам да изпреварвам предстоящите проблеми, а не ги да ги чакам да се случат.

    Та както пипам и позабърсвам капачката на казанчето за хидравличната течност и под нея казанчето забелязавам, че е доста хлабаво и се клатушка ...Светнах с телефоня и какво да видя - крепи се на два болта, като единият горният който е вертикално завит се е поотвил поне 4-5 милиметра, долният и той започнал да се отвива и казанчето си се клатушка доста...

    Грабнах от багажника гедорето с ключовете и камъните и започнах да пробвам кой № камъче/ключе ще пасне.Намерих го(мисля 10-ка) и започнах да завивам.Първо завих хоризонталния болт долу ниско който е и е по-труднодостъпен, защото се намира и достъпът до него е между няколко други тръби и агрегата.След това завих и горният болт, като този доста врътки направих преди да го затегна...


    Гледайте си различните резервоарчета и изобщо части и агрегати, било дали са се саморазвили било дали са недозавити болтове при смяната им с нови..., че може да стане някой сакатлък както си шофирате и ако е градско с ниска скорост все ще спрете, но ако управлението откаже на магистралата със скорост 120-140 и нагоре може да стане голяма беля ...

    Както се казва око да види, но и ръка да пипне ...

    Проверявайте работата на "майсторите", че те бързат...било защото имат много работа, било защото имат много клиенти които ги чакат да им вземат парите ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Това с проверката на майсторите все се надявах, че няма да ми се налага, още повече, че поддържам колата в оторизиран дилър на друга марка, т.е. очаква се да са на ниво хората. След един случай на недозавит датчик на горивния филтър, от който си течеше нафта върху изпускателния колектор, вече правя една контрола, поне визуално за по-опасните неща. С конкретните болтове това не помогна, защото на пръв поглед не личеше да са разхлабени, само след проверка с натягане.
    Alfa Romeo 159 Ti SW Nero Carbonio

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    May 2006
    Location
    Шумен
    Age
    47
    Posts
    171

    Default

    Здравейте!
    Много точно описано, и при мен два пъти са се разхлабвали сами .
    Алфа 156 2.0 98г.-Ex , Алфа 33 1.7 8v-Ex
    Alfa 159 2.4 jtdm
    Alfa Giulia 2.0 280 AWD

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by vencialfa View Post
    Здравейте!
    Много точно описано, и при мен два пъти са се разхлабвали сами .
    Ако са пропускани градусите, които са по инструкция, нищо чудно... че даже и два пъти.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •