Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 121 to 135 of 144

Thread: Крушки за габарити?

  1. #121
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Продължаваш да говориш глупости. Фокусен център на рефлектор или на лупа е онази точка в която отразените или пречупени успоредни лъчи се пресичат.

    Новото, което написах а пък ти, очевидно не си разбрал, е че целта не е да се получат успоредни лъчи а такива, които под оста на фара сочат надолу а по оста са успоредни.

    Достатъчно е да погледнеш скицата, която постнах за да го разбереш.
    Не говоря, а пиша. Глупости също не съм писал.
    Рефлекторът отразява светлината от източникът на светлина. Той не я фокусира в една точка, а в сноп светлина.
    Това със схемата е съвсем образно, как изглежда конструкцията на фара, а не детайлно как рефлекторът насочва светлината в енда точка.
    Ето аз ще публикувам друга снимка.
    Click image for larger version. 

Name:	8850612.jpg 
Views:	23 
Size:	24.7 KB 
ID:	170894

    Лупата е тази която фокусира светлината от цялата си повърхност(не от центъра). Тя събира и насочва светлината в определен сноп светлина.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #122
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    И от скицата, която си публикувал е видно това, че излъчвателят не стои във фокусния център на рефлектора. Както и това, че лъчите които идват от него пък не се пресичат във фокусния център на лупата. Иначе трябваше да се получи сноп от успоредни лъчи, което не е целта на занятието.
    Това се опитвам да обясня а ти продължаваш да говориш за фокусни центрове.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #123
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    И от скицата, която си публикувал е видно това, че излъчвателят не стои във фокусния център на рефлектора. Както и това, че лъчите които идват от него пък не се пресичат във фокусния център на лупата. Иначе трябваше да се получи сноп от успоредни лъчи, което не е целта на занятието.
    Това се опитвам да обясня а ти продължаваш да говориш за фокусни центрове.
    Рефлекторът няма фокусен център. И лупата няма фокусен център.
    Лупата получава сноп светлина, събрана от източникът на такава, насочена хоризонтално от рефлектора (при монтиран фар)..
    Някой лумени се отразяват веднъж и попадат върху повърхността на лупата, други се отразяват от пластината и се връщат се към рефлектора и пак към лупата.
    Също както всяко едно фенерче с лупа или без лупа.
    Когато има лупа, светлината се фокусира .. когато няма не се фокусира (т.е няма никакви фокусни центрове) и отразява проекцията на рефлектора.
    Някой крушки излъчват и директна хоризонтална светлина. Всичката светлина, като изключим някакви загуби отива на повърхността на лупата(като изключим тази която ограничава или отразява на ново пластината).
    От там лупата я насочва според физическите си свойства на изработка.
    С едно фенерче да светна през дупката на рефлектора, светлината без да се отразява от него ще попадне на същото място на пътя. Лупата ще я фокусира(насочи).
    Last edited by flipz; 01-12-2019 at 20:40.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #124
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Рефлекторът е конструиран така, че фокусният му център да бъде на повърхността на лупата.
    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Рефлекторът няма фокусен център. И лупата няма фокусен център.
    Току що ме загуби, като събеседник в тази дискусия
    Last edited by ecotronic; 01-12-2019 at 20:47.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #125
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Рефлекторът няма фокусен център. И лупата няма фокусен център.
    Лупата получава сноп светлина, събрана от източникът на такава, насочена хоризонтално от рефлектора (при монтиран фар)..
    Някой лумени се отразяват веднъж и попадат върху повърхността на лупата, други се отразяват от пластината и се връщат се към рефлектора и пак към лупата.
    Също както всяко едно фенерче с лупа или без лупа.
    Когато има лупа, светлината се фокусира .. когато няма не се фокусира (т.е няма никакви фокусни центрове) и отразява проекцията на рефлектора.
    Някой крушки излъчват и директна хоризонтална светлина. Всичката светлина, като изключим някакви загуби отива на повърхността на лупата(като изключим тази която ограничава или отразява на ново пластината).
    От там лупата я насочва според физическите си свойства на изработка.
    С едно фенерче да светна през дупката на рефлектора, светлината без да се отразява от него ще попадне на същото място на пътя. Лупата ще я фокусира(насочи).
    Сериозно!? Веднъж казвате че се фокусира, после че няма фокусен център.
    Светлината има вълнов характер. Интерференция и дифракция са много интересни свойства на вълните.
    Физика за 8ми клас, а обяснява защо като си сложиш ксенон на фар, който не е предвиден за такъв(ксенон) рискуваш да утрепеш някого.
    Успоредни прави може и да се пресекат някъде, но не в тая вселена.







    9
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  6. #126
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Това че лупата фокусира светлината не значи, че има фокусен център.
    Вземате една лупа обикновенна ... Click image for larger version. 

Name:	lupa-malka.jpg 
Views:	2 
Size:	44.9 KB 
ID:	170895
    Тази лупа събира светлината от цялата челна повърхност и фокусира светлината в една точка.(малка голяма според фокусното разстояние спрямо повърхността)
    Според ъгъла под който е поставена спрямо източникът на светлина, проектираната светлина е с различна форма. - това зависи и от физични свойсва на изработеното стъклото (изпъкнала,вдлъбната и тн.) може да се промени проекцията в друг сноп светлина.
    Но няма никакъв фокусен център(кое наричате фокусен център?)

    слънце -> лупа -> проекция | крушка -> рефлектор+ крушка -> лупа -> проекция
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  7. #127
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Що е то фокус? А център?
    П.п. Лупа може да се изработи и от плексиглас, вода и всякакъв друг материал пропускащ светлина. И такава лупа може да концентрира светлина, която да запали хартия.
    Защо?

    ето го и отговорът -
    Quote Originally Posted by flipz View Post
    фокусира светлината в една точка.
    Елементарният отговор.
    Но да твърдиш нещо и сам да го опровергаваш в постове на една страница само ....... звучи като заяждане.
    Не съм Ви дал лиценз. Незаконно е.
    Last edited by ivan dimitrov; 01-12-2019 at 22:01.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  8. #128
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Що е то фокус? А център?
    П.п. Лупа може да се изработи и от плексиглас, вода и всякакъв друг материал пропускащ светлина. И такава лупа може да концентрира светлина, която да запали хартия.
    Защо?

    ето го и отговорът -

    Елементарният отговор.
    Но да твърдиш нещо и сам да го опровергаваш в постове на една страница само ....... звучи като заяждане.
    Не съм Ви дал лиценз. Незаконно е.
    Това че ти не асимилираш написаното и го тълкуваш, а не приемаш както е написано си е твоя работа.
    Това е прост пример с лупа, която фокусира в една точка след нея, а не преди нея. -> прави разлика
    Физическите свойства на лупата за фар на определен автомобил има специфична изработка как точно пречупва светлината. Лупата на автомобилният фар
    е различна и светлината се фокусира в фотонен поток, който няма кръгла форма т.е. на точка(но има определена геометрия). -> прави разлика
    В конкретният случай ФОКУС е събиране на светлината и пречупване под определен ъгъл. Според геометрията на оптичният елемент.

    Всичко хубаво .. който каквото иска да мисли, приема и тн.
    Аз се занимавам с фотография от много години, знам какво е фокус, фокусиране, фокусно разстояние, бленда и тн.
    Прилагам ги на практика постоянно, като добре познавам и техниката и технологията на апарати, обективи,филтри тяхните предимста и недостатъци.
    Чел съм много литература и съм се занимавал достатъчно много време. На базата на това ви споделям това което знам.

    Някой да обясни какво е фокусна точка и фокусен център по подробно ако може ? Къде се намира и за какво служи, каква е нейната роля в целият процес, какво ще стане ако я няма ?
    Last edited by flipz; 02-12-2019 at 00:26.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #129
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Някой да обясни както е фокусна точка и фокусен център по подробно ако може
    [/B]
    Вие русофил ли сте!?
    Ако да - извинявам се, никой не е в състояние да ви обясни.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  10. #130
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    По някаква случайност на бюрото ми има лупа от фар...съвсем обикновенна едностранно изпъкнала леща.Фокусира светлината като всяка друга леща, няма нищо особено в нея.Аз пък се занимавам с астрономия, изработил съм си два телескопа.Цялата магия става зад лещата,https://valentingerashki.files.wordp...7/129-ref3.jpg лещата просто проектира образа на пътя.То и фаровете се наричат прожекторни.

    п.п.Не разбрах пък какво общо имаматерията с русофилите.А с веганите?
    Last edited by dimitar_vd62; 04-12-2019 at 22:54.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  11. #131
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Точно така. И аз съм правил малък добсън. Но се отказах, нямам с кой да ходя посред нощите.
    Имам и хубав бинокъл celestron 25x100
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  12. #132
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Моят беше 250 мм, неудобен за носене, в градски условия не особено полезен за терасно наблюдение.Не се събираше и в колата, понеже фокусното разстояние беше 1500мм и трябваше да го разглобявам, после да го сглобявам, после наобратно...та го продадох.Всъщност мерака ми беше аз да си изработя огледалото обаче се оказах технически неподготвен.Та се наложи да подаря заготовките на друг ентусиаст и да си купя готово такова от една софийска фирма.В края на краищата си сглобих едно 500мм рефракторче с руски ахромат 70мм от което истисках максималното като увеличение и качество.При мене кефа идва от това сам да си го направя.Окулярите ги сглобявам от лещите на стари фотоапарати.Та така.Дъщерята си е накупила фотографска техника и ходи по разни изложби, календари прави предимно за родата, ма не ма питай за подробности нищо не вдявам от фотография.Аз едно селфи не моа си направя.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  13. #133
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    няма нищо особено в нея
    То няма и как да има, след като е обикновена. Рефлекторът и "шарките" по стъклото на фарът(преди и след лупата) правят "магията".
    Като смениш една от магическите съставки, резултатът от магията става......трагедия.
    Щото магията винаги си има цена.
    Даже Кейти Пери го е разбрала, изглежда.
    С което плавно преминаваме към въпросът ти.
    Винаги съм твърдял, и ще твърдя че хората са различни. Това обаче не пречи да ги различаваме по сходни признаци.
    Има един тип хора у нас(в България), които в спор са склонни сами да разбиват тезите си. Всички такива, които аз познавам са "русофили", кавичките не подлежат на дискусия в тая тема. Общото м/у русофилите и веганите е че търсят телето под волът, който миналата година изядоха(ако решиш и това да питаш).
    Ако все пак не е достатъчно ясно - никой не може да обясни нищо на такъв тип човек. Да опита - да, да успее - не.
    И това е връзката с материята.
    Всичко е материя.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #134
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Моят беше 250 мм, неудобен за носене, в градски условия не особено полезен за терасно наблюдение.Не се събираше и в колата, понеже фокусното разстояние беше 1500мм и трябваше да го разглобявам, после да го сглобявам, после наобратно...та го продадох.Всъщност мерака ми беше аз да си изработя огледалото обаче се оказах технически неподготвен.Та се наложи да подаря заготовките на друг ентусиаст и да си купя готово такова от една софийска фирма.В края на краищата си сглобих едно 500мм рефракторче с руски ахромат 70мм от което истисках максималното като увеличение и качество.При мене кефа идва от това сам да си го направя.Окулярите ги сглобявам от лещите на стари фотоапарати.Та така.Дъщерята си е накупила фотографска техника и ходи по разни изложби, календари прави предимно за родата, ма не ма питай за подробности нищо не вдявам от фотография.Аз едно селфи не моа си направя.
    Някой неща си купих от ebay, а огледалото си изработих сам в една лаборатория на БАН.
    Трябваше известно време докато открия добър режим на вакуумната камера за тока и режима за нанасяне, но с малко повече експерименти, постигнах много устойчиво и добро покритие. Стана и една добра разработка за дипломна работа Използвах полимер, а не стъкло. А за различни видове подложки има определени режими и тн.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #135
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    а огледалото си изработих сам в една лаборатория на БАН.
    До коя лаборатория на БАН конкретно сте имали достъп?
    За да знаем на кого да търсим отговорност.
    Щото ...... може да сте фотограф, без да се съобразявате с физиката..... ама..... дипломна работа, БАН.......
    Я да видим, дето се вика.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •