Здравейте, купих на жената Fiat Idea 1.3 multijet 2006 година salespeed/dualogic. Искам да споделя как смених маслото в робота , не съм чел и тарсил информация в нета . Преди два дни се захванах ... свалих акумулатора , стойката на акумулатора кабелите който са на стойката на акумлатора захванати със щипки. Кутията отпред с релетата която е хваната с винт и гайка и стигнах до самият разширителен съд казанчето. Отвън около самото резервоарче има предпазна ламарина, която е захваната с три болта.... която ламарина някой "прецизно беше поизрязал с ножица за ламарина, за да не я сваля и за да успее да завие настрани, за да стигне до капачката на резревоара на селето. Видимо нивото на маслото беше между двете деления точно по-средата.
Отидох да се "въоража" с една голяма конска спринцовка с маркучле и шприц за всеки случай. Развивам смело капачката и се опитвам да набутам маркучлето , но за мое ОГРОМНО разочарование не се получи. Казачето е секционно за да остане нивото еднакво когато ,оставаме колата в наклон...поне така аз мисля. Легнах от долу да тарся пробка не успях да видя . Видях само как най-ниска долна точка е захваната директно помпата .
След няколко минути огледи и размишления бях на ръба да се откажа и да си карам със старото масло, докато не видях този красив маркуч около f10-12,
който излиза от робота и отива в горната част на казанчето. Маркучът ,който връща остатачното масло обратно.Откачих го от към робота.. по-лесно ми беше , тъй като не ми пречеше планката на калника над казанчето И на негово място сложих парче с далжина около метар ,със същата дебелина хакнах и една скоба за по-сигорно. Заглавих една еднолитрова ботилка между двигатела и радиатора и натиках маркуча в нея. Преди това бях закачил стойката на акумулатора само с един болт от трите и закачих акумулатора. Отворих вратата помпата почна да нагнетява и да вади маслото през "интелигентното"
маркучле . Разбира се това не беше достатачно дадох на контакт и при натиснат педал на спирачката почнах да реда скоростите и тя периодично се пускаше. Да не забравя да кажа , че бях викнал един приятел да седи на плюсовата клема на акумулатора и като му дам сигнал да го изключи. Дадох сигнал когато помпата промени шума на работа леко закъснях и тя ме изпревари и спре сама индикира грешка на таблото . За пореден път тези италиянци са се съобразили с невежеството ми и са се застраховали да спрат помпата ако остане на сухо Маслото което дръпнах беше не-повече от 250-300мл тъмно и вече така хубаво сгъстило се наподобяващо боза .Купих 1 литар Tutela CS Speed 75w по-предписание само и единствено такова. Взех една фунийка с тесно гърло мушнах я сега в оригиналният си маркуч който ходи кам казанчето (откаченият край от към мотора ) и налех 500мл нивото отиде малко над максимума. Закачих акумулатора отворих вратата и почнах да реда скоростите с даден контакт без запален двигател и натисната спирачка.
Помпата осезаемо работи по-тихо и по-малко време, особено рано сутрин. Около два пъти ми е излизала грешка Oil press low , сега тази грешка не излиза.
Лично моето мнение е , че маслото което смених беше много старо или е било обикновенно трансмисионно масло. Помпата рано сутрин работи 3-4 секунди , а преди смената около 8-10.