Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Въпрос за букса на Lancia Y

  1. #1
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default Въпрос за букса на Lancia Y

    Здравейте,

    Питам тук, защото колкото и да съм питал във форума на ланчистите, толкова пъти не съм получавал отговор.
    Тъ: след всяко разкачане на акумулатора на старата пича въшка - Lancia Y модел 1996, 1200куб.см и цели 60 концки сили с моноинджекцион, толкова пъти смотания курник губи настройки и след това не работи равномерно. Разбира се, след като я покарам около 1000км. тя се понастройва сама, но идеята ми е следната:

    1. мога ли отнякъде да намеря и да си купя букса с която да се вържа към колата. Виждам че има извод, който не е OBDI, или OBDII ами е някакъв тройник, който е от балканската война и който не мога да намеря никъде. Така че ще съм много благодарен, ако някой подскаже откъде да намеря такъв "тройник"

    2. След като намеря тая смотана букса, предполагам, че тя ще върви в комплект с кабели и софтуер, ако евентуално не върви с такива, ще търся съвместима програма, която може да чете и регулира инжекциона. Така че тук също ще имам нужда от подсказване.

    3. Ако евентуално не мога да намеря буска, кабели, софтуер, има ли някъде в страната някой, към когото да се обърна за съдействие, диагностика и адекватно мнение за стогодишната кошница.

    Това е последното, което мога да направя за милата животинка, служила ми е дълго и вярно, но ако не успея да намеря решение вече просто ще я върна на вторични.

    Така че моля помагайте!

    Благодарско!
    alfa romeo sprint 1984

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Преди да търсиш начин да осъществиш комуникация с компютъра, е добре на изясним това, че вероятно няма да можеш да правиш никакви настройки, които да преодолеят проблема.
    Единственото, което ще можеш да направиш е да ресетнеш адаптивните параметри, но това се случва и когато откачиш акумулатора.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ако не можеш си намериш въпросната букса и софтуер и ако свалянето на акумолатора не изисква да нема тоци в колата, мое си решиш проблема като мземеще един сотовски акумолатор и с две кабелчета с крокодилчета го закачиш към кабелите преди да свалиш основния акумолатор, колкот да подържа "помненето".След малко ще ходя до сервиза и ще питам даигностика за тоя проблем.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  4. #4
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Нещо не мога да се сетя за този въпрос в Y подфорума, че чак никой да не ти е отговорил, няколко пъти. Ако може линк към темата там най-добре.
    Ще се постарая в другия форум да ти отговоря по точките както си ги задал тук.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #5
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    [/QUOTE=ecotronic;1571835]Преди да търсиш начин да осъществиш комуникация с компютъра, е добре на изясним това, че вероятно няма да можеш да правиш никакви настройки, които да преодолеят проблема.
    Единственото, което ще можеш да направиш е да ресетнеш адаптивните параметри, но това се случва и когато откачиш акумулатора.[/QUOTE]

    И аз така бях чувал, че този ранен вариант на моноинджекцион не предполага много възможности за регулиране. Надеждата ми е, че все пак някои от адапционните параметри ще могат да бъдат променяни или ако засича грешки да ги чистя, ако има натрупани такива.
    Най-големият проблем, е че дори и при затворен термостат, температурата на двигателя играе и извън града не достига 82 градуса, а е в диапазон 55-70, което доста пречи на по-бързото нормализиране на работата на мотора




    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Ако не можеш си намериш въпросната букса и софтуер и ако свалянето на акумолатора не изисква да нема тоци в колата, мое си решиш проблема като мземеще един сотовски акумолатор и с две кабелчета с крокодилчета го закачиш към кабелите преди да свалиш основния акумолатор, колкот да подържа "помненето".След малко ще ходя до сервиза и ще питам даигностика за тоя проблем.
    Обикновено така правя-с кабели и не губи настройки, този път обаче акумулатора ми ме остави на един паркинг, а другия беше в багажника и нямах кабели... С две думи - каръшка история
    Днес мисля, че открих буквата в един пловдивски магазин, или после или в понеделник ще ги чуя, да видя какво ще кажат.
    Last edited by boris037; 01-11-2019 at 15:08.
    alfa romeo sprint 1984

  6. #6

  7. #7
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Това което търсиш се казва "Memory Saver Unit" ,ама за толкова стара кола не знам съществува ли изобщо подобно чудо.
    Те ти нещо за след 2000 г.
    https://www.youtube.com/watch?v=sPL6Cp99ULE
    Last edited by 546; 01-11-2019 at 19:11.

  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Не виждам в тези теми да си питал нещо съществено и да не ти е било отговорено. Може би за стъпковото моторче, но така не се пита, а си отваряш нова. На дали си чакал 4 години за отговор на този въпрос, за да го даваш като пример, но става от почти всички моноинжекции от Пунто производни автомобили през този период на производство. Преди 4 години е имало по-голям избор, но и сега все още се срещат по моргите такива части.

    Но в крайна сметка мога да ти кажа, че въпросите ти от тази тема няма да ти помогнат с нищо. Нито буксата, нито диагностиката. Предвид другите ти постове мога да ти кажа, че имаш общ проблем с двигателя, който трябва да се установи в сервиз. Сам нищо няма да може да направиш, дори да се сдобиеш с тези неща от темата.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    Аз по принцип съм си не много грамотен технически, затова, взимайки под внимание думите ти, би било най-разумно да върна кошницата на вторични, защото при така диагностициран общ проблем с двигателя, не си заслужава да инвестирам средства и време за възстановяването му.
    alfa romeo sprint 1984

  10. #10
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Това което търсиш се казва "Memory Saver Unit" ,ама за толкова стара кола не знам съществува ли изобщо подобно чудо.
    Те ти нещо за след 2000 г.
    https://www.youtube.com/watch?v=sPL6Cp99ULE
    Дай си одим у блатото
    alfa romeo sprint 1984

  11. #11
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    Свързах се с няколко сервиза, отвсякъде ме отсвирват под предтекст, че колата е стара и компютърната диагностика нищо не може да покаже. До известна степен съм съгласен с хората. В края на седмицата имам още една уговорка, ако пак не стане нищо взимам нещата в свои ръце.
    alfa romeo sprint 1984

  12. #12
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by boris037 View Post
    Най-големият проблем, е че дори и при затворен термостат, температурата на двигателя играе и извън града не достига 82 градуса, а е в диапазон 55-70, което доста пречи на по-бързото нормализиране на работата на мотора
    Боре, това няма как да е вярно, ако термостатът е изправен. Или термометъра е дефектен, или термостатът.
    След като позагрее, бодни един термметър в разширителният съд, за да добиеш представа кой прави белята.
    Отнсно буксата за диагностика - не ти трябва букса, въпреки че вероятно може да се намери. Проблемът е че освен физическото свързване, трябва и софтуерно а там вече е сложно. Виза би трябвало да поддържа тая "инжекция" но освен че ще е зор да се намери адаптер, ще трябва и комп. с два ком. порта. И накрая - пчти никаква полза от цялата занимавка. Грешките ако има такива се трият при откачане на акомулатрът и единствената полза е да видиш какви са ако ги има. Естествено трябва да можеш и да ги интерпретираш правилно.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  13. #13
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Чудя се ,да не е проблема и в малко по-ниско налягане от бензиновата помпа,термометъра чак толкова да влияе при загряла кола ...щот кат ги имаш 75 и нагоре градуса на моторчето би трябвало да си работи нормално горе доле,но при по-ниска температура да не мож си направи сместта.
    Last edited by 546; 06-11-2019 at 21:39.

  14. #14
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    Цъ, не е горивна помпа, ако беше налягането нямаше да има такива резки промени при откачане на акумулатора. По мое мнение е ламбда сонда, която не дава правилна информация. Лабдата работи-тествано, но не знам как, а и като няма кой да ти каже кое е дефектно, за да си го сменя, става забавно
    Ще я излекувам, просто ми се искаше да е по културния начин.
    alfa romeo sprint 1984

  15. #15
    Alfa Amore boris037's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Dark side of the moon
    Posts
    248

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Боре, това няма как да е вярно, ако термостатът е изправен. Или термометъра е дефектен, или термостатът.
    След като позагрее, бодни един термметър в разширителният съд, за да добиеш представа кой прави белята.
    Отнсно буксата за диагностика - не ти трябва букса, въпреки че вероятно може да се намери. Проблемът е че освен физическото свързване, трябва и софтуерно а там вече е сложно. Виза би трябвало да поддържа тая "инжекция" но освен че ще е зор да се намери адаптер, ще трябва и комп. с два ком. порта. И накрая - пчти никаква полза от цялата занимавка. Грешките ако има такива се трият при откачане на акомулатрът и единствената полза е да видиш какви са ако ги има. Естествено трябва да можеш и да ги интерпретираш правилно.
    Не е термостат, колата си загрява напълно нормално в градски условия по задръстванията, но извън града температура играе спрямо външните условия.
    За другото си напълно прав, дори и да намеря букса, дори и да намеря софтуер с тях няма да мога да променя почти нищо, надеждата ми беше посредством диагностиката да разбера дали и къде нещо не работи както трябва и от там просто да сменя датчик или сонда, за да може колата да си се адаптира нормално. Но отвсякъде ме отсвирват.
    alfa romeo sprint 1984

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •