Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Общ технически раздел
Общ технически раздел Въпроси и отговори, свързани с поддръжката на всички модели. Избор на сервиз, гуми, пастиране и т.н.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-01-2018, 15:55   #271
BO
Болен алфист

BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by lordliness View Post
На твое място бих си носил резервен стартер в багажника и въобще не бих гасил двигателя, не разбрах дали става дума за японския електрокар който караш или за нормална кола.
Ами за електрокара говоря така, че за стартер не мисли. Много тежък ще ми дойде, ако взема да мъкна и резервен в багажника.
Но все пак ДВГ-то си е ДВГ. И той бензин и масло има и той мазничко обича.
BO is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2018, 15:58   #272
lordliness
Скитник

lordliness's Avatar

Quote:
Originally Posted by BO View Post
Ами за електрокара говоря така, че за стартер не мисли. Много тежък ще ми дойде, ако взема да си го мъкна в багажника.
Но все пак ДВГ-то си е ДВГ. И той бензин и масло има и той мазничко обича.
Най- правилно е да отвориш упътването и да прочетеш предписанието на производителя, да разчиташ на съвети в автофоруми не е никак правилно и безопасно
Old 11-01-2018, 17:08   #273
ZaRoo
Запален алфист

ZaRoo's Avatar

Отворете си книжките за експлоатация на автомобила и ще прекратите спора, там много добре е посочено при какви температури на въздуха кои вискозитет да се ползва, поне при моята книжка е дадено.
ZaRoo is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2018, 19:42   #274
nickgaidarov
Алфист-непукист

Ако човек не знае какво е "студен старт" на родния си език, едва ли ще успее да убеди някого в нещо си по тази тема не само на английски, но и на Gobbledegook
дори...
В случая лингвистите са се справили чудесно, за разлика от идеалистите.
Old 11-01-2018, 19:52   #275
dansguardian
Болен алфист

Аз мисля да мина на трансформаторно масло, тука едни хора около мен предлагат наливно такова, казват че до 10 киловолта няма да имам грижи. Някой знае ли на JTD-то колко киловолта издържа вторичната намотка на подгревната свещ? А също така и соленоида на турбото.
Alfa Romeo 156 1.9JTD, 150 коня.
dansguardian is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2018, 23:41   #276
mordohy
чичка с очила и шкембенце
Член на клуба

mordohy's Avatar

От няколко години си слагам Аджип 10-40 от варел и нямам никакъв проблем. Сменявам го на 10 000 и рядко доливам. Общо около литър за пробега.
Мина ми времето, когато робувах на марки, вискозитет и други простотии. Вижте кое е за вашата кола и си карайте с него!
Преди време взех едно прехвалено и общо-взето скъпо масло, което освен да ми създаде проблем на катализатора друго не направи.
Old 13-01-2018, 16:06   #277
Ghostface86
Запален алфист

Студен старт при -5 и студен старт при 10 над нулата, са две различни неща. Нека приемем, че термина 'студен старт', се отнася за първо палене при изстинал двигател. Вискозитета на маслото е различно, според околната температура. Миналата зима на старата кола, бях сложи 15w40 и колата едва палеше при -12 градуса. При първо завъртане на ключа, стартера едва въртеше. Смених маслото с по-качествено 15w40 и проблема изчезна. Палеше от първия път.
Та тук много важно е качеството на маслото. Както и показателите му, защото от масло до масло, има голяма разлика.
С 10W60 Мотул, щом паднаха температурите под 10 градуса, при палене се промени звука на мотора. Първите няколко секунди, звучеше различно от това как стартираше при 20 и 40 градуса през лятото.
Сложих 5W50 и сега при отрицателни температури сутрин, звучи нормално.
Ghostface86 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 17:43   #278
lordliness
Скитник

lordliness's Avatar

Преди да обвиняваш маслото, че не можеш да завъртиш си задай въпроса какво е вътрешното съпротивление на акумулатора при различните температури и какво следва от това. Страшен двигател, щом маслото го спира да завърти.
Скапния и износен стартер също върти бавно и тромаво.
Old 13-01-2018, 18:47   #279
ФЕРАРИСТ
Rh C8H19

ФЕРАРИСТ's Avatar

Нещо интересно да ви споделя, без да ви давам съвети и препоръки, че да не скочи някой, що така, що иначе......
Пистовия ми шестак......кара се с Яко Галакси 10:60 откакто е при мен......сега понеже зимъска правя разни интервенции по него, местя маслен кулер и тва онва, направих следния експеримент......
При работещ двигател като се махне капачката на маслото и се вижда как от разпределителните валове каченото нагоре масло се стича надолу към картера.......
Принципно ползвам филтър на МАН, който е за некво Порше, но е с два клапана......малко по дълъг е, но не ме бърка.....понеже трябваше да го отвия не особенно любезно за да махна преходника му, трябваше след това да сложа друг - некъв обикновен Шампион дето си е за спарк и прочее.....
Като запаля студен двигател със Манския филтър, виждам маслото да потича след секунда, секунда и половина.......на другата сутрин като паля с обикновенния(направил съм междинно палене преди това за да е пълен филтъра с масло), маслото тръгва след 4 - 4,5 сек......
Разбира се всеки може да си прави каквито изводи иска......
Old 13-01-2018, 18:52   #280
lordliness
Скитник

lordliness's Avatar

Моите филтри на алфите са си с по два клапана и винаги са пълни.
Old 13-01-2018, 18:59   #281
ecotronic
Алфист идеалист

ecotronic's Avatar

Quote:
Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
Нещо интересно да ви споделя, без да ви давам съвети и препоръки, че да не скочи някой, що така, що иначе......
Пистовия ми шестак......кара се с Яко Галакси 10:60 откакто е при мен......сега понеже зимъска правя разни интервенции по него, местя маслен кулер и тва онва, направих следния експеримент......
При работещ двигател като се махне капачката на маслото и се вижда как от разпределителните валове каченото нагоре масло се стича надолу към картера.......
Принципно ползвам филтър на МАН, който е за некво Порше, но е с два клапана......малко по дълъг е, но не ме бърка.....понеже трябваше да го отвия не особенно любезно за да махна преходника му, трябваше след това да сложа друг - некъв обикновен Шампион дето си е за спарк и прочее.....
Като запаля студен двигател със Манския филтър, виждам маслото да потича след секунда, секунда и половина.......на другата сутрин като паля с обикновенния(направил съм междинно палене преди това за да е пълен филтъра с масло), маслото тръгва след 4 - 4,5 сек......
Разбира се всеки може да си прави каквито изводи иска......
Лампата за маслото и тя ли гасне късно?

Най-вероятно на тоя дето се бави не му е читав клапана (възвратния).
Old 13-01-2018, 19:30   #282
Ivanov_
Болен алфист

Ivanov_'s Avatar

Аз затова казвам, че хубавия маслен филтър е не по-малко важен от хубавото масло.
Ivanov_ is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2018, 00:25   #283
ФЕРАРИСТ
Rh C8H19

ФЕРАРИСТ's Avatar

Quote:
Originally Posted by ecotronic View Post
Лампата за маслото и тя ли гасне късно?
В интерес на истината само на едната ежедневка имам лампа на маслото, другата и е скъсан кабела и ме мързи да го оправя......а и за мен тва е лампата за основен ремонт, така че не е кой знае каква далавера да разбера малко по рано за това......тракдейката ползва външен датчик.....
Quote:
Originally Posted by Ivanov_ View Post
Аз затова казвам, че хубавия маслен филтър е не по-малко важен от хубавото масло.
Именно.....
Old 14-01-2018, 01:02   #284
dhtj
Старши алфист

dhtj's Avatar

А как да разберем кой филтър е хубав и кой не?
Ако може преди да го сложим разбира се.
Old 14-01-2018, 10:46   #285
Ghostface86
Запален алфист

Оня лорда дето пише колкото да не заспи, пак се изказа умствено. Ти му казваш, сменям маслото с по-качествено 15w40 и колата пали без проблем на -12, той ти говори за стартери и акумулатори. Ама така е, като завива двигателя с одеяло.
От първия вид 15w40 имах в туба, на -12 беше по-гъсто от боза.
Ghostface86 is offline   Reply With Quote
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Общ технически раздел « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules