Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-12-2016, 19:43   #1
2fast4you
Запален алфист

2fast4you's Avatar

Default Не духа достатъчно студено

Здравейте,
странна тема поради минусовите температури но!
След като се затопли купето прекалено добре, прехвърлям градусите на 16. Проблема обаче е, че продължава да духа сравнително топло с леки изменения в топлината на въздуха. Имам служебен форд транзит, при него като завъртя на студено вътре става като в аляска. Къде може да е проблема?
Old 22-12-2016, 21:32   #2
angels
започва да се пристрастява

angels's Avatar

Аз не мисля, че имаш проблем. Климатроника ми прави впечатление, че използва сложен алгоритъм от изчисления спрямо външна и вътрешна температура, влажност и т.н. Има разлика в това да задаваш 16гр когато навън е 30 и 16 гр. когато навън е -1.
Old 22-12-2016, 23:04   #3
alfa racer GTA
Алфист по рождение

alfa racer GTA's Avatar

Изключи климатика/климатроника, пусни го само на велитилация(вентилатор) и отвори клапата за свеж въздух ...

=======================================

При температури около 0 градуса (някой каза под +4 градуса) климатрикът/троникът не работи имал температурен сензор който го изключвал(компресора де).
Old 23-12-2016, 10:11   #4
SilverArrow
Alfa Romeo 156 1,8TS

Quote:
Originally Posted by alfa racer GTA View Post
Изключи климатика/климатроника, пусни го само на велитилация(вентилатор) и отвори клапата за свеж въздух ...

=======================================

При температури около 0 градуса (някой каза под +4 градуса) климатрикът/троникът не работи имал температурен сензор който го изключвал(компресора де).
Подкрепям.
SilverArrow is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2016, 11:08   #5
mirchozo
гинеколог любител

mirchozo's Avatar

Да ви кажа само че при мен когато датчика усети изпотяване на предното стъкло, пуска и климатика, без значение дали навън е 0гр, -10гр и т.н., така че това с теорията вероятно се дължи на недостатъчно налягане в климатичната система породено от свиването на фреона. При мен е зареден според заводските спецификации преди 2-3 месеца. Не претендирам че това е 100% така, но при мен е факт.

Пс По-вероятно в случая да има проблем с клапата студен/топъл въздух, т.е. да не се движи до максималните си положения. При мен вероятно го има същия проблем защото не духа достатъчно горещо, въпреки че наскоро обезвъздуших системата от всички възможни пробки.
mirchozo is online now   Reply With Quote
Old 24-12-2016, 17:38   #6
BO
Болен алфист

BO's Avatar

Това, че бутончето ти светва не означава, че климатика (компресора) се пуска реално. Има две основни причини:
1. Изпарителя трябва да поддържа положителни температури. Целта е върху него да има само конденз, а не лед. Ако по някаква причина, най-често развален датчик, който му следи температурата, се позволи падане на температурата му под 0 градуса, влагата от въздуха, която минава през него замръзва много бързо. Резултата е спиране на въздушния поток и почти никакво охлаждане/отопление. Най-често това е причината за изгарянето на управлението на вентилатора в купето.
2. При ниски температури на въздуха, който минава през изпарителя, не може да преобразува фреона от течна фаза в газова такава. В следствие на това той постъпва в течно състояние в компресора, като му прави хидравличен удар = смърт на компресора.

п.п. Не и спомням точно при 159 как е, но на много коли "Lo" показанието на климатика реално не се разчита от системата като възможно най-ниска възможна температура = на външния въздух (да кажем да духа с -10 градуса от духалките), а се преобразува в 16 градусово задание. В следствие на което е възможно при Ло да духа и хладко. Просто има различни алгоритми при различните модели.

.
BO is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2016, 18:15   #7
AlfaMan
Старши алфист

AlfaMan's Avatar

То още от 156-та (не фейслифта), свети индикатора за пуснат компресор при минусови температури, ама реално не работи.
Alfa Romeo 156, 2.0TS
AlfaMan is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2016, 21:54   #8
2fast4you
Запален алфист

2fast4you's Avatar

Благодаря за отговорите! Все пак ще проверя клапата тъй като уш пускам изцяло свеж въздух без компресора. Започна да се замислям и за филтъра на купето защото не е сменян и чистен от 9к.
Old 26-12-2016, 23:35   #9
alfa racer GTA
Алфист по рождение

alfa racer GTA's Avatar

Quote:
2. При ниски температури на въздуха, който минава през изпарителя, не може да преобразува фреона от течна фаза в газова такава. В следствие на това той постъпва в течно състояние в компресора, като му прави хидравличен удар = смърт на компресора.
Е, ти пък хептен ахмашката го подкара ...

Все едно не е предвидено такова нещо.

Няма ли акумулатор тази климатична система ...

Ако автомобилът е с климатик, а не с климатроник може и да не може през зимата да духа студено...

Това и много от стационарните климатици не могат добре...
Old 27-12-2016, 01:27   #10
BO
Болен алфист

BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by alfa racer GTA View Post
...
Все едно не е предвидено такова нещо.
...
Ми, предвидено е. Компресора просто не тръгва.
BO is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2018, 18:38   #11
vallawsbig
Младши алфист

Default Проблем с климатика

Здравейте,

Преди 2-3 седмици усетих, че климатроника не духа студено. Закарах колата в сервиз. Дозаредиха го (около 300 мл.) и всичко беше наред. Преди 5 дена пак проблем. Закарах я на друго място и се оказа че фреона пак го няма. След допълване ми смениха и цевичките които са на тръбите за зареждане. И се започна: работи без проблем при първо потегляне. След това почва да духа топло. След 1-2 часа престой започва пак да работи, и после пак спира (вчера проверих фреона, няма течове). След като разговарях с майстора, предполага че е датчика за облединяването на компресора или някой вътрешен датчик за температура. В понеделник ще я закачам на диагностика. Ако някой е имал такъв проблем може ли да ми каже какво да гледам на диагностиката и къде се намират тези датчици.
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules