Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-02-2018, 21:27   #1
Niki96
Запален алфист

Default Проблем с двигателя ?

Днес както си карах за момент двигателя сякаш меляше нещо вътре .. само между 1000 и 1500 оборота дори се долавяше вибрация .. направих диагностика но не излязоха грешки ... одеве пак така се случи ... при тръгване се случва и колата става шумна все едно е без генерацията и изведнъж затихва .. за сега изчезна проблема ... но се питам от какво е ?
П.с колата е с 1.9jtdm мотор (150) коня.

.
Niki96 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2018, 22:11   #2
lordliness
Скитник

lordliness's Avatar

Quote:
Originally Posted by Niki96 View Post
Днес както си карах за момент двигателя сякаш меляше нещо вътре .. само между 1000 и 1500 оборота дори се долавяше вибрация .. направих диагностика но не излязоха грешки ... одеве пак така се случи ... при тръгване се случва и колата става шумна все едно е без генерацията и изведнъж затихва .. за сега изчезна проблема ... но се питам от какво е ?
П.с колата е с 1.9jtdm мотор (150) коня.
Да не ти буксува съединителя, погледна ли оборотомера дали върви нагоре когато се случи това. Тогава двигателят се форсира и колата става по-шумна.
Old 09-02-2018, 22:25   #3
Niki96
Запален алфист

Стана по мудна при тръгване (точно като пусна съединителя) но това беше за момент ... няма симптоми да е заминал... незнам дали ще помогне но го правЕШЕ дори и на обороти точно на 1200 започва и точно на 1500 спираше шума... п.с имам проблемен дебитомера .. днес го чистих .. точно 2 км в града и колата пак умираше и едвам се влачеше но го изключвам този шум да е от него .. не вярвам да има нещо общо с това че между тези обороти двигателя буквално все едно меля вътре нещо и шума е сякаш генерацията се откачва за малко и после пак се връща на място .. странно е ...

.
Old 10-02-2018, 00:37   #4
LYBRAtor
Газта е здраве

LYBRAtor's Avatar

Аз залагам на много разбит маховик - отлепена плоча, която влиза в дебаланс в казаните от теб обороти. Същият филм беше и при мен с 59ката малко преди да я продам.
Old 10-02-2018, 03:07   #5
Niki96
Запален алфист

Така .. вече 3-ти час я карам и в обороти и леко.. шума го няма .. ако въпросната плочка е разбита няма ли да меля постоянно в диапазона 1200 -1500 .. и защо се чува и на място без дори да докосвам съединителя ?!
П.с шума изчезна .. през цялото време колата беше закачена и не записа грешки
Old 10-02-2018, 09:23   #6
vovata
кукундрелник

vovata's Avatar

Вихровите клапи махал ли си ?
vovata is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2018, 20:25   #7
Niki96
Запален алфист

Не са махани .. колата е “прясна” откакто е излезнала от завода и съм втори собственик .. обмислям интервенция с ЕГР .. въпросните вихрови клапи за какво точно служат и как се премахват , само физически или се налага софтуерна намеса?
Old 10-02-2018, 21:32   #8
Grishata
Запален алфист

Grishata's Avatar

Quote:
Не са махани .. колата е “прясна” откакто е излезнала от завода и съм втори собственик .. обмислям интервенция с ЕГР .. въпросните вихрови клапи за какво точно служат и как се премахват , само физически или се налага софтуерна намеса?
Вовата, май позна причината

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
Grishata is online now   Reply With Quote
Old 11-02-2018, 05:02   #9
Niki96
Запален алфист

Quote:
Originally Posted by Grishata View Post
Вовата, май позна причината

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
При проблем с вихровите клапи не трябва ли да излиза индикация или да светка чека, авариен режим нещо? Одеве се бях зачел за въпросните клапи , обаче за нашите jtdm мотори няма ремонтни комплекти а не знам ако ги премахна ще трябва ли и софтуерна намеса , нещо да се затапва !?..
Old 11-02-2018, 09:54   #10
undy
(унди)

undy's Avatar

Quote:
При проблем с вихровите клапи не трябва ли да излиза индикация или да светка чека, авариен режим нещо? Одеве се бях зачел за въпросните клапи , обаче за нашите jtdm мотори няма ремонтни комплекти а не знам ако ги премахна ще трябва ли и софтуерна намеса , нещо да се затапва !?..
Не ти трябват никакви ремонтни комплекти,старите(или това което е останало от тях) се махат,отворите се затапват(запушват),има няколко начина по смутрение и виждане на майстора. Софтуерна намеса не е нужна,ако моторчето което задвижва клапите си остане,то ще си върти просто свободно,защото няма какво да движи. Ако се свали и то ,тогава ще е нужна софтуерна намеса. За мен е безсмислено да се сваля моторчето и да се бърка в софта. Поне моята така я направи един от форумните майстори и съм доволен .
undy is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2018, 10:24   #11
Grishata
Запален алфист

Grishata's Avatar

Quote:
Ами моите бяха прецакани и нямах никаква индикация... те си стоят в една позиция докато в някакъв етап не паднат... идеята е да ги махнеш / ремонтираш преди да паднат. Все пак си прав и ти че с диагностиката можеш да видиш дали реагират или не - моите така видяха, че са се прецакали, но няма да имаш индикация на таблото със сигурност.

Въпроса е , че щом си усещал това мелене в двигателя значи едно или повече са паднали (доколкото разбирам аз) а това доколкото знам не е никак позитивно .. ама все пак закарай си колата при някой от форумните майстори, те ще ти кажат най-добре
Grishata is online now   Reply With Quote
Old 11-02-2018, 11:04   #12
undy
(унди)

undy's Avatar

Quote:
Не ти трябват никакви ремонтни комплекти,старите(или това което е останало от тях) се махат,отворите се затапват(запушват),има няколко начина по смутрение и виждане на майстора. Софтуерна намеса не е нужна,ако моторчето което задвижва клапите си остане,то ще си върти просто свободно,защото няма какво да движи. Ако се свали и то ,тогава ще е нужна софтуерна намеса. За мен е безсмислено да се сваля моторчето и да се бърка в софта. Поне моята така я направи един от форумните майстори и съм доволен .
Old 11-02-2018, 14:17   #13
Niki96
Запален алфист

Така ... да ви споделя ужаса ... запалих колата .. (трудно запали) ... педала въобще не реагираше ... пак се чуваше мелянето .. работеше на 800/900 и падаше на 700 оборота ... и гаснеше ... веднага слезнах и откачих МАФ .. три пъти я врътнах да запали .. светна чека .. колата заработи добре ... реагира на педала и за момент изкара финни частици сажди отзад .. обяснете ми как от дебитомера се чува меляне във двигателя ?!?!? След малко отивам да отворя колектора при майстор и да си каже мнението за въпросните клапи и дали ще се махат (ако ми допадне и цената)

Отворихме и почистихме колектора , клапите са добре , колектора беше зацапан , майстора каза да си оставя дебитомера изключен защото някъде по системата се ебава сместта и от там идвало разтропването на мотора от недостиг на въздух да изгори вкараното гориво , ще сменям дебитомера и дано да се оправи , въздушния филтър е на 2 месеца както и горивния ... ще пробвам с нов дебитомера и ако стане ще се радвам много .. сега въпроса е да чакам ли клапите да се развалят или да ги махам защото майстора каза че първо трябва да се омаслят за да тръгнат да се чупят ?!?

.
Old 11-02-2018, 16:16   #14
corvette
започва да се пристрастява

corvette's Avatar

клапите се махат задължително, да не ги вадиш от мотора
Old 11-02-2018, 19:25   #15
undy
(унди)

undy's Avatar

Щом колектора е свален,директно махнете пеперудите и запушете отворите.Вие най-трудното сте направили
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules