Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946)
Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) Въпроси и отговори, свързани с поддръжката. Съвети при покупка.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 15-04-2018, 17:26   #1
Niki96
Запален алфист

Default Въпросче относно интервенции..

Здравейте от известно време колата пуши като смок, особено като включа на задна и е на полусъединител .. в движение докато не прескочи 1500/1600 оборота става чудо зад мен а след това пуши по малко.. ДПФ ми беше светнал преди и по разхода познах че колата си е пуснала регенерация .. излязох на околовръстното и я държах на 3500/4000 оборота .. и така 15/20 минути ... но пушека не изчезна .. под ЕГР има доста прясно масълце .. смених MAP сензора защото беше адски запушен и дори не исках да ходя на диагностика да видя дали работи и в какво стойности ... наскоро се предаде и дебитомера и го откачих иначе колата нямаше сила да тръгне от място със закачен дебитомер ... сега мека си свети но колата върви повече от добре и разхода падна на 10/11 в града ... искам да попитам колко ще излезе комплексно премахване на ЕГР и ДПФ (+ софтуерно) и има ли вариант да се изолира и дебитомера защото като му гледам цената не ми се иска да купувам всяка година дебитомери .. кой от форумните майстори ще препоръчате за тази работа ?

П.с 159 1.9 jtdm 16v (150)

.
Niki96 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2018, 18:10   #2
Read
Запален алфист

За егр и дпф донякъде разбирам.
Ама щом за тая кола те бърка един дебитомер за 300-400 лв, ако се счупи турбото и него ли ще го изолираш?
Read is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2018, 19:26   #3
Alfa tuner
започва да се пристрастява

Alfa tuner's Avatar

Аз дадох 220 лв за дебитомер Bosch какви са тези 300-400лв
Old 16-04-2018, 01:27   #4
Niki96
Запален алфист

Проблема е ме за 1 година смених 2 дебитомер .. един път втора ръка втори път нов на Бош .. и двата фирясха .. ходих на майстор да прегледа кабела и буксата която влиза в самия дебитомер ... и всичко е наред .. аз ли съм карък или какво? А и искам да се радвам на колата не да я правя през 2/3месеца .. и за това искам да махна ДПФ и ЕГР .. на мерцедеса се справих сам ама там компютъра не ги търси а тук като махна маркучето на ЕГР и колата влиза в авариен режим и се налага и софтуерна намеса ... и защо да се счупи турбото ако се направи настройка ? То е по вероятно сега да се счупи понеже съм го откачил и колата работи в сервизен режим .. не я натискам но искам да ги оправя тея неща ... турбото го свалях за профилактика при едно майсторче в дружба , каза че е натрупало нагар и трудно се движели лопатките но като цяло всичко е здраво и без луфтове нямаше нужда от раздвижване а само от почистване...
Old 16-04-2018, 08:54   #5
undy
(унди)

undy's Avatar

Въздушния ти филтър как е ? Ако е някой "спортен" от 15лв. може и той да ти съсипва дебитомерите. 2 за година ,не е малко.
undy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2018, 19:59   #6
Niki96
Запален алфист

Въздушния не е преправян на спортен , още си е в кутия долу под калника ... марката му е Mahle .. около 42 лв .. преди няколко месеца като сменявах поредния дебитомер и него го смених .. сега реално имам 2 чисто нови филтъра ... а проблема не вярвам да е в тях защото пре 1/2 седмици съботата или неделята го свалям за да го издухам на компресор ... тъй като колата я карам повечето време градско
Old 17-04-2018, 09:58   #7
mirchozo
гинеколог любител

mirchozo's Avatar

Я само да те питам, имаш ли резонаторна кутия (незнам на 1.9 дали има, на 2.4 има). Ако имаш, обърни внимание дали не е спукана мембраната й.
mirchozo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 11:31   #8
Niki96
Запален алфист

Кутията след дебитомера , смисъл дето ходи на отделна тръба и си стои в нищото.. ако става въпрос за нея , има я ... но не съм обръщал внимание дали е спукана .. сега ще й хвърля око ...
Old 17-04-2018, 12:16   #9
marin_mv
Запален алфист

marin_mv's Avatar

Колега, съвета ми е да закараш колата в някой от форумните сервизи за диагностика и ремонт. Тук колкото и да искаме да ти помогнем,само можем да гадаем, а като гледам вече проблема те мъчи дълго време и си хвърляш пари по него. За DPF с оглед промените в закона които се очакват скоро, мисля е по добре да се смени с нов. Но решението си е индивидуално, зависи колко планираш още да караш колата и колко ти се инвестира в нея. Поне тук в Германия за 159ка DPF трува 200 - 250 Евро, което мисля е приемлива цена с оглед цената за премахването му и проблемите които можеш да очакваш ако наистина променят закона какво се заканват. Аз лично, на Алфата ми в БГ мисля да го сменя.
marin_mv is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 15:27   #10
Niki96
Запален алфист

Ами мой колега който е полицай по принцип , го върнаха от техническия защото колата му пушела доста и не отговаря на стандарта .. той премахна ДПФ-а и колата влезе в норми сподели ми че сега много рядко изпушва и то за секунда време при превключване ..и за това искам и аз да направя тая интервенция
Old 17-04-2018, 15:57   #11
marin_mv
Запален алфист

marin_mv's Avatar

Да, до сега това работеше. Наличието на DPF само по себи си не е проблем, ако той е изправен. Но нали уж ще променят изискванията за технически преглед и за да го минеш, ако колата ти е излязла от завода с ЕВРО 4, трябва отработените газове да са в границите на ЕВРО 4, а не просто да не пуши. Спрямо нивото на отработени газове ще се ограничава и достъпа до централните части на градовете и т.н. Уж това ще се приеме до 2 месеца. Не знам какви са актуалните цени за качествено премахване на DPF - физическо и софтуерно. Но ако е полувинта от 400 - 500лв е по-добре да се сложи нов DPF и да си спестиш притесненията, че след година няма да можеш да минеш преглед или ще ти спрат колата от движение с някоя мобилна станция. Всичко това е лично мнение, на база това което чета като очаквани промени в закона. До колко ще се случат и кой как иска да си харчи парите е друг въпрос Четох мнения на колеги, който препоръчват да се използва масло за ЕВРО 5, ЕВРО 6, различни добавки и т.н. и колите ни пак са си в норма дори и без DPF .... който има опит да сподели. На мен лично ще ми е интересно какви стойности ще покажат 159ки с изправен DPF и без DPF.
marin_mv is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 19:03   #12
Niki96
Запален алфист

Ами колега го беше премахнал и въпреки това беше в допустимите стойности иначе да , нов ДПФ също решава проблема .. но тази цена от 250-300 евро доколкото знам е за НЕрегенериращи се ДПФ филтри и е безумие да се сложи такъв при положение че горивата са ни 3-то качество .. а регенериращ се ДПФ филтър специално за моят алфа ми казаха цена от сорта на 1350 лв ... който ще издържи поне 5 години .. което също е много .. предвид поддръжката и неочакваните ремонти става доста скъпо ... а щом и без ДПФ колата ще е в норми (ако се настрои като хората разбира се ) то ще го премахна за да не правя и двигателя и турбото .. и проблема не е в това да я хвърля в сервиз и да гладувам като куче .. проблема е че тия неща като се скапят и оставаш на пътя , колата влиза в авариен режим и е много опасно .. ако взимахме европейски заплати определено ще си позволя и нов ДПФ и нов катализатор и нов ЕГР ... в случая се мъча хем да спася колата хем да сме “изрядни” .. иначе на техниците им е ясно за какво става въпрос и тук някъде четох за стойностите на които трябва да отговаря колата и ни отпускат малко мегдан .. но в случая хвърлям сажди и ме е срам да я карам даже .. паленето ми е придружено с бяло пропушване което майстора хвана на диагностика и каза на 101% че е от ЕГР ... а отидох уж дюзите да закачиме защото имах съмнения в тях (понеже са пиезо) 1-ви и 2-ри 0.2 и 0.3 .. на 3-ти -0.5.. 4-ти 2.00 ( като колебаеше на 1.9 но задържаше повечето време на 2.00)
Old 18-04-2018, 10:53   #13
mirchozo
гинеколог любител

mirchozo's Avatar

Сега като се зачетох малко по-внимателно, сигурен ли си в изправноста на егр-а ? Ако е частично отворен ще имаш доста сажда отзад, както и липса на мощност защото реално колата се души. Бих ти препоръчал да сложиш една плочка и да го запушиш за да видиш дали ще има промяна в пушека. Естествено ще я вкараш в авариен режим, но той така или иначе ти свети чека щом си откачил дебитомера. Би трябвало да изчисти пушека или да изпушва само при рязко ритане на газта. Ако е запушен или го чистиш или го изключваш софтуерно. Освен това ако каквото и да си решил да правиш, хубаво е да бъде почистен всмукателния колектор.

Общо взето си задели някой лев и направи следното : премахване на дпф, пеперуди, егр, почистване на всмукателната система защото така или иначе се вади колектора, както и софтуерна намеса за да не ги търси компютъра в съчетание с едно леко чипче.
Old 18-04-2018, 11:22   #14
Niki96
Запален алфист

Да колега, сигурно е че е от ЕГР.. при палене изпушва бяло сивкав дим .. после се разрежда и дори на място (много рядко) пуши черно .. но се усеща липса на мощност в ниските (до 1600 оборота) ако я вкарам на 2-ра или 3-та с 1000 оборота докато не ускори до 2000 оборота зад мен става чудо .. прескочи ли обаче 2000 димът става по разреден и почти не се вижда на огледалата ... при форсиране на място също пуши .. иначе ДПФ-а по думите на майстора може да кара още , те генерациите се пускат и се чисти ... когато я взимах светеше ДПФ - а след 15 минути каране изгасна а разхода падна на следващото палене (реално на другия ден) на 61% каза майстора каквото и да означава това .. но определено няма да го чакам да замине.. иначе сега работи колата в сервизен режим заради дебитомера .. а иначе авариен режим не е ли с ограничаване на оборотите и изключване на турбото? Защото това нещо не ми се е случвало с изключение на зимата .. бях я закачил с някакво евтино адаптираме колкото да проверя налягането на турбото и точно два пъти пренаду на 1.8 бара като държеше това налягане в същото време нямах ускорение а се чуваше свистенето от завихрянето .. стигнах до работа и там на обедната почивка свалих кората и гледах за спукани маркучи направи ми впечатление че този които идва от кулера е леко омазнен .. но като се прибирах довечера нямаше проблеми .. вече една година я ръчкам стабилно и си държи налягане от 1.49 до 1.57 вътре на таблото е разградено до 1.6 в тоя ред на мисли предполагам че е добре .. на място я чувам как надува и даже се и разтоварва и то звучно .. актуатора е сменен старият разтоварваше бавно заради някаква ръчка или лостче на него и същия майстор го смени .. горе над фаровете видях някаква машинка с вакуми прикачени , проверих я по код и се оказа преобразувател на налягане .. от ауто Италия ми обявиха цена за бошов 80 лв с отстъпка на колега и го смених за всеки случай както и мап сензора след дебитомера че беше натрупал сажди и дори не исках да знам дали работи или не .. и го смених и него .. и така леко по леко стигнахме до ДПФ и ЕГР .. а одеве звънях на майстора отново да го питам какво са тия “ пеперудки” обясни ми че са вихрови клапи .. но когато ми е чистил колектора забелязал че са здрави и ако имам съмнения да ида пак при него и каза че имало ремонтни комплекти за 60 лв за затапването .. какви ще са плюсовете и минусите ?
Old 18-04-2018, 11:39   #15
mirchozo
гинеколог любител

mirchozo's Avatar

Затапването на егр няма да изключи турбото и да пусне ограничител. Можеш спокойно да го запушиш за проба, а и не само.

Относно пеперудите, като цяло се води една от детските болежки за модела. Махат се докато са здрави, защото се чупят а оттам нататък нищо хубаво не следва, зависи какви поражения ще направят.
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Млад техник > Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules