Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Други > Общи приказки
Общи приказки За всичко, което НЕ Е свързано с Alfa Romeo.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 15-10-2007, 20:49   #1
dch
Младши алфист

Default Мобилни камери на КАТ

Някой ще ми обясни ли следното нещо. Когато се задава въпроса статичните камери не нарушават ли човешките права, отговора е, че те са обявени публично, даже има и табели, т.е. информиран си и следователно наистина не ти нарушават правата. А какъв е отговора за мобилните камери на същия въпрос?

---
За улеснение цитирам:

КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Чл. 32.
...
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

ЗАКОН ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА

Чл. 2. (1) Специални разузнавателни средства по смисъла на този закон са техническите средства и оперативните способи за тяхното прилагане, които се използват за изготвяне на веществени доказателствени средства - кинозаписи, видеозаписи, звукозаписи, фотоснимки и белязани предмети.
Чл. 3. (1) Специалните разузнавателни средства се използват в случаите, когато това се налага за предотвратяване и разкриване на тежки престъпления по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, когато необходимите данни не могат да бъдат събрани по друг начин.
---

Не съм адвокат, но съм работил в тази област и знам, че за да издадът разрешение за следене на някой (вкл. и с камера) трябват доста бумащина да се изпише и доста подписи да се положат (ето ви закона ако ви се чете - чл. 14, 15 и 16 http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134163459).

С две думи казано на обикновен език, не може да бъдете записвани без ваше знание, а още по малко този запис да бъде използван като доказаталство. А в Булгаристан могат да ти напишат акт по запис от скрита камер представен от телевизията в разрез с конститицията и законите (всички помните случая с камерата на Нова Телевизия пред КАТ и как на самите катаджии, техните колеги им писаха актове)

В тази връзка в нормалините държави при подобно неспазване на законите от органите на реда винаги има неправителствени организаци, които се грижат това да не става. И в тези държави винаги където има камери, патрулка (поради същата причина нямат право да се крият по храстите, а трябва да се виждат) или радар (и това е вид следене) те са обозначени така, че всички да знаят. Целта на тези средства е превантивна - да те накарат да намалиш скороста или да не направиш нарушение и с това частично или напълно да се намалят нарушенията и съответно ПТПтата в даден участък или зона от града, а не както грешно разбират нещата нашите управници да се изловят лошите. Лошите винаги ще ги има, но ако целта да ги хванат е да се нарушат правата на всички ни и да се четат законите по диагонал, си мисля, че бъркам държавата.

Аз съм за това да се спазва законът за движение по пътищата, но съм за това да се спазват и всички други закони
Old 15-10-2007, 21:38   #2
jblmusic
Запален алфист

jblmusic's Avatar

А в закона пише ли някъде това , че КАТ-аджиите не могат да се крият зад храстите?Или е по - удобно такъв закон да не се издава въобще тук в "булгаристан".
Old 15-10-2007, 21:41   #3
koolio
тъп и упорит

koolio's Avatar

Ами аз затова в темата за радар-детекторите писах, че не е лошо да се чете Конституцията, мързеше ме да цитирам точния текст. прав си, колега, обаче тука все още се действа "по целесъобразност". Затова ще си караме както си знаем и...Бог да ни е на помощ!
Volvo S60 2.4D 163 к.с. 2008 г.
koolio is online now   Reply With Quote
Old 15-10-2007, 21:45   #4
dch
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by jblmusic
А в закона пише ли някъде това , че КАТ-аджиите не могат да се крият зад храстите?Или е по - удобно такъв закон да не се издава въобще тук в "булгаристан".
Пише, че не можеш да бъдеш следен без твое знание, и го пише не в закона, а в конституцията (което е малко повече от закон). Цитирам пак "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание" и питам това мен да ме виждат, а аз да не мога да ги видя заради храстите какво е?
Old 15-10-2007, 21:52   #5
trustworthy
JTD проповедник

trustworthy's Avatar

Quote:
Originally Posted by dch
...и питам това мен да ме виждат, а аз да не мога да ги видя заради храстите какво е?
Измекярщина
trustworthy is online now   Reply With Quote
Old 15-10-2007, 21:57   #6
proper
droid

proper's Avatar

Default Re: Мобилни камери

Quote:
Originally Posted by dch
Някой ще ми обясни ли следното нещо. .....
трудно е за обяснение....ние сме си говорили с тебе по тоя въпрос няколко пъти.....за да са законни трябва да приемат специялен закон, който да ги регламентира предполагам....иначе не могат да издуржат в съда делата просто....абе всичко е такава пародия.....
Old 15-10-2007, 21:57   #7
dch
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by koolio
Ами аз затова в темата за радар-детекторите писах, че не е лошо да се чете Конституцията, мързеше ме да цитирам точния текст. прав си, колега, обаче тука все още се действа "по целесъобразност". Затова ще си караме както си знаем и...Бог да ни е на помощ!
Не си прав. Само едно нещо ще ти напомня, какво стана с торентите. Не само, че не вкараха никой в затвора ами направо им узакониха бизнеса. Ако се дигнат всички автомобилни клубове и се раздуха темата знаеш ли колко бързо ще ги спрат тези мобилни камери?

Бях във видеокотрола преди година и нещо за пресичане на двойно непрекъсната линия, като нарушението беше заснето със скрита камера, видях го, скарахме се, изгониха ме и познай дали съм платил. И самите катаджии знаят, че не е чиста работата. Както имаше един виц за сервитьора и надписаната сметка:
- А тия десет лева какви са?
- Ами ако мине.

Да не говорим, че и така наречените "призовки", които пращаха преди нямаха никаква стойност, защото не се дават на ръка или с препоръчано писмо, а се пускат в пощата. Преди една седмица видях в Пловдив, че там сега пращат "покани". А щом те канят, а не те призовават, дали е задължително да ходиш .
Old 15-10-2007, 23:23   #8
koolio
тъп и упорит

koolio's Avatar

Тук нещата са малко по-различни. Ако има предупреждения, че еди-кой си участък се наблюдава от камери, наблюдението е законно. Но да си виждал нещо такова? Нали четем Конституцията - Чл. 32.
...
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Да приемем, че съгласие от всички шофьори не може да се иска, но трябва задължително да бъдат предупредени. Идеята на тези камери е да действат превантивно- да знаеш, че има камера, и да не правиш нарушения. Същото е и с катаджиите на пътя и детекторите- шофьорът трябва да знае, че във всеки момент и на всяко място може да бъде проверяван, какъв е проблемът, че ще узнае точно къде има патрул? И ако катаджиите стоят точно на опасните участъци и шофьорите са предупредени за това, ще спазват правилата именно в този участък.
За съжаленние обаче нашите законодатели и държавни служители не целят превенцията и предотвратяването на нарушения и инциденти, а отчитането на дейност- "заловихме еди-колко си нарушители" и оставането на предпоставки за рушвети.
Иначе идеята за това автоклубовете да опитат да бъдат някакъв коректив на порочните правила и практики е хубава, но честно казано съм умерен песимист. Въпреки това, тъй като работата ми ще е свързана с познаването и тълкуването на законите, съм готов да помогна с каквото мога за идеята.
Volvo S60 2.4D 163 к.с. 2008 г.
koolio is online now   Reply With Quote
Old 15-10-2007, 23:36   #9
dch
Младши алфист

Quote:
Иначе идеята за това автоклубовете да опитат да бъдат някакъв коректив на порочните правила и практики е хубава, но честно казано съм умерен песимист. Въпреки това, тъй като работата ми ще е свързана с познаването и тълкуването на законите, съм готов да помогна с каквото мога за идеята.
И аз съм песимист, но само ако седим и блеем няма да се оправят работите. Нищо не пречи бавно да почнем да шумим, тук статийка, там репортаж, отворени писма и т. н.

И най-дългият път започва с една крачка.
Old 15-10-2007, 23:44   #10
proper
droid

proper's Avatar

Quote:
Originally Posted by dch
Quote:
И аз съм песимист, но само ако седим и блеем няма да се оправят работите. Нищо не пречи бавно да почнем да шумим, тук статийка, там репортаж, отворени писма и т. н.

И най-дългият път започва с една крачка.
Абсолютно си прав!!! Ти знаеш ли кво става в Швейцария като се опитат да гласуват управниците, дори на общинско ниво, някоя глупост или дори нещо което не се харесва.......всички се вдигат единни....учителската стачка сега тук е някво лекинко парти в сравнение с шума който дигат там..... и има ефект!!!!!
Десетки пъти там като съм бил сме си говорили с хора и ни се чудят как може да сме такива непукисти за неща, които са важни....ама..
Ама тука ако не ни опре до гърлото.....си траем!!
Old 15-10-2007, 23:47   #11
dch
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by proper
Ама тука ако не ни опре до гърлото.....си траем!!
Не до гърло, тука ако не заколят някой си траем.
Old 16-10-2007, 01:10   #12
Alfa User
Alfa 155 Fanclub-Bulgaria

Alfa User's Avatar

Ми така е у милото ни Отечество. Докат си траем и стискаме зъби, ще ни опъват както си искат. Запитвали ли сте се колко много хора в тая държавица не си познават правата? Как тогава да не ги цака кой както си иска ?
Като начало можем да започнем борбата като обясняваме на всеки познат как може и как не може да го снимат и цакат. Съответно всеки наш познат като разкаже на всички свои познати лека полека ще се разшири паяжината

The Legend 155 - enter the site
Alfa User is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2007, 03:28   #13
KGB
QVD master

На мен днес чашата на търпение ми преля....Пламен е свидетел на случилото се.

Така, че скоро им обявяваме война на КАТ и без това никаква ама абсолютно никаква полезна работа не вършат...

Ако сте зад мен отиваме на жестока битка, коята може и да продължи една две години....ще е трудно, но ако стиснем зъби мисля ще победим.

Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
" Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
"Seat Leon TDI champion WTCC 2008"
KGB is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2007, 08:43   #14
proper
droid

proper's Avatar

Кажи какво е станало??
Old 16-10-2007, 09:54   #15
dch
Младши алфист

Quote:
Originally Posted by KGB
На мен днес чашата на търпение ми преля....Пламен е свидетел на случилото се.

Така, че скоро им обявяваме война на КАТ и без това никаква ама абсолютно никаква полезна работа не вършат...

Ако сте зад мен отиваме на жестока битка, коята може и да продължи една две години....ще е трудно, но ако стиснем зъби мисля ще победим.
Ами да почваме.
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Други > Общи приказки « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules