Форуми - Начална страница Клуб Алфа Ромео България - Сайт
Register FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Други > Общи приказки
Общи приказки За всичко, което НЕ Е свързано с Alfa Romeo.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-05-2010, 10:34   #1
Peter_63
Запален алфист

Peter_63's Avatar

Default Дайте някаква идея за ДжиПиЕс за кола

Нямам никакви познания за такава джаджа. Трябва ми за пътувания из Централна Европа и Балканите. Качествено на средна (не много висока цена), не е нужно да има много екстри, достатъчно е коректно да ми показва маршрута. Какви характеристики да гледам. Какви функции е добре да има. Предварително благодаря.
Old 02-05-2010, 13:00   #2
ves_v8
Запален алфист

ves_v8's Avatar

колега, аз имам GPS Луксима. софтуера е "iGo"
устройството не е лошо, има много добра точност, има слот за мемори карта, както и доста други екстри по менюто - блутуут за телефон, можеш да гледаш филми на него...
Въпреки това ти препоръчвам да си вземеш някой Garmin. по-добри са. Ето този много ми го похвалиха, заслужавал си парите http://www.garmin.bg/?s=5&i=213
ves_v8 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2010, 19:14   #3
Peter_63
Запален алфист

Peter_63's Avatar

Quote:
Originally Posted by ves_v8 View Post
...
Въпреки това ти препоръчвам да си вземеш някой Garmin. по-добри са. Ето този много ми го похвалиха, заслужавал си парите http://www.garmin.bg/?s=5&i=213
Мерси за препоръката колега. Прегледах модела, изглежда добър. Някой дали знае колко са подробни картите в гармините. Човекът в магазина каза, че за БГ и Зап.Европа картите са подробни, но за балканските държави не толкова. И някакви мнения за Гармин или Томтом като марки?
Old 02-05-2010, 21:55   #4
mochko1
Старши алфист

mochko1's Avatar

Картите са бих казал ,прекалено подробни дори ненужно подробни. Има такива кози пътечки ,дето кола не може да мине от там ,но на гпс-а го има пътя и доста често се случва да те навре в някоя такава трета глуха. Ползвах доскоро Гармин закупен от Германос за скромните 500 лева. Едва дочаках да се оттърва от него ! Отвратителна машинка ,никога не ме е прекарвал по пътя по ,който аз искам да мина. В момента позвам ТомТом ,и...иииии разликата е минимална Употребявам го само градско (Лондон) и то само когато наистина е наложително. Общо взето мнението ми за гпс-те е ,че стават само за ориентация в непознати градски условия ,но не трябва да се ползват в никакъв случай на дълго пътуване ,защото само нерви и ядове с тея машинки. По добър вариант от пътната карта и следене на табелите по пътя няма. Забравих да добавя ,че във Варна и София редовно бърка адресите с по няколко улички ,и никога не е бъркал адрес в европейските градове. Между Гармин и ТомТом бих ти препоръчал вторият ,а иначе Мио. С картите незнам как са ,но имат доста забавления и менюто изглежда по привлекателно Успех.

Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another!

.
mochko1 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2010, 22:06   #5
viki
Ор'гинална с бандИрол

viki's Avatar

Погледни и тези теми,дано са ти полезни

цък

и тази

и тази може

Други не открих с търсачката,което не значи,че няма...

Имам Гармин,но не мога да дам съвет,защото друга навигация не съм използвала(т.е нямам база за сравнение )
Old 03-05-2010, 08:44   #6
Peter_63
Запален алфист

Peter_63's Avatar

Quote:
Originally Posted by mochko1 View Post
... Общо взето мнението ми за гпс-те е ,че стават само за ориентация в непознати градски условия ,но не трябва да се ползват в никакъв случай на дълго пътуване ,защото само нерви и ядове с тея машинки. По добър вариант от пътната карта и следене на табелите по пътя няма. ... Успех.
Мерси за препоръката И аз съм съгласен за пътната карта и табелите, но би ли уточнил какви точно ядове създават тези машинки при дълго пътуване?

---------- Post added at 08:44 ---------- Previous post was at 08:27 ----------

Quote:
Originally Posted by viki View Post
Погледни и тези теми,дано са ти полезни
цък
и тази
и тази може
Други не открих с търсачката,което не значи,че няма...
Имам Гармин,но не мога да дам съвет,защото друга навигация не съм използвала(т.е нямам база за сравнение )
Мерси за линковете viki Аве то и аз уж търсих с търсачката, ама нещо явно не съм се справил
Обаче тия теми са прекалено технически за мен. Тез неща ай гоу, май гоу и пр. са ми сложни, не ги разбирам, пък и не ща да ги разбирам. Аз разсъждавам така: мен ми трябва джаджа за навигация като пътувам насам-натам, сметнал съм, че ми се ще да ползвам машинка вместо карта и питане (макар че с питане до Цариград се стига ), искам джаджата да има лесен интерфейс и да работи качествено и надеждно. По-задълбочени анализи само ме объркват

В края на краищата се спрях на гармин. Колебая се между ей тия три машинки цък, цък и цък. Давайте мнения.
Old 03-05-2010, 15:41   #7
mochko1
Старши алфист

mochko1's Avatar

Quote:
Originally Posted by Peter_63 View Post
Мерси за препоръката И аз съм съгласен за пътната карта и табелите, но би ли уточнил какви точно ядове създават тези машинки при дълго пътуване?

---------- Post added at 08:44 ---------- Previous post was at 08:27 ----------

Мерси за линковете viki Аве то и аз уж търсих с търсачката, ама нещо явно не съм се справил
Обаче тия теми са прекалено технически за мен. Тез неща ай гоу, май гоу и пр. са ми сложни, не ги разбирам, пък и не ща да ги разбирам. Аз разсъждавам така: мен ми трябва джаджа за навигация като пътувам насам-натам, сметнал съм, че ми се ще да ползвам машинка вместо карта и питане (макар че с питане до Цариград се стига ), искам джаджата да има лесен интерфейс и да работи качествено и надеждно. По-задълбочени анализи само ме объркват

В края на краищата се спрях на гармин. Колебая се между ей тия три машинки цък, цък и цък. Давайте мнения.
Aамиии от къде да започна Тръгвам от Разград за Осло (грубо са 3500 километра) и избирам опция за каране само по първокласни пътища и магистрали с мисълта ,че това чудо на техниката ще ме води само по аутобаните. Да ама не ,изведнъж гпс-а започна да ме изкарва от магистралите и да ме навигира по някви други пътища в Германия. Зададох на ново дестинацията и всичко се оправи ,след около 150 километра отново ,"Изход в дясно след 500 метра" Може и моята машинка да е била нещо повредена ,но по време на движение ,ако усиля/намаля звукът ,маршрутът се преизчислява и показва вече нов път до дестинацията който е различен от предишния. В Английската провинция ме е прекарвал по такива пътища където две коли не могат да се разминат ! Общо казано пътят ,който аз си избирам по пътната карта и този ,който гпс-а избира са винаги различни. Имам поне 10 случея в ,които машинката се сдухва нещо и показва ,че караш по средата на някоя нива или гора. Една сутрин Гармина не успя да се свърже със сателит почти 3 часа. Бях го дал на един приятел да пътува с него до Пловдив. После момчето ми каза ,че до Велико Търново всичко е било наред и след това го е изключил ,защото гпс-а взел да бърка пътя И пак казвам ,ако трябва да пътуваш примерно София - Берлин ,вадиш си картата и си там. Когато влезеш в Берлин включваш си гпс-чето задаваш му адрес и караш по него ,това е. А ако търсиш някое забутано село дето го няма на картата ,тогава трябва да се довериш на машинката и да се надяваш да не те прекара през луната за по напряко.

Poor is the man whose pleasures depend on the permission of another!
mochko1 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2010, 15:58   #8
mboge
Нафта юзер

mboge's Avatar

Я кажи да нямаш GSM , с операционна система ? Ако не търси навигация със WinCE или WinMobile , софтуери бол , моя съвет е TomTom или Sygic за Европата
Old 03-05-2010, 17:18   #9
mim
жена зад волана

mim's Avatar

аз да кажа, че гарминските кози пътечки ни спасиха в италия, като останахме без бензин, е ако бяхме с колата, щяхме да се озъбим, но за щастие моторът се провря
но бяхме дали опцията "най-къс" път, а не "най-бърз"
много е важно кое от двете е, ако искаш магистрала и ако не искаш
за софия, като търся адрес много добре се е справял
в рим беше безценен навигатор за всички забележителности
моделът е garmin 225w nuvi

проблем ми беше като го ползвах в хановер пеш, че няма компас и трябва време да се ориентираш кое му е лявото и кое дясното
Old 03-05-2010, 17:32   #10
morfius
Матричар
Член на клуба

morfius's Avatar

Важно за тия играчки:
- Най-къс маршрут мери дължината на отсечките по картата, независимо какви са (стига да са му позволени от настройките).
- Най-бърз маршрут мери дължина на отсечки и позволени скорости и калкулира по този начин време.
- Най-лесен маршрут мери отсечки с максимален коефициент леснота (коефициента намалява - магистрали, първокласни, второкласни, населени места).

Всичкото това по-горе на теория и при читава карта де.

Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.
morfius is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2010, 18:27   #11
CBET
Запален алфист

CBET's Avatar

Имам Гармин Нуви 200. Ползвал съм преди него няколко други (Мио, iGo, Tom Tom), а в момента понякога ползвам и вградената в телефона ми Нокиа. Единственото предимство на Гармина, е че никога не ми е забивал и доста редовно се разработва нов фърмуер и софтуер от производителя (т.е. поддръжката от страна на Гармин е на нужното ниво). Случвало се е да загуби сателити, както и да ми каже "Маршрута невъзможен", след като ме е водил по въпросният маршрут няколко стотин километра вече, а след няколко километра да го преизчисли отново. Наскоро обаче се обнови управляващата програма за самото устройство (MapSource се казва софтуерчето, което е фрий) и ми отхвърли редовно закупената от мен карта на България. Оказа се, че българският разработчик на картата за България е компилирал старите версии с неоригинален софтуер, което пък от своя страна в последната версия на управляващият устройството софтуер са намерили как да блокират подобни карти. Естествено крайният потребител, който си е закупил легална карта за Гармин в случаят печели "гореща супа" и трябва сам да се сети култувата реплика на Любо Пенев .
Та моят съвет е ако искаш купувай си Гармин, но не и картата за България.
Карти се намират по други места в нета (разбира се с идеята, че само ще я "пробваш" и после винаги можеш да си закупиш официално лицензирана карта)!

.
CBET is online now   Reply With Quote
Old 04-05-2010, 00:40   #12
pr_00f
алкохолист

pr_00f's Avatar

Аз си купиш пръчка от братски Китай.
Преди година и половина за 140 лева с 5 инча дисплей.
Върши си чудесна работа, като изключим късият живот на батерията на автономен режим . Дисплеят е голям и смуче яко, но не че жълтурите не са сложили 2 пъти по малка - като физически размери- батерия и държи около 1 час.

От софтуерите тествано :
Гармин - 3 дни, ами толкова неинтуитивен интерфейс..., е не мерси.
Спрях се на иго8+ и за момента бих казал че съм доволен, като изключим момента че картите за България са все още далеч от статус "много подробни".

Примерно ето тази пръчка не изглежда лошо:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33738
Или пък това:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.29378

Аз си купих това:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.23568

И си е съвсем прилична навигация с голям дисплей, като за без пари.
Като се счупи, даже няма да ми е жал.

Каквото било.... било.

.
pr_00f is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2010, 18:26   #13
Peter_63
Запален алфист

Peter_63's Avatar

Благодаря на всички колеги за мненията и препоръките.

Само за инфо: В края на краищата си купих Гармин нуви 1350 БГ. Засега съм доволен. Карта за БГ и Европа, българската се ъпдейтва безплатно 2 г., слот за микроСД. Интерфейсът наистина обаче малко не е съвсем интуитивен, но се свиква.

Пробвах уреда на извънградско Варна-София. Държи се коректно, не е забивал. Има значение да се помисли малко преди да се зададе маршрута относно настройките - най-къс, най-бърз или най-икономичен маршрут, и освен това какви типове пътища да се избягват или да не се избягват. Мнението ми е, че трябва малко да се помисли, когато се настройва машинката, за да може и тя да отвърне с някаква интелигентност.

Пробвах я и в София, нямах проблем с маршрутите, даже нарочно се забих в някакви глухи улички, съвсем коректно ме изведе където трябваше.

Най-се накефих, че намерих едни ПОИ точки, отнасящи се до камери и вероятни места за засади на полицията с указания за ограниченията на скоростта, само дето трябва често да се ъпдейства, но файлът е фрий, така че няма проблеми.
Old 11-05-2010, 18:52   #14
Pepo
observer

Pepo's Avatar

Със здраве да го ползваш! Ако имаш нужда от каквото и да е инфо за Garmin, свиркай на ЛС.
Old 12-05-2010, 08:45   #15
DarkKnight
Луд за връзване

Quote:
Originally Posted by Peter_63 View Post
Благодаря на всички колеги за мненията и препоръките.

Само за инфо: В края на краищата си купих Гармин нуви 1350 БГ. Засега съм доволен. Карта за БГ и Европа, българската се ъпдейтва безплатно 2 г., слот за микроСД. Интерфейсът наистина обаче малко не е съвсем интуитивен, но се свиква.

Пробвах уреда на извънградско Варна-София. Държи се коректно, не е забивал. Има значение да се помисли малко преди да се зададе маршрута относно настройките - най-къс, най-бърз или най-икономичен маршрут, и освен това какви типове пътища да се избягват или да не се избягват. Мнението ми е, че трябва малко да се помисли, когато се настройва машинката, за да може и тя да отвърне с някаква интелигентност.

Пробвах я и в София, нямах проблем с маршрутите, даже нарочно се забих в някакви глухи улички, съвсем коректно ме изведе където трябваше.

Най-се накефих, че намерих едни ПОИ точки, отнасящи се до камери и вероятни места за засади на полицията с указания за ограниченията на скоростта, само дето трябва често да се ъпдейства, но файлът е фрий, така че няма проблеми.
Най-напред - със здраве да си го ползваш.

За ПОИ има много интересни добавки и то безплатни - национални обекти и забележителности, хижи (ако обичаш разходките в планината), места с безплатен Wi-Fi и още много, но отдавна не съм се образовал за нови глезотийки.

Alfa Romeo 156 1.9JTD '99
BMW 316 Compact '95
DarkKnight is offline   Reply With Quote
Reply
Go Back   Club Alfa Romeo Bulgaria > Други > Общи приказки « Previous Thread | Next Thread »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules