PDA

View Full Version : Кросвагон, смяна масло на диференциалите



VaNKaTa*88
31-03-2020, 10:14
Здравейте колеги,
от две седмици вече имам Кросвагон 2005 година на производство.
Колата е обслужена, но туй като за първи път съм собственик на кола 4Х4 имам няколко въпроса.
След смяна на маслото на скоростната кутия реших да сменя и това на диференциалите, но честно да кажа не знам с
какво масло да го направя. Търсих информация, но прекалено малко и то различни мнения,
затова реших да попитам тук и дали има хора, които са го правили и дали са доволни от смяната.
Друго нещо, което ме притеснява е един шум, които се чува при тръгване от място, звучи като зацепване и го прави само
един път в моментът, в който колата мръдне на първа. Аз мисля, че е от зацепването на диференциала, но както казах нов съм
и не знам при другите има ли го този звук. Третото нещо за което искам да попитам е свързано със стрелките на скоростомерът и на
оборотомерът. Работят си перфектно, но стъпя ли на паваж полудяват сякаш от вибрациите, защото не скача лудо навсякъде, а играе около тази скорост. Примерно карам с 60 на паваж, а тя играе от 80 до 40. И последно, може ли някои да ми каже имам ли вихрови клапи или нямам, защото доста неща изчетох и на всеки двама, които казват, че има има двама, които казват, че няма.

kirekchiev
31-03-2020, 15:26
Здравей. Не съм имал Q4, но от това, което съм чел знам, че им тропат карданите. За стрелките и на моята се друсат, но не чак толкова много като на твоята. Не знам на какво се дължи, но аз даже спрях да го забелязвам, пък и не карам с 60 по паважа, че после окачването скъпо :D

osti
31-03-2020, 17:53
Здравей,

Честит кросвагон, за мен това е уникален автомобил. Преди няколко месеца купих такъв за баща ми и ако намеря със същото оборудване като неговият, бих взел и за себе си такъв. Това, което бих те посъветвал е да провериш различните марки масла какво предлагат за колата в интернет. Аз закарах автомобила за обслужване, исках да ми сменят и маслата по ходовата част но отговора беше, че са проверени и са бистри и няма течове по раздатки и диференциали та ми отпадна временно задължението. Според различни източници в интернет дават 80W-90. Но пък в сайтът на Кастрол дават и 75W-90 и 80W-90.

Този шум ако е като тупкане е много вероятно да са тампоните на диференциала, това е едно от болното място на тези автомобили. Нови няма или поне аз не намерих из европа, като заместител се ползват от преден долен носач на Honda Civic EP3.

Инфото е от тази тема:
https://www.forum.alfaholicy.org/156/108903-wymiana_regeneracja_poduszek_mostu_tylnego_przedni ego_crosswagon_156_.html?language=en

Такива тампони взех за баща ми. Разликата е, че при оригиналните не е централна дупката а леко в страни. Докато хондовите тампони са центрирани. Проблеми за момента няма но щом са го измислили така, явно има защо и като мине тази олелелия с вируса, ще нося оригиналните тампони да ми направят полиуретанови. Висящият тампон на кардана също се разбива, той същo ми е кандидат за полуретан и последното място е отпред една греда. Мисля, че раздатката се държи за нея. На втора страница от темата е показана.

Най-лесно да разбереш дали имаш вихрови клапи е като махнеш пластмасата на двигателят и погледнеш всмукателният колектор.
Така изглежда колектор с вихрови клапи https://vanos-bmw.com/images/opel-zaglushki3-1.JPG
https://www.autolusso.co.uk/assets/images/servicing/swirl-flap_2.jpg

mordohy
31-03-2020, 19:37
75в -90 е синтетика или полусинтетика. 80В-90 е по по-старите стандарти. Слагай смело 75В-90, дори полусинтетика и го сменявай на 70 000км!

Scrapera
31-03-2020, 19:40
един път в моментът, в който колата мръдне на първа. Аз мисля, че е от зацепването на диференциала, но както казах нов съм

Точно така. Този удар е вътре в диференциала. И при чисто нов кардан, и сменени тампони на диф., пак го има.

Тази кола никога няма да бъде перфектна. Винаги нещо ще се обажда, независимо от хилядите левове наляти по трансмисията.

Свиквай. :)

VaNKaTa*88
31-03-2020, 20:36
Благодаря за бързите отговори колеги. Днес, благодарение на карантината разбрах, че нямам вихрови клапи, но имам повече от много свободно време и затова свалих и интеркулера да го почистя, че имаше около 1 пръст мръсотия по него. Как е вършил някаква работа не знам.

BO
01-04-2020, 19:32
Пиши на penev@bmw-shper.com, обясни им каква е колата и питай дали ще искат да ти ремонтират дифа.