PDA

View Full Version : Чукане при 1200 оборота, 1.9jtdm



bikerider
14-08-2020, 17:50
Здравейте!
Появи ми се едно чукане, като крякане, особено отчетливо при ниски обороти. На 2-ра и 3-та скорост, почва изразително на 1100-1200 оборота да се чува най-добре, може би на повече го има, но не се чува от шума на двигателя. Един некадърник каза, че бил маховика и след смяна щяло да спре. Сигурно е бил тръгнал, защото колата звучеше странно при първите 10 минути след студено палене, след което двигателят работи тихо, а сега е тих от самото палене, но не е от него чукането. Така, след като съм 1.5К назад и след 4 дни в сервиза... Чукането пак го има и при включен и при изключен климатик. Шайбата на компресора на климатика присвирва, но явно не е от нея.
Отделно откакто ми смени тоя маховик, при скорост над 30км/ч, дори без да подавам газ, дори по инерция, т.е. на изключена скорост, се чува някакъв шум, като от зъбни колела или тежки метални плочи, които се въртят и се трият помежду си. Не знам как да го опиша точно, един глъхнещ шум.
Ходих на един друг майстор, който навремето ми отстрани течове по климатика на същата кола, и той, заедно с още двама души със слушалка я слушаха и каза, че е нещо откъм първи цилиндър, не било за един ден работа и не била за път. Да му я карам в понеделник.
Колата е 147, 1.9jtdm, 150 коня.
Идеи и насоки, какво може да е? Благодаря в аванс!

El Caballero
14-08-2020, 18:22
На мен ми тропаше демпферната шайба на коляновия вал. Откачете пистовия ремък и чуйте тропа ли още.

nikotm
14-08-2020, 21:35
Здравейте!
Появи ми се едно чукане, като крякане, особено отчетливо при ниски обороти. На 2-ра и 3-та скорост, почва изразително на 1100-1200 оборота да се чува най-добре, може би на повече го има, но не се чува от шума на двигателя. Един некадърник каза, че бил маховика и след смяна щяло да спре. Сигурно е бил тръгнал, защото колата звучеше странно при първите 10 минути след студено палене, след което двигателят работи тихо, а сега е тих от самото палене, но не е от него чукането. Така, след като съм 1.5К назад и след 4 дни в сервиза... Чукането пак го има и при включен и при изключен климатик. Шайбата на компресора на климатика присвирва, но явно не е от нея.
Отделно откакто ми смени тоя маховик, при скорост над 30км/ч, дори без да подавам газ, дори по инерция, т.е. на изключена скорост, се чува някакъв шум, като от зъбни колела или тежки метални плочи, които се въртят и се трият помежду си. Не знам как да го опиша точно, един глъхнещ шум.
Ходих на един друг майстор, който навремето ми отстрани течове по климатика на същата кола, и той, заедно с още двама души със слушалка я слушаха и каза, че е нещо откъм първи цилиндър, не било за един ден работа и не била за път. Да му я карам в понеделник.
Колата е 147, 1.9jtdm, 150 коня.
Идеи и насоки, какво може да е? Благодаря в аванс!

Нещо се обърках от така написаното. :) Значи, караш колата на тоз убавец с въпросното чукане. Той поставя диагнозата и ти сменя маховика, ти плащаш 1.5к и си взимаш колата с повече дефекти?
А, само да питам? Де копаш кинтите, да дойда и аз с лопатата? :) Това в кръга на шегата. :)
Ако е така, то му върни колата да за да си я оправи или подай жалба. Не говорим за 100 лева ремонт.

bikerider
14-08-2020, 22:14
Значи аз съм съгласен, че маховикът е бил тръгнал, щото имаше едни вибрации, при палене на студено в първите 10 минути, които вече ги няма, колата пали тихо, и понякога задната влизаше трудно, съединителят не беше още на кочан, но не беше и от най-меките. Ок, сменил го, не ми е приятна цифрата, но този ремонт щеше да дойде скоро. Неприятното е, че този нещастник за пореден път оправя не това, за което му е докарана колата, а нещо, което е скъпо да се ремонтира и се прави на глух, за това, което като му я закарам, уж е чул, а всъщност недочул и непоправил. Явно на вратата на гаража му някой недоволен неслучайно е написал "Гъс" със спрей. На "Позитано" в Разсадника се намира. Ама пусто, че ми е близо до офиса. В интерес на истината, когато макферсоните ми си счупиха чашите на пружините от корозията, ги смени коректно, но явно е мошеник за съжаление Венци и на места му се носи слава на такъв. А той по принцип е жичкадчия, повярвал си, че може да прави всичко.
Жалба при него трудно, а ако се карам много с него, най-много да ѝ направи някоя мизерия и да ми я върне с нея.