PDA

View Full Version : компресия на алфа 147 1.6 бензин



vesko_78
18-04-2021, 10:14
Здравейте.
Имам алфа 147, 1.6i. 120к.с. 2006г на газ.
Колата гпри масълце,нама пушеци от зад но на 2000км горе долу
доливам литър масло.Посах в друга тема, че винаги чуствам
недостиг на мошност особено на дълго като да изпреварвам.
Малка кола със 120к.с. трябва да изстрелва добре,а не е така.
Понякога в малките предавки(1-ва,2-ра) нещо се съживява за моменти.
Между другото ако и сложа 10w40 масло вместо 5w40 дали ще спре
да го изгаря?Или добавка нещо.
Та при положение, че компресията е около 12(над 11) атмосфери
на трите цилиндъра,на единия е около 11, двигателят
наред ли би трябвало да е или си е удушен и си е за голям ремонт?
Питам защото искам да я обслужа това онова.Дали да си наливам парите?
Дане да си я обслужа и да издъхне мотора изведнъж.Иначе пали на четвърт,
няма студ,няма пек.Само тази зима като беше два дни минус 17 в София
се узори сутринта доста трудно запали.

ecotronic
18-04-2021, 10:50
С 5-40 няма да спре да го хапва, но с 10-60 ще намалее съществено. Не е причината за липсата на мощност в хапването на масло, освен, ако то не е толкова голямо, че да цапа свещите. По скоро обърни внимание на дебитомера.

acho_
18-04-2021, 13:04
Напълно е възможно да нямаш проблем, моторът си е атмосферен, с малък въртящ момент, и трябва да му вадиш душата при извънградски изпреварвания.
Колата изглежда малка, но гони тон и триста.

Tasho
19-04-2021, 08:47
Провери и настройките на газовата. Имах 166 2.0 TS , която си вървеше добре когато си иска, без значение на газ или на бензин. Оказа се температурен датчки. Но преди това, дебитомери, сонди, настройки на ГИ и няма оправия. И тогава видях, че грешката е записана при 4000 градуса на охл.течност. Но не пречи да провериш и дросела.

alfa racer GTA
19-04-2021, 13:28
1 литър на 2000км си е доста?

Вероятно си иска ремонт, но по-напред:

1. Ако е на газ - там маслото едно от най-скъпите ако е специално за газ.Просто температурата на горене на газта е по-висока от тази на бензина, съответно маслото ако е специално за газ е по-скъпо от 95% от маслата за дизел например.

Иначе бих препоръчал масла с ниска изпаряемост и висока пламна температура:RAVENOL HST SAE 5W-40 или RAVENOL VSI SAE 5W-40+това е пълна синтетика).

Ако слагаш 10w40: RAVENOL TSi SAE 10W-40


Ако сложиш цена поне 10лв/литър ти излиза +50лв маслото за пробег от 10000км.

Масло специално разработено за двигатели на газ е: RAVENOL TEG 10W-40


Според мен пробвай първо със смяна на масло - поне е по-евтино, а ако не стане е ясно че ремонт ще е неизбежен.

dhtj
19-04-2021, 13:38
Не е от маслото.
Аз 156 2.0тс я карах с тотал 10в40 за 30лв тубата и 5л туба ми стигаше за 10 000км. Първоначално 4.5л наливам при смяната и после 0.5л остават за доливане около 8к км след смяната.
Колата се караше на газ и на яки обороти.

kirekchiev
19-04-2021, 13:46
Аз пък на JTS-а карах основно на високи обороти и 10w60 не пипаше. Но един път долях един фалшив Castrol Edge и изгори литър за 1000км. Важно е да истинско маслото, марката няма значение.

Friday
20-04-2021, 14:39
Преди две години мерих компресия - по спомен мисля, че беше 12,6. Карам с масло 5W40 на газ.
Градско маслото не го бута. Извънградско ако направя един тигел със 150км/ч по АМ "Тракия" до Бургас и обратно отиват към 0,5л.
Пробвал съм с 10W60, по-малък е разхода, но и маслото е х2,5 като цена.

Иначе майстора, който мери компресия какво каза, за този цилиндър, който се различава от другите?

ecotronic
20-04-2021, 15:48
Преди две години мерих компресия - по спомен мисля, че беше 12,6. Карам с масло 5W40 на газ.
Градско маслото не го бута. Извънградско ако направя един тигел със 150км/ч по АМ "Тракия" до Бургас и обратно отиват към 0,5л.....


Не е точно, като да не го бута. При градско каране в маслото, заради увеличените хлабини, проникват бензин и вода (влага) и при по-продължително пържене на високи обороти, те се изпаряват.

Поради тази причина, при предимно градско каране, може да се установи дори повишаване в нивото.

alfa racer GTA
20-04-2021, 22:21
Според мен си купи свестно масло -пълна синтетика с ниска изпаряемост - не повече от 8.5% - някои от горните са такива.Има и със 7.3% изпаряемост.
Защото е напълно възможно при загрят двигател и усилена работа или работа при висока околна температура да го издухва през ауспуха заедно с изгорелите газове във вид на маслени пари или пък при ниска пламна температура на маслото да го гори заедно с газта в цилиндрите.

Има такъв международен тест за двигателното масло които съкратено се нарича NOACK - при него се симулира работа на двигателя - маслото се загрява до 250 градуса по Целзий в продължение на 60 минути след това се гледа какъв процент масло се е изпарило.При 4 литра масло и 11% изпаряемост на маслото = 440мл са се изпарили.
172099

https://youtu.be/hsqszHWnGTg

Принципно автомобила си има "уловител"(кондензатор)на тези маслени изпарения, но той не може да е 100% ефективен и на практика колкото повече е изпаряемостта на маслото толкова повече маслени пари остават неуловени и "издухани" през ауспуха.
А и не е нов автомобил, а с вече поамортизирани системи-> липсва първоначалната ефективност.

Та от личен опит съм се убедил че само дадените пари за качествено масло си струват.
Бях се доверил на автотехник, който ми сипа бардал XTC, което е с 11.2% изпаряемост и на 7000км компютъра "писна" че маслото намалява, но на практика си беше за смяна - най-леките фракции на маслото се изпаряват и остава по-тежката част от него която нито смазва както трябва, нито "чисти", дори обратното -образува нагари и отлагания по двигателя.

Най-добрите състезателни масла са с изпаряемост под 6%, след тях следват маслата специално разработени за двигатели работещи на газ(метан и пропан -бутан) и маслата за турбинирани бензинови и дизелови двигатели.

Всички останали масла като качество са под изброените горе.

Има още едно масло специално разработено за двигатели на газ: RAVENOL VEG SAE 5W-40 , но то е по-скъпо , а и според мен Равенол VSI 5w40 го превъзхожда най-вече по теста за запазване на качествата на маслото във времето с увеличаване на пробега километри.

На твое място бих пробвал с VSI.